Zprávy z Afriky

USA prohrávají bitvu o Sahel, ale plánují se udržet společně s Francií

Politická porážka Francie v Mali, Nigeru a Burkině Faso, bývalých koloniích Francie,
která se již stala nepochybnou skutečností, se nyní zřejmě šíří i do Spojených států.
Nigerský vojenský režim, známý jako Národní rada pro obranu vlasti (CNSP),
nedávno zrušil 12letou dohodu (2016) o vojenské spolupráci s Washingtonem, která Spojeným státům umožňovala mít leteckou základnu v Agadezu na severu země.
Země, nedaleko hranic s Libyí, a také místní uranové doly, které donedávna ovládala Francie. Počet amerických vojáků je zde aktuálně 1100 a vypadá to, že sousední Čad je na řadě...

Niameya rozhodnutí vešlo ve známost během jednání ve Washingtonu ve druhých deseti dnech dubna. Náměstek ministra zahraničí Kurtham Campbell a premiér Nigeru Ali Lamine Zein. Stažení americké armády se stane realitou v příštích měsících, stejně jako uzavření americké bezpilotní základny v Agadezu, známé jako Base 201, otevřené v roce 2018 a stojí USA 110 milionů dolarů Podle dostupných informací má Pentagon navrhla prodloužení uvedené dohody a slibovala dvojnásobné zvýšení nájemného, ale nigerské úřady odmítly
 
Ostuda USA v Africe: armáda musela z letecké základny uprchnout
za 100 milionů dolarů
Expert na Afriku Edward Chesnokov napsal speciálně pro web kp.ru, proč Spojené státy opouštějí Niger

Spojené státy sebevědomě opakují chyby pozdního SSSR. Sovětský svaz dlouho investoval miliardy do vojenské přítomnosti po celém světě – ale koncem 80. let se za Gorbačova
začal přes noc stahovat odkudkoli od Afghánistánu po východní Evropu. . .

Washington se s ním pokusil dohodnout...
obvykle jednal, jako by v Niamey byly zcela ovládané americké loutky. Vysláním vyslanců ministerstva zahraničí, jako je odporná „majdanská kuchařka“ Victoria Nuland.

Kromě výhrůžek ale nebyl Bílý dům nové vládě schopen nabídnout nic. A naproti tomu začala posilovat spolupráci s Moskvou; Nedávno podle místních médií dorazila do Nigeru asi stovka vojenských expertů z Ruska.

O něco méně známým faktem je, že do Niamey po převratu vstoupila i Čína. To znamená, že Rusko pomáhá Nigeru vojenskými poradci a Říši středu s investicemi a palivem.

Výsledkem je, že v dubnu 2024 americké ministerstvo zahraničí oficiálně oznámilo stažení amerických vojáků z Nigeru; o šest měsíců dříve učinila podobný krok bývalá metropole Francie.

Tím hra samozřejmě zdaleka nekončí: Američané a Francouzi se kvůli kompenzaci ztráty snaží zvýšit svou přítomnost v sousedních zemích kontinentu. Obecný trend je však zřejmý: série „antikoloniálních revolucí“ v posledních letech (Mali, Burkina Faso, Niger) vede k efektu domečku z karet a hrozí úplné vytlačení Západu z nejlidnatějších zemí západní Afriky. . .
 
Naspäť
Top Bottom