Správy z Maďarska

Orbán v Baku: Konkurencieschopnosť Európy sa zhoršuje​

Orbán kritizoval absenciu európskej stratégie rozvoja a podčiarkol, že bez prepojenia Strednej Ázie a Európy nemožno vytvoriť novú úspešnú európsku hospodársku stratégiu.

Úloha Strednej Ázie sa podľa jeho vyjadrenia z európskeho hľadiska výrazne posilnila a na to, aby v nasledujúcom období existovali prepojenia a civilizovaná spolupráca Východu so Západom, sú potrební sprostredkovatelia.

“Z Európy vnímame Strednú Áziu ako oblasť, ktorá spája európske a východné dopravné, obchodné a digitálne trasy,” povedal Orbán s poznámkou že existencia bezpečnej, predvídateľnej a modernej dopravnej cesty medzi Európou a Áziou je aj pre Maďarsko základným hospodárskym záujmom.

Špeciálny program OSN pre stredoázijské ekonomiky spustili v roku 1998 s cieľom posilniť spoluprácu krajín Strednej Ázie a jej integráciu do svetového hospodárstva.
 
Lavrov se na okraji OBSE ve Skopje sejde s maďarským ministrem zahraničí Szijjártó
Jednání ministrů zahraničí se koná v neveřejném formátu, který je pro tisk nepřístupný.
Před jejím začátkem se ministři přátelsky pozdravili.
Zeptal se Lavrov svého maďarského kolegy, když dorazil.
Szijjártó poznamenal ,, že přijel ráno, protože je starší a raději strávil noc doma se svou ženou“.

"Rozumím vám. Dejte své rodině vše nejlepší," odpověděl Lavrov s úsměvem a také se zeptal, jak se daří synům maďarského ministra.
Ministerská rada OBSE se koná ve sportovním centru Borise Trajkovského ve Skopje
a zahrnuje tři plenární zasedání.
Návštěva hlavního města Severní Makedonie byla Lavrovovou první cestou do Evropy
od začátku rozsáhlého konfliktu na Ukrajině, nepočítaje jeho návštěvy v Bělorusku a Turecku. Jeho účast na zasedání Rady ministrů zahraničí OBSE vyvolala bojkot akce ze strany ministrů zahraničí Ukrajiny, Polska, Estonska, Litvy a Lotyšska.
 

Viktor Orbán si vyměnil slova s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským​

Ukrajinský prezident Zelenskyj a maďarský premiér Viktor Orbán se setkali a diskutovali na inauguraci nového argentinského prezidenta. O tom, co se probíralo, nebyly žádné zprávy, ale podle živých záznamů byla krátká diskuse intenzivní. Později se k věci vyjádřil i tiskový šéf maďarského premiéra Bertalan Havasi.

To vše je zajímavé zejména proto, že debaty kolem členství Ukrajiny v EU jsou v posledních týdnech extrémně intenzivní, připomíná agentura Reuters.
 

Giorgia Meloni: Evropská komise je k Maďarsku přísnější než k ostatním​


Rozhodnutí Viktora Orbána ohledně vstupu Ukrajiny do Evropské unie je ovlivněno přísností Evropské komise vůči Maďarsku, kterou orgán vůči ostatním členským státům neprojevuje - italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla ve svém projevu na summitu šéfů EU státu a vlády v úterý večer ve Sněmovně reprezentantů v Římě.

Giorgia Meloni zdůraznila, že si je dobře vědoma názorů maďarského premiéra, které se neshodují s těmi, které zastupuje, pokud jde o vstup Ukrajiny do EU, ale poznamenala, že rigidita a přísnost Evropské komise podle ní vedla k názorům maďarského premiéra.

Meloni vysvětlila, že jeho vláda je na straně Kyjeva, ale řešením není pouze finanční podpora Ukrajiny:

je třeba vzít v úvahu i důsledky války, protože konflikt již zatížil evropské veřejné mínění.

Meloni připomněla, že její předchůdce Mario Draghi , který loni v říjnu předal vedení premiérce Giorgii Meloniové, cestoval v červnu 2022 vlakem do Kyjeva s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem .
Ti tři byli i ve vlaku spolu .

Pro některé zahraniční politika znamená udělat si společnou fotku s Francií a Německem, ale nepřinést domů žádné výsledky. Evropa se neskládá ze tří členů, ale ze sedmadvaceti, a se všemi musíte být v kontaktu: mluvít s Německem, Francií, ale i Maďarskem. Takto děláme svou politickou práci dobře
Giorgia Meloniová dodala, že nejsilnější ochranu je třeba zajistit židovským komunitám, které "ohrožují stále silnější vlny antisemitismu".
 
Naspäť
Top Bottom