Populárne hudobné zhromaždenia

Ved ja nerelativizujem, len konstatujem, ze je to dost komplexna tema. Da sa urobit skladba postavena cisto na dur akordoch, ktora bude posobit znepokojujuco, ba az temne. Rovnako sa da urobit skladba na prevazne molovych akordoch, ktora bude posobit sice nie zrovna veselo, ale napriek tomu prijemne, vhodne. Naozaj sa neoplati v tejto teme zjednodusujuco fixovat na dur a mol, lebo farieb akordov je naozaj vela. Hned "pod" mol farbou je farba add2 a "nad" dur farbou je zase sus4. Dalej velka a mala septima, sexta, zmensena kvinta, atd, atd. Existuju skladby na 1-2 akordoch, existuju aj obrovske diela na mnohych akordoch. Nerad dokola opakujem slovo kontext, ale je to o tom, ako je to vsetko zoradene a o tom, co, kedy, ako a komu sadne, tj ako mu to ovplyvni psychiku v danej situacii. Ano, chapem, snazime sa vzdy hladat zovseobecnujuce, univerzalne platne pravidla, zjednocujuce principy, ale ked to chceme robit v hudbe, tak to treba robit na trochu inej urovni, ako dotahovanim sa o najzakladnejsich farbach akordov.
 
V dnešných dňoch práve prebieha festival hudby Tomorrowland 2023.
Samozrejme znak (satanistického) vševidiaceho oka musí byť všade prítomný.
1691404183774.png
Pozrel som pár videií od "známych hlukárov".
Napríklad

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=42xzNgdQGbA


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=nkBJzfHpq_A

No to je kvalitný hluk. Ako som tak pozeral novodobých DJ, tak už aj tá posledná nalpa s 3 cm nechtami namaľovanými na ružovo a 15 cm opetkami, si myslí, že môže byť DJ, produkovať hluk a tváriť sa ako jElita.
Celý ten Tomorrowland má zvyčajne pár počúvateľných vystúpení zo stovky, či koľko ich tam je. Výborné sú väčšinu 2 sety.
Jednen všeobecný zákon vesmíru hovorí - podobné frekvencie sa priťahujú. A tak ľudia, čo si chodia zatancovať na takú hlukárinu dostanú svoju porciu degenrácie. Bunky v tele musí z takej hudby a disonancie poraziť.
Tento rok, sa im na to podujatie programovania mladých hláv hnojom, vkradol aj jeden špión. Očividne už niekto mal dosť toho ako sa DJ hrajú na akýchsi hudobníkov, pričom v 99 % nemajú ani štipku talentu. A tak špión bol ORCHESTER. Živá hudba. Klasika husle, kontrabas, trubka a podobne.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=GKU-cL-heOg

1691404815348.png
Na obrázku je vidno koľko sláčikov tam trčí. Samozrejme v strede dirigent. Hrali známe elektronické skladby len prepísané pre orchester. Inými slovami, konali všetkým tým DJ diverznú činnosť. Ukázali ľudom čo to je hudba a ako sa to robí. Reakcie ľudí boli neočákavané. Ľudia tam boli totálne mimo. Čakali poriadnu porciu hluku čo im totálne rozbije psychiku, ale odrazu počuli reálnu hudbu, živú, hudbu od ľudí ľuďom. Som pozrel pár záberov kamery do hľadiska a tam stojaci ľudia ostali ako obarení. Ústa otvorené a nechápali čo sa to deje. Ich genetika začala reagovať na takýto typ hudby úplne inak ako na tú hlukárinu čo počúvali doteraz. Zo začiatku bolo počuť neskutočný hluk. Ľudia sa tam bavili, rozprávali. Dokonca prehlušovali orchester, ktorý v niektorých okamihoch hrá s menšou intenzitou. Ale každou minútou si orchester vyžadoval viac a viac pozornosti. V polke podujatia som si všimol, že ak orchester bol ticho tak aj diváci stíchli. Ľudia začali vnímať hudbu.
Myslím si, že práve počas toho vystúpenia si veľa tam prítomných mladých ľudí, uvedomilo, čo to hudba vlastne je. Že to nie sú náhodné hluky a trieskanice, ale že, hudba to je krásny harmonický celok. Podobne sa vyjadrili aj ľudia v komentároch. Niektorí to vystúpenie opísali ako najlepší zážitok života. Pričom zabudli dodať, že predtým sa účastnili stoviek hlukární a nič také harmonické nepočuli.
Dalo by sa povedať, že ten orchester DJ-om pekne vypálil rybník na tom Tomorrowland-e. Bol by som za to aby ľudia začali požadovať viac živej hudby tvorenej na klasických hudobných nástrojoch. Aby hudobný priemysel upustil od počítačom generovaných zvukov, ktoré DJ hlukári skladajú do disonančných hlukov. Niektorí komentujúci sa pýtali, či aj na iných podujatiach budú podobné orchestre. Nuž neviem si predstaviť jedného tínedžera ako hovorí inému - idem na vystúpenie kvôli orchestru :D Ale je to krok k lepšiemu.

