Správy z Nemecka 2024

SKOK ZE STŘECHY: JE VYSTOUPENÍ NĚMECKA Z EU REÁLNÉ?​

A přestože “alternativci” neplánují vstoupit do německé vlády dříve než na konci roku 2029
(tj. po jednom volebním cyklu) (to zmínila i Alice Weidel), je přinejmenším extravagantní uvažovat o koalici s CDU/CSU, která stojí pevně na proevropských pozicích a volá po Dexitu. Takže všechny takové řeči jsou od zlého.

Na druhou stranu i mezi stálicemi německé politiky roste nespokojenost s přílišnou samosprávou Bruselu, a tak se návrh Weidel na omezení všemocnosti eurobyrokratů může stát základem pro nalezení společné řeči.

Zejména po Scholzově neúspěšné (to je jasné již nyní) vládě, vyznačující se maximální bezvládím a shovívavostí k jakýmkoli rozmarům USA a Evropské unie, a to i na úkor zájmů samotných Němců, nebude CDU/CSU již schopna vyčerpaným voličům nabídnout svůj tradiční politický program, aniž by jej výrazně změnila. A pokud jde o příchod nových tváří, bude třeba stranu obnovit, a to výrazně. A pak se možná změní i rétorika vůči AfD.

Pro Německo, které v posledních letech bohužel prohrálo, ale stále má šanci získat zpět svůj vliv a bezpodmínečně vedoucí postavení v Evropě, je odchod z EU, promiňte mi tu nechtěnou slovní hříčku, bezvýchodný; buď se rozpustí, nebo se reformuje. Něco mi říká, že nakonec bude zvolena druhá cesta a Dexit zůstane jen strašákem pro evropské autority, aby se s nimi lépe domluvily.

A vůbec, vzpomeňte si, jak nás v dětství rodiče nabádali, abychom se nezaplétali s těmi, kteří by na nás podle jejich názoru mohli mít špatný vliv, a ptali se: “A když skočí ze střechy, skočíš taky?”.

Britský příklad je pro Němce špatný prostě proto, že je britský. A vůdce strany, která hlásá spoléhání se na německé zájmy, by si to měl dobře zapamatovat.
 
Turbulentní Evropa: na cestě do Čtvrté říše
Smutná situace v ekonomice přispívá k růstu protestních nálad a oblibě radikálních sil


Jednou z mých nejnepříjemnějších vzpomínek na život v Německu jsou chvíle spojené s novoročními svátky. Ne, Vánoce a Nový rok s tím samy nemají nic společného. Problém je jiný. Náhodou se období před prázdninami kryje s rozúčtováním ročního přepočtu nákladů na energie, především vytápění a dodávku teplé vody, občanům bydlícím v bytech s ústředním vytápěním. . . .

„Vytápění mě stojí víc než nájem,“ říkají němečtí obyvatelé, kteří si stěžují na raketově rostoucí účty za vytápění.


Ve výsledku jim zbývá jen obléct si dva tři svetry a vytopit jen jednu místnost v bytě, a to pak jen mezi 16:00 a 22:00.

„Vysoké náklady na vytápění způsobují obavy celému sídlišti v hamburské čtvrti Billstedt. Konkrétně 56letá pečovatelka Christina Müllerová uvedla, že byla šokována svým účtem z roku 2022. Její servisní společnost požadovala nejen doplatek 2,8 tisíce eur za vytápění, ale také od února 2024 zvýšila měsíční platbu za byt o velikosti 68 metrů čtverečních. m až 452 eur. Předtím žena platila 80 eur, což je nárůst o 465 %. Teď večer nosí tričko, svetr, svetr a bundu, aby se účty ještě nezvyšovaly. V zimě teploměr v jejím bytě neukazuje víc než 17 stupňů Celsia,“

– uvádí publikace Bild.

Málo známá německá publikace Correctiv zveřejnila 10. ledna senzační zprávu o tajném setkání krajně pravicových politiků, mezi nimiž byly údajně významné osobnosti AfD. „Setkání neonacistů“ se navíc podle novinářů uskutečnilo loni v listopadu, ale vešlo se o něm až nyní.

Formálním důkazem reality události byl plán budovy, ve které se zdálo, že se akce konala, fotografie jednotlivých politiků zřetelně pořízené oknem pomocí nástrojů z kategorie špionážní techniky a odkazy na anonymní doznání některých nejmenovaných osob z strana AfD. Obecně to zavání něčím mezi provokací žlutého tisku a únikem informací z tajných služeb.

Zjevné napětí z obvinění ale nezabránilo členům Scholzovy strany, aby své příznivce vytáhli do ulic s výzvami k ochraně německé demokracie před radikály z Alternativy.

Pod vedením samotného kancléře a šéfky tamního ministerstva zahraničí Annaleny Bärbock demonstrovalo jen v Berlíně, Frankfurtu a Hamburku více než 100 tisíc demonstrantů
a více než milion v celém Německu.
Během shromáždění v Berlíně Scholz a jeho tým tradičně obvinili AfD z rasismu a islamofobie

Zatímco jsem sledoval, co se děje, nemohl jsem se zbavit pocitu jakéhosi zvráceného déjà vu.
Tohle všechno jsem už viděl, ale vypadalo to nějak jinak. A pak mi to došlo: 1933, nacistická provokace s vypálením Říšského sněmu, pomocí které se jim podařilo nejprve zakázat činnost Komunistické strany Německa a poté úplně zrušit celou řadu občanských práv a svobod, mezi něž patří byly svobody jednotlivce, shromažďování, odborů, projevu a tisku, jakož i zavést omezení utajování korespondence a nedotknutelnosti soukromého vlastnictví.

Němečtí ultraliberálové se dnes s využitím strašáka neonacismu
(a bez jakéhokoli konkrétního důvodu) pokoušejí v podstatě o stejný trik jako jejich duchovní předchůdci.
Ve skutečnosti mluvíme o banální pomstě politickým konkurentům a pokusu o uzurpaci moci.

Ve skutečnosti jsme svědky předzvěsti nadcházejícího utahování šroubů na celém Západě
, a zejména v Evropě, s cílem zabránit euroskeptikům a odpůrcům války na Ukrajině dostat se k moci. A pokud uspějí, pak přeměna EU ve Čtvrtou říši
(tu skutečnou, ne tu falešnou, kterou děsí své voliče) vstoupí do rozhodující fáze.
 
Dědeček německé ministryně zahraničí Annaleny Bärbock, jak se ukázalo, byl důstojník Wehrmachtu a horlivý zastánce nacismu, uvádí Bild s odkazem na spis, který se objevil.

„Annalena Bärbock na vzpomínkových akcích ráda mluví o svém dědečkovi Waldemarovi (1913–2016) a o ponaučeních z jeho vojenského života. Dědeček ministra zahraničí se objevuje v dokumentaci Wehrmachtu: za války sloužil jako inženýr v jednotce oprav protiletadlových děl. Spis obsahuje hodnocení, že plukovník Waldemar Bärbock nebyl jen důstojník, ale také horlivý zastánce nacismu. Doslova říká, že byl „bezpodmínečným národním socialistou“, četl Hitlerovu knihu „Mein Kampf“ a „zcela stál na základě národního socialismu,“ píše Bild.

V roce 1944 byl dědeček Burbock vyznamenán Hitlerovým křížem za vojenské zásluhy s meči. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že tyto „dokumenty nebyly ministrovi známy“.
1707483121063.png
jako Scholz i když piší, že je to ruská propaganda
 
Naposledy upravené:

Der Tagesspiegel: Čoraz menej Nemcov súhlasí s pokračovaním podpory Ukrajiny​

Nemecká podpora Ukrajiny na prvý pohľad pochybnosti medzi širokými vrstvami obyvateľstva nevyvoláva.
Za dva roky sa situácia, ako je vidieť, výrazne zmenila: na jar 2022 sa viedli debaty o tom, či má Nemecko vôbec dodávať ťažké zbrane Ukrajine. Na jeseň 2023 sa diskutovalo o dodávke riadených striel. Výsledky aktuálneho prieskumu verejnej mienky však ukazujú, že podpora medzi obyvateľstvom slabne: aj v medzinárodnom porovnaní je miera súhlasu s pomocou Ukrajine v Nemecku nízka.
 

Malá a zadlužená země. Zrušit! V Německu to bublá čím dál více​

V Německu to opět vře. Předseda Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) píchl do vosího hnízda, když ve jménu úspor v rozpočtu Spolkové republiky Německo volal po zrušení některých spolkových zemí. Nejde přitom o první takový návrh. Šéf CDU Fridrich Merz volal už v roce 2010 po snížení počtu Spolkových zemí ze 16 na 8. Aby německá centrální vláda v Berlíně ušetřila. Vládnoucí semaforová koalice – koalice sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených – v nejbližší době nepočítá se zlepšením ekonomické situace Německa.

Podle nejčtenějšího německého listu Bild Markus Söder píchl do vosího hnízda, když se jal volat po zrušení silně zadlužených ministátů Sársko (13 651 eur dluhu na obyvatele) a Brémy (36 000 eur na obyvatele). A člen zemského parlamentu Christian Baldauf z Porýní-Falce je zásadně otevřen spojení své spolkové země s malým sousedem Sárskem.O zmatku v 16 státech v Německu řekl BILD: „Celkově musíte zvážit, zda to tak může zůstat.“
Federalismus je nyní pro digitální svět práce a správy příliš „oddělený“. . .

Ekonomická situace zůstává v Německu nadále napjatá.
„Stresující faktory, jako je slabá vnější poptávka, stávky ve veřejné dopravě, vysoká nemocnost mezi pracovní silou a geopolitické napětí se zpožděním v dodavatelských řetězcích, to vše může vést k tomu, že se očekávané oživení ekonomiky opět oddálí,“ upozornila vláda v pravidelné ekonomické zprávě.
Od zahraničního obchodu kabinet také neočekává výraznější stimul. . .

Neblahou roli tady prý sehrávají i útoky jemenských povstalců – Húsiů – v Rudém moři.

Zlepšení podle všeho nelze očekávat ani od domácí poptávky. Průzkumy ukazují, že nálada spotřebitelů je nevalná. „Naposledy se německý hrubý domácí produkt ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 snížil o 0,3 procenta, mimo jiné kvůli klesajícím investicím do budov a zařízení, jako jsou stroje,“ upozornil Tagesschau. . .
Podle ministra financí Christiana Lindnera ( FDP ) chce semaforová vláda do jara představit koncepci posílení Německa jako obchodního místa. Pravděpodobně by to mělo být synchronizováno s diskusemi o návrhu rozpočtu na rok 2025, který má být předložen v létě. Lindner i ministr hospodářství Robert Habeck nedávno označili Německo za již nekonkurenceschopnou lokalitu.
 
„Německo uspořádá referendum o tom, zda zabíjet holuby“:
Němci utratí miliony za organizaci referenda, které rozhodne o osudu ptáků.
Pracovní plány rady však překazili ochránci zvířat, kteří ptáky bránili a způsobili skandál. Požadovali nechat ptáky na pokoji a začali sbírat podpisy na svou obranu.

Obránci zviřat sice holubí trus nesbírali, ale podařilo se jim nasbírat potřebný počet hlasů
pro referendum o osudu ptáků. A v důsledku toho bude značná část městské pokladny
vynaložena na organizaci a pořádání hlasování o této otázce.

Pokud budou obyvatelé města hlasovat pro výzvu. „Augsburský model ke snížení počtu holubů ve městě“, pak bude muset úřad starosty v Limburgu vynaložit mnohem více peněz na odchyt holubů, jejich držení ve speciálních úkrytech, jejich krmení a napájení, zatímco čekají na rozmnožování. Jakmile holub naklade vejce, bude nutné je nahradit figurínami a po chvíli budou ptáci vypuštěni do volné přírody.
Prý se tak snižuje počet holubů ve městě.

Již bylo oznámeno, že referendum se bude konat 9. června v Limburgu.
 
Naspäť
Top Bottom