Správy z Číny

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko během státní návštěvy Číny podepsal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem prohlášení, v němž vyjádřil "hluboké znepokojení nad vývojem ozbrojeného konfliktu v evropském regionu.

Kromě toho oba vedoucí představitelé ve společném prohlášení vyjádřili svůj nejvyšší zájem na co nejrychlejším nastolení míru na Ukrajině.

"Bělorusko a Čína mají zájem na tom, aby se zabránilo eskalaci krize," zdůrazňuje se v dokumentu.

Lukašenko a Si Ťin-pching rovněž vyjádřili připravenost vyvinout úsilí o obnovení míru a pořádku v regionu.

Si Ťin-pching během rozhovorů s Lukašenkem vyjádřil svůj postoj k válce na Ukrajině :

"Základním postojem Číny je podpora míru a vyjednávání. Měli bychom se držet směru politického urovnání, odmítnout celou mentalitu studené války, respektovat legitimní bezpečnostní zájmy všech zemí a vybudovat vyváženou, účinnou a udržitelnou evropskou bezpečnostní architekturu," řekl.

Rusko a Ukrajina musí udělat věci, které pomohou zastavit oheň a válku a vyřešit krizi mírovou cestou, uvedl vůdce ČLR.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a čínský prezident Si Ťin-pching spolu ve středu komunikovali celkem čtyři hodiny. Rozhovory probíhaly v rozšířeném formátu i mezi čtyřma očima. Vedoucí představitelé rovněž uspořádali slavnostní oběd, po němž následovalo další setkání mezi čtyřma očima. Poznamenává se, že navzdory přísným tradicím čínského protokolu trvaly rozhovory dvakrát déle, než bylo plánováno.

Zdroj: https://t.me/shuohuaxia/9628
 

V Pekingu bylo zahájeno zasedání Národního lidového kongresu​

Google překladač. PEKING, 5. března. /TASS/. První zasedání 14. Národního lidového kongresu (NPC, zemský parlament) bude zahájeno v neděli ve Velkém sále lidu na náměstí Nebeského klidu v centru Pekingu. Skončí 13. března.

Delegáti zasedání​

Letošního zasedání se účastní 2 977 delegátů. Mnoho místních i zahraničních pozorovatelů zaznamenalo, že podíl žen mezi nimi je 26,54 % (790 osob), což je o 1,64 procentního bodu více než při předchozím svolání a jde o historické maximum.
Pro srovnání, v parlamentu vytvořeném v roce 2008 ženy zaujímaly pouze 637 z 2 987 křesel, což je asi 21,3 %.

Denní program​

Mezi tradiční body programu patří projednání a projednání zprávy předsedy Státní rady Čínské lidové republiky Li Keqianga o práci vlády a plnění centrálního a místního rozpočtu v roce 2022, zprávy o práci stálého výboru NPC, Nejvyšší lidové prokuratury a Nejvyššího lidového soudu Čínské lidové republiky.

Zákonodárci posoudí zprávu o plnění plánu sociálně-ekonomického rozvoje za uplynulé období, nastíní klíčové směry rozvoje země a přijmou rozpočet na rok 2023.

Podpora ekonomiky​

Očekává se, že jednou z aktuálních oblastí zasedání se stane podpora čínské ekonomiky. V roce 2022 tempo růstu čínského HDP kleslo na 3 %, což bylo hluboko pod cílem „asi 5,5 %“ a stalo se jedním z nejnižších za posledních 50 let. Podle odborníků to bylo způsobeno negativními dopady anti-COVID restrikcí a řadou blokád ve velkých městech a průmyslových centrech země. Pokud vyloučíme rok 2020, kdy tempo růstu čínského HDP kvůli pandemii kleslo na 2,2 %, loňská 3 % byla nejnižší od konce „kulturní revoluce“ v roce 1976.

Úřadující premiér Li Kche-čchiang má ve své nejnovější zprávě stanovit cíl pro růst čínského HDP pro rok 2023. Podle čínských médií se toto číslo očekává kolem 5,5 %. Někteří analytici nevylučují, že může být vyšší, aby kompenzoval pětiletý odstup od cílových hodnot.

Zahraniční experti navíc v roce 2022 čekají na „rebound effect“ z nízké základny. Na pozadí zrušení opatření proti COVID na konci loňského roku Mezinárodní měnový fond již zlepšil prognózu růstu čínského HDP v letošním roce na 5,2 %. Nový odhad se ukázal být o 0,8 procentního bodu vyšší než předchozí prognóza z října.

K dnešnímu dni úřady 31 regionů Číny zveřejnily cílový ukazatel hospodářského růstu: pohybuje se od 4 do 9,5 %. Největší počet provincií ji však stanovil mezi 5 a 6,5 %.

