Zaujímavé citáty (s konceptuálnym presahom)

"Kozma Prutkov" je výhradně ruské označení pro ruskou lidovou tvorbu obecně.
"Nehledej jednotu celkovou, ale v rozdílech" ..aneb hledej jaké jsou ty rozdíly a jak se dají sjednotit za účelem dosažení jednotného cíle bez vyvolání vnitřního pnutí mezi nimi navzájem, které by tu jednotnost cíle znehodnocovalo, jak tomu bývá v případě hledání jednoty celkové..
 
Naposledy upravené:
Snažil som sa nájsť čo najviac ľudových prísloví, ktoré sú v súlade s KSB a v ktorých sa odráža ľudová múdrosť našich predkov. Ide o to, že naši predkovia mali predstavu o spravodlivej spoločnosti a vyjadrovali to v rozprávkach, piesňach, prísloviach a celkovo v ľudovej tvorbe, len to nebolo vyjadrené v podobe ucelenej teórie, ako dnes v DVTR a KSB. Takže tu sú čriepky múdrosti našich predkov:

Pýcha peklom dýcha.
Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva.
Kto hovorí, čo sa mu chce, počuje, čo nechce.
Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.
Odkladaná robota nikdy nebýva dobrá.
Komu sa nelení, tomu sa zelení.
Práca chvatná, málo platná.
Kto mnoho začína, málo dokončí.
Dva razy meraj, raz strihaj; desať ráz si rozmysli a raz rob.
Čas a trpezlivosť ruže prináša.
Všetko má svoj čas.
Nekrič hop, kým nepreskočíš.
Ak niečo vyzerá ako kačka, chodí ako kačka, kváka ako kačka, tak je to kačka.
Burinu treba trhať aj s koreňom.
Zlato sa skúša v ohni, priateľ v núdzi.
Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa nerozbije.
Hlúpy sa učí na svojich chybám, múdry na cudzích.
Svetlo zažíňaj, keď je tma, dobré skutky rob vtedy, keď to treba.
Viac ver svojim očiam, ako ľudským rečiam.
Zviera mení srsť, ale nie svoje zvyky.
Pevná vôľa všetko zdolá.
Tak žime, aby bolo chleba aj neba.
Svetská sláva, poľná tráva.
Starého psa novým kúskom nenaučíš.
Sľubuje hory-doly a nepodá ani pohár vody.
S poctivosťou ďalej zájdeš.
S mocným sa nebi a s bohatým nesúď.
S druhým sa raď a sebou sa riaď.
Ruka ruku myje.
Ráno je múdrejšie večera.
Proti vetru sa šťať nedá.
Práca chvatná, málo platná.
Potláčaj hnev, kým je ešte malý.
Pomaly ďalej zájdeš.
Polia majú oči a lesy uši, všade sa správaj, ako sa sluší.
Pod lampou býva najväčšia tma.
Pán Boh stvoril vrany a čert politické strany.
Ohýbaj ma mamko, pokým som ja Janko, bo keď budem Jano, neohneš ma mamo.
Od včely med, od hada jed.
Nová metla dobre metie.
Nie každý je súci do vojny, kto vie kričať.
Nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie.
Z cudzieho sa ľahko dáva...
Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche.
Láska hory prenáša.
Kto o kom pred tebou, o tebe za tebou.
Kto nešanuje svoje, nebude ani tvoje.
Kto neskoro chodí, sám sebe škodí.
Kto mlčí, ten svedčí.
Kto druhému jamu kope, sám do nej padne.
Kto čím hreší, tým trestaný býva.
Kto mečom bojuje, mečom zahynie.
Kde sú pitky, tam sú aj bitky.
Kde nieto žalobcu, tam nieto ani sudcu.
Chlieb sa dochucuje soľou a skutok dobrou vôľou.
 
Napadlo mi, že sami by sme mohli vymyslieť konceptuálne príslovia alebo citáty, ktoré by ľuďom (ako MEMy) pomáhali pri riadení a sebariadení...

Napríklad:
- Každý proces na svete má svojho tvorcu a svoj cieľ.
- Neriadených procesov niet.
- Riadenie je proces informačný.
- Intelekt sa iba z intelektu rodí.
- Konceptuálna moc má autokratickú povahu.
- Silná vôľa a schopnosť realizovať Plnú funkciu riadenia v spoločnosti robí človeka konceptuálne mocným.
- Bez vôle je človek konceptuálne bezmocný.
- Trockista je ambiciózny "elitár" s démonickou psychikou. Jedno sľubuje, iné potajme hotuje. Na oko lad, a v skrytosti had.
- Zákon svetský je len ochrancom svetskej koncepcie.
- Svedomie je najvyšší zákon.
- Vesmír je riadený hierarchicky.
- Najefektívnejšia je kombinácia štruktúrneho a bezštruktúrneho riadenia.


A potom ešte trochu všeobecnejšie:
- Pred problémom sa nezohni, na Boha sa spoľahni.
- Nikdy nevieš, pred akým nešťastím ťa zachránila obyčajná smola.
- História nie je veda, história je v davo-"elitárnych" spoločnostiach nástroj riadenia.


Kľudne doplňte ďalej sami...
 
Naposledy upravené:
Snažil som sa nájsť čo najviac ľudových prísloví, ktoré sú v súlade s KSB a v ktorých sa odráža ľudová múdrosť našich predkov. Ide o to, že naši predkovia mali predstavu o spravodlivej spoločnosti a vyjadrovali to v rozprávkach, piesňach, prísloviach a celkovo v ľudovej tvorbe, len to nebolo vyjadrené v podobe ucelenej teórie, ako dnes v DVTR a KSB. Takže tu sú čriepky múdrosti našich predkov:

Pýcha peklom dýcha.
Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva.
Kto hovorí, čo sa mu chce, počuje, čo nechce.
Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.
Odkladaná robota nikdy nebýva dobrá.
Komu sa nelení, tomu sa zelení.
Práca chvatná, málo platná.
Kto mnoho začína, málo dokončí.
Dva razy meraj, raz strihaj; desať ráz si rozmysli a raz rob.
Čas a trpezlivosť ruže prináša.
Všetko má svoj čas.
Nekrič hop, kým nepreskočíš.
Ak niečo vyzerá ako kačka, chodí ako kačka, kváka ako kačka, tak je to kačka.
Burinu treba trhať aj s koreňom.
Zlato sa skúša v ohni, priateľ v núdzi.
Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa nerozbije.
Hlúpy sa učí na svojich chybám, múdry na cudzích.
Svetlo zažíňaj, keď je tma, dobré skutky rob vtedy, keď to treba.
Viac ver svojim očiam, ako ľudským rečiam.
Zviera mení srsť, ale nie svoje zvyky.
Pevná vôľa všetko zdolá.
Tak žime, aby bolo chleba aj neba.
Svetská sláva, poľná tráva.
Starého psa novým kúskom nenaučíš.
Sľubuje hory-doly a nepodá ani pohár vody.
S poctivosťou ďalej zájdeš.
S mocným sa nebi a s bohatým nesúď.
S druhým sa raď a sebou sa riaď.
Ruka ruku myje.
Ráno je múdrejšie večera.
Proti vetru sa šťať nedá.
Práca chvatná, málo platná.
Potláčaj hnev, kým je ešte malý.
Pomaly ďalej zájdeš.
Polia majú oči a lesy uši, všade sa správaj, ako sa sluší.
Pod lampou býva najväčšia tma.
Pán Boh stvoril vrany a čert politické strany.
Ohýbaj ma mamko, pokým som ja Janko, bo keď budem Jano, neohneš ma mamo.
Od včely med, od hada jed.
Nová metla dobre metie.
Nie každý je súci do vojny, kto vie kričať.
Nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie.
Z cudzieho sa ľahko dáva...
Lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche.
Láska hory prenáša.
Kto o kom pred tebou, o tebe za tebou.
Kto nešanuje svoje, nebude ani tvoje.
Kto neskoro chodí, sám sebe škodí.
Kto mlčí, ten svedčí.
Kto druhému jamu kope, sám do nej padne.
Kto čím hreší, tým trestaný býva.
Kto mečom bojuje, mečom zahynie.
Kde sú pitky, tam sú aj bitky.
Kde nieto žalobcu, tam nieto ani sudcu.
Chlieb sa dochucuje soľou a skutok dobrou vôľou.
ĽUDOVÉ MÚDROSLOVIA :
- Aj boháč sa môže stať chudobným.
- Aj ten najsmutnejší vtáčik si niekedy zaspieva.
- Aký chotár, taký koláč.
- Aj z malej iskry býva veľký oheň.
- Akí sme,takí sme.
- Ak Pán Boh dá, aj motyka vystrelí.
- Bez práce nie sú koláče.
- Bieda psotu naháňa.
- Bohatí sa tešia peniazmi, chudobní deťmi
- Čo nepotrebuješ, nekupuj, ani keby si peniaze našiel.
- Čo hlúpy chváli, to múdry za dobré drží.
- Čo bolo dávno, to už ani nie je pravda.
- Čo sa za mladi naučíš, na starosť akoby si našiel.
- Dobrá vôľa všetko zdolá.
- Dnes veselo hopsa, zajtra prázdna kapsa.
- Dobrá rada nikdy neprichodí neskoro.
- Dobre bolo, nechválili, zle bolo, nehanili.
- Haniť každý truľo vie.
- Hody každý deň nebývajú.
- Kam ťa neprosia, tam nech ťa čerti nenosia.
- Koho majú obesiť, ten sa neutopí.
- Kravu a ženu najlepšie po známosti brať.
- Kto chce mať musí siať.
- Kto chce mnoho znať, nesmie dlho spať.
- Kto si nepremárni, ten má.
- Lakomca aj vykŕmeného brava mávajú najradšej – po smrti.
- Láska a hnev nie sú spravodliví sudcovia.
- Lepší doma krajec chleba, ako v cudzine krava celá.
- Lepšie je byt malým pánom ako veľkým sluhom
- Modli sa,nemodli sa, z prázdnej misy nenaješ sa.
- Mladý môže zomrieť, starý musí.
- Múdry človek i susedov dom pred ohňom chráni.
- Mladosť si človek na starosť odkladá.
- Nie je každý svätý, kto do kostola chodí.
- Náhlivá robota z rúk padá.
- Najlacnejšie je vtedy, keď sú peniaze.
- Najprv práca, potom pláca.
- Nemocí máme mnoho, zdravie iba jedno.
- Opitý sa aj starej vŕbe pokloní.
- Ohýbaj ma,mamko, pokým som ja Janko, keď ja budem Jano, neohneš ma, mamo.
- Od hlavy ryba smrdí.
- Pravda oči kole.
- Práca má horký korienok, ale sladké ovocie.
- Pravda vyjde navrch ako olej na vodu.
- Práca chvatná, málo platná.
- Politika - panské huncúctvo
- Roľa sa nedá oklamať.
- Radšej pochváliť, ako pohaniť.
- Radšej pochváľ sto dobrých, než jedného zlého!
- Radšej podobrotky, ako pozlotky.
- Smiech – najlepšia medicína.
- Strom oblečený v peknom lístí nie vždy rodí sladké ovocie.
- Samému ani jesť nechutí.
- To čo nemáš, je vždy vzácnejšie, ako to čo vlastníš.
- Ťažko toho vodiť, kto sám nechce chodiť.
- Vďačnosť a pšenica iba v dobrej zemi rastú.
- Všetci nemôžu byť pánmi – musia byť i ľudia.
- Vieme, kde sme sa narodili, ale nevieme, kde zomrieme.
- Všade dobre, doma najlepšie.
- Za peniaze aj peklo kúpiš, a to najskôr.
- Zamilovaný aj blchu od milej zje.
- Z peknej misky sa nenaješ, keď je prázdna.
- Zdravý chorému neverí.
- Žena bez muža je ako záhrada bez plota.
- Žiadaj radu, sto ľudí ti hneď pomáha; žiadaj skutok, všetkých sto sa pohnúť zdráha.
- prispevok FB - Mne Slovensko krása je, zvyky a povery
 
Kozma Prutkov (kolektívny autor) má dosť veľa zaujímavých a zrozumiteľných citátov. Ale má aj jeden záhadný a zložitý. Aký má podľa vás význam, čo tými slovami chcel povedať? Tu je:

"Не в совокупности ищи единства, но более – в единообразии разделения"

(do slovenčiny sa to ťažko prekladá, lebo "jedinstvo" a "jedinoobrazie" sú síce synonymá, ale predsa len majú trochu iné významové odtiene. A "sovokupnosť" (súhrn) sa bez znalosti kontextu (autorovej pointy) tiež zle prekladá. No preklad by približne mohol znieť takto: Nehľadaj jednotu v súhrne, ale skôr v jednotnosti rozdelenia).

Čo to podľa vás znamená?
veľmi podobné je
E pluribus unum. Jednota v rôznorodosti.
motto USA a slobodomurárov.


 
Naposledy upravené:
veľmi podobné je
E pluribus unum. Jednota v rôznorodosti.
Když dva dělají totéž není to totéž. Ano ty citáty se zabývají stejným tématem (jednotou a různorodostí), ale přístup k řešení je zcela rozdílný.

Malá vsuvka, citáty jsou mocný filosoficky nástroj k správnému naladění duše. Krása, ale i velké nebezpečí je v obecnosti citátu (řečeno hodně málo slovy), kde si každý může dosadit do významu co se mu hodí. GP to používá a vytváří citátně dogmatický přístup ve svých ideologiích a následovníci ideologie tím pak ztrácí schopnost konkrétního rozlišování (dobra a zla).

Můžeme snížit subjektivitu výkladu těchto citátů tím, že známe nositele citátu a vidíme jak uplatňují svoje postoje v praxi.

Jednota v různorodosti
Pouze tři slova, úplně volná ruka pro uplatnění žádoucího významu citátu subjektem, který ho bude používat. Jednota (koncetrák) je první vlož do něj všechnu různorodost (uvař guláš, vytvářej kotle národů). Upírá nebo nijak nezdůrazňuje subjektnost různorodosti, v zamlčení potlač subjektnost různorodosti (udělej ze všech otroky).

Nehľadaj jednotu v súhrne, ale skôr v jednotnosti rozdeleni
(poznámka: autor Kuzma Prutkov, což je fiktivní postava zastupující kolektiv autorů, takový ruský Cimrman, ale ne pro pobavení publika, ale pro šíření znalostí).

Tohle je přímo náprava prvního chybného přístupu. Začíná nehledej jednotu (nevytvářej koncetráky a nesnaž se vše podřídit své vůli), ale podporuj každého, aby byl celistvý (svobodný se schopnosti plné funkce řízení). Podporuj subjektnost různorodosti a Ti různé subjekty (státy, rasy, národy), když jim bude umožněno dospět, pak samostatně vytvoří jednotu a nebude je nutné podmaňovat (kvůli jednotnosti).
 
Nehľadaj jednotu v súhrne, ale skôr v jednotnosti rozdeleni
(poznámka: autor Kuzma Prutkov, což je fiktivní postava zastupující kolektiv autorů, takový ruský Cimrman, ale ne pro pobavení publika, ale pro šíření znalostí).
VP ZSSR to v jednej zo svojich prác vysvetlil tak, že pod jednotnosťou rozdelenia sa myslí jednotné rozlišovanie Dobra a Zla, prospešného a škodlivého. T. j. mať jednotné rozlíšenie, čo je skutočný kľúč a cesta k jednote a opak plurality, v ktorej existuje množstvo protichodných názorov. Dobro je zlo, vojna je mier a podobne. Každý si všetko chápe po svojom.

Totiž tá veta sa dá parafrázovať aj takto: Hľadaj jednotu v jednotnosti rozdelenia (nie v súhrne, t.j. v pluralite, guláši).

Preto som ten citát aj sem dal. Lebo VP ZSSR cituje Prutkova vo svojich prácach, kde majú tieto citáty konceptuálny presah. Za pseudonymom sa skrýva Alexej Tolstoj a bratia Žemčužnikoví.
Preto mi príde ako podstatný a najviac poučný práve ten výklad od VP ZSSR. Dal som ho už na začiatku, ale zapadlo to pod množstvom nových príspevkov s rôznymi interpretáciami.
 
Naposledy upravené:
VP ZSSR to v jednej zo svojich prác vysvetlil tak, že pod jednotnosťou rozdelenia sa myslí jednotné rozlišovanie Dobra a Zla, prospešného a škodlivého. T. j. mať jednotné rozlíšenie, čo je skutočný kľúč a cesta k jednote a opak plurality, v ktorej existuje množstvo protichodných názorov. Dobro je zlo, vojna je mier a podobne. Každý si všetko chápe po svojom.

Totiž tá veta sa dá parafrázovať aj takto: Hľadaj jednotu v jednotnosti rozdelenia (nie v súhrne, t.j. v pluralite, guláši).

Preto som ten citát aj sem dal. Lebo VP ZSSR cituje Prutkova vo svojich prácach, kde majú tieto citáty konceptuálny presah. Za pseudonymom sa skrýva Alexej Tolstoj a bratia Žemčužnikoví.
Preto mi príde ako podstatný a najviac poučný práve ten výklad od VP ZSSR. Dal som ho už na začiatku, ale zapadlo to pod množstvom nových príspevkov s rôznymi interpretáciami.
Keď to čítam prišla mi myšlienka, jeden jazyk a rôzne nárečia = kodifikácia jazykov, vybrané nárečia a namiesto jedného jazyka, vznikli jazyky čeština, slovenčina, poľština a zrazu sme mali problém sa dohovoriť, nakoľko predtým nárečie sa naučil človek rýchlo... Rok 1848-1851 Martin Hattala a jeho súkmeňovci, najskôr v latinčine kodifikovaný jazyk schvaľoval Vatikán, aby na druhom zjazde Matice Slovenskej v Púchove 1864 zrušili cyriliku ako hlavný jazyk, ktorý na vlajke a pečati Matice slovenskej bol nad slovenským jazykom. Viac info na tartaria.sk v reláciách o hatlanine... Koľko slovákov žilo v dnešnom Maďarsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku ... A čo sa s tým udialo?
 
⏳️,,Odkaz vo fľaši na mori"⏳

,,Uvažovanie" podľa autorít je intelektuálne príživníctvo, čo je základná vlastnosť davu. V ňom sa prejavuje snaha davu žiť cudzím rozumom a hotovými návodmi, ktoré mu rozdávajú podsunuté autority. Riešiť svoje problémy vlastným rozumom-žiť ľudsky-to si dav neželá a akonáhle sa sklame v jedných vodcoch, okamžite začne očakávať nových autoritatívnych vodcov. Vďaka svojmu nerozmýšľaniu dav nasleduje svojho vodcu zanietene, to je nezodpovedne, neoblomne veriac v jeho pravdivosť. To potom generuje bezhlavé vsetko-si-dovoľovanie davu.
Mafia, zakladajúca si na úmyselnom všetko-si-dovoľovaní, predstavením davu nového vodcu, ktorého potom pasie, prakticky vedie tento dav za vodcom-provokatérom kam sa jej len zachce, hoci aj na porážku za menej ako deravý groš. Rovnako bezhlavo sa dav zúčastňuje aj spoločenského zjednotenia práce, zodpovedne sa v ňom nezaujímajúc ničím, ani svojou vlastnou prácou. To umožňuje takýto dav alebo zberbu (ostrý výraz , ak dav nezačne premýšľať samostatne podľa svojho s-vedomia, súborne) zorganizovať do štruktúry akéhosi fragmentovaného, dezintegrovaného biorobota, v zostave ktorého je dav schopný aj tvoriť, aj ničiť, je schopný dobra aj zla...
Davo-,,elitárny" systém je hierarchiou párových vzťahov typu: ,,Toto nie je nič pre tvoj rozum!", ,,Poznaj svoje miesto!" , ,,Ja som na to malý pán" , ,,nám je súdené držať hubu a krok"...davo-,,elitarizmus" existuje vďaka spoločensky akceptovanému všetko-si-dovoľovaniu menšiny a právu väčšiny na nerozmýšľanie a nevnímanie toho, čo sa okolo nich deje...
Akceptovanie spoločnosťou všetko-si-dovoľovanie, ležiacej v základe davo-,,elitarizmu" , je chorobou ducha, chorobou vnímania sveta a svetonázoru, ktorá ľuďom znemožňuje osvojiť si ich geneticky podmienený rozvojový potenciál, najmä ten intelektuálny, pretože príliš veľa vecí sa vníma tak, že ,,to nie je pre ich rozum" alebo ako snaha ,,strkať" svinský rypák do pánskeho chleba"...
To je hlavné nebezpečenstvo, ktoré pre ľudstvo predstavuje nadvláda davo-,,elitarizmu", kedže potenciál ľudstva je dominantným faktorom (celoplanetárneho rozsahu) v globálnom evolučnom procese biosféry, zahŕňajúcom v sebe globálny dejinný proces, v ktorom intelekt človeka je dominantným faktorom rozvoja kultúry⏳❤️📚
( ,,Je šialené myslieť si, že zlí netvoria zlo" - rímsky imperátor a filozof Markus Antoninus Aurélius )
 
⏳️,,Odkaz vo fľaši na mori"⏳

,,Nepriateľovi musíš rozumieť, každý jeho krok, každý jeho manéver ti musí byť nad slnko jasný. Myslieť ako on začneš až vtedy, až pochopíš ako premýšľa. Vojna predsa nie je len o tom, kto lepšie strieľa. Vo vojne ide taktiež o to, kto koho prekabáti. Od toho tu máme vojenský poriadok, aby si mal čistú hlavu, aby si mohol myslieť dopredu, za druhú stranu, za nepriateľa".
Toto sú slová veliteľa 171.hliadky Fedota Jevgrafoviča Vaskova, ktorý v roku 1942 mal 32 rokov a len 4 triedy základnej školy⏳📚❤️
 
Naspäť
Top Bottom