Odporúčané filmy

Ferry

Člen
Nejako som sa dostal k trom dosť starým americkým filmom s hercom Clint Eastwood v hlavnej postave.
Bolo dosť zaujímavé si pozrieť nejakú tú tvorbu z rokov 60 - 80 tych. Kvalita filmov je na úplne inej úrovni ako je to v dnešnom holyúde.
Všetky filmy dokázali moju pozornosť udržať až do konca, čo vôbec nie je zvykom u moderných amerických vymyvákoch, ktoré zvyčajne vypnem po 15 minútach. Myšlienka je v každom filme iná, ale stále zaujeme. V jednom sa bijú ťažiari zlata s národom. V inom zase sa diskutuje o spravodlivosti v spoločnosti a kto má byť tým čo bude spravodlivosť vykonávať.
Dobré snímky na odych.
Pirpojené linky na torent.



 
Hry o život

už to tu nedávno bolo spomenuté, tak som si to pozrel a prečítal - všetky diely a pozrel som aj prequel, ktorý je práve v kinách. Úprimne som bol prekvapený ako je toto dielo prešpikované odkazmi na D-E systém, skúsim v skratke:
dej:
odohráva sa v severnej amerike po občianskej vojne. Nový štát je tvorený Sídlom - hlavným mestom a 12 (13) krajmi. Každý kraj má inú úlohu - niektoré dorábajú potraviny, iné majú priemysel, ďalšie ťažbu,... Na pripomenutie hrôz vojny usporadúva víťaz občianskej vojny (Sídlo) každý rok tzv Hry o život, v ktorých proti sebe postavia po dvoch zástupcoch (dievča, chlapec) z každého kraja, ktorí bojujú na život a na smrť, víťaz je len jeden. Za 12. kraj nastúpia hlavní hrdinovia - Katnis (ktorá sa prihlási namiesto svojej mladšej sestry) a Peeta. Dostanú mentora, ktorým je bývalý víťaz z 12. kraja Haymitch a ten ich pripravuje na hry o život a aj im počas nich pomáha. Počas hier Katnis a Peeta predstierajú, že sú zamilovaní (predstiera len Katnis), aby zvýšili svoje šance na prežitie. Napriek mnohým zraneniam sa obaja dostanú až do finále - zostanú poslední a keďže sa nechcú navzájom zavraždiť, tak sa rozhodnú, že sa súčasne otrávia a nezvíťazí nikto. V tej chvíli sú hry porotcami ukončené a za víťazov sú vyhlásení obaja. Tým sa ale spustí na nich "hon" prezidenta Snowa, pretože prešli Sídlu cez rozum a neprispôsobili sa pravidlám. Preto sú o rok znova zapojení do hier (aj keď víťazi majú doživotnú imunitu) štvrťstoročia, v ktorých majú byť iba predchádzajúci víťazi. Počas ich druhých hier sa im darí vyhýbať sa smrti, ako keby ich niektorí iní súťažiaci ochraňovali. Hry končia tak, že Katnis zničí (nevedomky) energetický štít kupoly arény, kde sa hry odohrávajú a preberie sa v 13.kraji, o ktorom si všetci mysleli, že je zničený. Podarilo sa ju totiž zachrániť rebelom z arény, pretože hlavným porotcom bol infiltrovaný rebel Plutarch, ktorý to celé naplánoval. Ostatní preživší súťažiaci sú zajatí a mučení sídlom - najmä Peeta. Katnis sa stáva obrazom revolúcie rebelov, dokáže mobilizovať rebelov. Tí sa pod vedením prezidentky Coinovej chcú zmocniť Sídla a nastoliť spravodlivosť. Tak sa začína nová vojna, ktorá končí zvrhnutím Sídla a prezidenta Snowa. Coinová sa vyhlási za prezidentku a chce usporiadať nové - posledné Hry o život s čím súhlasí aj Katnis, ako pomstu Sídlu za smrť mnohých vo vojne, kde zomrela aj jej sestra. zistí, však, že za jej smrť môže Coinová, a tak sa ju rozhodne zabiť a to priamo počas ceremoniálu popravy Snowa. No dostane milosť a je vyhostená späť do kraja 12, kde sa po čase stretne znova s Peetom a časom založia rodinu.
Prvá zmyslová rovina:
film zaujíma veľa tínedžerov, preto tí si všimnú najmä ľúbostný trojuholník Peeta - Katnis - Gale, ktorý sa odohráva na pozadí deja. Katnis nevie, či jedného z nich ľúbi alebo nie a ak áno, tak koho - silného, krásneho Galea alebo dobrého Peetu.
Druhá zmyslová rovina:
to sú presne tie schované veci v deji - Sídlo ako centrum koncentrácie riadenia schované v horách (ako Švajčiarsko), elity zosobnené prezidentom, režimy psychiky - zvierací a boirobot (väčšina obyvateľov), démon (Snow, Coinová), démon meniaci sa na človeka (Katnis) a ľudský (Peeta), Katnis ako obraz revolúcie dvíha červenú zástavu so zlatým symbolom (ako tá babička pri začiatku ŠVO), hry o život sú v podstate aktualizáciou gladiátorských hier, dajte ľuďom chlieb a hry... Rozdeľuj a panuj... atď, vodca ideológie zmeny Coinová vs Plutarch ako žrec, ktorý vymyslel a v skutočnosti riadi prechod od nespravodlivej koncepcie cez nutnú revolúciu až k snáď spravodlivej, tu si treba všimnúť meno PLUTARCH a analógiu Alexander Veľký - Aristoteles - Plutarchos...
Tretia zmyslová rovina:
kniha je napísaná vyslovene plocho, jednoducho, v podstate tak ako všetky alebo väčšina "západných" kníh. Aký to rozdiel voči knihám našich / ruských autorov, kde je vyslovene prízvuk aj na dušu a podstatu človeka, nielen na príbeh. To je len odzrkadlením svetonázoru západu, aj keď mnohí sa prebúdzajú (no kým sa zobudia, to ešte potrvá).

Každopádne je to dielo veľmi zaujímavé a u mňa sa zaradilo pomerne vysoko v rebríčku filmov a kníh.
 
Jen taková myšlenka. Ruský seriál vyšetřování vedou znalci, ZnaToKi, byl natáčený v průřezu dlouhých let, myslím, že od roku 1971 do asi roku 2002 а myslím, že dost dobře. Nejsou to jen takové nijaké detektivky. Ten vyšetřovatel Znamenskij vystupuje jako velice lidský člověk, který ke své práci přistupuje tak, jak by to fakticky mělo vypadat. Reaguje se tam na nešvary ve společnosti. Neříkám, že je to přímo nějaký hluboce filosofický seriál, to ne, ale má podle mne dost vysokou úroveň. A já tedy nevím, že by ho dávali u nás v ČSSR. Třeba ano, nemusím vědět všechno, ale pochybuji, že by mi to uteklo. Je to podle mne už projev řízení. To, co by mohlo vyvolat vzájemné sympatie a přiblížit nás, se opomíjelo... Navíc by jeho popularita, kterou by určitě získal i u nás, odrazila na další tvorbě v podobném trendu, tudíž i na řízení společnosti pro globální "elitu" nežádoucím směrem, k lidskosti.

Jen bych prostě chtěla poukázat, z jakých maličkostí se skládá bezstrukturní řízení a k jakým to potom vede dalekosáhlým důsledkům.


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=NFXv2UW-KLI
 
Docela mně překvapil seriál Dámský gambit. Jak vývojem hlavní postavy tak absence nezdravé rivality. Naprosto pohodové koukání.
 
Docela sa mi páčil ten snímok. Na ČSFD má ako stále podpriemerné hodnotenie, pretože komentujúci na tej stránke majú oveľa nžšiu mravnosť. Dej toho filmu nerezonoval s ich nízkou mravnosťou. Ale film má veľmi veľkú myšlienku - Boj proti hegemónovi, ktorého v minulosti zradili a ovládli. Celý čas som mal pocit, akoby tí utláčatelia boli USA, dokonca ešte aj uniformy a tváre mali ako fašisti. To ako 2 jadrovkami zbombardovali jednu planétu, ktorej hlavnou cennosťou bola česť (Japonsko hirošima, nagasaky), bo bolo veľmi obrazutvorné. Tiež frázy ako - Oni nevyjednávajú, oni chcú všetko - čisto prístup skapínajúceho hegemóna USA.