V předvečer zasedání nejvyšší vedení země oznámilo, že za účelem urychlení socioekonomického rozvoje hodlají úřady provést reformy ve finančním sektoru i v technologickém sektoru.

Reforma státní rady a novely​

Wang Chao, mluvčí zasedání NPC, řekl na tiskové konferenci 4. března, že poslanci zváží návrh reformy Státní rady Čínské lidové republiky. Wang Chao neuvedl žádné podrobnosti.

Očekává se, že přijme návrh reformy stranických a státních orgánů přijatý na druhém plenárním zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny na konci února. Jak je uvedeno v závěrečném komuniké pléna, reforma zahrnuje posílení „centralizovaného vedení“ Komunistické strany Číny a zvýšení efektivity státního aparátu.

Poslední rozsáhlá reforma Státní rady ČLR, během níž bylo zrušeno nebo vytvořeno několik ministerstev a odborů najednou, byla provedena v roce 2018.

Poslanci by navíc měli zvážit návrh novely zákona o legislativním právu. Tento zákon popisuje odlišnosti v legislativní činnosti různých státních institucí a také popisuje legislativní proces.

Stálý výbor NPC uspořádal dvě čtení dodatku v říjnu a prosinci 2022. Nová verze zákona by podle Wang Chaoa měla zajistit, aby legislativní proces odrážel očekávání všech segmentů veřejnosti.

vojenský rozpočet​

Výše vojenského rozpočtu oznámená na zahájení parlamentního zasedání každoročně přitahuje velkou pozornost zahraničních pozorovatelů. Jak o den dříve vysvětlil oficiální představitel zasedání, zvýšení čínských výdajů na obranu je diktováno „potřebou reagovat na složité bezpečnostní výzvy“. Dodal, že podíl vojenského rozpočtu na čínském HDP je pod světovým průměrem a modernizace Čínské lidové osvobozenecké armády není namířena proti třetím zemím.

V roce 2022 Čína zvýšila výdaje na obranu o 7,1 % na 1,451 bilionu juanů (asi 229,07 miliardy dolarů). Zahraniční experti, včetně Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI), se přitom domnívají, že skutečné čínské výdaje na obranu by mohly být o 25–50 % vyšší. Značná část z nich se může skrývat v rozpočtech krajských úřadů, dvouúčelových programech VaV a dalších položkách.


Personální změny​

V Pekingu včera začalo první zasedání nejvyššího poradního orgánu Číny, 14. národního výboru Čínské lidové politické poradní rady (CPPCC). Letošním zasedáním CPPCC a NPC je věnována zvláštní pozornost, protože se konají po 20. sjezdu Čínské komunistické strany (CCP), který se konal v říjnu. Kromě toho během zasedání dojde k obměnám v nejvyšším vedení země.

Očekává se, že čínský prezident Si Ťin-pching, kterému bude v červnu 70 let, bude znovu zvolen na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. To bylo možné po dodatcích k čínské ústavě v roce 2018: nyní může stejná osoba zastávat post hlavy státu neomezeně mnohokrát.

Na konci zasedání bude zvolen viceprezident Čínské lidové republiky. Kromě toho budou schváleni kandidáti na post šéfa vlády – premiéra Státní rady Čínské lidové republiky. Budou zvoleni předsedové CPPCC a stálý výbor NPC. Delegáti budou také schvalovat nominace vicepremiérů, členů Státní rady, ministrů, předsedy Čínské lidové banky (centrální banky), šéfů Ústřední vojenské rady ČLR, Nejvyššího lidového soudu a Nejvyššího lidového soudu. Prokuratura.

Nový premiér​

V souladu s čínskou ústavou musí současný předseda Státní rady Čínské lidové republiky, 67letý Li Kche-čchiang, tuto funkci opustit, protože jeho poslední, druhé pětileté funkční období na tomto postu vyprší v březnu. Očekává se, že post předsedy vlády zaujme člen Stálého výboru (PC) politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny, bývalý šéf výboru Šanghajské strany, 63letý starý Li Qiang.

Třetí člen politbyra PC po Si Ťin-pchingovi a Li Qiangovi, 65letý Zhao Leji, pravděpodobně povede zemský parlament a zaujme post předsedy Stálého výboru NPC. Ve stejné době může být jeden z předních ideologů ČKS, 67letý Wang Huning, pověřen funkcí předsedy CPPCC.

Očekává se, že na konci zasedání všichni čtyři vicepremiéři Číny opustí svá místa. Jedním z nejpravděpodobnějších kandidátů na post prvního místopředsedy Státní rady Čínské lidové republiky je Ding Xuexiang, 60letý člen Politického byra politbyra, vedoucí sekretariátu Ústředního výboru KSČ. . Předseda Státního výboru pro rozvoj a reformu, 68letý He Lifeng, je považován za favorita v souboji o pozici vicepremiéra odpovědného za finanční a ekonomický blok.

