Konstantin Antipin - Dobré dětství

Chtěla bych upozornit na zajímavého člověka, který se věnuje vydávání literatury pro děti z konceptuálního hlediska, tj. aby dítěti prospívala a nepoškozovala ho. Předesílám, že vše je pouze v ruštině.

Tady má kanál na Telegramu
A tady na YouTube

Glosuje tam ve videích i aktuální situaci.
Tady jsou dvě taková kratší videa jen, aby bylo vidět, oč jde.

Jak tě řídí?

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=aU9DJ-2-Ytg


Rušíme Halloween, knihy 18+ pro děti a Krasovského. A nepřítel nespí a přeškoluje učitele!

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=ug3sfogwWzk


Zde je hned na začátku videa celá jeho přednáška na téma dětských knih:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=oC6YoxO0Jwg
 
Je tam někde zmíněno, že vydává knihy (nakladatelství) - ale zatím jsem tu stránku se seznamem doporučených knih nenašel.
 
Je tam někde zmíněno, že vydává knihy (nakladatelství) - ale zatím jsem tu stránku se seznamem doporučených knih nenašel.
 
Dííík, Ireno. Tyhle informace právě potřebuju. Bylo by dobré, abysme tady (nebo ve zvláštním tématu?) sbírali knihy a filmy, co jsou pro děti užitečné nebo aspoň v pořádku. Když si představím, že bych si měla každou knížku předem přečíst, kterou svému dítěti koupím, a podívat se na každý film, než to kouká on, tak to je asi nemožné. A jak ten Konstantin Antipin v tom posledním video taky říká, tak na internetu člověk asi těžko najde kvalitní ohodnocení. Proto by bylo fajn si dát svoje zkušenosti a ocenění dohromady.

Začnu s tím, že podle mne je "Ledové Království" (i když) od Walt Disney celkem dobré.
Když to shrnu, tak je to o tom, že člověk může ovládat svoje (takzvaně negativní) pocity teprve pak, když je nepotlačí nebo přestane potlačit a začíná je použít pro sebe.

A druhý film, který bych doporučila pro děti je "V hlavě" taky od Disney/Pixar. Tam to je zase o následcích potlačení smutných pocitů.
 
Je tam někde zmíněno, že vydává knihy (nakladatelství) - ale zatím jsem tu stránku se seznamem doporučených knih nenašel.
Bohužel to člověk teď asi stejně nemůže objednat s těmi sankciemi, i když by byl třeba schopný a ochotný si to přeložit.
 
Dííík, Ireno. Tyhle informace právě potřebuju. Bylo by dobré, abysme tady (nebo ve zvláštním tématu?) sbírali knihy a filmy, co jsou pro děti užitečné nebo aspoň v pořádku. Když si představím, že bych si měla každou knížku předem přečíst, kterou svému dítěti koupím, a podívat se na každý film, než to kouká on, tak to je asi nemožné. A jak ten Konstantin Antipin v tom posledním video taky říká, tak na internetu člověk asi těžko najde kvalitní ohodnocení. Proto by bylo fajn si dát svoje zkušenosti a ocenění dohromady.

Začnu s tím, že podle mne je "Ledové Království" (i když) od Walt Disney celkem dobré.
Když to shrnu, tak je to o tom, že člověk může ovládat svoje (takzvaně negativní) pocity teprve pak, když je nepotlačí nebo přestane potlačit a začíná je použít pro sebe.

A druhý film, který bych doporučila pro děti je "V hlavě" taky od Disney/Pixar. Tam to je zase o následcích potlačení smutných pocitů.
To je dobrý nápad založiť tému, kde by sa ukladali odporúčané, nezávadné rozprávky pre deti. Od knižiek až po filmové rozprávky.

Čo sa týka Disney, tých by som deťom neodporúčal v žiadnom prípade. Sú to satanisti, a videl som zábery z ich rozprávok, kde boli zakomponované podprahové informácie, ktoré bežné oko nezaregistruje, ale podvodomie áno. Boli tam vložené obrazy hákového kríža, penisu a iných zvrhlostí.