Páči sa mi prístup aký zvolil ten orchester.
Mohli kľudne povedať - Tomorrowland je miesto pre degenerátov, hluchých ľudí a hlukárov hrajúcich sa na akúsi jElitu.
Ale oni si povedali niečo iné, dali do toho kus lásky - My chceme ľuďom ukázať čo je to hudba, preto sa zúčastníme ich satanistického rituálu a narušíme jeho štruktúru zvnútra.
Myslím si, že tento zámer sa im podaril. U veľa ľudí nastane po tom koncerte otázka "Čo to za hnoj som vlastne doteraz počúval?"

Tento čin je pekným príkladom ako sa dá diverznou činnosťou bojovať proti satanizmu a degenerácii. Nie odmietaním a hulvátstvom. Ale pekne zasadením kvietka do srdca satanizmu, ten kvietok neskôr vyrastie a celý sataniszmus pretvorí v kvitnúcu záhradu.
 
1704540784853.png

Na obrázku je znázornené množstvo metalových skupín v jednotlivých štátoch. Dokážem počúvať veľa žánrov, od techna, cez pop až po ľudovky ale ten metal neznesiem. Podľa mňa až príliš rozrušuje naladenie človeka. Sám keď počúvam techno, tak potom po počúvaní potrebujem zmeniť typ hudby na niečo melodické, aby sa psychika dostala do rovnovážneho stavu. Ale počúvanie metalu škodí mojej psychike od prvej tóniny. Možno je to tou emóciou, ktorú do hudby dáva tvorca. Netreba zabúdať, že hudba je nástrojom pre prejav emócií. Tiež v dokumente o udalosti 68 roku, len tak mimochodom povedali, že mládež otupoval "výspelý záchod" (západ) práve rozšírením Rocku v masovej kultúre.
Z obrázku vidno, na ktorom fronte najviac západ invenstuje to metalu ... práve vo fínsku, ktoré bolo mostom pre útok na ZSSR počas 2 sv vojny. Preto aj teraz tam idú stavať základne.
 
Ja len dodám, že molové skladby len ťažko štatisticky u väčšiny ľudí vyvolajú radosť (snáď len s výnimkou príjemne clivých melódií, aj také poznám). A podobne je to aj s durovými, ktoré štatisticky vyvolávajú prevažne pozitívne emócie v zdravej psychike. Tempo len rozširuje samotnú škálu. Lebo aj škála emócií je veľmi široká. Hudba je reč bez slov. Umelci a virtuózi ňou dokážu vyjadriť svoje emócie.
Vôbec by som to nerelatizoval, @Kapustor . Štatistické zákonitosti dopadu na emócie tam sú. Ľahko by si to zistil na vzorke tisíc ľudí, ak by si im pustil vzorky skladieb bez slov, iba hudobné, a spýtal sa ich, aké emócie to v nich vyvoláva. Tá miera zhody by vôbec nebola malá.
Samozrejme tie faktory, ktoré spôsobujú u zvyšku iné emočné vnemy, tak sú. Ale nie v takej miere, aby sa to mohlo bagatelizovať.
... a niekedy zámena pôvodnej skladby napr. z dúru do molu vyvolá neskutočné emócie, dokonca také, že by človek povedal, že Kráľ je teraz už skutočne mŕtvy!

Samozrejme viem, že tu sú aj iné dôvody, táto mladá žena je neskutočná! Kto sa pamätá na scénu s modrou mimozemšťankou vo filme "Piaty element"?

www.youtube.com/watch?v=SY3OZVmfGVw
 
View attachment 2639
Ale počúvanie metalu škodí mojej psychike od prvej tóniny. Možno je to tou emóciou, ktorú do hudby dáva tvorca. Netreba zabúdať, že hudba je nástrojom pre prejav emócií. Tiež v dokumente o udalosti 68 roku, len tak mimochodom povedali, že mládež otupoval "výspelý záchod" (západ) práve rozšírením Rocku v masovej kultúre.
Zase sa tu tusim trochu zbytocne zjednodusuje. Ako aktivny hudobnik si dovolim len tak strucne kusok ineho pohladu:

1) Asi ti este nemal kto pustit znesitelny, kvalitny metal. Ano, existuje taky. V ramci strucnosti spomeniem len Tublatanku - Pravda vitazi. Notoricky znama vec. Nepoznam cloveka, ktoremu by sa ta skladba hnusila. Btw taky Elan, Modus, Zbirka je tiez rock.