Očekává se, že během zasedání bude Si Ťin-pching zvolen předsedou Ústřední vojenské komise Čínské lidové republiky a jeho zástupci budou 72letý generál Zhang Yuxia, který dříve zastával tuto funkci, stejně jako 65 -letý generál He Weidong. Jedním z nejpravděpodobnějších kandidátů na post ministra obrany ČLR je 65letý generál Li Shangfu.

Posílená bezpečnostní opatření​


🇨🇳Ve Velké síni lidu v Pekingu bylo zahájeno zasedání 14. Národního lidového kongresu.
Na zasedání NLK byl zveřejněn sociálně-ekonomický plán rozvoje ČLR:

📌Tempo růstu HDP Číny v roce 2023 bude 5%, rozpočtový deficit - 3% HDP, inflace - asi 3%.
📌Letos bude Čína odhodlaně bojovat proti nezávislosti Tchaj-wanu a prosazovat znovusjednocení země.

📌Výdaje na obranu v roce 2023 budou činit 1553,7 miliardy juanů, což představuje nárůst o 7,2 %.
📌Peking také hodlá zvýšit státní pomoc v oblasti obranné vědy a techniky.
 
Naposledy upravené:

Začíná vrcholné politické setkání „dvou zasedání“ ČKS:​

Stanovuje nižší cíl HDP, zvyšuje vojenské výdaje​

 
Čínský ministr zahraničí Čchin Kang:
• Ukrajinská krize dosáhla kritického okamžiku. Buď se oheň zastaví, obnoví se mír a nastoupí se správná cesta politického urovnání, nebo se do ohně přilije oleje, krize se zhorší, situace se vymkne kontrole. Nyní je zapotřebí klid, rozum a dialog. Je třeba co nejdříve zahájit mírová jednání. Je třeba respektovat všechny oprávněné bezpečnostní zájmy zúčastněných stran, a dosáhnout tak dlouhodobé bezpečnosti v Evropě.

• Snahy o usnadnění jednání bohužel selhaly. Zdá se, že neviditelná ruka tlačí konflikt k dalšímu prodlužování a eskalaci a snaží se krizi na Ukrajině využít ve svých geopolitických plánech.

• Čínský lid má právo se ptát: proč USA hovoří o respektování svrchovanosti a územní celistvosti v ukrajinské otázce, ale nerespektují svrchovanost a územní celistvost Číny v otázce Tchaj-wanu? Pokud USA nezabrzdí a budou pokračovat ve špatné cestě, žádné zábrany nebudou schopny zastavit vykolejení a převrácení vlaku, což nevyhnutelně povede ke konfrontaci a konfliktu.
• Představte si dva sportovce, kteří soutěží v olympijském závodě, ale místo toho, aby se soustředili na to, aby ze sebe vydali všechno, se jeden z nich neustále snaží podrazit nohy tomu druhému... To není férová soutěž, ale zákeřná konfrontace a faul. Takové soupeření je bezohledným dobrodružstvím, v němž jsou v sázce základní zájmy obou národů, a dokonce i budoucnost lidstva.

• Pod vedením Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina budou vztahy mezi Čínou a Ruskem posíleny.

• Spojené státy zneužívají moc a nerespektují mezinárodní právo.

• Čína se bude bránit blokovému myšlení a jakékoli formě hegemonie.

• Rusko-čínské vztahy jsou klíčem ke globální strategické rovnováze a stabilitě.

Zdroj: https://t.me/zlom221/50235
 
Si Ťin-pchinga zvolili potřetí prezidentem, Číně může vládnout až do smrti
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahrani...isticka-strana.A230310_060037_zahranicni_ihal
z textu:
Si Ťin-pching je prezidentem 1,4miliardové země od března 2013 a v čele Komunistické strany Číny stojí dokonce od listopadu 2012. Podle dříve platných pravidel by letos v úřadu hlavy státu musel skončit, parlament ale v roce 2018 z ústavy vyškrtl klauzuli omezující výkon funkce na dva po sobě jdoucí mandáty. Si tedy může teoreticky vládnout neomezeně dlouho.
V sobotu čínský parlament podle očekávání zvolil i nového premiéra. Stal se jím třiašedesátiletý někdejší vůdce komunistické strany v Šanghaji Li Čchiang. Informovali o tom agentury Reuters a AFP. Blízký spojenec prezidenta Si Ťin-pchinga ve funkci ministerského předsedy nahrazuje sedmašedesátiletého Li Kche-čchianga.
 