Ľadové kráľovstvo som videl, dej bol naozaj zaujímavý. Ale toto mi ako dospelému vôbec nedošlo, že to je o škodlivosti potláčania svojich pocitov. Vnímal som to tak, že v Elze sa prebudil ten duch lesa, či čo to bolo, a on si sám našiel cestu, ako oslobodiť tú krajinu. Pochybujem, že by dieťa pochopilo, že je to o škodlivosti potláčania pocitov.

Inak pre škôlkarov je dobrý televízny kanál Jim Jam. Tam dávajú naozaj nezávadné rozprávky, veľmi pekné a poučné.
 
Přestože jsem tento film viděl hodně dávno, tak jej nepovažuji za vhodný a následování hodný. Proč? Jednak je tam ukázka, kdy mladá dívka utíká z domova po hádce s rodiči, což vnímám jako ne moc dobrý návod pro dospívající děvčata. A druhá věc, v tom příběhu se snaží zjednodušeně ukázat, jak funguje lidská mysl. Vytvořili tam několik postav (Hněv, Smutek, Nechuť, Vztek, Radost), které zodpovídají za plnou funkci chování. No upřímně, poměr negativních postav k pozitivním je 4:1, s tím, že teda ta jediná pozitivní postava je prostě mírně švihlá. To mi přijde jako velmi špatný model. Ani tak nevadí, že tam chybí postava, která by představovala rozvahu, ale úplně z tohoto modelu vynechali postavu svědomí, která by měla být v tom příběhu nejvyšším postavou v procesu rozhodování. Ta tam prostě úplně chybí. Takže jen na základě předešlých 5-ti postav si nemůžu udělat správnou představu o funkci mozku, protože všichni máme tu zkušenost, že v hlavě máme i rozvahu a svědomí. Jen se zopakuji: tyto klíčové postavy tam nejsou vůbec. Náhoda? Nemyslím si, prostě záměr.
Tento film osobně považuji za velmi nebezpečný, protože vnáší záměrně chybnou představu o tom, jak to v hlavě může fungovat a zatajuje přítomnost dalších postav, které v hlavě máme a používáme je.
Mé hodnocení: tento film nebrat. Já od Walta Disneyho neberu vůbec nic. Zkoušel jsem sledovat několik filmů z této produkce, ale pokaždé jsem tam našel věci, které mi hodně vadí (třeba otevřenou pedofilii v podání George Clooneyho, film Tomorowland, Země zítřka). Po těchto zkušenostech už Disneyho příběhy vůbec nesleduji. Třeba někdo zná něco z jeho produkce, co si myslí, že je dobré, takže pokud jsem to neviděl, nebudu tvrdit, že je to blbost, ale já už jsem z hledání kvalitního obsahu u Disneyho dávno vyléčený.
Znám tedy jen jeden příběh, který jakž takž ujde: Alenka v říši divů z roku 1951.
 
Naposledy upravené:
Přestože jsem tento film viděl hodně dávno, tak jej nepovažuji za vhodný a následování hodný. Proč? Jednak je tam ukázka, kdy mladá dívka utíká z domova po hádce s rodiči, což vnímám jako ne moc dobrý návod pro dospívající děvčata. A druhá věc, v tom příběhu se snaží zjednodušeně ukázat, jak funguje lidská mysl. Vytvořili tam několik postav (Hněv, Smutek, Nechuť, Vztek, Radost), které zodpovídají za plnou funkci chování. No upřímně, poměr negativních postav k pozitivním je 4:1, s tím, že teda ta jediná pozitivní postava je prostě mírně švihlá. To mi přijde jako velmi špatný model. Ani tak nevadí, že tam chybí postava, která by představovala rozvahu, ale úplně z tohoto modelu vynechali postavu svědomí, která by měla být v tom příběhu nejvyšším postavou v procesu rozhodování. Ta tam prostě úplně chybí. Takže jen na základě předešlých 5-ti postav si nemůžu udělat správnou představu o funkci mozku, protože všichni máme tu zkušenost, že v hlavě máme i rozvahu a svědomí. Jen se zopakuji: tyto klíčové postavy tam nejsou vůbec. Náhoda? Nemyslím si, prostě záměr.
Tento film osobně považuji za velmi nebezpečný, protože vnáší záměrně chybnou představu o tom, jak to v hlavě může fungovat a zatajuje přítomnost dalších postav, které v hlavě máme a používáme je.
Mé hodnocení: tento film nebrat. Já od Walta Disneyho neberu vůbec nic. Zkoušel jsem sledovat několik filmů z této produkce, ale pokaždé jsem tam našel věci, které mi hodně vadí (třeba otevřenou pedofilii v podání George Clooneyho). Po těchto zkušenostech už Disneyho příběhy vůbec nesleduji. Třeba někdo zná něco z jeho produkce, co si myslí, že je dobré, takže pokud jsem to neviděl, nebudu tvrdit, že je to blbost, ale já už jsem z hledání kvalitního obsahu u Disneyho dávno vyléčený.
Znám tedy jen jeden příběh, který jakž takž ujde: Alenka v říši divů z roku 1951.

Zajímavý postřeh s tou rozvahou a svědomím. Jediné, s čím nesouhlasím, je, že smutek, hněv a nechuť jsou negativní postavy. To všechno může být namístě a adekvátní v odpovídající situaci. Právě o tom to je, a v tomhle to je pravdivé.

A proč právě Alenka v říši divů?
 
A proč právě Alenka v říši divů?
Ve srovnání s jinou produkcí od Disneyho, kterou jsem viděl, je tento film nejvíce normální. Obsahuje pěkné dialogy, slovní a situační humor, snové přechody mezi jednotlivými ději...tolik podařených věcí v jednom filmu jsem neviděl.
Napíšu odůvodnění k postavám, která já považuji za negativní. V hlavě každého z nás se vybavují volné asociace podle významu slov. Já, když si představím emoce, které se mi spojují a vybavují s postavami Smutek, Hněv a Nechuť (jména těch postav), tak z toho dostávám depresi. V souhrnu to na mne to prostě působí špatně. Jediná postava Radost mě trošku uklidňuje. Ostatní postavy ve mě vybuzují napětí, což považuji za negativní vliv.
 
Začnu s tím, že podle mne je "Ledové Království" (i když) od Walt Disney celkem dobré.
Když to shrnu, tak je to o tom, že člověk může ovládat svoje (takzvaně negativní) pocity teprve pak, když je nepotlačí nebo přestane potlačit a začíná je použít pro sebe.

A druhý film, který bych doporučila pro děti je "V hlavě" taky od Disney/Pixar. Tam to je zase o následcích potlačení smutných pocitů.
Sorijako, ale pokud se mých dětí týká, snažil bych se zařídit, aby je cokoliv od Disneyho pokud možno minulo.
Detailní rozbor filmů “Ledové Království I a II” jsem nedělal, ani jsem je neviděl, ale pustil jsem si všechny trailery, co jsou na csfd.cz.
Na mých dosavadních výpočtech ohledně firmy Disney to nic nezměnilo a platí to i pro tahle 2 “království”:
i. na internetu lze dohledat, že Disneyho animované filmy obsahují podprahová sdělení (a je jedno, jestli chutná nebo nechutná - snaží se nás/>naše děti< programovat bez našeho vědomí a souhlasu)
ii. styl animací: všechny postavy, i ty “pozitivní”, mají zlý vzhled/zlý kukuč, nebo jsou nějak “hrbolaté”, “flekaté” apod. - z jednotlivých postav jsou vidět hlavně hypertrofované oči, které jsou skoro přes celý obličej (takže mají trvale jakýsi “vytřeštěný” výraz)
iii. celé to má temnou atmosféru (bez ohledu na “pozitivní” scénář)
iv. má se jednat o příběh dvou sester, nicméně z toho, co se ve filmu děje (řeč těla), tak to na mne působí jako zcela jiný archetyp (viz též ”křoví” ve formě mužských postav, spíše však statistů)
v. zajímavé: panenky barbie jsou kritizovány ze strany různých aktivistek a ngo, že mají “neženské” (vychrtlé) postavy, ale u Disneyho to nevadí (asi líp platí)
 
Naposledy upravené:
Na mých dosavadních výpočtech ohledně firmy Disney to nic nezměnilo a platí to i pro tahle 2 “království”:
@Bettina Vím, že bylo založeno samostatné téma, ale tohle je dodatek k mému původnímu příspěvku:
vi. Disney jako firma propaguje rasové kvóty, ženské kvóty, menšinové kvóty, diverzitu, inkluzi viz zde
a dokonce z toho dělá grafy
Ve svých parcích pořádají homo-dny
a hrdo-dny

vii. Jardob napsal, že
Sú to satanisti, a videl som zábery z ich rozprávok, kde boli zakomponované podprahové informácie
Mýlil se, nejsou to satanisti, jsou to otevření satanisti, protože co jiného je tato “pohádka”
která už má natočenou “dvojku”
a připravuje se i “trojka”
(příběh o “Šípkové Růžence” je obrácen naruby, role ”zla” a “dobra” jsou pokud ne prohozeny, tak určitě relativizovány, zlá čarodějnice s rohama (!) je nešťastnou obětí zlých/zrádných/slizkých mužů, lesbicko-feministický podtext, vše zaštítěno heslem “zjistěte, jak to bylo doopravdy”)
 
Dobře. Tak už odpovím na kritiku ohledně Disney všeobecně. A je to dobře, že tahle část tématu zůstala tady, protože mám v odpovědi odkazy na Antipina.

Taky jsem už slyšela nebo četla o tom, že Disney skrývá třeba penisy ve svých filmech a reklamních plakátech, ale nemyslím si, že to člověka tak ovlivňuje. Je možné vidět genitálie v hodně věcech, třeba i v túje mezi dvěma kulatými krušpánky (tuhle interpretaci jsem jednou četla v knížce o špatné zahradní architektuře). To neznamená, že to tam každí člověk nebo dokonce dítě bude vidět, když není speciálně na to kondiciované/fixované. A pak to taky nemá ten vliv.

V kanálu Konstantina Antipina taky o tom mluví podobným způsobem v hodnocení Lvího krále.
Zdroj: https://m.youtube.com/watch?v=aqdmvXjGDfc
Já si myslím, jestli to není blud, který odláká pozornost od toho, jak ty filmy člověka opravdu ovlivňují. Nebo může být, že to je určeno speciálním lidem, které jsou právě na tyhle věci fixovany.

Každopádně u Konstantina Antipina některé filmy od Disney ohodnotí pozitivně. Kromě Lvího krále například taky Encanto.
Zdroj: https://m.youtube.com/watch?v=rkkUTIGddvA


Nepochybuji o tom, že Disney jako takové má špatné úmysly. To nemusí ale nutně znamenat, že všechny filmy odtamtud jsou satanistické. Jiné filmové studio taky s špatnými úmysly natočil Matrix, pak si to asi uvědomili, co to udělali nebo propustili, a rychle to zkusili napravit druhým dílem s už úplně jinou zprávou.
Podle mě je potřeba každý film posoudit zvlášť a ani nespoléhat se na to že pokračování bude dobré, když první díl byl dobrý. (Tady bych chtěla upřesnit, že jsem myslela jenom první díl toho Ledového království.) Viděla bych to podobně jako Pjakin, jak jednou řekl, že není možné posoudit, jestli něco je pravda jenom podle člověka, který to říká, protože ten člověk se může mýlit a já si můžu mýlit v tom člověku atd. ...

A ještě konkrétně k filmu "V hlavě" jsem našla krátký komentář od Antipina, a to negativní (cca. 4:10 min).
Zdroj: https://m.youtube.com/watch?v=uhatm1b6r7c
Říká, podobně jako Dušanbe, že emoce ovládájí člověka, když je mu rok a půl, a že té holce je deset.