 
Tady je zajímavá detektivka v ruštině, je to o talentu, který se bohužel často nesnoubí s morálkou, svým způsobem v tom roli hraje i Puškin. Dá se tam tvořit hodně paralel s Koncepcí.

Objevuje se tam Boží jiskra, svědomí, protlačování úpadkových trendů do kultury a jsou tam chvílemi dost dobré dialogy. Fakticky se jedná o to, že démon, který sám byl se svým životem nespokojen a vůbec nedokázal pochopit proč, narazil na člověka, o kterého se jeho talent zlomil a démon tak dostal šanci k lepšímu životu, pokud si to bude schopen do budoucna uvědomit.

Mohlo se to stát kultovním filmem, kdyby to nenatočili tak šedivě, což je také svého druhu umění na objednávku... (Herci špatní nejsou, ale chybí tomu ten hollywoodský nátěr v tom dobrém smyslu)


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=FsSniNcJG3I
 
Hauři - ČSSR (1987)
Odvrácená strana JZD Slušovice (ve filmu JZD Podhůra), ostrůvek kapitalismu v reálném socialismu, kritika dobových nežádoucích společenských jevů. Doporučuji.
 
Manchuriánský kandidát
O programování lidí tajnými službami
 
Hauři - ČSSR (1987)
Odvrácená strana JZD Slušovice (ve filmu JZD Podhůra), ostrůvek kapitalismu v reálném socialismu, kritika dobových nežádoucích společenských jevů. Doporučuji.

Viděla jsem ho kdysi dávno, tak jsem teď byla celkem zvědavá, jak to uvidím ve světle nových informací. Už tenkrát poprvé ten film na mne působil tísnivě a to se tedy moc nezměnilo. Dá se říci, že tam je předvedeno to nejhorší, co se dalo. Kopli si do starých bolšánů, kteří už ničemu nerozumí a nic neumí (kdo ví, jestli kdy vůbec něco uměli, aha ano, uměli, chlastat a donášet). Zprznili tam nejspíše dobrý vzorový projekt, kterým se Slušovice mohly stát. Mohly rozhýbat ty stojaté churščovské a brežněvovské vody, jenže nebyla politická vůle a lidé nebyli schopní ty procesy odsledovat (ono se to samo, lidé už jsou takoví a lepší to nebude). Žili si vlastními životy, jak uměli nejlépe a pomalu je učili, že jen na tom záleží. Světový jsi, když chodíš s walkmanem a díváš se na porno. Přičemž v tom filmu není ukázána žádná cesta z toho ven. Fakticky lidem vnucuje, že to je uzavřený kruh, ze kterého není cesty ven... Aby potom svěže a s radostí vykročili na Západ, až jim to jiní pěkně nalinkují. A tak jsme rovnýma nohama fakticky spadli do toho jejich družstva, tak, jak ho popsali. Na lidech nezáleží, důležité je šplhat druhým po zádech, morálka je pro smích, nemáš-li prachy, tak jsi nula. A místo jídla tu teď skutečně máme tu chemii.

Povšimněte si, že tam fakticky tomu novému nikdo nepodal pomocnou ruku, protože pro všechny byl KONKURENCÍ, a tak ho zadupali do země. Jak strašný je to rozdíl v porovnání s Makarenkem a jeho kolektivem. Nikde ani náznak lidskosti. Jo, už si vzpomínám, to právě uměli ty stalinští bolšáni. A proto tam to děvče tak pohrdavě proneslo: "Jsem jenom prostá dívka z venkova, které naše společnost umožnila vysokoškolská studia." Děvče, ono za to, abys skutečně mohla studovat, hodně lidí položilo své životy. Za socialismu se tomu ještě dalo říkat i vysokoškolská studia, i když si myslím, že kvalita šla postupně od Chrušova dolů. Dnes už jsou mnohé "vysoké" školy králíkům pro smích. "Dobytek" si myslí, že "studuje", a zatím mu tam plní hlavu slámou.
 
Viděla jsem ho kdysi dávno, tak jsem teď byla celkem zvědavá, jak to uvidím ve světle nových informací. Už tenkrát poprvé ten film na mne působil tísnivě a to se tedy moc nezměnilo. Dá se říci, že tam je předvedeno to nejhorší, co se dalo. Kopli si do starých bolšánů, kteří už ničemu nerozumí a nic neumí (kdo ví, jestli kdy vůbec něco uměli, aha ano, uměli, chlastat a donášet). Zprznili tam nejspíše dobrý vzorový projekt, kterým se Slušovice mohly stát. Mohly rozhýbat ty stojaté churščovské a brežněvovské vody, jenže nebyla politická vůle a lidé nebyli schopní ty procesy odsledovat (ono se to samo, lidé už jsou takoví a lepší to nebude). Žili si vlastními životy, jak uměli nejlépe a pomalu je učili, že jen na tom záleží. Světový jsi, když chodíš s walkmanem a díváš se na porno. Přičemž v tom filmu není ukázána žádná cesta z toho ven. Fakticky lidem vnucuje, že to je uzavřený kruh, ze kterého není cesty ven... Aby potom svěže a s radostí vykročili na Západ, až jim to jiní pěkně nalinkují. A tak jsme rovnýma nohama fakticky spadli do toho jejich družstva, tak, jak ho popsali. Na lidech nezáleží, důležité je šplhat druhým po zádech, morálka je pro smích, nemáš-li prachy, tak jsi nula. A místo jídla tu teď skutečně máme tu chemii.

Povšimněte si, že tam fakticky tomu novému nikdo nepodal pomocnou ruku, protože pro všechny byl KONKURENCÍ, a tak ho zadupali do země. Jak strašný je to rozdíl v porovnání s Makarenkem a jeho kolektivem. Nikde ani náznak lidskosti. Jo, už si vzpomínám, to právě uměli ty stalinští bolšáni. A proto tam to děvče tak pohrdavě proneslo: "Jsem jenom prostá dívka z venkova, které naše společnost umožnila vysokoškolská studia." Děvče, ono za to, abys skutečně mohla studovat, hodně lidí položilo své životy. Za socialismu se tomu ještě dalo říkat i vysokoškolská studia, i když si myslím, že kvalita šla postupně od Chrušova dolů. Dnes už jsou mnohé "vysoké" školy králíkům pro smích. "Dobytek" si myslí, že "studuje", a zatím mu tam plní hlavu slámou.
Tak já jsem to vnímal jako kritiku, nenapadlo mne, že to někdo může brát jako propagaci, no, z dnešního pohledu ano, ten hnus je vlastně dnes pro mnohé normální. Ona ta obnova kapitalistického smýšlení nějak začala a právě různé praktiky zrovna ve Slušovicích a dalších podobných podnicích k tomu velkou měrou přispívaly (mám na mysli výrobně-ekonomické vztahy, nikoliv technickou úroveň, která byla opravdu na špici). Průmyslové podniky nemohly být v Československu soukromé ani družstevní, pouze státní, ale družstva mohla mít svoji přidruženou výrobu, která měla sloužit k opravám nebo výrobě toho, co zemědělská družstva potřebovala pro svůj provoz, nikoliv však pro volnou směnu. Jenomže časem ta přidružená výroba někdy vzrostla natolik, že dokonce převažovala nad původní zemědělskou činností. Tím ta družstva vlastně započala průmyslovou výrobu. Státem nekontrolovanou, mimo centrální plánování. Jak potom to plánované hospodářství mělo fungovat? Čím více tyto prvky rostly, tím méně bylo hospodářství řiditelné. A to nikdo neřešil. Ty výrobky se prakticky volně prodávaly jako na kapitalistickém trhu, samozřejmě za vysoké marže, což se muselo promítnout i v růstu individualismu, rivality a konkurence mezi všemi aktéry. Vrcholem bylo, že Slušovice měly i své obchodní agenty, kteří obcházeli státní monopol zahraničního obchodu a sjednávali si své (družstevní) kšefty v zahraničí (informace od bývalého pracovníka zahraničního obchodu)! Ten starý bolšán si toto právě uvědomoval a proto začal pít. Kdysi zakládal družstvo s nějakým cílem a pak viděl, že se vrací manýry, které on zažíval ve svém mládí a snažil se je překonat.
 
Tak já jsem to vnímal jako kritiku, nenapadlo mne, že to někdo může brát jako propagaci, no, z dnešního pohledu ano, ten hnus je vlastně dnes pro mnohé normální. Ona ta obnova kapitalistického smýšlení nějak začala a právě různé praktiky zrovna ve Slušovicích a dalších podobných podnicích k tomu velkou měrou přispívaly (mám na mysli výrobně-ekonomické vztahy, nikoliv technickou úroveň, která byla opravdu na špici). Průmyslové podniky nemohly být v Československu soukromé ani družstevní, pouze státní, ale družstva mohla mít svoji přidruženou výrobu, která měla sloužit k opravám nebo výrobě toho, co zemědělská družstva potřebovala pro svůj provoz, nikoliv však pro volnou směnu. Jenomže časem ta přidružená výroba někdy vzrostla natolik, že dokonce převažovala nad původní zemědělskou činností. Tím ta družstva vlastně započala průmyslovou výrobu. Státem nekontrolovanou, mimo centrální plánování. Jak potom to plánované hospodářství mělo fungovat? Čím více tyto prvky rostly, tím méně bylo hospodářství řiditelné. A to nikdo neřešil. Ty výrobky se prakticky volně prodávaly jako na kapitalistickém trhu, samozřejmě za vysoké marže, což se muselo promítnout i v růstu individualismu, rivality a konkurence mezi všemi aktéry. Vrcholem bylo, že Slušovice měly i své obchodní agenty, kteří obcházeli státní monopol zahraničního obchodu a sjednávali si své (družstevní) kšefty v zahraničí (informace od bývalého pracovníka zahraničního obchodu)! Ten starý bolšán si toto právě uvědomoval a proto začal pít. Kdysi zakládal družstvo s nějakým cílem a pak viděl, že se vrací manýry, které on zažíval ve svém mládí a snažil se je překonat.
No ona je kritika a kritika. Povšimněte si, jak tam popisují jakoby socialistickou realitu. A neříkám, že takové nešvary nebyly, ale v takové míře? Holky fakticky skáčou z kluka na kluka, aniž by se obtěžovaly dodržovat sebeméně partnerskou věrnost, stejně tak kluci. Všichni tam předvádějí maximální hrabivost, jakoby se tenkrát lidé jinak nechovali. Tam snad není vidět nikdo, kdo by žil normálně. Je to celkově zlá karikatura.

A pokud se podíváme na ekonomiku z obecného chodu věcí. Tak je jasné, že všechno nebylo v pořádku. V SSSR to od Chruščova měli strukturně v rukou nepřátelé a i přes obrovskou stabilitu společenských procesů založených Stalinem to začali přetlačovat. K nám sem doléhaly fakticky jen takové ohlasy. V SSSR na tom byli lidé daleko hůř, protože tam jim destabilizovali to hospodářství daleko horším způsobem. Ale nemohlo se to neprojevit i u nás, to byly ty neustálé problémy v odběratelsko-dodavatelských vztazích, protože úroveň života v socialistickém táboře prostě byla uměle potlačovaná. Takže se to nakonec projevilo v této zlé karikatuře, která však je zlá proto, že vydává za realitu něco, co až tak špatné nebylo. Nemyslím, že by to bylo tak zlé s našimi podniky, ale ani tak zlé se Slušovicemi. Prostě už tu opravdu začaly být příliš stojaté vody a Slušovice se mohly stát tím, co ty vody rozvíří. A že byly přidružené výroby? Já na tom nic zlého nevidím. Stát má v rukou všechny potřebné nástroje, aby motivoval výrobu toho, co chybí a naopak třeba daňově potlačoval to, co se dá brát jako pokrývání parazitických potřeb. V Rusku to zasekli nejvíc tím, že jim taková výrobní družstva zatrhli a zestátnili je, za Chruščova. Tím se jim povedlo udělat život šedivým. Je to všechno o řízení. Každý přece musí vést účetnictví a stát má všechny možnosti, aby si vytvářel příslušné statistiky a podle nich řídil tak, aby se lidem žilo lépe a přitom jim stále nechyběla motivace k práci. Jenže kde není vůle, kde se to "samo se to"... To jsou právě věci, které nejlépe odkrývá Koncepce.
 
No ona je kritika a kritika. Povšimněte si, jak tam popisují jakoby socialistickou realitu. A neříkám, že takové nešvary nebyly, ale v takové míře? Holky fakticky skáčou z kluka na kluka, aniž by se obtěžovaly dodržovat sebeméně partnerskou věrnost, stejně tak kluci. Všichni tam předvádějí maximální hrabivost, jakoby se tenkrát lidé jinak nechovali. Tam snad není vidět nikdo, kdo by žil normálně. Je to celkově zlá karikatura.
Tak to je pravda. Ty jevy existovaly, ale nebyly převažující. Už jejich existence ale napovídala o tom, že něco není v pořádku. Já jsem se už dříve přel s Atomem o ten přístup "kdo nekrade, okrádá rodinu". Třeba v mém okolí jsem za reálsoc. nic takového nezaznamenal, že by to někdo říkal nebo se tak choval.
A pokud se podíváme na ekonomiku z obecného chodu věcí. Tak je jasné, že všechno nebylo v pořádku. V SSSR to od Chruščova měli strukturně v rukou nepřátelé a i přes obrovskou stabilitu společenských procesů založených Stalinem to začali přetlačovat. K nám sem doléhaly fakticky jen takové ohlasy. V SSSR na tom byli lidé daleko hůř, protože tam jim destabilizovali to hospodářství daleko horším způsobem. Ale nemohlo se to neprojevit i u nás, to byly ty neustálé problémy v odběratelsko-dodavatelských vztazích, protože úroveň života v socialistickém táboře prostě byla uměle potlačovaná. Takže se to nakonec projevilo v této zlé karikatuře, která však je zlá proto, že vydává za realitu něco, co až tak špatné nebylo. Nemyslím, že by to bylo tak zlé s našimi podniky, ale ani tak zlé se Slušovicemi. Prostě už tu opravdu začaly být příliš stojaté vody a Slušovice se mohly stát tím, co ty vody rozvíří. A že byly přidružené výroby? Já na tom nic zlého nevidím. Stát má v rukou všechny potřebné nástroje, aby motivoval výrobu toho, co chybí a naopak třeba daňově potlačoval to, co se dá brát jako pokrývání parazitických potřeb. V Rusku to zasekli nejvíc tím, že jim taková výrobní družstva zatrhli a zestátnili je, za Chruščova.
Bohužel posilování směny je na škodu. Pokud se tedy shodneme, že ekonomika má sloužit v první řadě k uspokojování objektivních (ne uměle vypěstovaných) potřeb lidí. Právě produkce pro směnu vede nakonec k tomu, že chci směnit, abych z toho trhnul co nejvíce, bez ohledu na cokoli - smysluplnost, morálku atd. (např. ve filmu prodávali produkt za pětinásobek výrobní ceny) Vede ke konkurenci namísto spolupráce, maximálně spolupracuji s jedním jen proto, abych potlačil někoho jiného. Pokud vytvořím prostředí, ve kterém bude směna převažovat, je to v podstatě bezstrukturní řízení, které svádí lidi k různým podvodům, vyčůranostem. Pomocí daní a hlásáním správné morálky to uřídit nelze - jsou to nedostatečné nástroje, vliv tržního prostředí je silnější. Jakýkoliv "tržní socialismus" je v podstatě protimluv a stabilně dlouhodobě nemůže existovat - buď se musí zatrhnout nebo se zvrhne v kapitalismus, třeba tak jako v Číně a ve Vietnamu. A JZD Slušovice toho bylo zárodkem. Proč asi bolševici budovali STSky ve státním vlastnictví? Nejen proto, aby se stroje častěji modernizovaly, ale byl i druhý nevyřčený důvod: Aby s tou technikou resp. s její údržbou ta družstva nemohla kšeftovat namísto zemědělské produkce.
 
Jakýkoliv "tržní socialismus" je v podstatě protimluv a stabilně dlouhodobě nemůže existovat - buď se musí zatrhnout nebo se zvrhne v kapitalismus, třeba tak jako v Číně a ve Vietnamu. A JZD Slušovice toho bylo zárodkem.
Plně souhlasím a dávám do souvislosti, s vyjádřením lidí ze Slušovic, že tam byl vysoký představitel SSSR a řekl: "nevěřil jsem, že komunismus je možný a vy jste to dokázali" a ještě s tím, že Slušovice byli okamžitě po převratu "zaříznuté".

To jenom potvrzuje, že Slušovice byli s podporou z nejvyšších pater řízení, které ale s námi nepočítalo a byli jsme pro ně "moc šikovní". Takže žádná skutečná konkurence neexistuje (pouze pro malé subjekty, poperte se mezi sebou o drobty) jenom klanově korporátní zájmy (a boj mezi těmito skupinami) a divadlo pro dav.
 
Naposledy upravené:
Tak to je pravda. Ty jevy existovaly, ale nebyly převažující. Už jejich existence ale napovídala o tom, že něco není v pořádku. Já jsem se už dříve přel s Atomem o ten přístup "kdo nekrade, okrádá rodinu". Třeba v mém okolí jsem za reálsoc. nic takového nezaznamenal, že by to někdo říkal nebo se tak choval.

Bohužel posilování směny je na škodu. Pokud se tedy shodneme, že ekonomika má sloužit v první řadě k uspokojování objektivních (ne uměle vypěstovaných) potřeb lidí. Právě produkce pro směnu vede nakonec k tomu, že chci směnit, abych z toho trhnul co nejvíce, bez ohledu na cokoli - smysluplnost, morálku atd. (např. ve filmu prodávali produkt za pětinásobek výrobní ceny) Vede ke konkurenci namísto spolupráce, maximálně spolupracuji s jedním jen proto, abych potlačil někoho jiného. Pokud vytvořím prostředí, ve kterém bude směna převažovat, je to v podstatě bezstrukturní řízení, které svádí lidi k různým podvodům, vyčůranostem. Pomocí daní a hlásáním správné morálky to uřídit nelze - jsou to nedostatečné nástroje, vliv tržního prostředí je silnější. Jakýkoliv "tržní socialismus" je v podstatě protimluv a stabilně dlouhodobě nemůže existovat - buď se musí zatrhnout nebo se zvrhne v kapitalismus, třeba tak jako v Číně a ve Vietnamu. A JZD Slušovice toho bylo zárodkem. Proč asi bolševici budovali STSky ve státním vlastnictví? Nejen proto, aby se stroje častěji modernizovaly, ale byl i druhý nevyřčený důvod: Aby s tou technikou resp. s její údržbou ta družstva nemohla kšeftovat namísto zemědělské produkce.
No ono přece nejde o směnu. Ceny za socialismu se dají regulovat, od toho je státní kontrola, aby se nemohlo něco prodávat x krát dráž, nebo aby to bylo nekvalitní - plné chemie a tudíž nezdravé (rychlý zisk a do budoucna fakticky genocida obyvatelstva). To je o cílech státu, na druhé straně je třeba ponechat lidem iniciativu. To je také taková tenká hrana jako mezi bandou a kolektivem. Proto je k tomu nutná celostátní výchova a diskuse kam směřujeme a jakým způsobem k tomu jdeme, aby lidé sami věděli kam jdou, to se rozkazem shora zařídit nedá, jen společenským souhlasem. Ty STK poskytovaly v Rusku především daleko vyšší kvalitu, než by si dokázala zařídit jednotlivá družstva, je to o koncentraci a přerozdělování práce efektivním způsobem. A také je všechno o míře. Vše se dá přehnat do absurdna, je-li takové zadání, přitom vždy pod líbivými hesly. Proto je řízení tak složité a lidé tak snadno manipulovatelní. Když přijde změna, tak si oddychnou, řeknou si, teď už to bude dobré, vybojovali jsme si to, a mezitím to někdo zase nepozorovaně začne hnát někam, kam se vůbec dostat nechtěli. Tak například za toho Stalina byla ta výrobní družstva, fakticky už na úrovni průmyslových podniků. A byla rozmanitost zboží a také vývoj. Přišel Chruščov a udělal z toho státní podniky, a začalo zahnívání. Iniciativa byla ubita a nastala šedivost. Například v oděvním průmyslu to bylo velmi znát. A potom také záleží na uhlídání ničivých zásahů shora (fakticky strukturních), které mohou mít do budoucna dalekosáhlé následky. Jako například, když v Rusku rozhodli, že nebudou vyvíjet vlastní osobní počítače, které si koupí na Západě. Odůvodnění zní určitě lidem dobře - ušetříme na jejich vývoji kolosální prostředky a oni to stejně umí líp (blbost). A výsledky pozorujeme dodnes. Nebo třeba Chruščovův zásah do automobilového průmyslu. To jsou strašně bolestivé body. Předpokládám, že nejvíce český majdan v roce 89 podpořil pohled na německý mercedes, například. A bylo marné argumentovat tím, že Západ vysává celý zbytek světa.

Je třeba vychovávat lidi (děti, mládež) tak, jak to dělal Makarenko. Aby byli iniciativní, aby dokázali přebírat odpovědnost (kombinované oddíly), aby si vyzkoušeli i práci, která se prostě udělat musí, protože tu je třeba přece také udělat. Vůbec si nemyslím, že bylo špatně, když třeba vědce nahnali sbírat brambory (ovšem vždy pozor na míru). U nudných a potřebných prací se přece lidé mohou vystřídat, nebo za ně může být vyšší odměna. Vše se dá uřídit, když se vytyčí jasný cíl. A nejdůležitější je, že si lidé musí uvědomit, že to není jen o organizaci života, že je to přinejmenším na začátku boj proti velmi dobře organizované mafii, proti nepříteli, takže to, co se někdy zdá být chybou řízení je fakticky z jejich strany cílem jejich řízení, které je zaměřené proti lidem. Tomu lidé nevěří a proto se nebrání.
 
Můžu doporučit seriál Yellowstone od Paramountu, velmi povedené s konceptuálním přesahem (který ale vidí jen divák s dobrým kritickým viděním). Dá se stáhnout na SkTorentech. Jinak už jsou dvě série na Netfixu. Nedejte se zblbnout kovbojským prostředím, ty postavy jsou excelentní, moje oblíbená postava Beth.
 
Zdravia všetkým.
Veľmi odporúčam pozrieť si film Zem Nikoho. https://www.csfd.cz/film/37535-zeme-nikoho/prehled/
Odporúčam pozerať to v pôvodnom znení bez dabingu, v pôvodnom znení s titulkami je to oveľa lepšie ako dabovane. Dej sa odohráva v bývalej Juhoslávii počas vojny v Juhoslávii.
Je to naozaj dobrý film, len mi trochu vadilo, že zase urobili blbcov len zo Srbov. V csfd píšu, že je to dráma/komédia - dráma áno, ale komédia ... Britom sa veľmi dobre podarilo rozbiť Juhosláviu, najmä Srbov a Chorvátov proti sebe štvali od WWI. Najhoršia vojna je občianska vojna, obaja v zákope hovorili tým istým jazykom, poznali (pred vojnou) to isté dievča a predsa sa nenávideli na život a na smrť. Smutné a strašné.
 
Naspäť
Top Bottom