Naposledy upravené:
Si Ťin-pchinga zvolili potřetí prezidentem, Číně může vládnout až do smrti
Dobrá zpráva pro stabilitu světa. Špatná pro ty kteří chtějí Čínu a svět vést do chaosu (v chybné domněnce, že si tak uchovají své dřívější darované postavení - užitečný idiot posloužil, užitečný idiot může jít - pouze tím idiotem není jednotlivec, ale celé klany, které již nikomu nejsou k užitku).
Pokud se řídící pracovník osvědčí a je dovedný začne kolem něj vznikat egregor "úspěchu" a dílo se začíná dařit (v klanových bojích je situace trochu složitější než řízení výroby a odbytu, tam musí být i kádr i diplomat). Návaznost je důležitý parametr zaručující kvalitu řízení, protože je potřeba řešit i dlouhodobé úkoly ("rotace je kastrace" - ústy tajemníka ze seriálu 'jistě pane ministře', kdy tajemník naznačuje, že ministři odcházejí a přicházejí, ale tajemník zůstává a má vše pod palcem).
 
Čínským ministrem obrany byl jmenován generál Li Shangfu, který je od roku 2018 pod americkými sankcemi za vojenskou spolupráci s Ruskem.
Zvonivé ticho slunečného rána bylo rozptýleno zvonivým plácnutím po holé hlavě hvězdně pruhovaného hegemona. Čínským ministrem obrany byl jmenován generál Li Shangfu, který je od roku 2018 pod americkými sankcemi kvůli spolupráci s Ruskem (za čínský nákup Su-35 a S-400 od Ruska).
Li Shangfu vystudoval PLA Defense Science and Technology University. Na kosmodromu Sichan pracoval více než 30 let, včetně toho 10 let vedl. Vedl desítky vesmírných misí, podílel se na testování čínských protidružicových zbraní. Pod jeho vedením byla vypuštěna raketa, která úspěšně zasáhla meteorologický satelit na oběžné dráze. V letech 2016-2017 působil jako zástupce velitele strategických podpůrných sil čínské armády, v letech 2017-2020 vedl odbor výcviku a zásobování Ústřední vojenské rady Číny (právě v té době spadal pod americké sankce) . Od října 2017 je členem Ústředního výboru Komunistické strany Číny.
Přívrženci víry v moc Spojených států a vliv Spojených států na Čínu to nebudou mít jednoduché. Teď potřebujeme vysvětlit tomu stádu s ušatýma ušima, jak se Čína, „které Spojené státy budou vyhrožovat jen prstem a fsio“, odvážila dát takového člověka na ministerstvo obrany.
1678602421675.png
 

Si Ťin-pching: Vytrvalo napredovať k novým perspektívam priateľstva, spolupráce a spoločného rozvoja Číny a Ruska​

2019-06-05t182047z_4_220125-093939_ako.JPG

Na pozvanie prezidenta Vladimira Putina uskutočním štátnu návštevu Ruskej federácie. Pred 10 rokmi moja prvá zahraničná návšteva po zvolení do funkcie prezidenta Čínskej ľudovej republiky smerovala práve do Ruska. Za 10 rokov som Rusko navštívil už 8-krát. Vďaka týmto výletom, ktoré vždy prinášajú veľkú radosť a výsledky, prezident V. V. Putin otvoril novú kapitolu v letopisoch čínsko-ruských vzťahov.

Čína a Rusko sú najväčšími susedmi, strategickými partnermi komplexnej spolupráce, poprednými svetovými mocnosťami a stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN. Obe krajiny vedú nezávislú a samostatnú zahraničnú politiku a vzťahy medzi Čínou a Ruskom považujú za jednu z hlavných priorít diplomacie.

Čínsko-ruské vzťahy sa vyvíjajú podľa jasnej historickej logiky a na silnej vnútornej hnacej sile. Bilaterálna spolupráca sa už 10 rokov dynamicky rozvíja vo všetkých azimutoch a sebavedomými krokmi vstupuje do novej éry.

Kontakty na najvyššej a najvyššej úrovni zohrávajú dôležitú úlohu a majú trvalý strategický význam.

