Správy z Ukrajiny

Na podstatě se shodneme, ale..
..jen by to chtělo přijatelněji vysvětlit právě těm, co ty kulturní odlišnosti vnímají a snadno se nechají strhnout k dělení.
Možná postačí fakt, že první doložený "Přemyslovec" na českém knížecím stolci byl moravský Mojmírovec. Jinak rozumný člověk chápe, že rozdílnosti mezi obyvateli jednoho národa a jedné země jsou také výrazné - podle měst nebo krajů, oblastí, kde lidé žijí. A to jsme malá zemička...:)
 
Moravákem
Dovolím si upozornit, že obyvatelé Moravy jsou v historických pramenech zváni jako Moravané.
Takže správně by mělo být Moravanka (podle "vzoru" Slovenka) a Moravan. (viz též dechová kapela Moravanka, nikoliv Moravačka)

Pokud se týká pojmu "Slovák". Tam se - v rámci stávajícího pravopisu - asi nejde zbavit onoho "-ák" a provést nápravu ve stylu Moravák --> Moravan.
Protože "-ák" je přípona s hanlivým nádechem, viz "Rusák". To, že už to tak není vnímáno, je další věc, nicméně zvuk zůstal a působí.
Počítám tedy, že "Slovák" je určité zkreslení, protož nejde do páru se slovem "Slovenka", měl by to být "Sloven". (ke Slovákovi jde Slovačka, což je nesmysl)
 
Dovolím si upozornit, že obyvatelé Moravy jsou v historických pramenech zváni jako Moravané.
Takže správně by mělo být Moravanka (podle "vzoru" Slovenka) a Moravan. (viz též dechová kapela Moravanka, nikoliv Moravačka)

Pokud se týká pojmu "Slovák". Tam se - v rámci stávajícího pravopisu - asi nejde zbavit onoho "-ák" a provést nápravu ve stylu Moravák --> Moravan.
Protože "-ák" je přípona s hanlivým nádechem, viz "Rusák". To, že už to tak není vnímáno, je další věc, nicméně zvuk zůstal a působí.
Počítám tedy, že "Slovák" je určité zkreslení, protož nejde do páru se slovem "Slovenka", měl by to být "Sloven". (ke Slovákovi jde Slovačka, což je nesmysl)
Je to tak. Naši štúrovci v 19. storočí používali správny tvar (avšak s prehlasovaným "ä" - široké "e") Slovän, čo je v podstate analógia "Sloven"/"Slovenka"/"Slovensko". Možno by bolo dobré sa k tomu vrátiť.
 
Naši štúrovci v 19. storočí používali správny tvar (avšak s prehlasovaným "ä" - široké "e") Slovän, čo je v podstate analógia "Sloven"…
Ta moje ”Sloven”-poznámka je sice poněkud převzatý výpočet, ale že je to už od Štúrovců jsem nevěděl.
To, že tam dávali “ä”, ne jen prosté “a”, je důležité doplnění.
Zaznamenal jsem názor, že přehlasované ’a’ je ve Slovenštině něco jako cizorodé či nepatřičné. Počítám, že to je mylný přístup.
Primární je zvuk a ten je podle mne plně Slovenský/Slovanský. Žel, pohybujeme se na vnucené půdě písma zvaného latinka. Západní latinka nemá dost znaků, aby postihla všechny zvuky z našeho původního Staroslovanského jazyka, ba dokonce ani z našich současných - i když už značně okleštěných - jazyků. Na rozdíl od našeho původního písma, které nám bylo v rámci západní/latinské (násilné) christianizace odebráno.
Proto jsme o hodně našich původních hlásek/zvuků přišli, zejména nám byla drasticky zredukována množina samohlásek, zatímco souhlásek se to téměř nedotklo. Někdo věděl, co dělá. (vzpomeňme, jak Orwell v románu 1984 odůvodňuje nahrazení Oldspíku Ňúspíkem)
Naštěstí se v obou národech vyskytli neobyčejní lidé, kteří pomocí diakritiky dokázali hodně zachránit. O nich někdy příště.
 
Naposledy upravené:
Dnešní Vidlákovy kydy:

"Mimochodem – včera jsem psal o tom, že válka na Ukrajině jde možná do posledního dějství. A ten samý den se dozvíme, že Zelenský vybídl Bidena, aby zorganizoval mírový summit. Zároveň dal Dominik Ticháček na svůj profil zprávu, že ukrajinská národní banka si musela „natisknout“ peníze, aby jimi vyplatila předchozí dluhopisy… Takový jsem dezinformátor.!

Včerejší článek (Před odchodem ještě vybílit) byl o horečném vývozu obilí a kukuřice z UK. Zdroj informace nebyl zveřejněn, ale zapadá to do celkového vývoje. Když už budou muset UK nechat Rusům, tak samozřejmě úplně rozbitou, zmrzlou a hladovou.
https://www.litterate.cz/pred-odchodem-jeste-vybilit/

A tady je dnešní zpráva z novinek:https://www.novinky.cz/clanek/zahra...usa-nema-kapacitu-vest-dlouhou-valku-40417188

Žádná země NATO kromě USA nemá kapacitu vést dlouhou válku

 
Pro další mozaiku událostí dávám odkaz na článek. Sice o této skutečnosti víme, ale je třeba si události připomínat
Jedním z hlavních bohatství Ukrajiny je její zemědělská půda, především černozem. Na území Ukrajiny je téměř třetina světové černozemě, nejlepší půda pro zemědělství.
 

Na Ukrajine navrhli vylúčiť Maďarsko z NATO pre nedostatok „transatlantickej solidarity“​

Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny vyhlásil, že Maďarsko by malo byť vylúčené z NATO, ak bude Budapešť naďalej porušovať „transatlantickú solidaritu“.


sk.news-front.info

Na Ukrajine navrhli vylúčiť Maďarsko z NATO pre nedostatok „transatlantickej solidarity“


Poslanec Najvyššej rady Ukrajiny vyhlásil, že Maďarsko by malo byť vylúčené z NATO, ak bude Budapešť naďalej porušovať „transatlantickú solidaritu“. „Ak bude [Maďarsko] naďalej systematicky podkopávať transatlantickú solidaritu, malo by byť vylúčené z NATO,“ povedal v rozhovore pre „Newsweek“...

sk.news-front.info
sk.news-front.info



- prečo , by Madarsko malo dávat miliardy Ukrajine :) ?
 
Na Ukrajine navrhli vylúčiť Maďarsko z NATO pre nedostatok „transatlantickej solidarity“

Ti Ukrajinci ale jedou... Jeden bizár za druhým. Nečlenský stát chce z NATO vylučovat členský stát. Protože Maďarsko nechce finančně podporovat Ukrajinu, je to podkopávání transatlantické solidarity - to jako že Maďarsko je na opačné straně Atlantiku než Ukrajina? Já jsem myslel, že spolu sousedí, že mají pozemní hranici. Bylo by to všechno k smíchu, kdyby nebyly ty hromady mrtvých, zmrzačených a materiálních škod.
 
Už v roce 2014 jsem si lámal hlavu, proč ta EU podporuje převrat na Ukrajině. A napadlo mě, že chtějí půdu kvůli těm jejich projektům na zelená paliva - v západní a střední Evropě tolik půdy není, aby byla zároveň dostatečná produkce potravin, krmiv a zároveň plodin na biopaliva. Biopaliva se tam sice dodnes moc nepěstují, ale daleko od pravdy jsem nebyl, chtějí úrodnou půdu - a nejen země EU. Nacistické Německo to dělalo jinak - tam jely vlaky naložené zbraněmi a municí, zpátky jezdily vagóny naložené černozemí, která leží dodnes v Německu.
 
Už v roce 2014 jsem si lámal hlavu, proč ta EU podporuje převrat na Ukrajině. A napadlo mě, že chtějí půdu kvůli těm jejich projektům na zelená paliva - v západní a střední Evropě tolik půdy není, aby byla zároveň dostatečná produkce potravin, krmiv a zároveň plodin na biopaliva. Biopaliva se tam sice dodnes moc nepěstují, ale daleko od pravdy jsem nebyl, chtějí úrodnou půdu - a nejen země EU. Nacistické Německo to dělalo jinak - tam jely vlaky naložené zbraněmi a municí, zpátky jezdily vagóny naložené černozemí, která leží dodnes v Německu.
Já mám ještě jeden názor a to hydraulické štěpení- frakování. Myslím si, že tu půdu plánovali vytěžit a zničit. Je jedno jak a čím. Pěstovat GMO potraviny a nebo chemicky úplně vytěžit. Hlavně potřebovali vyhnat obyvatele z Dombasu
 
Už v roce 2014 jsem si lámal hlavu, proč ta EU podporuje převrat na Ukrajině. A napadlo mě, že chtějí půdu kvůli těm jejich projektům na zelená paliva - v západní a střední Evropě tolik půdy není, aby byla zároveň dostatečná produkce potravin, krmiv a zároveň plodin na biopaliva. Biopaliva se tam sice dodnes moc nepěstují, ale daleko od pravdy jsem nebyl, chtějí úrodnou půdu - a nejen země EU. Nacistické Německo to dělalo jinak - tam jely vlaky naložené zbraněmi a municí, zpátky jezdily vagóny naložené černozemí, která leží dodnes v Německu.
Jak to chápu řídící elity jsou pouze mechanismy a nic neplánují, mají velmi omezené vědomí. Dostanou tip jak vydělat a jdou po tom a protože jsou v tom namočený vlastním zájmem, tak pak podporují informační pole v zájmu svého byznysu (ve skutečnosti v zájmu GP, který jim to doporučil). Viz. Covid, viz. energie, kde to viditelně takhle proběhlo - příslušným chytrákům nevadí a ani o tom nepřemýšlí jak to ničí sociální super systém a že uvedou spoustu obyvatel do potíží, oni škodní nebudou.
 
Jak to chápu řídící elity jsou pouze mechanismy a nic neplánují, mají velmi omezené vědomí.
Nevím, jestli zrovna vědomí, ale informace zcela určitě. Však právě proto jsou mezi dnešní "elitáře" (zvláště politiky, veřejné činitele, aktivisty či herce, zpěváky či jiné umělce) vyzvedáváni ne zrovna myslící a už vůbec ne mravní lidé. S mravností a morálkou je to právě naopak - jsou vybíráni lidé s úchylkami či jinak psychicky narušení, aby byli snadněji "řiditelní" a nedocházelo k nežádoucímu "prozření".
"Elity" jednají asi tak, jako jsem nedávno popisovala u hlasování poslanců pro lobbysty. Lobbysta přijde za poslancem s požadavkem za "odměnu" (v různé formě a výši):
"Až se bude hlasovat o tomto zákoně, přihlas se s interpelací, že nesouhlasíš v §x a v oddíle y s větou abc. Na tom trvej a nenech se odbýt."
Poslanec neví vůbec nic o tom, proč má trvat na zrušení věty abc - a je mu to i jedno. Záleží mu jen na vyplnění úkolu, protože podle výsledku se bude odvíjet i jeho bakšiš. Lobbysta už aspoň ví, co se tím způsobí, jaké důsledky bude vynechání věty mít. Ale - to také není vše.
A přesně tímto způsobem "pracují" i politici unijní úrovně.
Zcela jinou ligou jsou pak matadoři a "dinosauři" typu dědka Soroše nebo posla Kissingera. Ale i oni jsou jen na úrovni lobbystů.
 
Naposledy upravené:
poznámečka: vědomí je obtížné definovat, to slovo spíše používám ve smyslu být si vědom toho co se okolo mě děje - všech dohledatelných souvislostí (kdo se nesnaží to zjistit a proskoumat, žije v nevědomí například - nevědomý dav neví jakou hru s ním elity hrají, že je pro elitu pouze pracovní dobytek)
 
Naposledy upravené:
poznámečka: vědomí je obtížné definovat, to slovo spíše používám ve smyslu být si vědom toho co se okolo mě děje - všech dohledatelných souvislostí (kdo se nesnaží to zjistit a proskoumat, žije v nevědomí například - nevědomý dav neví jakou hru s ním elity hrají, že je pro elitu pouze pracovní dobytek)
povědomí?
(V slovenčine: povedomie - t.j. určitá predstava a informovanosť o daných procesoch)
 
povědomí?
Považuji za trefnější a budu tam, kde upozorňuji na nezpůsobilost elit, používat místo "mají omezené vědomí" tohle "mají nízké povědomí o ...". Ale vnitřně je považuji za omezence. Omezenost řídit a udržet stabilitu sociálního systému (bez válek a bídy), omezenost plnit své určení, omezenost podívat se dál a jinam než na své koryto. A tak mi sedí, že mají omezené vědomí (jsou to často psychopaté), jenže pro čtenáře bude srozumitelnější varianta nízké povědomí o ...
 
Naposledy upravené:
Mám tu zprávu spíše pro zajímavost a jako ukázku myšlení ukroúředníků.
Již v pozdním jaru se manželka černigovského starosty vydala "za dobrodružstvím" do Evropy a k těm světlým zítřkům ji odvážel vůz města Černigova zn. Toyota Camry - i s řidičem, který byl i s autem k dispozici starostovi. Za peníze města bylo auto i s řidičem v zahraničí 3 měsíce. Vše bylo placeno městem jako služební cesta.
Poté se řidič s autem vrátil do Černigova, ale jen proto, aby do zahraničí převezl manželce starosty osobní vůz Tesla X (= její osobní auto). Věc se nějakým způsobem dostala k administrativě do Kyjeva a ta usoudila, že starosta zneužil své pravomoci (přidala i korupci a střet zájmů) a celou věc dala k soudu. Starosta chtěl vycestovat do Švýcarska (údajně na konferenci) - ale zabránili mu v tom. Takže starosta si začal stěžovat na "politický útlak" a vstoupil mediálně do sporu se Zelenským.
Soud ve Lvově později zbavil starostu všech pravomocí, odsoudil ho k náhradě škody, k pokutě a přidal i zákaz výkonu funkce na 1 rok. Starosta ovšem bojuje dál pod hlavičkou "politické diskriminace", se svými příznivci podepisují petici Zelenskému a všemožně se mediálně zviditelňují. Nyní dostal "ublížený" starosta podporu z Kyjeva. Klička. A ten kyjevský Pepek Vyskoč causu "zaklínil" prohlášením, že:
„Odvolání z funkce starosty města soudní cestou za správní přestupek je precedens! Poprvé v historii samostatné Ukrajiny."
Takže z korupční causy je rázem "politický boj" a ještě k tomu veřejný. Kličko určitě neumí domyslet, co to může pro UA obnášet. No... a abych to Kličkovo angažmá zdůvodnila pravým důvodem, tak je to - opět - osobní spor se Zelenským. Není to tak dlouho, co byl Kličko "na koberečku" a to z důvodů naprosté nepřipravenosti Kyjeva na situaci výpadků dodávky vody (a také EE, ale voda byla hlavním tématem). Kličko dostal sodu prakticky za obdobné jako ten starosta Černigova. Za své výlety a dovolené v době kyjevské nouze a hlavně - za neschopnost cokoliv řešit.
Jestli se tato zpráva jeví jako bulvární, omlouvám se, ale uvádím, že můj úmysl byl poukázat na praktiky u "elity" UA, na jejich myšlení a v neposlední řadě také "starost o občany". A vzhledem k nedávné informaci, že si UA z rozpočtu zvládá uhradit jen část výdajů na armádu a všechno ostatní platí "cizí zdroje", pak jsme platili i výlet madam starostové z Černigova.
Doplňuji ještě článek z ukronovin:
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom