Mám tu zprávu, která se Číny týká, ale jde o děje z Mongolska. Navíc jsou to děje nedostatečně prověřené, protože čínská média mlčí. Zprávu dávám pro zajímavost a sem, protože těch z Mongolska tu asi moc mít nebudeme.
Bude to obšírnější, takže pokud vás nezajímá omáčka, přeskočte níž.
Protože pochybuju, že jsou v dnešní společnosti nějaké informace o Mongolsku, tak jen nastíním základ. Všeobecná "povaha" mongolské ekonomiky tkví v tom, že ji tam za SSSR budovaly všechny státy RVHP - největší podíl měl SSSR. Mám velmi dobré informace z období socíku a myslím si, že ani po rozpadu SSSR se to nezměnilo.
Tenkrát tam vlastně všechno budovaly státy RVHP. Od geologického průzkumu až po stavby fabrik a infrastruktury. jenže - v Mongolsku to neskončilo jako obvykle postavením továrny a zacvičením místních. Nešlo to, protože Mongola do fabriky tenkrát nikdo nedostal. Oni mají v krvi svůj původní životní styl a tím je pastevectví. Takže - ze států RVHP tam museli zůstávat i dělníci, těžaři, geologové aj. Hodně jich bylo i z Československa, v Ulánu (= familiární název pro jediné město Ulánbátar) jsme měli svůj Československý dům (což bylo středisko pro ubytování, stravování i kulturu našich dělníků) a pracovali jsme hlavně při geologickém průzkumu nebo jako těžaři. Ta pracoviště byla od Ulánu dost vzdálená, takže si naši "užili spoustu dobrodružství" a do civilizace se vraceli někde po 6 týdnech tvrdé práce v šíré a nebezpečné mongolské stepi.
Nyní samotná zpráva:
V Mongolsku se těží uhlí a to se vyváží do Číny. A - samozřejmě - těžbu zabezpečují Číňané. A poslední dobou se přetřásají zprávy, že Čína údajně těží a vyváží víc, než oficiálně uvádí a platí. Má to dělat asi 6 mil tun. K tomu se přidávají zprávy další - o tom, že šlo o spiknutí úředníků na obou stranách, Čína ty své už potrestala (prý některé i popravila) a předala mongolské vládě seznamy viníků na jejich straně.
Zde video z Ulánu:
Казалось бы, причем здесь уголь. По данным СМИ, количество твердого топлива, вывезенного из Монголии в КНР, отличается от полученного китайской стороной. Протестующие подозревают, что уг
politikus.info
Zpráva by nepůsobila divně ani podezřele, protože takové případy se stávají.
Kdyby nyní nevypukly v Ulánu nepokoje s cílem svrhnout vládu. A to za politické situace, kdy se již několik let
drží v zemi jen jedna strana a to podobná jako za socíku = lidová sociální strana. Oponenti ze strany demokratické (naši známí proameričtí liberálové) nemají v zemi podporu a dá se říci, že do nedávna ani politickou moc. A strana, která politickou moc má, spolupracuje bez problémů se všemi zeměmi východní Asie - tj. i s Čínou a Ruskem.
A pročpak by "někdo" chtěl svrhnout vládu a vrátit politickou moc liberální klice v zemi jako je Mongolsko? Kvůli uhlí a podpoře Číny a popř. Ruska? Nene... stojí za tím zářijová dohoda o vybudování další větve plynovodu Síla Sibiře. Ta má totiž vést do Číny přes Mongolsko a Mongolsko bude nejen profitovat z tranzitních poplatků, ale bude mít také dostatek plynu i ropy pro svou spotřebu. A hlavně - Rusko by mělo další odbytiště pro své nerostné bohatství. To už "někomu" za pokusy o "mongolský majdan" stojí.
Zde zpráva ze září - o plánu na plynovod:
Moskva se zároveň dohodla s vládou v mongolské metropoli Ulánbátaru, že ruská společnost Rosněfť bude do Mongolska dodávat ropné produkty.
www.irozhlas.cz