Dokonalé mechanizmy výmen a kontaktov na vysokej a špičkovej úrovni a rozsiahla štruktúra mnohostrannej spolupráce slúžia ako dôležitá systematická a inštitucionálna podpora rozvoja bilaterálnych vzťahov. V priebehu rokov s prezidentom V. V. Putinom udržiavame úzke pracovné vzťahy. Počas viac ako 40 stretnutí na bilaterálnych a medzinárodných miestach uprednostňujeme praktickú spoluprácu vo všetkých oblastiach, včas synchronizujeme sledovanie aktuálnych medzinárodných a regionálnych otázok spoločného záujmu a udávame tón trvalo udržateľnému rozvoju bilaterálnych vzťahov. . .
o hlavní z článku čínské prezidenta Si Ťin-pchinga pro RIA Novosti:

▪️Vztahy mezi Ruskem a Čínou jsou založeny na zásadách nepřipojování, nekonfrontace a nenasměrování vůči třetím stranám;

▪️Ruská federace a Čína neustále posilují politickou vzájemnou důvěru, dodržují koncept věčného přátelství a vzájemně výhodné spolupráce;

▪️Dvoustranné vztahy mezi Moskvou a Pekingem slouží jako měřítko pro nový typ mezistátních vztahů;

▪️Nynější návštěva Ruska je zaměřena na posílení přátelství a míru;

▪️Čína důsledně zaujímá objektivní a nestranný postoj k ukrajinské krizi a dělá vše pro mírová jednání a usmíření stran;

▪️Racionální východisko z ukrajinského konfliktu a cesta k bezpečnosti ve světě bude nalezena, pokud budou všichni pokračovat v dialogu a konzultacích rovnocenným a obezřetným způsobem;

▪️Postoj Číny k politickému řešení ukrajinské krize odráží jednotu názorů světového společenství na překonání ukrajinské krize


20.03. 2023 Si Ťin-pching je v Moskvě
Setkání prezidentů má začít předběžně v 16:30 moskevského času

Zdroj: https://t.me/zlom221/51280


Čína je pripravená postaviť sa za Rusko – prvé vyhlásenia Si Ťin-pchinga​

v Moskve​


Putin na setkání se Si Ťin-pchingem uvedl, že se podrobně seznámil s čínským mírovým plánem na ukončení války na Ukrajině.
▪️. Plán hodlá projednat během jednání se Si a že "Rusko je vždy otevřené procesu vyjednávání".
▪️ Si Ťin-pching označil Putina za "drahého přítele", pod jehož vedením "Rusko dosáhlo významného pokroku v prosperitě země. Příští rok vás čekají volby, jsem si jist, že vás ruský lid podpoří."
Putinovy klíčové výroky:
▪️ Čína udělala v posledních letech obrovský skok ve svém rozvoji, "dokonce vám trochu závidíme".
▪️ Pod vedením Si Ťin-pchinga se bude Čína nadále rozvíjet a dosahovat svých cílů;
▪️ Rusko a Čína mají mnoho společných úkolů a cílů;
▪️ Rusko respektuje čínské iniciativy za mírové urovnání na Ukrajině;
▪️ Vztahy mezi Moskvou a Pekingem přispívají k posílení multipolarity ve světě

Zdroj: https://t.me/to_je_nas_svet/9247

Exkluzivní detaily prvního dne návštěvy čínského vůdce.

View attachment 1049

Zdroj: https://t.me/to_je_nas_svet/9264
 
Naposledy upravené:

„Celé sa im to zrútilo“ — politológ o katastrofálnych následkoch pre USA​

Pokusy Spojených štátov získať kontrolu nad dodávkami energetických surovín do Číny
boli neúspešné. Provokatívne plány Washingtonu zmarila Ruská federácia.

Moskva pomocou efektívnych zahraničnopolitických rozhodnutí pripravila Washington o dôležitú výhodu v konfrontácii s Čínou.

Povedal to známy izraelský vojensko-politický expert Jakov Kedmi v programe „Soloviev LIVE“.

Pripomenul, že pred niekoľkými rokmi sa mohli Spojené štáty spoľahnúť, že
ovládajú celý Blízky východ, čo im umožnilo používať účinné nátlakové páky na rôzne štáty sveta vrátane Číny. Washington skutočne kontroloval tok energetických surovín a kedykoľvek mohol prerušiť dodávky konkrétnej krajine.

Teraz sa situácia dramaticky zmenila. Ide o to, že Rusko nebolo s týmto prístupom Washingtonu spokojné. Moskva už niekoľko rokov rozširuje spoluprácu s Čínou a Iránom, čím sa Spojené štáty americké ocitli bez dôležitej výhody na medzinárodnom poli. Rusko začalo dodávať ropu a plyn do Číny, čím zbavilo Washington páky nátlaku na čínsku vládu a neskôr vystupovalo ako sprostredkovateľ pri normalizácii vzťahov medzi Pekingom a Iránom.

„Začali sa zbližovať s Ruskou federáciou na základe skutočnosti, že ruský vplyv na Irán je pre zaistenie bezpečnosti arabského sveta spoľahlivejší ako americké záruky. A keď do toho vstúpila Čína, ktorá potrebuje ropu, bolo po všetkom. Celý základ americkej politiky sa zrútil, aby sa zmocnili tokov energie do Číny a prerušili ich v správnom čase.“
 

Prílohy

  • 1679335399785.jpeg
    1679335399785.jpeg
    6.1 KB · Zobrazenia: 0
Naposledy upravené:

Spojené štáty vyzvali Si Ťin-pchinga, aby dosiahol stiahnutie ruských síl​

z Ukrajiny​

Washington vyzýva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby presadil stiahnutie ruských jednotiek z Ukrajiny.
:ROFLMAO:
 
Naposledy upravené:

Spojené štáty vyzvali Si Ťin-pchinga, aby dosiahol stiahnutie ruských síl​

z Ukrajiny​

Washington vyzýva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby presadil stiahnutie ruských jednotiek z Ukrajiny.
:ROFLMAO:
Musím se smát, jak se snaží vypadat, že jsou to ony, co to řídí ;)
 

Návštěva Si Ťin-pchinga v Moskvě​

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=ZXj9EKvW2eM

Posílení přátelství, energie a čínského mírového plánu.​

Výsledky návštěvy Si Ťin-pchinga v Moskvě​

Vztahy mezi Ruskem a Čínou jsou „životně důležité pro moderní světový řád“. Uvedl to čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem druhý den jeho státní návštěvy v Moskvě. Ten zase zaznamenal rostoucí obchodní vazby mezi oběma zeměmi a vysoce ocenil návrhy Pekingu na mírové urovnání krize na Ukrajině, které „lze vzít za základ“.
Jednání v úterý trvala asi tři hodiny. Jednání ve Velkém kremelském paláci
nejprve trvalo více než 1,5 hodiny v úzkém formátu za účasti členů delegací
a poté pokračovalo v rozšířeném formátu.

Putin řekl, že Rusko podporuje platby v jüanech při obchodování s jinými zeměmi
Rusko je pro rozvoj plateb v čínském jüanu při obchodování se zeměmi
v Asii, Africe a Latinské Americe, řekl ruský prezident Vladimir Putin v úterý během r
usko-čínských rozhovorů v rozšířeném formátu.
"Jsme pro použití čínského jüanu v platbách mezi Ruskou federací a zeměmi Asie, Afriky a Latinské Ameriky," řekla hlava státu. Vyjádřil také přesvědčení, že takové "formy plateb se budou vyvíjet mezi ruskými partnery a jejich kolegy ve třetích zemích

Rusko a Čína přijaly společné prohlášení po jednání mezi Putinem a Si Ťin-pchingem.
Zejména se v něm uvádí, že Ruská federace a Čína:
✔️ hodlají poskytovat vzájemnou podporu k ochraně zájmů toho druhého, především suverenity, územní celistvosti, bezpečnosti
✔️ souhlasily s pravidelným prováděním společných hlídek na moři i ve vzduchu a také společných cvičení
✔️ vyzývají, aby bylo zabráněno další degradaci krize v ukrajinském konfliktu
✔️ žádají, aby byly zastaveny všechny kroky, které přispívají k eskalaci napětí a prodlužování nepřátelských akcí na Ukrajině
✔️vyjadřují velké znepokojení nad posilováním vazeb NATO se zeměmi asijsko-pacifického regionu ve vojenských otázkách
✔️ vyzývají NATO, aby respektovalo suverenitu ostatních států a jejich zájmy
✔️postavily se proti tomu, aby jeden stát vnucoval své hodnoty jiným zemím, žádná „vyšší demokracie“ neexistuje
✔️ vystupují se proti všem jednostranným sankcím uvaleným obcházením Rady bezpečnosti OSN
✔️vyjadřují znepokojení nad situací na Korejském poloostrově, vyzývají všechny zainteresované státy, aby projevily klid a zdrženlivost
✔️Rusko znovu potvrzuje svou oddanost „politice jedné Číny“, uznává, že Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny
Putin a Si Ťin-pching podepsali dva společné dokumenty: prohlášení o plánech hospodářské spolupráce a prohlášení o plánech na prohloubení partnerství.
7167281.jpg


Hlavní z Si Ťin-pchingových prohlášení během rozhovorů s Putinem:
-Společným úsilím vykazují rusko-čínské vztahy zdravou a udržitelnou dynamiku rozvoje.
-Politická důvěra mezi Ruskem a Čínou se prohlubuje, společné zájmy se násobí a lidé se vzájemně sbližují
-Spolupráce se rozvíjí v obchodně-ekonomické, investiční, energetické, kulturní a humanitární i meziregionální dimenzi.
-Vůdce ČLR rovněž uvedl, že je připraven nastínit plán dvoustranných vztahů a praktické spolupráce v zájmu obrody a prosperity Číny a Ruska

-Si Ťin-pching pronesl přípitek na prosperitu a přátelství mezi národy Ruska a Číny:
připijme si až do dna
Putin na recepci připil na zdraví Si Ťin-pchinga a členů čínské delegace a na prohloubení partnerství a prosperity mezi Ruskem a Čínou
1679425904276.png
- když Si Ťin-pching opustil Kreml.
Čínský vůdce opustil Kreml po formálním jednání s Putinem a večeři na rozloučenou.
Ruský prezident ho vyprovodil a oba lídři si potřásli rukama.
Setkání hlav států trvalo více než šest hodin

 
Naposledy upravené:
ping.jpg

Na večeri prezidentov sa podávalo šampanské, ktoré poslal Prigožin priamo z Bachmutu/Artemovsku. Továreň bola založená v roku 1950 na príkaz Stalina, ktorý vyhlásil: "Musíme poskytnúť baníkom šampanské!".
 
Naposledy upravené:
Západ může po setkání Putina a Si Ťin-pchinga ztratit globální Jih
Západ nevidí žádné záruky, že země takzvaného globálního Jihu podpoří Spojené státy a evropské země v konfrontaci se vznikající osou Moskva-Peking, domnívá se britský deník The Times.

Podle autorů článku ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Xi Jinping upevnili své neformální spojenectví během státní návštěvy čínského vůdce.

Návštěva Si Ťin-pchinga, první od zahájení ruské speciální operace na Ukrajině, byla výzvou pro Západ, který se snaží izolovat Putina a prezentovat Rusko jako darebácký stát. Průzkum v jižní a jihovýchodní Asii ukazuje pozitivní postoj k Rusku. A přestože hlasování OSN odsuzující Moskvu podpořilo 141 zemí, bylo realizováno pouze ve 40 státech," vysvětlili novináři.

Zdroj: https://t.me/news_unofficial/2588
 

Západ precitol — Rusko a Čína budujú nový svetový poriadok​

dvaja-1.jpeg

Postrehol to aj „Washington Post“ – jeden z jeho autorov opisuje hlavný výsledok návštevy čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga v Moskve takto: „Putin vidí, ako sa formuje jeho protiamerický svetový poriadok“.


Rovnaký pohľad na to má aj americký politológ Thomas Graham v „Newsweeku“: „Objatie dvoch vodcov pritiahlo pozornosť celého sveta, slúžilo ako pripomienka, že Čína sa stala globálnym sprostredkovateľom moci, a nastolilo otázku, či Amerike hrozí, že stratí miesto nesporného lídra v medzinárodnej diplomacii.“
Dobre hovoria mládenci (okrem „nesporného“ lídra, samozrejme). A nie je to tak, že by niekto v Moskve alebo Pekingu skrýval túto skutočne hlavnú podstatu návštevy. Práve naopak, hovoria práve o tom – počnúc predsedom Si oznamujúceho na mostíku lietadla: „Čína je pripravená spolu s Ruskom strážiť svetový poriadok“. Alebo pokračujúc Putinovými slovami v jeho článku v „Žen-min ž’-pao“: ruský prezident tam píše, že spolu s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi naše krajiny dôsledne obhajujú vytvorenie spravodlivejšieho multipolárneho svetového poriadku založeného na medzinárodnom práve, a nie na určitých „pravidlách“, ktoré slúžia potrebám „zlatej miliardy“.

A nie je to tak, že Peking alebo Moskva práve prišli s týmto údajne novým svetovým poriadkom. V skutočnosti je dosť starý: napriek tomu, že nie vždy dobre fungovalo, medzinárodné právo bolo až do 90. rokov celkom rešpektované.

Čína si už niekoľko rokov buduje vlastnú ideológiu o tom, aký má byť vo svete poriadok. Celkový obraz je takýto: svet je rôznorodý a vždy bude, rôzne jeho časti by mali byť schopné vyjednávať, a nie vyvolávať vojenské konflikty alebo sankcie a dokonca hroziace ekonomické katastrofy pre každého. To zahŕňa čínske iniciatívy – globálnu civilizáciu, globálnu bezpečnosť, globálny rozvoj – a oveľa viac. Rusko sa na tejto ideologickej práci tradične zúčastňuje, takže niekedy neviete, čia je to koncepcia.

Zvláštnosťou dnešnej situácie je, že existuje dobrá šanca prejsť od teórie k praxi: prinajmenšom v ukrajinskej kríze sa Západ dostal až do možného sebazničenia. A väčšina sveta to dobre vidí, takže Moskva a Peking majú veľmi pozorné a vďačné publikum.

To znamená, že podstatou myšlienky Putina a Si nie je posadiť Ukrajinu práve teraz za rokovací stôl, ale hovoriť s jej skutočnými vlastníkmi. Najmä ak vezmeme do úvahy, že sa dostali do ekonomickej a politickej slepej uličky a zvyšok sveta sa na nás pozerá ako na možných vodcov – namiesto na tých neúspešných vodcov. A ak si spomínaní kurátori Kyjeva ešte nechcú sadnúť k stolu, nejaký čas sa dá zaobísť aj bez nich.

Do tejto schémy zhruba zapadajú aj kľúčové, povedzme, materiálne výsledky návštevy Si Ťin-pchinga. Asi najpozoruhodnejším z nich je rozhodnutie o vytvorení komisie pre spoluprácu v oblasti satelitnej navigácie, ako aj zabezpečenie kompatibility a komplementárnosti ruského navigačného systému GLONASS a čínskeho Beidou. Plánuje sa spoločný vývoj doplnkov k systémom oboch krajín a sledovanie spotrebiteľských charakteristík navigačných služieb. Toto, samozrejme, nie je čisto vojenský projekt, ale v istom zmysle strategický.

A nemenej pôsobivá je informácia, že takmer všetky parametre na spustenie projektu „Sila Sibiri -2“ (plynovod cez Mongolsko) sú už dohodnuté. Alebo že je možné a potrebné prejsť v obchode s inými krajinami na zúčtovanie v jüanoch (ahoj dolár). A takýchto úprav je oveľa viac.

Toto nie je len kronika bilaterálnych ekonomických vzťahov — je to súčasť reálneho systému svetových ekonomických vzťahov, ktorý sa buduje a obchádza Západ, ktorý svojimi záchvatmi hnevu všetkých obťažuje.
 
Zvazok Cina/Rusko je vyhradne prakticka na hybernovanie USreala. Kym rusky (slovansky) narod je priatelom, cinsky je voci slovanom kalkulatorom...

Сидоров Георгий Рок возомнивших себя богами

Kapitola 29 - Krajina spiaceho draka
V Číne sa hovorí: "Kde je Číňan, tam je Čína."
.....
Kamkoľvek Číňania preniknú, okamžite sa začnú intenzívne množiť.
.....
Keď sa nám snažia dokázať, že Čína vedie tajnú neviditeľnú vojnu len s našimi ľuďmi, je to smiešne. Číňania majú za cieľ zničiť nielen Rusov, ale aj všetkých „bielych diablov“, ako medzi sebou nazývajú národy kaukazskej rasy. Pre takýto „charitatívny“ čin v Číne bol vyvinutý špeciálny projekt, takpovediac čínske „know-how“.

Čo je to za projekt? Ak veríte tomu,....


pdf:
 

Západ sa už z mierového plánu Číny nesmeje​

Iniciatíva globálnej civilizácie“ vyhlásená Pekingom 15. marca sa už západným analytikom nezdá naivná, povrchná alebo smiešna.

„The Economist“ v nej ako prvý zbadal vážne problémy pre Západ a dal odporúčania na neutralizáciu čínskych plánov.

Nie je to však samotná analýza, čo upúta pozornosť, ale šťavnaté výrazy, ktorými britské noviny ocenili čínske aktivity. Nestranná analytika v celej svojej kráse.

Namiesto svetového poriadku vedeného Spojenými štátmi si teda Čína trúfa vybudovať „transakčný systém spolupráce, bezohľadne hrajúci svoju nemotornú hru“. The Economist označuje mierový plán Číny pre Ukrajinu za „cynický“ a „podkopávajúci“ vnímanie západných sankcií a vojenskej podpory Kyjevu ako legitímne.
Ašpirácia Číny na Blízky východ so zmierením Saudov a Iráncov sa celkovo považuje za „intervenciu“. Nehovoriac o strašnom zvyku Pekingu zapájať sa do „dialógu s autokratickými režimami bez toho, aby im kládol podmienky“.

Najhoršie na tom je, že z nejakého dôvodu sa nezápadnému svetu páčia čínske pravidlá hry viac, ako by si človek vedel predstaviť, je prekvapený „The Economist“. A uzatvára: takáto „žoldnierska multipolarita“ je schopná poskytnúť ČĽR bezpečnosť, po ktorej tak túži!

Aby to pre Čínu bolo ťažšie, Briti navrhujú nasledujúce kroky:
— „prestaňte zaťahovať Ukrajinu do fiktívnej mierovej dohody“;
— posilniť NATO;
— vyvrátiť názor, že „globálne pravidlá slúžia len záujmom Západu“;
— odhaliť úbohosť svetonázoru podporovaného Čínou a Ruskom.

Ako povedal Gándhí, najprv si vás nevšímajú, potom sa vám smejú a potom s vami bojujú. A potom vyhráte.

photo_2023-03-24_07-43-32.jpg
 
Naspäť
Top Bottom