Správy z Ruska

Status
Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s doprovodem dne 10. září odcestoval do Ruska. Oficiálně nebylo sděleno, jaký je účel jeho cesty. Spekuluje se, že se setká s V. V. Putinem ve Vladivostoku. Předmětem jednání mohou být dodávky munice a zrušení sankcí vůči KLDR, které Rusko oficiálně dodržuje.
Před 4 roky se Kim Čong-un s Putinem ve Vladivostoku již setkali. Kim Čong-un tenkrát daroval Putinovi šavli. Co to asi bude tentokrát?
 
Předmětem jednání mohou být dodávky munice a zrušení sankcí vůči KLDR
KLDR si za tie roky navyrábala toľko munície, že ich sklady praskajú vo švíkoch. Tejto munícii vyrobenej podľa sovietskeho vzoru končí expirácia. Likvidácia je dosť nákladná, je lepšie ju niekde vystrieľať. Napríklad na Ukraine. Určite to bude obojstranne výhodná spolupráca na 6, 4, 3 a možo aj 1 priorite.
 
🇷🇺🇰🇵Na kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti začala jednání mezi Vladimirem Putinem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Rozhovor se odehrává v zasedací místnosti v prvním patře inženýrské budovy technického komplexu vesmírného raketového komplexu Sojuz-2. Jednání se účastní členové delegací obou zemí.

Nyní jsou hlavní prioritou KLDR vztahy s Ruskou federací, řekl Kim Čong-un. Socialistická Korea bude vždy stát společně s Ruskem v boji proti imperialismu, dodal severokorejský vůdce (
Zdroj: https://t.me/navideovidno/66007
):

„Rusko nyní povstalo, aby bránilo svou státní suverenitu a bezpečnost. Chceme vztahy dále rozvíjet, vždy jsme podporovali Putina a ruskou vládu. Doufám, že budeme vždy spolu v boji proti imperialismu a za vybudování suverénního státu.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že je hrdý na vesmírný průmysl a vyjádřil naději, že bude také hosta zajímat. „KLDR nedávno oslavila 75. výročí. Naše země jako první uznala suverénní, nezávislý stát – KLDR. Brzy oslavíme 70. výročí konce války za nezávislost a vítězství korejského lidu v této válce. Naše země také pomáhala našim přátelům v KLDR v boji za nezávislost. Musíme samozřejmě mluvit o otázkách hospodářské spolupráce a humanitární povahy.

Na ruské straně se jednání účastní ministr obrany Sergej Šojgu, ministr zahraničí Sergej Lavrov, místopředseda vlády, šéf ministerstva průmyslu a obchodu Denis Manturov, ministr dopravy Vitalij Saveljev, vedoucí ministerstva přírodních zdrojů, předseda Mezivládní komise pro obchodní, hospodářskou, vědeckou a technickou spolupráci s KLDR Alexandrem Kozlovem.

„Shoigu byl nedávno v KLDR, hodně mluvil, byl dobře přijat, máme spoustu otázek. Vůdce KLDR projevuje velký zájem o vesmír, o raketovou techniku, snaží se vesmír rozvíjet,“ oznámil Vladimir Putin témata rozhovoru.
 
RVHP – medzinárodný “antidolárový” blok, ktorého význam je časovo neobmedzený
Je zrejmé, že program vytvorenia nového svetového hospodárskeho poriadku, ktorý zaznel na moskovskom zasadnutí v roku 1952, je aktuálny aj dnes, pričom sa zohľadňujú moderné geopolitické a hospodárske faktory. Do istej miery sa zdá, že hypotetická realizácia viacerých prvkov tohto programu sa už začala. Napríklad od polovice marca tohto(2022) roku Rusko urýchľuje prechod na vzájomné zúčtovanie v rubľoch a národných menách v rámci EAEÚ, ako aj s čoraz väčším počtom krajín “”ďalekého zahraničia”. Bez pevného “koridorového” výmenného kurzu ruského rubľa je pritom rozvoj takýchto vzájomných zúčtovaní problematický.
 
K setkání Putin - Kim jsem nenašla nic víc, než už je tu zveřejněné.
Rozhovory trvaly přes pět hodin a byly velice přínosné, vedené věcně a konstruktivně (jen není uvedeno, o čem).
Kima velice zaujal vesmírný program a raketové technologie. Také si prohlédl a vyzkoušel nový model Lady - Aurus.
Na večeři si připili na zdraví obou státníků a všech zúčastněných a na další upevňování přátelství a spolupráce.
Kim na Vostočné návštěvu nekončí, ještě pojede do Vladivostoku a Komsomolsku na universitu a vědecké pracoviště.
(u článku jsou připojena i videa)
 
Mám tu zprávu z osmého Východního ekonomického fóra. Na prezidentských stránkách je nejen video, ale také přepis celého Putinova vystoupení. Je dost dlouhé a dotýká se mnoha témat a to nejen ekonomických, ale třeba také ekologických.
Já si vystoupení našla, abych si ověřila, zda u nás publikovaný překlad odpovídá skutečnosti.
Putin označil vstup vojsk Varšavské smlouvy v r. 1968 do Československa za chybu sovětské politiky. Stejně tak vstup vojsk do Maďarska v r. 1956.
Co Putin řekl?
Nejdříve mluvil o tom, jak velmi ho překvapily africké země na africkém summitu. Tím, jak bezprostřední a přátelské byly, jakou touhu spolupracovat vyjadřovaly, jakou důvěru v Rusko vkládaly. Prostě - nezapomněly, kdo byl jejich přítelem spoustu let, kdo jim pomáhal ve všech možných oblastech a kdo jimi nepohrdal. Rusko ani SSSR nikdy nebyly kolonizátory ani otrokáři. Putin vzpomněl na fotografii z Belgie r. 1957, kde vystavovali černochy v klecích. Jako zvířata, raritu, atrakci. I děti tam takto trápili.
Moderátor podotkl, že některé státy přesto dodnes obviňují Rusko z kolonialismu. Konkrétně Maďarsko, Československo, státy Pobaltí. K tomu Putin řekl:
"Již před časem jsme přiznali, že tato část sovětské politiky byla chybná a vedla jen k napjatým vzájemným vztahům. Ve vnější politice nemůžete dělat věci, které jsou v rozporu se zájmy jiných národů. Tak to je."
Pak přidává, že na stejné hrábě nyní našlapují některé země kolektivního západu a konkrétně USA. Nemají žádné spolupracovníky, přátele ani partnery. Mají jen své zájmy, na tzv. partnery tlačí velkou silou a vnucují jim svou vůli, své zájmy. Pokračují v britských metodách.
http://www.kremlin.ru/events/president/news/72259

A já jsem moc ráda, že to Putin řekl. Vyjádřil tak moje (zatím) pevné přesvědčení = že to byla chyba, která je dodnes využívaná k šíření rusofobie. Chyba, která roztrhala vzájemnou důvěru mezi našimi zeměmi a ta nedůvěra trvá dodnes.
Pamatujte, že do té doby jsme si vzájemně důvěřovali a to až tak, že jsme tu jako jediná země socbloku neměli sovětskou základnu.
Jasně, jsem si vědomá, že tím zásahem jsme prožili dalších dvacet let "zakonzervováni" v socialismu a ten - i podle mého smýšlení - byl daleko lidštější než to, co máme teď.
O to nejde - zda byl nebo nebyl vstup oprávněný.
Jde o to, jak to bylo pak vysvětlené lidem, jak se s tím dál pracovalo = aby ten vztek a ponížení lidí bylo aspoň částečně obroušené. Tzn. - normalizace. A ta - podle mého - brázdu neporozumění, pohrdání až nenávisti ještě prohloubila.
 
Naposledy upravené:
O to nejde - zda byl nebo nebyl vstup oprávněný.
To, ale bylo již v dřívějších diskuzích vysvětleno, za Stalina by se to nestalo. Zavinili to trockisté v ÚV komunistické strany SSSR a všech dalších socialistických státech. Po smrti Stalina se ihned vzdali západu a ten se rozhodl je bez milosti rychle sejmout (v Maďarsku začali vyvražďovat komunisty) a tak hodili na poslední chvíli zpátečku a začali to hasit pozdě až na šesté prioritě a před tím to nechali záměrně bujet a tím neskutečně nahráli GP a nyní to zneužívá USA státní elita.

Vše byl zcela promyšlený záměr (ne chyba) dále živený "komunistickou stranou" až do převratu a pak stejnými elitami v novém kabatě až do teď až toho vnikl tento vřed, kdy USA vraždí a týrá k smrti milióny lidi po celém světě a 68 osmý je horší a přitom se nikomu nic nestalo (padly zase sovětští vojáci, když se obětovali a raději zemřeli při nastražených incidentech - kdy napříklads sjel tank do propasti než by přejel kočárek s dítětem), samozřejmě ojedinělé excesy asi byli, ale je statisiticky nemožné, aby nebyli při takovém rozsahu přesunu vojsk.
 
Naposledy upravené:
"Privatizátor" na úteku
Čubajsa a ďalších "nedotknuteľných" v Kremli začínajú riadne preverovať

Konečne sa kľúčoví "úspešní reformátori" 90. rokov začínajú na najvyššej oficiálnej úrovni nazývať tým, čím v skutočnosti sú. To sa týka aj Čubajsa.Ruský prezident Vladimir Putin v prejave na plenárnom zasadnutí Východného ekonomického fóra povedal, že nechápe, prečo Anatolij Čubajs "utiekol" z Ruska."Ukázali mi fotografie, na ktorých už nie je Čubajs, ale akýsi Moše Israelijevič, ktorý tam niekde žije. Prečo to robí," poznamenal prezident, "nerozumiem. Možno preto, že v štruktúre, ktorú dlhé roky viedol, prebiehajú zložité procesy a je tam veľká diera, obrovská finančná diera. Veľké čísla. Ale nie sú tam, chvalabohu, žiadne trestné prípady ani trestné stíhania. Možno s tým súvisí aj to, že sa obáva, že nakoniec to všetko povedie k nejakým trestným kauzám, a tak dokonca prešiel do ilegality v Izraeli. Načo mu to je, úprimne, nerozumiem," povedal Vladimír Putin.
Celý článok v prílohe:
 

Prílohy

  • Privatizátor na úteku.pdf
    815.2 KB · Zobrazenia: 1
Putin označil vstup vojsk Varšavské smlouvy v r. 1968 do Československa za chybu sovětské politiky. Stejně tak vstup vojsk do Maďarska v r. 1956.
Já to tedy za chybu nepovažuji. Bylo to špatné řešení, ale nejlepší ze všech možných. Zejména v případě Maďarska, tam šlo o otevřenou recidivu fašismu - a to pouhých 10 let po válce.
Chybou byla politika, díky které došlo ke krizovým situacím, které už potom jinak řešit nešlo (kopírování Chruščovových reforem, rehabilitace lidí, kteří měli za mřížemi rozhodně zůstat).
Já jsem tu dobu nezažil, ale jsem rád, že u nás došlo jen ke kreslení šibenic a k několika sebevraždám. V maďarsku se věšelo doopravdy. A ne v malém.
Ve vnější politice nemůžete dělat věci, které jsou v rozporu se zájmy jiných národů. Tak to je.
Bylo snad zájmem obyčejných Maďarů návrat fašistického režimu? Bylo zájmem Čechů a Slováků buď ovládnutí šmejdy, kteří žádnou lidskou tvář neměli (podívejte se, co dělají/dělaly jejich dětičky), nebo rozpoutání občanské války? Jak to ten Putin může říci v době, kdy vede SVO? Kdyby se tím řídil tak důsledně, tak se mohl na celou SVO vykašlat a nechat tam ty fašisty beztrestně řádit.
Ano, málokdo to pochopil a narušilo to vztahy, hodně to přiživilo nenávist k Rusům, která ale existovala i před tím. Ale bez toho zásahu by byly ty vztahy lepší? Já si myslím, že ne. Pak bychom na Brežněva nadávali jako dnes na Gorbačova, že nás prodal, že nás nechal vykrvácet. Podobně jako Poláci vykřikují, že SSSR schválně svojí nečinností nechal utopit v krvi varšavské povstání. (I když tomu bylo jinak.)
 
Ano, tady je výkladů spousta. SVO se také dá brát jako chyba. Jde o oheň, který má potenciál (velmi bolestivě) Rusko očistit a obrodit a vyřešit jeho problémy. Chyba je to v tom, že díky své předchozí (i současné do jisté míry) slabosti musí kvůli očistě projít ohněm SVO a nestačí v přeneseném významu jen mýdlo a voda.
 
Já to tedy za chybu nepovažuji. Bylo to špatné řešení, ale nejlepší ze všech možných. Zejména v případě Maďarska, tam šlo o otevřenou recidivu fašismu - a to pouhých 10 let po válce.
Chybou byla politika, díky které došlo ke krizovým situacím, které už potom jinak řešit nešlo (kopírování Chruščovových reforem, rehabilitace lidí, kteří měli za mřížemi rozhodně zůstat).
Já jsem tu dobu nezažil, ale jsem rád, že u nás došlo jen ke kreslení šibenic a k několika sebevraždám. V maďarsku se věšelo doopravdy. A ne v malém.

Bylo snad zájmem obyčejných Maďarů návrat fašistického režimu? Bylo zájmem Čechů a Slováků buď ovládnutí šmejdy, kteří žádnou lidskou tvář neměli (podívejte se, co dělají/dělaly jejich dětičky), nebo rozpoutání občanské války? Jak to ten Putin může říci v době, kdy vede SVO? Kdyby se tím řídil tak důsledně, tak se mohl na celou SVO vykašlat a nechat tam ty fašisty beztrestně řádit.
Ano, málokdo to pochopil a narušilo to vztahy, hodně to přiživilo nenávist k Rusům, která ale existovala i před tím. Ale bez toho zásahu by byly ty vztahy lepší? Já si myslím, že ne. Pak bychom na Brežněva nadávali jako dnes na Gorbačova, že nás prodal, že nás nechal vykrvácet. Podobně jako Poláci vykřikují, že SSSR schválně svojí nečinností nechal utopit v krvi varšavské povstání. (I když tomu bylo jinak.)
Nenávist k Rusům/Sovětům v té době nebyla nijak vysoká. Naopak, byla to doba kdy si tehdejší generace velmi dobře uvědomovala obrovské lidské ztráty a utrpení Sovětů za 2. sv. války a to i na našem území, za naši svobodu, za naše občany a světový mír. To byla velmi živá matrice té doby.
Spousta komunistů srdcařů v 68 skládali své stranické knížky. Vyřešila se momentální situace v našem státě, povolaly se stálé vojenské jednotky, které u nás do té doby pro vzájemnou důvěru nebyly, ale byly už nějakou dobu nutné kvůli mezinárodní situaci a naší nárazníkové poloze.
Ale v dlouhodobém procesu to Sovětský svaz a poté Rusko poškodilo a naše vztahy velmi nabouralo a tato energie bohužel stále přetrvává. Nahrálo to západu, který k celé akci dal dopředu svůj souhlas, na to se stále "zapomíná".

Samozřejmě je otázkou, jakým způsobem se měla situace řešit.
 
Já to tedy za chybu nepovažuji. Bylo to špatné řešení, ale nejlepší ze všech možných. Zejména v případě Maďarska, tam šlo o otevřenou recidivu fašismu - a to pouhých 10 let po válce.
Chybou byla politika, díky které došlo ke krizovým situacím, které už potom jinak řešit nešlo (kopírování Chruščovových reforem, rehabilitace lidí, kteří měli za mřížemi rozhodně zůstat).
Já jsem tu dobu nezažil, ale jsem rád, že u nás došlo jen ke kreslení šibenic a k několika sebevraždám. V maďarsku se věšelo doopravdy. A ne v malém.

Bylo snad zájmem obyčejných Maďarů návrat fašistického režimu? Bylo zájmem Čechů a Slováků buď ovládnutí šmejdy, kteří žádnou lidskou tvář neměli (podívejte se, co dělají/dělaly jejich dětičky), nebo rozpoutání občanské války? Jak to ten Putin může říci v době, kdy vede SVO? Kdyby se tím řídil tak důsledně, tak se mohl na celou SVO vykašlat a nechat tam ty fašisty beztrestně řádit.
Ano, málokdo to pochopil a narušilo to vztahy, hodně to přiživilo nenávist k Rusům, která ale existovala i před tím. Ale bez toho zásahu by byly ty vztahy lepší? Já si myslím, že ne. Pak bychom na Brežněva nadávali jako dnes na Gorbačova, že nás prodal, že nás nechal vykrvácet. Podobně jako Poláci vykřikují, že SSSR schválně svojí nečinností nechal utopit v krvi varšavské povstání. (I když tomu bylo jinak.)
Dobře - napíšu to jinak.
V příspěvku jsem psala, že nejde o to, zda byl vstup oprávněný, legální, spravedlivý, nutný... a kdovíco ještě. Tuto stránku opravdu řešit nechci, protože mě zajímá psychologický následek té akce a ten přetrvává dodnes.
Dodnes má v sobě velmi mnoho lidí - na můj vkus až příliš mnoho - blok vůči Rusku, nedůvěru. A co vůči Rusku, ale vůbec proti komunistům, socialismu. A to i přesto, že připouštějí lepší podmínky k životu tenkrát - za socialismu.
U těch mladších je to ještě přiživované propagandou a školní výukou, postavenou na západních osnovách.
Tak o co vlastně jde?
Jak jsem psala - o to, že tento krok zůstal tenkrát "tabu", nevysvětlený, neoddiskutovaný. Lidem nikdo nevysvětlil, co reálně hrozilo. Naopak - byl povolený jediný normalizační "názor" a všechno okolo bylo nepřátelské, protirežimní, protisocialistické, diverzní.
Pozor - teď nemluvím přímo o roce 1968, ale o sedmdesátých letech = letech normalizace.
Lidi přišli o svou práci a jelikož tehdy nesměl být nikdo bez práce, byli "převeleni" na jiné místo, většinou takové, na které nemusela být žádná kvalifikace. Takže vědec se stal popelářem (obrazně řečeno).
Jiní museli změnit i bydliště, protože dostali "umístěnku" kdesi na kraji světa. Opět - a psala jsem o tom - profesor z VŠ dostal umístěnku na místo učitele v základní škole kdesi v Kotěhůlkách. Dalším řekli - vystěhujte se do zahraničí, nechceme vás tady. A bylo jedno, jestli tu má třeba staré rodiče.
A za co? Za to, že podporovali Pražské jaro a Dubčeka?
A myslíš si, že toto v lidech a jejich rodech nezanechalo následky? Alespoň tak malé, že jen Rusům nevěří a bedlivě hlídá každičký jejich krok? Jak překonat takovou nehoráznou křivdu?
Protože lidem se tenkrát křivda děla - a ne že ne. A právě pro tu křivdu a bezpráví se tenkrát odvrátili nejen od SSSR, ale hlavně od myšlenek komunistické strany.
A právě proto mohlo dojít ke zradě v r. 1989! Proto jsme byli důvěřivými bulíky a důvěřovali "západu", že on to s námi myslí líp, než "soudruzi ze SSSR".
A toto dodnes hraje do karet kolektivnímu západu a daří se mu tuto nedůvěru neustále přiživovat.

Prostě - zopakuju, že jsem moc ráda, že něco takového Putin řekl. Protože právě toto je státotvorné a pomůže k postupnému (a bolestnému) narovnávání vzájemných vztahů. Což se vůbec nedá říct o zde propagovaném filmu Jak oholit ježka, protože ten dělá pravý opak - přilévá oleje do ohýnku vzájemné nedůvěry, nepochopení - až nenávisti.
 
Naposledy upravené:
Ano, za chybu ať se to klidně považuje. Chyby (úmyslné) nicméně k potřebě invaze vedly. Politika od Chrušcova a spol. Na druhou stranu, pokud by se to tady rozjelo jak v Maďarsku, tak by někteří prispevovatele zde na fóru nebyli - nepřežili by (oni nebo jejich rodiče) hon na čarodějnice.
Pravděpodobně by to dopadlo tak (pokud by tedy nezasáhl SSSR), že by sem přijelo udělat pořádek NATO a vypadli bychom z východního bloku.
Možná by to mělo nějaké výhody, ale jak říkal i Pjakin, nasi občané by pracovali na tom, abychom jako národy přestali postupně existovat. Francouzi a Němci na tom pracují (a nejen oni) a jsou dále, než my.
Za mě přijmout jednoznačný postoj je těžké. Jak se postavit k chybnému rozhodnutí někoho jiného, které vám ale třeba zachránilo život?
 
Protože lidem se tenkrát křivda děla - a ne že ne. A právě pro tu křivdu a bezpráví se tenkrát odvrátili nejen od SSSR, ale hlavně od myšlenek komunistické strany.
Krivdy sa diali nielen v rokoch normalizácie, ale aj po Stalinovej smrti v rokoch 50-tych.
A veľkou krivdou bolo to, že za postoje rodičov pykali aj ich deti - sťažený prístup k vysokoškolskěmu a gymnaziálnemu štúdiu, nemožnosť venovať sa určitým mimoškolským aktivitám (Zväzarm).
Osobne poznám človeka, ktorý si túto krivdu nesie v srdci po celý život a nenávidí minulý režim, pretože mu nejaký tupohlavý funkcionár kvôli jeho pôvodu znemožnil spolu s rovesníkmi lietať (bezmotorové lietanie). A takýchto príkladov, tráum a osobných krívd je mnoho.
 
Krivdy sa diali nielen v rokoch normalizácie, ale aj po Stalinovej smrti v rokoch 50-tych.
A veľkou krivdou bolo to, že za postoje rodičov pykali aj ich deti - sťažený prístup k vysokoškolskěmu a gymnaziálnemu štúdiu, nemožnosť venovať sa určitým mimoškolským aktivitám (Zväzarm).
Osobne poznám človeka, ktorý si túto krivdu nesie v srdci po celý život a nenávidí minulý režim, pretože mu nejaký tupohlavý funkcionár kvôli jeho pôvodu znemožnil spolu s rovesníkmi lietať (bezmotorové lietanie). A takýchto príkladov, tráum a osobných krívd je mnoho.
Je to tak, na základě takových osobních, rodinných příběhů přetrvává v určitých skupinách nenávist.
Na druhou stranu určitě je možné poukázat i na případy nadaných lidí - nestraníků, kteří se i přesto dokázali prosadit a udělat kariéru, ač zřejmě ne v nejvyšších patrech. Zvláštní je např. že V. Havel údajně studovat nemohl, ale jeho bratr má vysokoškolské vzdělání. Takže nemohl rozhodovat jen kádrový profil.
Obdivuji bývalého prezidenta G. Husáka, kterého komunisté 9 let věznili v tvrdých podmínkách a přesto zůstal věrný komunistické myšlence a byl jako jeden z mála schopný v 68 roce vyjednávat jak se Sověty tak s českou vládou a to neměl důvěru ani jedné strany.
 
Naposledy upravené:
Ano, přesně tak. Dosadí se lidé s nízkou mravností a nelidským typem psychiky, dáte jim moc rozhodovat o budoucnosti (vzdělání) ostatních a už je řídit téměř nemusíte a svoji práci s rozvrácením státu odvedou sami. Příkladů jako popsaný výše je spousta. Jen je potřeba se zbavit nenávisti nebo jo aspoň nasměrovat proti správném viníkovi. Jinými slovy nemělo cenu kvůli covid divadlu nenávidět pracovníky hygieny.
 
Ano, přesně tak. Dosadí se lidé s nízkou mravností a nelidským typem psychiky, dáte jim moc rozhodovat o budoucnosti (vzdělání) ostatních a už je řídit téměř nemusíte a svoji práci s rozvrácením státu odvedou sami. Příkladů jako popsaný výše je spousta. Jen je potřeba se zbavit nenávisti nebo jo aspoň nasměrovat proti správném viníkovi. Jinými slovy nemělo cenu kvůli covid divadlu nenávidět pracovníky hygieny.
V sobotu večer jde na tv seznam skvělý seriál Synové a dcery Jakuba Skláře. Je tam jasně polopaticky vidět, jak dopadali komunisté duší - poctivci a jak bezpáteřníci např. v roli Boška (Petr Haničenec) dokázali obstát v každé době i přes svůj primitivismus. Člověk, který nosil za okupace hitlerovskou pásku a po válce chodil se samopalem na rameni a neurvale diktoval všem své způsoby jako největší dělník a vlastenec.
Seriál šel v době normalizace a myslím že byl slušně kritický.
 
Prostě - zopakuju, že jsem moc ráda, že něco takového Putin řekl. Protože právě toto je státotvorné a pomůže k postupnému (a bolestnému) narovnávání vzájemných vztahů. Což se vůbec nedá říct o zde propagovaném filmu Jak oholit ježka, protože ten dělá pravý opak - přilévá oleje do ohýnku vzájemné nedůvěry, nepochopení - až nenávisti.
Já jsem také ráda, že to Putin řekl. Otevírá to dveře k možné spolupráci.
Ale zároveň si myslím, že film Jak oholit ježka je pro nás také důležitý. Je tam plno údajů, o kterých lidé nemají ponětí - třeba o ekonomické situaci při Šikově reformě ( plno lidí si tu dobu a tu reformu idealizuje ), o činnosti Klubu 231 a dalších, o prohlášení sudetských Němců, o dovozu zbraní ze Západu, ...
Tyto věci by lidé měli znát. Nejde házet špínu jen na Rusko.
 
Je to tak na základě takových osobních, rodinných příběhů přetrvává v určitých skupinách nenávist.
Na druhou stranu určitě je možné poukázat i na případy nadaných lidí - nestraníků, kteří se i přesto dokázali prosadit a udělat kariéru, ač zřejmě ne v nejvyšších patrech. Zvláštní je např. že V. Havel údajně studovat nemohl, ale jeho bratr má vysokoškolské vzdělání. Takže nemohl rozhodovat jen kádrový profil.
Obdivuji bývalého prezidenta G. Husáka, kterého komunisté 9 let věznili v tvrdých podmínkách a přesto zůstal věrný komunistické myšlence a byl jako jeden z mála schopný v 68 roce vyjednávat jak se Sověty tak s českou vládou a to neměl důvěru ani jedné strany.
Daniela, Popolvár, Kajuga - som rovnakého názoru, krivda a nespravodlivosť z doby socializmu, s ktorou sa v rodine (prenáša sa generáciami) nevyrovanali, sa aj takto odráža v postoji ľudí. Nemusia to ale hneď byť psychopati. Títo ľudia majú aspoň nejaký rebríček hodnot v sebe, alee nenávidia minulý systém, Rusko a všetko s tým spojené (kultúra, umenie, šport...) ale nezaradila by so ich hneď ako psychopatov, aspoň nie všetkých. Myslím, že je veľmi veľa tých, ktorí posudzujú svet a riadia svoj život len optikou svojho prospechu a veľkosťou ega, dokážu si svoju "pravdu" pred sebou aj pred sebe podobnými uhájiť. Takýto sú všade, hlavne na pozíciach, kde je treba riadiť a rozhodovať. Sú tam vyberaní zvlášť takýto ľudia, ktorí idú druhým na ruku, ohýbajú chrbty k zemi pred tými čo majú viac v peňaženke, lož a klamstvo je ich denný chlebík. Aby som si trochu spravila lepšiu náladu a sa sebavychovávala, čítam staré paperbacky Saturnovky, ruských autorov. Sú to väčšinou kriminálky, ale vyčnieva mi tam mravný postoj jedinca. Kedysi som tieto knihy nemohla čítať, pripadali mi ako pretvárka, však vieme, ako to pred 1989 ... nefungovalo. Nedokážem dnes posúdiť, čo bolo vlastne cieľom tejto literatúry -vychovávať alebo otráviť čitateľa (ako som to mala ja). Dnes mi prídu knižky veľmi podnetné, a zásadový, mravný, dosledný postoj človeka k všetkému ako najdoležitejší.
 
Status
Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.
Naspäť
Top Bottom