Já jen tiše špitnu svou poznámku
ke cause "obilí":
Chtěla bych připomenout zdejším kolegům, aby si vzpomněli na situaci kdesi k podzimu = jak nás různí "odborníci" strašili nedostatkem potravin až hladem. Prý se neurodilo a protože Putin válčí, nebudeme mít tolik potřebné obilí z UA. Ceny se musí zvýšit a to úplně u všech potravin, protože - kvůli Putinovi - jsou velmi drahá hnojiva. Články zatím na netu jsou, stačí pohledat.
A jak vymyslel Lipavský, Africe kvůli Putinovi a jeho obštrukcím hrozí nejen hladomor, ale ona taky ztrácí důvěru v Evropu a úplně jí stačí Putiny lži.
(starý článek):
euractiv.cz
A pak - jako mávnutím čarovného proutku - je potravin až moc (i jiných - nejen obilovin), obilí pomalu nikdo nechce, plná sila mají také pěstitelé slunečnice. Jenže - ceny ne a ne jít dolů, ony ještě více rostou. Nelogičnost? No samozřejmě. Ale nic nového - jako obvykle. Přesně toto se dělo před sto lety - při "velké kapitalistické krizi" (v uvozovkách proto, že nynější krize je větší).
Učili jsme se o tom ve škole, jak na západě vylévali mléko, vysypávali obilí i kávu do moře, vybíjeli stáda. Tenkrát nám to mozečky nebraly:
na jednu stranu hladomor a lidé, umírající hladem (i v USA) - a na druhou stranu pálí obilí, ničí úrodu, zabíjejí dobytek a krmí tím žraloky.
Nyní to máme zpět (ó - jaký to pokrok!) a posloucháme mudrování všech možných elitohlav.
A já s napětím čekám, zda vůbec může takovou elitohlavu napadnout to, co včera - s jistou dávkou skepse - navrhl Lavrov =
ať EU odkoupí ukroobilí a daruje ho hladovějícím lidem po celém světě!
Obávám se, že takováto myšlenka se evropských elitohlav ani nedotkne....
A zcela vážně trochu info:
Myslím si, že s tím obilím kolektivnímu západu zas něco nevyšlo a nejde jen o jeho nelegální prodeje v EU. Chtěli Africe zadržováním obilí a vytvořením umělého nedostatku zatnout tipec = donutit k poslušnosti.
Jenže Rusko do zemí s kritickou situací darovalo své obilí!