Zaujímavé citáty (s konceptuálnym presahom)

MIG

Člen
Všetko trhá za sebou a vrtí sem i tam spechavý čas,
Žiadnemu po zmeranej kráčati ceste nedá. - Matúš Čák.

Cuncta trahit secum vertitque
volubile tempus,
nec patitur certa currere
puemque via.
Matthaeus de Chák


(z lat.) Všetko vlečie za sebou a mení plynúci čas, nikomu nedá kráčať istou cestou (Matúš Čák).

Aký je správny zmysel 3x uvedeného citátu? Pomôžte prosím. Z knihy Trenčiansky Matúš od Paulínyho, zdroj 1. sken knihy na googlebooks a 2. a 3. zlatyfond online
A kde sú ďalšie Matúšove citáty, žeby v archívoch v Budapešti, vo Viedni alebo vo Vatikáne? Hľadajme naše...
 

Atom

Člen
Žiadnemu po zmeranej kráčati ceste nedá
(Čas) Nikomu po změřené cestě jít neumožní.

Život je objevování neustálé hledání, růst ..., marné jsou snahy elit po věčném parazitování po zastavení růstu (vědomí). Toto věčné parazitování "jako by" umožňovala dostatečná predikce "všeho" (změřená cesta). Život však je jako láska sám sebe tvoří, sám sebe naplňuje, vždy dává a nikdy nežebrá (po věčném štěstí, věčném přežívání). Dav elit sní o pseudo životě v bláhové naději, že mu nahradí skutečný život. Neznám větší ubohosti a obyčejný dav je stejně ubohý a možná ubožejší než dav elit - protože touží po tom co mají elity (ve skutečnosti nemají - je to jenom iluze - že se mohou vzepřít Bohu a tím vlastně se stát Bohy - hloupější pracuje na chytřejšího a Bůj je nejchytřejší ze všech) - místo aby nabíral život plnými doušky (dav to trochu přeci jenom dělá, ale plně si to neuvědomuje - po pravdě řečeno je na tom dav přeci jenom trochu lépe než dav elit - nadbytek zabijí duši).

Poznámka:
Jestliže Matouše Čáka znám zatím jenom s diskuzí a materiálů odkazujících v diskuzích, tak tímhle výrokem si mě získal a neosobní vztah se změnil na osobní.
 
Naposledy upravené:

jardob

Člen personálu
To, čo vidíme, je len zdanie.
Ďaleko je od hladiny mora ku dnu.
Zjavnú vec maj za nepodstatnú,

Pretože jej tajná podstata neviditeľná je.
Omar Chajjám
(Verš je o tom, že mnohé veci sú iné než sa na prvý pohľad zdajú, a korene príčin a skutočných riadiacich subjektov môžu siahať veľmi hlboko)
 
Top Bottom