LED svetlo

Teda stroboskop 100Hz.
Tím stroboskopem 100 Hz je i klasická žárovka zapojená do střídavé rozvodné sítě. Ještě v devadesátých letech jsem jako žák gymnázia viděl experiment na MatFyz, kdy měřili rychlým fotoodporem světlo žárovky v čase. Jinak bych nevěřil, odhadoval bych, že vlákno má takovou tepelnou setrvačnost, že žádná sinusoida nebude měřitelná, ale ona je - pochopitelně není čistá, má stejnosměrnou složku. Oko nerozpozná vůbec nic - není to záležitost mozku, ale světločivých barviv v buňkách sítnice, tyčinek a čípků. Nejen díky této v podstatě nedokonalé vlastnosti můžeme pohodlně sledovat film, nevnímáme jednotlivé měnící se obrázky, ale pohyb. Bylo by zajímavé stejný experiment provést s různými zdroji světla.
 
Zaujimave vlakno. Skusil by som strucne zhrnut moje poznatky a skusenosti. Prijemnost a neskodnost svetla zalezi od niekolkych parametrov:

TEPLOTA - podla cinnosti, ktore sa budu pri tom svetle vykonavat (spalna, kuchyna, kupelna, pracovna, obyvacka, atd. Na pracu studensie, tj viac modrej zlozky a na relax teplejsie, tj menej modrej zlozky)

JAS - treba pozerat nielen na vykon ziarovky, ale hlavne na lumeny a kombinovat to s teplotou. Oplati sa vediet, ze 10W ziarovka 2700K bude mat pocitovo nizsi jas, ako 10W studena rovnakeho typu.

SPOJITOST SPEKTRA - vlaknovym sa sice zatial nevyrovna nic, ale LED su na tom oproti vybojkam citelne lepsie. Zalezi ale od toho, ci su to len modre LED s luminoforom, alebo su to RGB, co je ten lepsi pripad, lebo je tam viac frekvencii a posobi to prirodzenejsie. V praxi sa mi z hladiska spojitosti spektra osvedcilo pouzivanie roznych ziaroviek v 1 miesnosti. To moze zahrnat nielen kombinaciu roznych znaciek a teplot LEDkovych, ale aj kombinacie so slabymi vlaknovymi, zase podla ucelu, pocitu a dlzky casu straveneho pri tom svetle.

FILTROVANIE ZDROJA - frekvencia a amplituda blikania ziarovky, co su parametre, ktore nemusia byt vedome vnimane, ale mozu posobit na oko (a telo) neprijemne.

KVALITA / CENA / ZIVOTNOST - konstrukcia zdroja a kvalita komponentov v nom, typ LED, chladenie... Oplati sa v rychlosti neulakomit sa na akciove ziarovky, ale vybrat si podla spomenutych parametrov. Je to o nieco drahsie, ale svieti to prijemnejsie a vydrzi to dlhsie.

Tazko je v tomto poradit konkretne ziarovky, lebo na trhu je toho sialene vela. Kazdopadne, ako som uz spomenul, to kombinovanie stoji za pokus.
 
Možno by, pri dobre navrhnutej elektroinštalácii v dome/byte, stálo za úvahu "centrálne" prerobiť napájanie okruhov osvetlenia na jednosmerných 12V, resp. 24V. Tým by sa odstránilo aspoň to blikanie...
To je otázka napájania LED, t.j. aký zdroj je v pätici tej žiarovky, pri napájaní nezvlneným napätím by nemali blikať vôbec. LED sú napájané v sérii, 12 - 24 voltov je málo, to by si musel "prekáblovať" žiarovku z vnútra. Pri 12 - 24V v rozvode by si musel použiť hrubé káble, asi také ako na reproduktory. Toto sa dávno robilo pri napájaní starých analógových kamier na 12V,
niekde bolo treba ťahať až 4 žili kábla aby nebola strata na vedení. Na jednu LED cca 2V krát počet LED je zhruba napájacie napätie žiarovky, lepšie je to rozobrať a zmerať. Ak máš svietidlo s dostatkom priestoru môžeš pôvodný napájací zdroj v žiarovke nahradiť. Pitva napr. tu
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=15EnW59Jxdo
V podstate ide o kvalitu napájacieho zdroja v pätici (drivera). LED pasy sú na tom lepšie tam je napájací zdroj externý, napr. ako k notebooku a tam už dá vyberať. Je určite rozdiel napr, medzi livarnom a philipsom v osadených LED diódach a napájacom zdroji. https://www.spotrebitelskytest.sk/ziarovky Diódy sú vždy napájané jednosmerným napätím, je to otázka kvality. Ak je v drivery prúdový zdroj, tak by sa nemalo na diódy prenášať ani rušenie zo siete. Ak je tam len diódový usmerňovač, kondenzátor alebo odpory, tak všetko rušenie ( blikanie ) je aj na diódach. Typ drivera a typ diód obvykle nenájdeš ani v katalógovom liste k žiarovke / svietidlu.
 
Naposledy upravené:
Doplňujem zoznam o nezmienené negatíva LED žiaroviek a možné východisko na konci.

Žiarovky s papierovou životnosťou >20 000 hod vydržia spravidla menej ako 3 000 hod. To je ekológia!! Vyrábajú sa nekvalitne. Drvivá väčšina, čo mi zatiaľ prešli rukami, skapali na úmyselne poddimenzované chladenie. Najčastejšie zhorí 1 LED čip a zhasne celá žiarovka, lebo LEDky sú zapojené v sérii. To sa dá aspoň ľahko opraviť - premostiť kúskom medeného drôtu - zdroj (ak nemáte pred sebou úplnú haraburdu) by mal udržovať stabilný prúd, takže premostením aj niekoľkých zhorených LEDiek sa nič nemení. ALE keď už raz pacienta otvoríte, určite nezabudnite naniesť teplovodivú pastu pod hliníkovú doštičku s LEDkami. Výrobcovia velice radi na nej šetria. To by vlastne nebolo zlé urobiť ihneď po kúpe, ale padne tým záruka.
Často sa prehrieva aj zdroj samotný, umiestnený v pätici. V jednej žiarovke mi takto najprv praskol od teploty rezistor. Po jeho výmene za nový kvalitnejší žiarovka opäť slúžila dlhé mesiace, až kým sa tento rezistor neodspájkoval vlastnou pracovnou teplotou. Tragikomédia ako sa patrí.
Ďalším neduhom je tzv. ekospájka bez olova, navyše používaná naozaj v minimalistických množstvách. Studený spoj alebo prasknutie vplyvom dilatácie nie sú ničím výnimočným. To je rizikom u všetkých súčasných elektro výrobkov. No bežná žiarovka týmto nedostatkom netrpí, tam žiadne plošné spoje nie sú.
A ešte jeden postreh. Ako mi hovoril kamarát elektrotechnik s tými zdrojmi to je naozaj pestré. Vraj videl LED žiarovku, kde namiesto zdroja bol iba kondenzátor zapojený do série s LEDkami (namiesto rezistoru). Teda stroboskop 100Hz. Nehovoriac o účinníku na hony vzdialenom od čísla 1. Avšak ako som zistil ani pri tých kvalitnejších žiarovkách žiadna sláva. V diskusii zmienená lepšia žiarovka od EMOSu má účinník cosφ= 0,57!! https://www.emos.cz/led-zarovka-true-light-7-2w-e27-tepla-bila Otázne je, či ide o induktívny alebo kapacitný fázový posun. Výrobca nepíše. Predstavte si, že ste podnikateľom, osvetlíte si priestory práve niečím takýmto, aby ste ušetrili a príde vám taxa navyše za nedodržanie účinníka. Viď tu: https://www.sse.sk/newsletter/ucinn...lektriny-a-znizte-svoje-naklady?page_id=10691

A východ z bludiska?
Jedno z nepísaných pravidiel kapitalizmu hovorí, že každú slepú uličku vývoja treba využiť a vytrieskať z nej čo sa dá, kým sa dôjde na jej koniec. Myslím, že LEDky sú tiež takouto vítanou uličkou. Už pred niekoľkými rokmi robili na MIT pokusy s inovovanou žeraviacou žiarovkou. Princíp je veľmi jednoduchý: Keďže klasická žiarovka vyžaruje väčšinu spektra v infračervenej oblasti (tepelné žiarenie), treba toto teplo vrátiť späť do vlákna, nedopustiť jeho únik. Prakticky asi vlákno bude obklopovať sklo s IR filtrom, ktoré neprepustí infračervené lúče von, ale odrazí späť k vláknu. V publikovanom článku píšu, že dosiahli v rámci experimentu účinnosť 6,6%. Klasická žiarovka vraj 2 - 3%. A autori predpokladajú, že možno dosiahnuť danou technológiou účinnosť až 40%. Hľa, pôvodný článok: https://news.mit.edu/2016/nanophotonic-incandescent-light-bulbs-0111 Publikované v januári 2016, 7 rokov a nič! Počujete to ticho? Ešte nie sme na konci slepej uličky.
To bola taká žiarovka čo mala vlákno v "krabičke" aby neunikalo teplo, vo finále to malo mať podobné parametre ako LED. Asi to bola otázka materiálu a ceny "krabičky", potom to utíchlo. Možno to nie je cenove únosné ani pri masovej produkcii.
 
Tím stroboskopem 100 Hz je i klasická žárovka zapojená do střídavé rozvodné sítě. Ještě v devadesátých letech jsem jako žák gymnázia viděl experiment na MatFyz, kdy měřili rychlým fotoodporem světlo žárovky v čase. Jinak bych nevěřil, odhadoval bych, že vlákno má takovou tepelnou setrvačnost, že žádná sinusoida nebude měřitelná, ale ona je - pochopitelně není čistá, má stejnosměrnou složku. Oko nerozpozná vůbec nic - není to záležitost mozku, ale světločivých barviv v buňkách sítnice, tyčinek a čípků. Nejen díky této v podstatě nedokonalé vlastnosti můžeme pohodlně sledovat film, nevnímáme jednotlivé měnící se obrázky, ale pohyb. Bylo by zajímavé stejný experiment provést s různými zdroji světla.
Klasická žiarovka nikdy nemôže byť takým skvelým stroboskopom ako LED, práve pre tú tepelnú zotrvačnosť. LED vie zhasnúť/zažať sa rádovo rýchlejšie. Pred pár rokmi sa robila nejaká štúdia, ktorej výstupom bolo, že brzdové svetlá áut, ak obsahujú LEDky zvyšujú bezpečnosť, lebo zasvietia okamžite na rozdiel od žiarovky. Tým pádom vodič v druhom aute dostane informáciu o brzdení vozidla pred sebou o pár desatín sekundy skôr. Ešte jeden dôkaz potvrdzujúci tento fakt - všimli ste si aké sú nepríjemné zadné LED smerovky zažínajúce sa celé okamžite? To práve tým prudkým nábehom oproti klasickej žiarovke.
Mimochodom, autožiarovka na 12V má o dosť pomalší nábeh ako tá na 230V.
KVALITA / CENA / ZIVOTNOST - konstrukcia zdroja a kvalita komponentov v nom, typ LED, chladenie... Oplati sa v rychlosti neulakomit sa na akciove ziarovky, ale vybrat si podla spomenutych parametrov. Je to o nieco drahsie, ale svieti to prijemnejsie a vydrzi to dlhsie
Priateľu, nepoznáš času, miesta ani ceny... Už mi prešli rukami mnohé produkty, ktoré sa pokazili, takže sa staviam nedôverčivo ku každej značke. Pravda ale je, že jedny sú nekvalitné a druhé ešte horšie.
Pri 12 - 24V v rozvode by si musel použiť hrubé káble, asi také ako na reproduktory. Toto sa dávno robilo pri napájaní starých analógových kamier na 12V,
niekde bolo treba ťahať až 4 žili kábla aby nebola strata na vedení.
Keď som navrhoval použiť samostatné zdroje, mal som na mysli aj tieto dôvody. A ako svetelný zdroj potom LED pás - lebo ten možno nalepiť do hliníkovej lišty a tým sa zabezpečí v kombinácii s pomerne veľkou dĺžkou pásu v pomere k jeho výkonu oveľa lepšie chladenie ako pri žiarovke s plastovým telom.
 
To bola taká žiarovka čo mala vlákno v "krabičke" aby neunikalo teplo, vo finále to malo mať podobné parametre ako LED. Asi to bola otázka materiálu a ceny "krabičky", potom to utíchlo. Možno to nie je cenove únosné ani pri masovej produkcii.
Nemyslím, že by to malo podobné parametre ako LED, ale čo sa viditeľného svetla týka mala by spektrum viac-menej totožné s klasickou žiarovkou. Čo sa týka spotreby, mohla by byť úspornejšia ako LED.
Povlak odrážajúci IR žiarenie už bežne býva na okenných tabuliach súčasných okien, takže nejaká vylepšená verzia pre žiarovku by asi nemala byť cenovo nákladná. Takže dám všetky 4 končatiny do ohňa za to, že to bude cenovo únosné.
Viete ako sa to robilo napr. s PC procesormi, keď v minulom storočí ich miniaturizácia napredovala míľovými krokmi? Vedelo sa, že raz narazia, ak nie na technologickú, tak na fyzikálnu hranicu a progres v tomto smere sa zastaví. Začali teda uvádzať na trh medzikroky. Heuréka! Funguje to asi takto: napr. aktuálne vyrábate a predávate čipy s tranzistorom rozmeru 500 nm a už ste úspešne vyvinuli a otestovali technológiu výroby pri 250 nm. Namiesto toho, aby ste ju vypustili rovno na trh, začnete vyrábať medzistupeň napr. 350 nm, lebo neviete, kedy sa podarí ďalšie vylepšenie, ktorým si zaistíte NEPRETRŽITÝ odbyt. Takto máte vždy v ponuke "postupné inovácie." Známa črta kapitalizmu. Pribrzdení liberasti, známi fanúšikovia "trhu", si ju vysvetľujú ako prednosť, lebo sa vytvára zdanie neustáleho napredovania.
 
Naposledy upravené:
Mimochodom, autožiarovka na 12V má o dosť pomalší nábeh ako tá na 230V
Len poznámka: u tých 230V skôr ide o čas nábehu jej zdroja ako o samotnú LED. Spínané zdroje ho môžu mať aj desiatky milisekúnd (ak kontrolujú záťaž/skrat). Tam skôr vyhráva klasika 12V. Pochopiteľne v autách je priamo =12V resp. =24V, takže LED tam nabehnú okamžite.
 
Nemyslím, že by to malo podobné parametre ako LED, ale čo sa viditeľného svetla týka mala by spektrum viac-menej totožné s klasickou žiarovkou. Čo sa týka spotreby, mohla by byť úspornejšia ako LED.
Povlak odrážajúci IR žiarenie už bežne býva na okenných tabuliach súčasných okien, takže nejaká vylepšená verzia pre žiarovku by asi nemala byť cenovo nákladná. Takže dám všetky 4 končatiny do ohňa za to, že to bude cenovo únosné.
Viete ako sa to robilo napr. s PC procesormi, keď v minulom storočí ich miniaturizácia napredovala míľovými krokmi? Vedelo sa, že raz narazia, ak nie na technologickú, tak na fyzikálnu hranicu a progres v tomto smere sa zastaví. Začali teda uvádzať na trh medzikroky. Heuréka! Funguje to asi takto: napr. aktuálne vyrábate a predávate čipy s tranzistorom rozmeru 500 nm a už ste úspešne vyvinuli a otestovali technológiu výroby pri 250 nm. Namiesto toho, aby ste ju vypustili rovno na trh, začnete vyrábať medzistupeň napr. 350 nm, lebo neviete, kedy sa podarí ďalšie vylepšenie, ktorým si zaistíte NEPRETRŽITÝ odbyt. Takto máte vždy v ponuke "postupné inovácie." Známa črta kapitalizmu. Pribrzdení liberasti, známi fanúšikovia "trhu", si ju vysvetľujú ako prednosť, lebo sa vytvára zdanie neustáleho napredovania.
Parametre svietivosť, spotrebu. Farebné podanie ( asi Ra ) ako klasická žiarovka ( halogénová). Kto to nevidel tu je odkaz https://zive.aktuality.sk/clanok/111472/klasicke-ziarovky-hlasia-navrat-s-neuveritelnou-ucinnostou/ v článku je odkaz priamo aj na MIT. "
Začali teda uvádzať na trh medzikroky. Musí byť postavená najprv výrobná linka, vyladená aby bola dostatočná výťažnosť. Je pravda, že zatiaľ každý postupoval postupne, nikto neurobil výrazný skok v "mikrónoch".
 
Ešte by som sem pridal filamentovú LED žiarovku. Mal som iba jednu z lidlu, livarno asi tak za rok mi začal pre blikávať jeden filament, potom celá žiarovka a nakoniec sa už ani nerozsvietila.
Asi prvá bola panasonic nostalgia ak si to dobre pamätám a osvetľovali s tým pražský hrad. https://www.techbox.sk/panasonic-ponukne-led-ziarovky-nostalgic-clear-aj-v-europe/ recenzie https://www.alza.sk/recenzie/panasonic-nostalgic-clear-10w-e27-2700k-504756.htm Má filamentovú žiarovku niekto z Vás viac rokov v prevádzke ?
 
Parametre svietivosť, spotrebu. Farebné podanie ( asi Ra ) ako klasická žiarovka ( halogénová). Kto to nevidel tu je odkaz https://zive.aktuality.sk/clanok/111472/klasicke-ziarovky-hlasia-navrat-s-neuveritelnou-ucinnostou/ v článku je odkaz priamo aj na MIT. "
Nevedel som, že o tom písali aj u nás. Vďaka za odkaz. Žiaľ, tento článok vznikol ako reakcia na originál z MIT z roku 2016.
Snímka.JPG
Takže od 2016 žiadny nový výstup? Nejako podozrivo dlho. Hlavne v dnešnej dobe, keď všetky inštitúcie publikujú články ostošesť, rýchlejšie ako pásomnica.
 
Naposledy upravené:
Ešte by som sem pridal filamentovú LED žiarovku. Mal som iba jednu z lidlu, livarno asi tak za rok mi začal pre blikávať jeden filament, potom celá žiarovka a nakoniec sa už ani nerozsvietila.
Má filamentovú žiarovku niekto z Vás viac rokov v prevádzke ?
Neskúšal som, ani neplánujem. Tej konštrukcii nedôverujem.
Žiadne chladenie svietiacich LED prvkov. Pri oprave treba asi rozbiť banku aby sa človek dostal dnu. Takže preto si takú nikdy nekúpim, lebo viem, že sa naprotiveň tesne po záruke pokazí.

Kedysi sa prihliadalo pri konštruovaní zariadení aj na opraviteľnosť, resp. "priateľskosť" voči údržbe. Dnes sa pri navrhovaní zariadení na to vôbec nemyslí. Alebo je skôr snaha vyrobiť takú konštrukciu, ktorá údržbu znemožní a aj pri najmenšej poruche treba kúpiť nový výrobok.
 
Pravda, aj taká výmena žiarovky vo väčšine "moderných" áut je bez návštevy servisu priam nemožná...
Dám všetkým dobrú radu, vyhnite sa autám s LED svetlami! Taký predný LED svetlomet, ak sa pokazí alebo sa rozbije pri nehode, vás vyjde pekne draho. Pokojne na niekoľko tisíc eur. Áno, nepoplietol som čísla ani menu - za jeden LED svetlomet by sa dalo kúpiť ojazdené auto.
Pri poruche je oprava vlastne nemožná, nepočul som, že by sa dali zohnať také LED čipy, takže ani autoelektrikár so superschopnosťami nič nezmôže.
U zadných svetiel sa občas ešte môže veľmi schopnému elektrikárovi podariť prejsť elektronike cez rozum. Zvyčajne sa však mení celé svetlo. A ako iste tušíte, je to veľmi "ekologické" a veľmi "lacné".
 
Naposledy upravené:
Neskúšal som, ani neplánujem. Tej konštrukcii nedôverujem.
Žiadne chladenie svietiacich LED prvkov. Pri oprave treba asi rozbiť banku aby sa človek dostal dnu. Takže preto si takú nikdy nekúpim, lebo viem, že sa naprotiveň tesne po záruke pokazí.

Kedysi sa prihliadalo pri konštruovaní zariadení aj na opraviteľnosť, resp. "priateľskosť" voči údržbe. Dnes sa pri navrhovaní zariadení na to vôbec nemyslí. Alebo je skôr snaha vyrobiť takú konštrukciu, ktorá údržbu znemožní a aj pri najmenšej poruche treba kúpiť nový výrobok.
Konštrukčne je filamentová žiarovka ako klasická, neopraviteľná.
 
Dám všetkým dobrú radu, vyhnite sa autám s LED svetlami! Taký predný LED svetlomet, ak sa pokazí alebo sa rozbije pri nehode, vás vyjde pekne draho. Pokojne na niekoľko tisíc eur. Áno, nepoplietol som čísla ani menu - za jeden LED svetlomet by sa dalo kúpiť ojazdené auto.
Pri poruche je oprava vlastne nemožná, nepočul som, že by sa dali zohnať také LED čipy, takže ani autoelektrikár so superschopnosťami nič nezmôže.
U zadných svetiel sa občas ešte môže veľmi schopnému elektrikárovi podariť prejsť elektronike cez rozum. Zvyčajne sa však mení celé svetlo. A ako iste tušíte, je to veľmi "ekologické" a veľmi "lacné".
Záleží od typu auta. Prípadne vrakovisko.
 
Aby som napravil možné nedorozumenie, keď som napísal:
"Pri poruche je oprava vlastne nemožná, nepočul som, že by sa dali zohnať také LED čipy, takže ani autoelektrikár so superschopnosťami nič nezmôže."
narážal som na to, že jediným dostupným dielom na opravu bude jedine nový originálny svetlomet od výrobcu auta. A tie sú, ako všetci vieme, neskutočne drahé.
 
Altenatíva je, že Osram robí pre niektoré modely voľne dostupné LED žiarovky. Nemajú to homologované na všetky autá, ale bežné modely tam sú. Takže sa dá spraviť upgrade a v prípade nehody sa vždy možno vrátiť k bežným halogénom.
 
Áno, nahradiť oba svetlomety normálnymi s xenónmi alebo halogén. žiarovkami je riešenie, pokiaľ taký svetlomet pre daný model auta existuje. A taktiež treba rátať aj s úpravou/ výmenou riadiacej jednotky svetiel - v tých dnešných haraburdách je takmer všetko so spätnou väzbou a spárované. U niektorých značiek, ak niekto ukradne autorádio, tak auto ani nenaštartuje! Najrozumnejšie bude sa kúpe auta s LED svetlometmi vyhnúť.
 
Naspäť
Top Bottom