2) Ta tzv. tvrdost hudby je len forma. Obsah je ale tiez dolezity. Keby si si zodpovedne porovnal texty komercnych popovych stylov vs. texty z rockoveho sveta, tak zistis, ze sa to ani neda porovnat, co sa tyka kvality a hlbky myslienok. "Mozno" prave preto bol od 90's rock (a milion jeho odnozi vratane metalovych) postupne vytlaceny z mainstreamu a nahradeny spotrebnymi satanisticko-hypnotickymi popovymi srackami (pardon, slusnejsi vyraz sa mi fakt nepodarilo vykuzlit), ktore kladu doraz na primitivnu pudovu rytmiku, superlacnu harmoniu z pomocnej skoly, otupujuce texty. O doraze na obrazovu zlozku (hrubo podciarkujucu vsetko spomenute) sa snad ani nemusime bavit, kedze ta je casto absolutne dominantna. Nechcem teraz rozpitvavat historiu hudby od vzniku MTV. Verim, ze je jasne, kam tym mierim.

Chcel som tymto vsetkym povedat len tolko, ze robit nejake odsudzujuce zavery na zaklade jednej mapky mi pripada dost povrchne a nie zrovna uzitocne. Urcite by sa dalo najst mnoho inych map hudobneho vkusu, ktore by mali vyssiu sociologicku vypovednu hodnotu.
 
Z obrázku vidno, na ktorom fronte najviac západ invenstuje to metalu ... práve vo fínsku, ktoré bolo mostom pre útok na ZSSR počas 2 sv vojny. Preto aj teraz tam idú stavať základne.
mozno hladas suvislosti tam kde nie su, aj Island je na cele a nikdy neboli vo vojne ani sa na nu nechystaju, praveze to je jediny narod ktory dokazal vycurat s bankarmi a ich babkami. vplyvov bude iste viac ale popularita metalu v severskych statoch bude zaiste spojena aj s klimatickymi podmienkami - depresivne pocasie v nich plodi deat metal, black metal a pod. naopak slnecne Albansko minimalne aj ked kulturne to je iny svet. severska zima ludi drzi viac v exterieri, cize si vytvorili kluby kde hraju hudbu, v uprsanej britanii su tiez stale v interieri a hraju biliard, snooker a samozrejme slopu...
nie je metal ako metal, je rozdiel opakovat 4 riffy dokola a hrat profesionalnu kompoziciu, pre priklad na porovnanie -
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=cH2PH0auTUU


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=AkrZhQLD92Y

alebo
Zdroj: https://www.youtube-nocookie.com/embed/qNDJd_tIhXw?playlist=qNDJd_tIhXw&autoplay=1&iv_load_policy=3&loop=1&start=


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=7e_PZsBMbCg&list=OLAK5uy_k4LNUz0kRrfY7nm_qLIRBFzB7dDNerDNg&index=2



bolo by zaujimave zopakovat pokus Masaru Emota, ktoremu vysli deformovane krystaly vody vystavene metalu, kedze nikde som nevidel o aky metal islo - v pripade hlbokych satanistickych riffov v style black sabbath nie je sporu ale ci to tak funguje aj v pripade melodickych kompozicii neviem.
 
popularita metalu v severskych statoch bude zaiste spojena aj s klimatickymi podmienkami
Suhlasim s Celovekom. Je pravda, ze dnes existuje velke mnozstvo metalovych kapiel, ktore prezentuju velke nafuknute nic, v podstate ramus, ale netreba vsetky metalove skupiny hadzat do jedneho vrecia. Su aj kapely, ktore maju vysoko umelecku tvorbu. Dokonca bol natoceny aj dokument historia metalu
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=-C_vr-TXLA0
, v ktorom sa dopatrali, ze korene metalu siahaju az ku klasickej hudbe. S tym plne suhlasim. Existuje dokonca aj velmi komercne uspesna metalova opera Avantasia, na ktoru by podla mna bol hrdy aj taky Mozart ci iny klasici.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=d84cZivhT84
 
Niečo som tak hľadal na počúvanie, nové, reku Carl Cox bola niekedy klasika. Nikdy som v jeho setoch nevidel nič zaujímavé, ale reku skúsim.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=hXSCkngkpHg

Polka setu sa ako tak dala počúvať, ale v čase 42:22 42:50 43:00 musel hlukár preukázať svoju náklonosť k .... SATANIZMU. Do pesničky, v ktorej originále nie je žiadne slovo satan, lucifer, tam tie slová narval. Buď on, alebo nejaký mixer hlukár a on to len prebral. V oboch prípadoch to diskvalifikuje hlukára.
Doslova programovanie ľudí. By ma zaujímalo ako na to regovali ľudia, tam prítomní. Najskôr to nimi ani necuklo. Keby som tam bol organizátor, tak v tej sekunde mu vypnem elektriku a by som povedal, že viac na tej udalosti ten DJ nie je vítaný. Nie len, že produkuje hluk ale ešte do toho hluku vkladá slova ako Satanas, Lucifer? To čo je za degenerácia toto?
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom