Správy z Číny

Zemřel bývalý premiér Státní rady Čínské lidové republiky Li Kche-čchiang
Ve věku 68 let zemřel v pátek v Šanghaji bývalý čínský premiér Li Kche-čchiang I
Příčinou smrti byl podle něj infarkt.
Li Keqiang byl potvrzen jako předseda Státní rady Čínské lidové republiky v březnu 2013 rozhodnutím Národního lidového kongresu. V březnu 2018 byl do této funkce znovu zvolen.

Za svůj hlavní úkol v čele vlády označil Li Kche-čchiang řešení komplexu socioekonomických problémů, jako je nezaměstnanost, rostoucí rozdíl v příjmech městského a venkovského obyvatelstva a další urbanizace země. V letech 2013-2014 vzrostla v Číně domácí spotřeba, což bylo způsobeno růstem mezd, byly provedeny reformy zaměřené na rozvoj tržní ekonomiky v různých oblastech. Zejména se zjednodušily podmínky pro podnikání, zavedla se fiskální podpora pro malé a střední podniky,
začala se liberalizovat bankovní sektor a zpřísnila se kontrola daňových výhod.
 
Naposledy upravené:

Čínsky úder zlatom by mohol byť desivejší ako jadrový úder​

– Čína sa dlhodobo drží na prvom mieste na svete podľa mnohých ekonomických ukazovateľov. Vrátane takého ukazovateľa, akým je ťažba zlata. Podľa Svetovej rady pre zlato je Nebeská ríša lídrom v ťažbe zlata od roku 2007 (v tomto roku Čína vyťažila 280,5 tony tohto drahého kovu). A na prvom mieste za Čínou zostáva dodnes.

V roku 2014 sa úroveň produkcie zlata v porovnaní s rokom 2000 zdvojnásobila a dosiahla 450 ton. Produkcia zlata v Číne dosiahla vrchol v roku 2016, keď predstavovala 453,5 tony. (rudné zlato – 394,9 tony; pridružené zlato z rúd farebných kovov – 58,6 tony). Ďalej sa úroveň produkcie začala znižovať. Dôvodom je, že Čína má v podloží preskúmané zásoby drahého kovu vo výške približne 2 000 ton. To je pomerne skromné číslo. Uvediem krajiny s najväčším objemom preskúmaných zásob drahého kovu (v tonách): Austrália – 9 600; Južná Afrika – 6 000; Ruská federácia – 5 300. Dokonca aj krajiny ako Peru (2 600 ton) a Brazília (2 400 ton) majú viac preskúmaných zásob ako Čína. Hoci obsah drahého kovu klesá a náklady na ťažbu rastú, Čína mobilizuje všetky investície a technické kapacity, aby preskúmala nové ložiská a vyťažila ročne čo najviac zlata. Tu sú údaje o produkcii zlata v Číne za posledné roky (v tonách): 2017 г. – 426; 2018 г. – 401; 2019 – 380; 2020. – 365; 2021 – 370; 2022 – 330.

Pre porovnanie uvádzam, že v roku 2022 za Čínou nasledovali z hľadiska produkcie zlata Ruská federácia, Austrália, Kanada a Spojené štáty. Je pozoruhodné, že na kompenzáciu klesajúcej produkcie zlata začala Čína nakupovať suroviny obsahujúce zlato (obohatené rudy) od iných krajín. . .
 
Čínský jüan poprvé v historii posunul euro mezi tři největší světové měny
a nyní dýchá na záda americkému dolaru.
Každopádně je to tak
PŘÍLIŠ BRZY NA OSLAVU
Západní analytici však poukazují na zatím omezené využití a oběh výnosů z mezinárodních dluhopisů v jüanech a říkají, že je předčasné troubit na internacionalizaci.

Německá automobilka Volkswagen Group (VOWG_p.DE) sdělila agentuře Reuters, že své výnosy z inauguračních dluhopisů panda v hodnotě 1,5 miliardy jüanů použije pouze pro svůj čínský obchod na pevnině.

Mercedes-Benz Group (MBGn.DE) také plánuje použít výnosy z pandích dluhopisů na podporu leasingu aut v Číně.

Internacionalizace jüanu „neprobíhá tak dobře, jak by mohla naznačovat hlavní čísla,“ řekl Mark Williams, hlavní ekonom pro Asii z Capital Economics.

"Stále platí, že více než polovina přeshraničních transakcí s použitím jüanu probíhá mezi pevninou a Hongkongem. Jedná se o velmi lokální formu internacionalizace."

Maybankova soutěž Lim. "Měli bychom rozlišovat mezi přeshraničními transakcemi mezi Čínou a Hongkongem versus Čínou a zbytkem světa."

V rámci financování obchodu a plateb je použití jüanu z velké části omezeno na rozvojové země přátelské k Číně, jako jsou ty, které se připojují k její iniciativě Pás a stezka.

"Došlo k prudkému nárůstu používání jüanu k urovnání obchodu, ale pouze v rámci specifických bilaterálních kanálů: zemí jako Rusko, Argentina, Pákistán a Nigérie," řekl Williams.

Země, které jsou geopoliticky spojeny s USA "neprojevují žádnou ochotu přejít na používání jüanu. To naznačuje, že globální používání jüanu v obchodu narazí na nízký strop."

(1 $ = 7,2421 čínských jüanů renminbi)
 
Naposledy upravené:
Cina zavedla bezvizovy rezim pro nasledujicich 6 statu:
Jedna se o drzitele beznych cestovnich pasu ze zemí uvedených na seznamu, kteří přijíždějí do Číny za obchodem, turistikou, prohlídkou památek, návštěvou příbuzných a přátel a tranzitem na dobu nejvýše 15 dní, vstupovat do země bez víz. Zkusebni, jednostranny bezvizovy rezim bude zaveden od 1.12.2023 a bude trvat do 30.11.2024, sdeluje oficialni predstavitel zamini Ciny, Mao Nin.
1. Francie
2. Nemecko
3. Italie
4. Holandsko
5. Spanelsko
6. Malajsie
 
Pozoruhodnou událostí v regionu jihovýchodní Asie byla návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Vietnamu ve dnech 12. až 13. prosince a jeho setkání s nejvyššími představiteli Vietnamu – s generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Vietnamu (CPV) Nguyen Phu Trong, prezident Vietnamu Vo Van Thuong, premiér Pham Minh Trinh a předseda Národního shromáždění Vietnamu Vuong Dinh Hue.

Výsledkem návštěvy byl přechod dobrých sousedských vztahů mezi zeměmi do nové kvality – oznámeno vybudování vietnamsko-čínské komunity společné budoucnosti. Soudě podle dohod se jedná o další, významnější fázi sbližování po komplexním strategickém partnerství. Vietnam potvrdil, že svůj vztah s Čínou považuje za strategickou volbu a nejvyšší prioritu své zahraniční politiky, a Čína také považuje svůj vztah s Vietnamem za prioritu v diplomacii sousedství.

Orientačním vnějším vyjádřením nové kvality vztahů byla dohoda stran
o výstavbě jejich národních kulturních center v Číně a Vietnamu.
Vietnam také otevře generální konzulát v Čchung-čchingu (ČLR).
 
Jižní Asie

Srí Lanka na rok zakázala zahraničním vědeckým plavidlům vstup do jejích vod.​

Opatření vstoupí v platnost od ledna 2024​

NOVÉ DILLÍ, Srí Lanka na rok zakázala zahraničním vědeckým plavidlům vstup do jejích teritoriálních vod. Toto opatření vstoupí v platnost od ledna 2024, uvedl ministr zahraničí Srí Lanky Mohamed Ali Sabri.
„Musíme rozvíjet svůj vlastní potenciál k účasti na vědeckém výzkumu oceánů jako rovnocenní partneři s ostatními zeměmi,“ citují noviny šéfa ministerstva zahraniči
 
Čína: od „globální montážní dílny“ po „globální dílnu high-tech komponentů“
Rostoucí nejistota na globálních trzích po stále složitější geopolitické situaci, nerovnoměrné ekonomické oživení a klesající export nutí Čínu ustoupit od tradiční cesty stimulace ekonomiky.

Budoucí hospodářský růst Číny bude poháněn novými zdroji energie a technologicky vyspělou výrobou a vědecké a technologické inovace se v roce 2024 stanou hlavní prioritou čínské ekonomické aktivity. Kurz byl přijat, aby se zajistilo, že s jistou mírou zjednodušení se Čína ze „světové montážní dílny“ stane „světovou dílnou pro high-tech komponenty“.

️V Číně došli k závěru, že během ekonomické transformace není potřeba striktně stanovovat pevný růstový cíl. Místo toho by měl být kladen větší důraz na řízení inflace a nezaměstnanosti.

Obecně hovoříme o tom, že Čína mění koncept ekonomického růstu . To implikuje dva důležité posuny v hospodářské politice: prvním je přesun pozornosti od výstavby nemovitostí
k rychlému rozvoji high-tech odvětví v odvětvích, která určují moderní vědeckotechnický pokrok, a za druhé změna dominantních makroekonomických směrů.

Na ústřední ekonomické pracovní konferenci, která se konala loni v prosinci v Pekingu, se skutečně diskutovalo o změně v pojetí ekonomického růstu...

V roce 2024 dojde k urychlení modernizace průmyslu a bude pokračovat úsilí o zvýšení produktivity práce prostřednictvím pokročilého výzkumu a vývoje, zejména ve výrobních sektorech ekonomiky
 
Volby na Tchaj-wanu: rovnováha sil a možné scénáře
Ostrá americko-čínská konfrontace v asijsko-pacifické oblasti je nepravděpodobná, ale není vyloučená


Prezidentské a parlamentní volby na Tchaj-wanu, plánované na 13. ledna, by se mohly stát nejzajímavější mezinárodní událostí začátku nového roku. Sama o sobě by téměř neuznávaná Čínská republika s 23,5 miliony obyvatel sotva vzbudila takový zájem světového společenství.
I jeho značná ekonomická váha (2/3 ruského HDP) a klíčová role ve výrobě výkonných čipů by stěží měly velký dopad na informační toky, které „perou“ války na Ukrajině a na Blízkém východě. Někteří odborníci však právě kvůli volbám na Tchaj-wanu předpovídají vypuknutí další velké války. Taková válka je skutečně cílem vícetahové hry, kterou hrají Spojené státy s cílem oslabit Čínu, jejíž nedílnou součástí je Tchaj-wan. . .

Nepřítomnost rychlých a dramatických změn v Tchaj-peji, bez ohledu na výsledek současných voleb, nebude znamenat absenci důsledků v regionální a dokonce globální situaci. Čínská vojenská intervence je prakticky vyloučena, což je zjevná pravda, kterou Si Ťin-pching potvrdil Bidenovi během setkání v San Franciscu. Maximální možnou reakcí i na nepříznivé události je krátká ekonomická blokáda ostrova, podobná té, která následovala po příjezdu Nancy Pelosiové v srpnu 2022. Američané také nepůjdou dál než k pohybu skupin letadlových lodí u Tchaj-wanu a v Jihočínském moři.

V budoucnu se události budou vyvíjet v závislosti na výsledku voleb. Separatistické vítězství povede k dalšímu zhoršení vojenské a ekonomické situace na obou stranách Tchajwanského průlivu. Čínská letadla a lodě budou stále častěji provádět manévry a demonstrovat tak svou připravenost dosáhnout sjednocení nejen mírovými prostředky. Mohly by být ovlivněny obchodní a ekonomické vazby, jejichž objem je impozantní – investice tchajwanských firem na pevnině přesahují 200 miliard dolarů
a bilaterální obchod v roce 2022 dosáhl 320 miliard dolarů.
V Číně je neustále více než milion Tchajwanců – podnikatelů, inženýrů, lékařů, učitelů, umělců.
Doslova v předvečer voleb v Pekingu oznámili některá omezení pro tchajwanské firmy
 

Komunistická strana Číny se rozhodla ovládnout centrální banku​

Uprostřed rostoucích problémů v měnové sféře se Čínská lidová banka dostává pod silnou ruku strany​

V létě tohoto roku byl Pan Gongsheng jmenován do funkce šéfa NBK. Nahradil Yi Ganga, který tuto pozici zastával více než pět let. Psal jsem o tom v článku „Výměna stráží v Centrální bance Číny“. Již v druhé polovině roku 2023 začaly v NBK personální změny. Bylo konstatováno, že zaměstnanci s nadměrně liberálními a prozápadními názory byli propuštěni nebo dobrovolně opuštěni z centrální banky.

Od tohoto jmenování uplynulo téměř šest měsíců. A něco se vyjasnilo. Nový guvernér NBK, jak poznamenává FT, nyní zaujímá nižší pozici ve stranické hierarchii než šéfové některých finančních organizací, které byly regulovány centrální bankou. Předseda Industrial and Commercial Bank of China Liao Lin, předseda Agricultural Bank of China Gu Shu a předseda China Life Insurance Cai Xiliang jsou členy ústředního výboru CPC, ale Pan Gongsheng není členem ústředního výboru.

Podstata většiny komentářů o změnách probíhajících s čínskou centrální bankou je jednoduchá: pokud dříve PBOC tvořila měnovou politiku, nyní ji bude tvořit strana a PBOC ji bude provádět.
 
Čína a Maledivy zlepšily své vztahy během první státní návštěvy nově zvoleného prezidenta Mohameda Muizzu v Pekingu po kampani, ve které označil čínského regionálního rivala Indii za hrozbu pro její suverenitu .

Maledivy ve středu podepsaly několik nových dohod s Čínou – jejím největším externím věřitelem – včetně dohod o klimatu, zemědělství a infrastruktuře, uvedl ve čtvrtek
Muizzuův úřad. Žádná ze stran nesdělila žádné podrobnosti o hodnotě obchodů.

V rozhovorech se Si Ťin-pchingem Muizzu „vyjádřil vděčnost za významnou roli Číny v ekonomickém úspěchu Malediv… a rozvoji infrastruktury,“ stálo v prohlášení jeho kanceláře.

"Za nových okolností čelí čínsko-maledivské vztahy historické příležitosti stavět na minulých úspěších a pokročit vpřed," řekl Xi Muizzu podle čínské státní tiskové agentury Xinhua...
Čínský prezident uvedl, že „respektuje a podporuje Maledivy při hledání cesty rozvoje vhodné pro jejich národní podmínky“, uvedlo.

Světová banka však ve zprávě z října varovala, že další přibližování se Číně b
y mohlo způsobit potíže na Maledivách, protože 1,37 miliardy dolarů, které již Pekingu dluží, představuje asi 20 procent jejího veřejného dluhu.

Čína je největším bilaterálním věřitelem Malediv
, před Saúdskou Arábií a Indií, kterým dluží 124 milionů dolarů, respektive 123 milionů dolarů...

Srí Lanka, další soused Indie, také tíhne k Číně.
Vztahy Indie a Číny se v roce 2020 zhoršily poté, co střety mezi vojáky v západních Himalájích vyústily v smrt 20 indických vojáků a čtyř čínských vojáků.

Minulý měsíc Muizzu řekl, že zajistil stažení indických vojáků, ale neuvedl časový rámec. Popřel, že by se snažil překreslit regionální rovnováhu tím, že by místo toho přivedl čínské síly...
 

Voľby na Taiwane: Víťazstvo priaznivcov jednoty Číny zmierni vojenské napätie v Tichomorí​

– Prezidentské a parlamentné voľby na Taiwane, ktoré sú naplánované na 13. januára, sa môžu stať najzaujímavejšou udalosťou medzinárodného života na začiatku nového roka. Samotná skoro nikým neuznaná Čínska republika s 23,5 miliónmi obyvateľov by sotva vzbudila taký záujem svetového spoločenstva. Dokonca aj jej značná ekonomická váha (2/3 HDP Ruska) a kľúčová úloha pri výrobe výkonných čipov by sotva mali veľký vplyv na informačné prúdy, ktoré “vyplavujú” vojny na Ukrajine a Blízkom východe.

Niektorí odborníci však predpovedajú začiatok ďalšej veľkej vojny práve kvôli voľbám na Taiwane. Takáto vojna je totiž cieľom viacpohybovej hry, ktorú USA hrajú s cieľom oslabiť Čínu, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je Taiwan. . .

Víťazstvo zástancov jednoty Číny podľa Teng Xiaopingovej formulky “jedna krajina, dva politické systémy” nielen zmierni vojenské napätie, ale vráti sa aj k budovaniu vzájomne výhodnej obchodnej spolupráce. Symbolom návratu k normálnosti by mohla byť výstavba diaľnice Peking – Tchaj-pej. Má prekonať Taiwanský prieliv podvodným tunelom dlhým približne 120 kilometrov. Číňania už technológiu takýchto stavieb rozpracovali pri výstavbe podmorského mosta Ču-chaj – Hongkong. Cena 50 až 60 miliárd dolárov je pomerne prijateľná.

Všetko, čo je potrebné, je politické rozhodnutie oboch strán. Pre Washington bude víťazstvo separatistov znamenať ďalšie využívanie “taiwanskej páky” na nátlak na Peking. Americkí stratégovia sa budú snažiť vlákať Peking do “taiwanskej pasce” a tlačiť ho k preventívnemu úderu proti “vzbúreným separatistom”. Zopakovanie “ukrajinského scenára” je nepravdepodobné, ale nemožno ho vylúčiť. Víťazstvo rozumných síl môže viesť Washington k tomu, že sa vzdá taiwanskej karty a “rešpektovanie vôle taiwanského ľudu” sa môže stať vhodnou zámienkou na ukončenie nákladnej a neefektívnej intervencie v Číne. Na porazených z DFS sa rýchlo zabudne. Zrada starých klientov bola vždy obľúbeným trikom v americkom arzenáli. Dnes, v predvečer volieb 13. januára, o tom v Tchaj-peji určite uvažujú.
 
Nositel Nobelovy ceny s předpověděl v Číně éru stagnace
Nositel Nobelovy ceny Krugman řekl, že Čína vstupuje do éry stagnace
Čína zažívá deflaci podobnou scénáři Japonska v 80. letech
a nezaměstnanost mladých, což naznačuje začátek éry „stagnace a zklamání“
Paul Krugman věří, že Peking potřebuje přesměrovat příjmy do domácností
a posílit sociální ochranu


Řada analytiků podle něj očekávala, že po zrušení koronavirových restrikcí dojde v Číně k ekonomickému boomu, ale místo toho země zaostávala téměř ve všech ukazatelích kromě HDP, který předběžně vzrostl o 5,2 %.

„Ohledně tohoto čísla je ale rozšířená skepse. "Demokracie jako Spojené státy zřídka politizují své ekonomické statistiky - i když se mě znovu zeptejte, až se Donald Trump vrátí k moci - ale autoritářské režimy to často dělají," řekl Krugman.

Ekonom s odkazem na oficiální čínské statistiky tvrdí, že země zažívá deflaci podobnou japonskému scénáři z 80. let a vysokou nezaměstnanost mladých lidí. "Toto není plnohodnotná krize, alespoň zatím ne, ale existuje důvod se domnívat, že Čína vstupuje do éry stagnace a zklamání," řekl laureát Nobelovy ceny.

Mezi důvody této situace Krugman uvedl potlačování soukromé iniciativy, „finanční represi“ (placení nízkých úroků z úspor a poskytování levných půjček zvýhodněným dlužníkům) a také slabou sociální záchrannou síť, která nutí rodiny šetřit na možné nouzové situace. .

„Vysoká míra investic může být efektivní, pokud máte rychlý růst pracovní síly a produktivity, jako v Číně na počátku 21. století. Populace Číny v produktivním věku však dosáhla vrcholu kolem roku 2010 a od té doby stále klesá.
Zatímco země prokázala v některých oblastech působivé technologické schopnosti, zdá se, že její celková produktivita také stagnuje,“ uvedl ekonom.

Krugman se domnívá, že Čína potřebuje přesunout více svých příjmů do domácností
a posílit svou sociální záchrannou síť, aby snížila investiční výdaje.
 
Setkani vudcu Ciny a Uzbekistanu v Pekingu - video
Cina vytvari okolo sebe okruh pratelskych statu.
První den státní návštěvy uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva v Číně: proběhlo jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a byl podepsán solidní balík dokumentů zaměřených na další posílení komplexního strategického partnerství.
Oba vudci maji fialove kravaty a krasne manzelky ;)
 
Xi ... ako vždy potichu, nežne, jemne, žiadne ohromné gestá, ani silné vyhlásenia.
Jeho vzhľad a správanie typicky zodpovedá čínskej kultúre a politike.
V tomto prípade sa pokúša nadviazať kontakt so zdravou polovicou schizofrenického psíka, ktorého musel GPčko párkrát kopnúť na rebrá a vziať ho palicou cez chrbát, aby sa v ňom zobudila na chvíľu k vedomiu jeho "vľúdnejšia" polovica.
 
Naposledy upravené:
Súdruh Scholz ostal v Číne bez adekvátneho privítania. Podobne ako Berboková. Evidentne Čína nemá záujem o jednanie s Koloniálnymi miestodržiteľmi SŠA v Nemecku:
Ale?!? Evidentne mu dali noty. Čína čím ďalej tým viac preberá úlohu SŠA. A tak, berie pod seba aj ich koloniálnych správcov.

Си Цзиньпин рассказал Шольцу, какой должна быть мирная конференция по Украине
Xi Jin Ping povedal Scholzovi, akou má byť mierová konferencia o Ukrajine

 
Naspäť
Top Bottom