Ale jde i některé věci napravit, tím že to člověk svému dítěti vysvětlí. Tak jde dobře doplnit chybějící informace, nebo vysvětlit zprávu, kterou dítě nezachytilo. Já si totiž pořád myslím, že "V hlavě" je celkem užitečné na vysvětlení nějakých principů. I když je asi pravda že dítě po roce a půl přestává (v ideálním případě) být jedině ovládané svými emocemi, tak stejně tak znám více i dospělých osob, kteři tenhle princip ještě nepochopili a vnímají smutek jako cosi špatného, kterého je potřeba se vyvarovat a nechápou, jak on může vlastně pomáhat a být léčivý, když člověk s ním adekvátně zachází. To samé platí pro hněv. Myslím, že to je tam vidět v jednom hokejovém zápase, jak ho ta holka začíná použít konstruktivně. A zatímco člověk proti tomu bojuje, tak to nemůže použít ani ve svém prospěchu a začíná to přebrat kontrolu. Otázka je prostě, kdo to řídí v či prospěch. Je pravda, že to, že to je potřeba řídit a že se to nejenom tak řídí samo, že to tam není ukázáno a že tahle informace je potřeba dodat. Vlastně je ten princip podobné jak u řízení těch sociálních supersystémů, kde, když nemůžeš jeden proces zastavit, tak je potřeba se postavit na jeho špičku a řídit ho.

Každopádně na to, aby člověk mohl nějaké informace doplnit nebo upřesnit, tak si musí samozřejmě nejdřív uvědomit, že to je potřeba, proto si vážím taky tu kritiku.
 
Naposledy upravené:
Ještě mě napadlo ohledně toho filmu Encanto, kde jde hodně o to, aby rodina a společnost držela dohromady, jestli to není ukázka toho, že GP zrovna nepotřebuje, aby se válka víc rozpoutala. Jestli to nejde interpretovat i jako rodina/společnost národů. Ale to je asi trochu mimo tématu. Takže to je jenom taková vsuvka.
 
Naposledy upravené:
@Bettina , ja v tomto dávam na svoju intuíciu, pretože nie som odborník na podprahovú reklamu a neurolingvistické programovanie. Neviem úplne správne odhadnúť aké sú dnes možnosti a spôsoby pôsobiť podvedomo na ľudí. Neviem ako sú dnes ďaleko.

Ale ak niekto raz urobí nejakú nekalú vec (to vkladanie obrázkov penisov a hákových krížov do filmu), tak povedz: je ešte možné takému subjektu veriť, že nerobí ešte niečo oveľa horšie? že sa nevenuje ešte zákernejšej a účinnejšej technike, o ktorej nevieme?
Disney navyše patrí k tým nadnárodným korporáciám, ktoré patria do siete globalistov a podrobili si svojimi produktami celý svet. A ich názory, ak nejaké preniknú von, sú tiež na pováženie.

Vieš, je to podobné, ako iné prípady ľudovej múdrosti. Napr. ak niekto predomnou ohovára iných kolegov a tvári sa, že to hovorí len mne, tak mi je automaticky jasné, že tento človek rovnako ohovára aj mňa za mojim chrbtom a musím si dať na neho bacha.
Ak ma raz niekto okradne, tak neskôr už ho nebudem pokladať za čestného človeka a vždy budem pri ňom v strehu. Človek odpustí ale nezabudne. Raz sa človek môže poučiť z vlastnej chyby, ale ak robí tú istú chybu opakovane, tak asi nie je rozumný.

Podobne aj Disney. Ak raz spravil niečo nemorálne a podlé, tak budem v strehu a budem od neho čakať čokoľvek! T.j. svoje deti mu nedám!
Veď nežijeme v takých podmienkach, že by bolo málo rozprávok. Rozprávok na výber máme naozaj dosť, tak prečo Disney?!

@Bettina , ty sa venuješ téme správneho chápania emocií. Poznám ľudí, čo píšu vlastné rozprávky. Čo keby si aj ty skúsila napísať vlastné rozprávkové príbehy so zameraním sa na tému emócií? Môžeš tak napraviť všetky nedostatky, ktoré sú vo filmových rozprávkach. Môžeš napísať lepší príbeh ... A urobíš tak obrovskú službu mnohým rodičom a deťom...:)
 
Taky jsem už slyšela nebo četla o tom, že Disney skrývá třeba penisy ve svých filmech a reklamních plakátech, ale nemyslím si, že to člověka tak ovlivňuje.
Penis je - sám o sobě - v pořádku. Problém je ve formě jak ho používají a v záměrech proč to dělají a v cílovém publiku, proti kterému to směrují. Navíc to tají a dělají to masově. A proč to vlastně vůbec dělají, když to “nic neznamená” a “nemá to na nic vliv”, kromě “pár úchyláků, kteří v tom něco vidí”?
Popíráš tedy existenci či vliv metody podprahových sdělení? A proč se tedy podprahová sdělení používají např. v reklamách (v obrazové i zvukové formě)? Jako že jsou to vtipálci, kteří jenom umisťují taková neškodná “velikonoční vajíčka“ (easter eggs)?
Víš, že kromě vědomí existuje - mimo jiné - i podvědomí? Člověk vidí víc, než si uvědomuje ve vědomí a pokud něco vidíš, už se ti to dostává do psychiky a působí to. Po kapkách. Proč se reklamy vysílají opakovaně? Aby se zvýšil jejich účinek, jejich síla.
(v tomto wiki-hesle se dokonce píše: “V dnešní době je podprahová reklama ve většině zemí světa zakázána zákonem. V České republice ji zakazuje Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Evropská směrnice podprahovou reklamu nezakazuje.”)
Následující wiki-heslo je částečným opakováním toho předchozího, avšak jsou tam navíc velmi zajímavé příklady podprahových sdělení:
Je možné vidět genitálie v hodně věcech, třeba i v túje mezi dvěma kulatými krušpánky (tuhle interpretaci jsem jednou četla v knížce o špatné zahradní architektuře).
Předpokládejme, že tahle situace není kompletně smyšlená autorem knihy, protože potřeboval nějaký do očí bijící podpůrný příklad pro své teze. Pak je tahle rostlinná “manipulace“ prováděná někde na zahrádce poměrně neškodná. Nějak mi tam chybí ten škodlivý kontext, ten nečistý záměr a taky dopad je na minimální okruh lidí (rodina + sousedi).
Zde je bakalářská práce na téma “Podprahové vnímání jako princip reklamního sdělení nových médií”. Nečetl jsem ji sice celou, pravděpodobně bych s něčím i nesouhlasil, ale jako důkaz, že se tady bavíme o něčem, co je třeba brát vážně, počítám, že je dostatečná.
Firma, která natočí kousky jako Maleficient 1, 2 a 3, o sobě dává jasnou a jednoznačnou zprávu. Obecně počítám s tezí, že v každé organizaci jsou 2 křídla: jedno je “pro” a druhé je “proti”. To, jak organizace působí navenek, je dáno tím, které křídlo je momentálně silnější. Aktuálně Disney působí dlouhodobě jako “woke“ a satanistická nadnárodní korporace. Vzhledem k tomu, co se píše v sekci “Obvinění z antisemitismu” v následujícím wiki-hesle, počítám s tím, že jde o firmu jewrejskou.
Každý by si měl položit otázku, zda se mu vyplatí přehrabávat se v bahně v naději, že možná najde pár krystalů.
 
@Bettina , ty sa venuješ téme správneho chápania emocií. Poznám ľudí, čo píšu vlastné rozprávky. Čo keby si aj ty skúsila napísať vlastné rozprávkové príbehy so zameraním sa na tému emócií? Môžeš tak napraviť všetky nedostatky, ktoré sú vo filmových rozprávkach. Môžeš napísať lepší príbeh ... A urobíš tak obrovskú službu mnohým rodičom a deťom...
Dííík za nápad. Možná to opravdu zkusím. Potřebují si jenom najít ten čas.
 
Naposledy upravené:
Díky Konstantinovi jsem našla velice zajímavého člověka.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=KlcEnkdn5oI&feature=youtu.be


Jmenuje se Jurij Dmitrijevič Kuklačov
Tady je jeho životopis

Nevím, zda ten člověk zná Koncepci, ale jako by vykládal přímo její podstatu.

Poslechněte si zde o jeho Škole dobroty

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=hE8C9zxB5_Q


Napsal i nějaké knihy. V tom prvním videu vykládá, že to trvalo 22 let, než se konečně učitelé začali ptát, jak mají podle jeho knih učit...

Zdá se mi to opravdu zajímavé a možná, pokud má někdo kapacitu, tak by se měl o tyto knihy zajímat.

Vše je jen v ruštině!
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom