BRICS + ŠOS (Šanghajská organizace spolupráce)

Nigéria: medzi zbližovaním s BRICS a vojenskou katastrofou v západnej
AfrikeVytiahnu USA a Francúzsko konžské nešťastie z Katangy do Nigérie?

Rozhovory delegácie ECOWAS v Niamey zlyhali, informuje televízny kanál Al Arabiya. Predtým Niger začal nábor dobrovoľníkov v reakcii na možnú hrozbu invázie. Armádu afrického štátu, ktorý spochybnil francúzske koloniálne ambície, zastupujú prevažne príslušníci skupiny Songai-Jerma, dedičia starovekého štátu, na území ktorých predkov vzniklo začiatkom 20. storočia súčasné hlavné mesto Niamey.
 

Prílohy

  • Nigéria medzi zbližovaním s BRICS a vojenskou katastrofou v západnej Afrike.pdf
    839.6 KB · Zobrazenia: 3
Sergej Lavrov přicestoval do Jihoafrické republiky na samit BRICS.
"A okamžitě je měření teploty povinnou součástí setkání přijíždějících hostů," napsal diplomat.

Ruská delegace v čele s Lavrovem byla na letišti přivítána lidovými tanci.

Summit BRICS se bude konat od 22. do 24. srpna v Johannesburgu. Na akci byl pozván ruský prezident Vladimír Putin , na jehož zatykač již dříve vydal Mezinárodní trestní soud.Pretoria udělala maximum, aby se složité situaci vyhnula, buď nabídkou přesunutí summitu do Číny, nebo pozváním ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova místo Putina. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa je přesvědčen, že zatčení ruského prezidenta „znamená válku“.
Další podrobnosti ...
 

Izolace Západu začala. BRICS připravil silný trumf​

Použiju tvůj nadpis, je výstižný.
Já se na dnešní den dost těšila a jsem plná očekávání, co vlastně bude, co světu představí a nabídnou. V tom postovaném článku se autor domnívá, že "od r. 2035 bude BRICS představovat 60% světového obchodu" - a já si myslím, že mnohem dřív. O mnoho dřív.
Svědčí o tom události, které se dějí a procházejí tak nějak mimo naše média. Třeba to, že Nikaragua schválila Rusko povolení k vybudování základen. S čím to nejspíš souvisí? S blízkým Panamským průplavem. A co základny v Súdánu? Velmi blízko je průplav suezský. A oba tyto průplavy - jak jsme se učili ve škole - značně zkracují námořní cesty mezi kontinenty.
Odpoutání od dolaru se již děje nějaký čas - proto také panika v zemích, z petrodolaru žijících. Zužuje se kruh pro vykořisťování a parazitismus.
Největší radost mi dělá Afrika, která se - konečně - sama dostává z otrockých řetězů. A hegemon neví, kam dřív skočit a kde co hasit. Uniká mu Čína, kterou chtěl mít pod kontrolou, uniká mu Afrika, Jižní Amerika, Blízký východ... o Rusku netřeba mluvit. Hegemonovi teď zbývá jen boj pomocí teroristických akcí (na UA tomu říkají "partyzánská válka").
Putin - co jsem četla v ruských médiích - bude přítomen jen virtuálně a to přes "panel".
A já se těším na každou zprávu ze summitu. :)
 
Zájem Saúdské Arábie o BRICS je důkazem nezávislosti a pragmatismu korunního prince Mohammeda bin Salmána

„Vstup do BRICS Saúdské Arábie, největšího světového producenta ropy, je novým znamením její touhy stát se nezávislým hráčem na světové scéně, jak již ukázala válka na Ukrajině, v souvislosti s níž Rijád odmítá odsoudit Moskva.

Za vlády korunního prince Mohammeda bin Salmána, který je fakticky velí, protože jeho otec král Salmán je starý a nemocný, „Saúdové s větší pravděpodobností usilují o zvýšení své nezávislosti na Washingtonu na úkor rozmanitosti svých spojenců“. bere na vědomí bývalý francouzský velvyslanec v Rijádu Bertrand Besancenot.

„Dívají se na věci realisticky a chápou, že jsou stále závislí na americkém „bezpečnostním deštníku“ s jeho jadernými a nejadernými složkami. Bin Salmán si ale uvědomuje, že USA jsou dnes slabší. Saúdové proto souběžně rozvíjejí spolupráci s Ruskem v ropném průmyslu a Čína se již stala jejím hlavním obchodním partnerem, se kterým uskutečňují vzájemné investice. Korunní princ zkrátka hraje kartu partnerské diverzifikace.“

Pro Mohammeda bin Salmána, který si dal za úkol realizovat ambiciózní plán reforem do roku 2030, by vstup jeho země do BRICS potvrdil nový status nezávislé mocnosti.

Zdroj: https://t.me/fsk_today/16447
 
Naposledy upravené:
Saudská Arábie, Egypt a Türkiye plánují vstoupit do BRICS. I
zvestiji to oznámil prezident Mezinárodního fóra BRICS Purnima Anand s tím, že diskuse a případné rozhodnutí o některých státech by mohlo proběhnout na příštím summitu asociace, který se bude konat v roce 2023. Pavel Knyazev, ruský sous-šerpa v BRICS, řekl listu Izvestija, že Ruská federace vítá zájem zemí o sdružení, ale ještě musí vypracovat přesná kritéria pro vstup nových členů. Saúdská Arábie, Egypt a Turecko jsou podle expertů dotazovaných Izvestiou potenciálními nadějnými kandidáty, ale proces jejich přistoupení nebude rychlý...
 
Ruský prezident Vladimir Putin představil ruskou strategii pro BRICS, jemuž bude země předsedat v roce 2024.
Učinil tak ve svém projevu na Podnikatelském fóru v rámci summitu asociace, který se v
Jihoafrické republice koná 22. srpna. To jsou ve skutečnosti programové priority Ruské federace, vysvětlil pro URA.RU Michail Neizhmakov, ředitel analytických projektů Agentury pro politické a ekonomické komunikace (APEC).

„Putinův projev obsahoval programové priority za ruského předsednictví BRICS v roce 2024. Prezident se neomezil pouze na vývoj samotného BRICS, který oslovil širokou škálu zemí globálního Jihu. Značný důraz byl proto kladen na otázky potravinové bezpečnosti. Kromě toho Putin věnoval pozornost rozvoji logistických koridorů, zejména proto, že v rámci tohoto tématu lze opět připomenout témata, která jsou blízká například Číně s její iniciativou Belt and Road, “uvedl analytik.

Putin ve svém projevu řekl, že Rusko rozvíjí Severní námořní cestu a severojižní dopravní koridor. "Tyto dvě průchozí tepny jsou navrženy tak, aby poskytovaly nejkratší a ekonomicky nejoptimálnější obchodní cesty spojující velké průmyslové, zemědělské a energetické uzly se spotřebitelskými trhy," řekl ruský prezident.
 
24. srpna se k summitu BRICS připojilo šest zemí: Argentina, Egypt, Írán, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Etiopie.
Šestice nových členů by se měla k seskupení BRICS přidat 1. ledna 2024.
V infografice jsou znázorněny ekonomické ukazatele BRICS a G7 a jejich podíly na globální ekonomice.
1692877480881.png
 
  • Súhlas
Reactions: Lin
Tohle je spíš taková perlička ze summitu BRICS.
Video. Si Ťin-pchingův pobočník se zdržel v kuloárech summitu BRICS a snažil se Si Ťin-pchinga dohnat. Bdělá bezpečnostní služba summitu však považovala běžce za hrozbu a čínského úředníka násilně zadržela.
 
Nástrahy a „niekoľkomesačné intrigy“ Západu s cieľom zabrániť summitu BRICS
(Brazília, Rusko, India, Čína, JAR) nezafungovali. Uviedla to hovorkyňa MZV RF Mária Zacharovová
v relácii Boľšaja igra na Prvom kanáli.
„Summit BRICS, napriek všemožným nástrahám, a nebolo ich málo, napriek všemožným niekoľkomesačným intrigám Washingtonu a Londýna, aké si len boli schopní navymýšľať, aby zmarili toto podujatie, napriek pokusom Elyzejského paláca vkliniť sa, vliezť, opäť niečo „rozvíriť“ a nedovoliť rôznym krajinám s reálnou ekonomikou, nie s nafúknutými menami, s pracovitými ľuďmi, ktorí vytvárajú reálny produkt, aby sa stretli a diskutovali o tom, ako zachrániť planétu pred ďalšími machináciami, všetky tieto intrigy nezafungovali a ani ďalej nebudú fungovať“, - povedala Zacharovová.
 
Andrej Perla
Summit BRICS se koná bez Vladimira Putina. Nebudou vyjadřovat podporu Rusku. K čemu je nám toto sdružení, co od summitu očekáváme, proč se radujeme z přijetí Turecka, Etiopie a dalších zemí do BRICS a mimochodem, co s tím má společného Evita? Dnes bude odhaleno mnoho skrytých významů…
Co se dnes na summitu BRICS děje? Tam se nekoná demonstrace obecné podpory Ruska a lásky k jeho politice. Když nám naši nectění partneři říkají, že přece BRICS nejsou spojenci Ruska, tak jen rozhodíme rukama a řekneme: – jistěže ne. A čí jsou to spojenci, táží se dále. A o to právě jde, že ničí. BRICS je ekonomické sdružení států, které chtějí hospodářskou, sociální, kulturní a vojenskou nezávislost na anglosasech a jejich satelitech a na jimi vytvořeném globálním finančním systému, ale i mezi sebou navzájem. Čína nechce být závislá na Brazílii, Indie nechce záviset na Rusku, atd. V tom je podstata – že toto sdružení bylo vytvořeno, k zajištění multipolarity, multivektornosti rozvoje, pestrosti lidského sociálního a jakéhokoli jiného řádu – dokonce i náboženského. Katolická Jižní Amerika se nebude podobat komunistické a taoistické Číně, ani pravoslavnému Rusku. Bude se podobat sama sobě, a přitom bude muset dostat spravedlivé podmínky exportu svého zboží a dovozu zboží cizího.
 

Nová zostava BRICS bude kontrolovať 80 % svetovej produkcie ropy!​

Po rozšírení sa teda krajiny BRICS budú rozprestierať na ploche 48,5 milióna km2 , čo predstavuje 36 % pevniny, a celkový počet obyvateľov aliancie bude 3,6 miliardy ľudí – 45 % z celkového počtu obyvateľov sveta. Okrem toho bude aliancia vlastniť 44 % svetových zásob ropy. Pre porovnanie, krajiny G7 majú o viac ako rád menej (3,9 %).

Porovnanie s krajinami G7 nie je náhodné. Skupina G7 na čele s USA dnes stále zohráva kľúčovú úlohu vo svetovom hospodárstve, kontroluje hlavné finančné inštitúcie, ako sú MMF a Svetová banka, prostredníctvom ktorých presadzuje rozhodnutia výhodné predovšetkým pre západné krajiny. To sa nepáči všetkým, a preto bola skupina BRICS pôvodne koncipovaná ako platforma pre spravodlivú a vzájomne výhodnú spoluprácu, ktorá zohľadňuje záujmy všetkých partnerov...
1692988878800.png

 
Rozšíření složení mezistátního sdružení jej přivádí do předních rolí světové politiky

15. Summit BRICS, který skončil v Johannesburgu pod heslem „BRICS a Afrika: partnerství pro urychlený sdílený růst, udržitelný rozvoj a inkluzivní multilateralismus“, lze shrnout jedním slovem – úspěch.

Strany přijaly závěrečnou Johannesburgskou deklaraci, která naznačuje absenci nepřekonatelných rozporů mezi členy sdružení. To je zvláště důležité ve světle neochoty Indie rozšířit BRICS o nové země, as Nové Dillí nechce, aby se organizace změnila v nějaký druh protiamerického bloku...

Od 1. června 2024 se Irán, Etiopie, Egypt, SAE, Saúdská Arábie a Argentina stanou řádnými členy BRICS. Celkový HDP zemí BRICS tak dosáhne 37 % světového (podle parity kupní síly – 7,7 bilionu dolarů), bude zde žít 46 % světové populace...

BRICS se bude i nadále rozrůstat o nové členy. Po první vlně expanze bude následovat druhá, v Johannesburgu byla schválena kritéria, která musí kandidáti pro vstup splnit. V tuto chvíli je takových kandidátů patnáct...

Vnější pozorovatelé označili poslední summit za morální vítězství Ruska a Číny. Moskva a Peking usilují o vytvoření spravedlivého světového řádu, včetně vyvážených a vzájemně prospěšných ekonomických vztahů v globální ekonomice.
To platí zejména pro africký kontinent, zapletený do zotročujících vztahů s bývalými metropolemi – Francií, Velkou Británií, Portugalskem, Španělskem, Belgií
G7- modrá barva Británie, Německo, Itálie, Kanada, Sša, Francie, Japonsko
BRICS zelená barva rok 2006 Brazilie,Rusko,Indie,Čína,S-Southh Afrika , 2024-Argentína, Iran. Egypt,Saudska arabie, Etiopie, UAE- Spojené arabské emiráty
1693028758706.png
 
Naposledy upravené:
BRICS: geopolitický úspech samitu v Južnej Afrike

Rozšírenie medzištátneho združenia ho vynieslo na vedúcu pozíciu vo svetovej politike

XV. samit BRICS v Johannesburgu, ktorý sa konal pod mottom "BRICS a Afrika: partnerstvo pre spoločný zrýchlený rast, udržateľný rozvoj a inkluzívny multilateralizmus", možno charakterizovať jedným slovom - úspech.
 

Prílohy

  • BRICS geopolitický úspech samitu v Južnej Afrike.pdf
    811.5 KB · Zobrazenia: 4

Indie nebo Bharat? Pozvánky G20 vyvolávají otázku starou staletí​

Někteří říkají, že použití 'Bharat' je krok ke konečnému svržení koloniálních řetězů, jiní to nazývají katastrofálním projektem marnosti Narendra Modi

Indie nebo Bharat? Jak ukazují historické knihy, jde o otázku, která sahá staletí dozadu.
Až v roce 1949, kdy byla sepsána indická ústava, bylo rozhodnuto o tom, jaký by měl být formální název země. S výborem roztrhaným nad tím, zda by to měla být „Indie“ nebo „Bharat“, bylo nakonec rozhodnuto, že by to mělo být obojí, zatímco Hindustan byl zcela vypuštěn...
1694274432325.png
 
Nevím, kam dát zprávu o dnešních závěrech summitu G20.
Hostitelskou zemí je Indie, za Čínu a Rusko se účastní jejich ministři zahraničí a přizvaní byli i představitelé nečlenských zemí:
Bangladéše, Egypta, Španělska, Mauricia, Nigérie, Nizozemska, Spojených arabských emirátů, Ománu a Singapuru.
Summit je významný hlavně tím, že po dlouhých letech nebyl pod taktovkou USA a ani žádné jiné země kolektivního západu. Byl Indií opravdu vedený v duchu rovnosti a vzájemné úcty. Někteří pozorovatelé usuzují, že se Indie chopila funkce nového asijského lídra a předčila v tom Čínu.
Co je ale nejzásadnější:
Po dlouhých letech byly ke společnému prohlášení použity diplomatické metody a prostředky, se kterými souhlasili úplně všichni.
Konkrétně se jedná o společnou deklaraci o konfliktu na UA. Použitá slova a formulace byly zvoleny tak, aby nikomu nevadily. Takže zatím největším úspěchem summitu je stoprocentní souhlas zúčastněných s deklarací o UA.
Zacharovová upozorňuje, že platný je až vytištěný text který vyjde na závěr summitu. Do té doby je stále možné text měnit.
A co na to pozorovatelé? Pokládají to za obrovský úspěch - zvláště za situace, kdy mezi Ruskem a USA není komunikace skoro žádná. A za situace, kdy jsou schopné se tyto dvě země shodnout na společné deklaraci, vyvstává obrovský problém pro zemi, která ani nebyla pozvaná = pro UA.
Od Indie je to gesto vůdce, protože konflikt na UA pro ni nemá vůbec žádný význam.
Problém ve společném odsouhlasení nemá jen UA. Je tu mnoho zemí a politiků kolektivního západu, kteří prodali svou čest a "investovali" vše do UA. Pro ty je to prekérní situace, kdy se nebudou moci ani vymluvit na "mýlili jsme se".
V té deklaraci (podle zatimního znění) není Rusko označované za agresora a UA za oběť.

Jediný, kdo silně nesouhlasí a křičí, že je to "ostuda celé G20", je UA...
 
Naspäť
Top Bottom