Zprávy Blízký východ

dasa

Člen

Západ nemusel hrať úlohu podporovateľa iránskych žien.

Veľvyslankyňa a zástupkyňa stáleho predstaviteľa Iránskej islamskej republiky pri OSN Zahra Ershadiová zdôraznila, že západné štáty nemusia zohrávať úlohu falošných podporovateľov iránskych žien.
Ershadi vystúpila s vyhlásením na stredajšom stretnutí Organizácie Spojených národov v New Yorku a povedala, že iránske ženy
sú inteligentné, vzdelané, nesebecké a vlastenecké. Západné krajiny sa preto nemusia považovať za svojich obhajcov
a falošných žalobcov iránskych žien.
Poznamenala, že krajiny, ktoré dodržiavajú protiiránsku rezolúciu o ľudských právach, prispievajú k šíreniu nepravdivých informácií, provokácii verejnej mienky, príprave sabotáže, ako aj k finančnej a vojenskej podpore teroristických skupín pod zámienkou podpory práv iránskych žien.
Iránsky veľvyslanec vystúpil pred tretím výborom Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov a povedal, že islamská republika je kategoricky odmieta . . .
 
Iránske ministerstvo zahraničných vecí: Irán nie je Líbya ani Sudán
Iránsky minister zahraničných vecí Hossein Amir Abdollahian vo štvrtok varoval, že Izrael a niektorí západní politici, ktorí plánovali podnietiť iránsku občiansku vojnu a rozbiť krajinu, by si mali uvedomiť, že Irán nie je ani Líbya, ani Sudán.
"Bezpečnostné služby, falošný izraelský režim a niektorí západní politici, ktorí organizovali sprisahania s cieľom podnietiť občiansku vojnu, zničiť a rozobrať Irán, by mali vedieť, že Irán nie je Líbya ani Sudán," napísal Amir Abdollahian na svojom twitterovom účte.

Najvyšší diplomat dodal, že nepriatelia sa nahnevane pozerali na "územnú celistvosť a identitu" Iránu, ale že "vhľad ľudí ich rozrušil".
Niekoľko iránskych miest je od polovice septembra dejiskom nepokojov, ktoré vypukli po smrti 22-ročného Mahsu Aminiho, ktorý omdlel na policajnej stanici v Teheráne a o tri dni neskôr bol v nemocnici vyhlásený za mŕtveho.
Niektorí ľudia využili tragickú smrť Mahsu Aminiho ako zámienku na spáchanie násilných činov a dokonca terorizmu. Zranili a zabili členov bezpečnostných síl vrátane policajtov. V stredu pri západe slnka spáchali darebáci ohavný teroristický útok v Ize v juhozápadnej provincii Khuzestan, pri ktorom zahynulo 7 ľudí vrátane deväťročného chlapca a ženy.

Útok v Ize sa odohral na centrálnom trhu mesta, ktorý navštevujú nakupujúci.

Okrem toho v stredu večer militanti zaútočili na členov bezpečnostných síl v Isfaháne a zabili troch bezpečnostných pracovníkov.

Západné médiá v perzskom jazyku, najmä Iran International, BBC Persian, Manoto a VOA, podnecujú mladých ľudí k brutálnej dezinformačnej kampani. Kazem Gharibabadi, tajomník iránskej Najvyššej rady pre ľudské práva, ktorý bol v New Yorku, uviedol, že úloha takýchto médií nie je o nič menšia ako úloha teroristických činov.
. . .
 
svodka z blízkého váchodu
SÝRIA
Turecký minister vnútra Suleyman Soylu nazval sýrske mesto Manbidž miestom, odkiaľ dostali rozkazy na spáchanie nedávneho teroristického útoku v Istanbule na ulici Istiklal. Povedal to v piatok v parlamente.

"Útok na ulici Istiqlal bol vykonaný z Manbija," citovala ho tlačová agentúra Anadolu. Soylu tiež poznamenal, že v Manbiji je stále prítomnosť členov Strany kurdských pracujúcich (PKK) a Strany demokratickej únie (PYD) sýrskych Kurdov, ktorí sú v Turecku zakázaní, ako aj amerických síl. "Teroristický útok na Istiklal je jedným z masakrov, ktoré spáchala PKK. Zažili sme ich mnohokrát. Okamžite sme našli zločinca a teraz rozmotávame celú spleť, ktorá sa tiahne za ním, "povedal minister.

Soylu tiež poznamenal, že Turecko už mnoho rokov bojuje proti PKK a ďalším kurdským organizáciám, ktoré považuje za teroristické, ale tieto organizácie majú "aktívnu zahraničnú podporu". "Len za posledné tri roky poskytol americký Senát PKK pomoc vo výške 2 miliárd dolárov."
Povedal.

V dôsledku výbuchu 13. novembra na ulici Istiklal v Istanbule zahynulo 6 ľudí, viac ako 80 bolo zranených. Podľa vyšetrovateľov sa do teroristického útoku zapojila Strana kurdských pracujúcich zakázaná v Turecku a jej sýrska pobočka spojená s PYD.

Ruská armáda zablokovala pohyb amerických hliadok v Sýrii.
Toto hlási telegramový kanál "Vojenský pozorovateľ". Zverejnené zábery ukazujú, ako
"Tajfúny", "Tigre" a obrnené transportéry s ruskými vlajkami blokujú cestu pre americkú armádu. Americké sily museli obísť konvoj.


IZRAEL

Spojené štáty tlačili na izraelskú vládu, aby rozšírila pomoc Ukrajine, píšu izraelské noviny "Haaretz" s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
V článku sa uvádza, že Izrael neprideľuje zbrane zo svojho arzenálu, ale previedol niekoľko miliónov dolárov členskému štátu NATO, ktorý sa aktívne podieľa na dodávkach vojenského vybavenia na Ukrajinu. Tento členský štát NATO nakúpil strategické materiály a poslal ich do Kyjeva.
Okrem toho podľa publikácie ministerstvo obrany zmiernilo svoje smernice a súhlasilo s tým, že členovia NATO, napríklad Spojené kráľovstvo, môžu dodávať Ukrajine zbraňové systémy obsahujúce izraelské komponenty, ako sú elektrooptické systémy a systémy riadenia paľby.

Predtým Izrael niekoľko mesiacov odolával požiadavkám Kyjeva na vojenskú pomoc. V októbri minister obrany Benny Gantz povedal, že Izrael nebude dodávať Ukrajine zbrane, ale bude pokračovať v humanitárnej pomoci. Už koncom októbra, Gantz
IRÁN
Teherán odsúdil uznesenie Rady guvernérov MAAE o iránskom jadrovom programe. Ako v piatok uviedol oficiálny zástupca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Nasser Kanani Chafi, zastúpený Spojenými štátmi a "európskou trojkou" (Británia, Nemecko, Francúzsko), uznesenie je potrebné na vyvíjanie politického tlaku na islamskú republiku.
"Iránska islamská republika odsúdila kroky Spojených štátov, Británie, Francúzska a Nemecka predložiť protiiránsku rezolúciu v Rade guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a považuje ich za neprijateľné," uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Podľa Kananiho Chafiho Teherán nevidí dôvod na prijatie rezolúcie, keďže Iránska organizácia pre atómovú energiu spolupracuje s MAAE a snaží sa "nájsť praktické riešenie na vyriešenie zložitých technických otázok záruk".

"Niet pochýb o tom, že Spojené štáty, Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko ako iniciátori tejto protiiránskej rezolúcie sú zodpovední
ponúkol ho Rade guvernérov MAAE, aby vyvinul politický tlak na Irán," uvádza sa vo vyhlásení.

Zástupca ministerstva zdôraznil, že Irán sa zaviazal plniť záväzky vyplývajúce z dohody o zárukách podľa Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (ZNJZ) a neodmieta spolupracovať s MAAE. Vďaka tomu Kanani Chafi poznamenal, že "rozsiahle inšpekčné aktivity agentúry v Iráne za posledné dve desaťročia" boli možné.
Rada guvernérov MAAE prijala vo štvrtok uznesenie Spojených štátov a "európskej trojky", v ktorom vyzýva na dodržiavanie záruk Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. MAAE okrem toho požiadala Irán, aby urýchlene vysvetlil pôvod jadrového materiálu nájdeného v nedeklarovaných zariadeniach v krajine, aby poskytol dokumentáciu a prístup k týmto zariadeniam.
Z 35 krajín zastúpených v rade regulačných orgánov 26 hlasovalo za prijatie rezolúcie,
5 sa zdržalo hlasovania, Rusko a Čína hlasovali proti. . .
Spojené kráľovstvo bude spolupracovať s partnermi s cieľom zabezpečiť, aby Irán nikdy nezískal jadrovú zbraň. Uvádza sa to v úryvkoch z prejavu, ktorý má vedúci ministerstva zahraničných vecí Spojeného kráľovstva James Cleverly predniesť v sobotu v hlavnom meste Bahrajnu na konferencii "Manama Dialogue". Organizuje ho Londýnsky Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie.

"Spojené kráľovstvo má v úmysle spolupracovať s našimi priateľmi na potlačení hrozby zo strany Iránu, na zabránení pašovaniu konvenčných zbraní a na zabránení režimu získať schopnosť vyrábať jadrové zbrane," uviedol minister vo vyhlásení, ktoré vyňalo ministerstvo zahraničných vecí. Podľa Cleverly "iránsky jadrový program sa dnes posunul vpred ako kedykoľvek predtým", čo predstavuje hrozbu pre celý región.
Britské ministerstvo zahraničných vecí má zároveň v úmysle obviniť Teherán z údajného poskytovania pomoci Rusku zbraňami, ktoré sa podľa neho potom používajú v Arménsku. . .
IRAK
Z obetí zrútenia obytnej budovy v irackom Sulaymaniyah sa už stalo 15 ľudí, uviedol portál Shafaq news.
"Až 15 ľudí zvýšilo počet mŕtvych v dôsledku výbuchu plynu v Sulaymaniyah, 12 ľudí bolo zranených," uvádza portál s odvolaním sa na oddelenie mestskej polície.
Je potrebné poznamenať, že príčinou kolapsu bol výbuch plynovej fľaše v jednom z obytných komplexov Sulaymaniyah v predvečer štvrtka. Explózia viedla k úplnému zrúteniu obytnej budovy a tiež spôsobila značné škody v susedných domoch.
Vo štvrtok večer úrady regiónu hlásili päť mŕtvych a 15 zranených.
Podľa správ Shafaq záchranári v súčasnosti dokončili extrakciu tiel spod trosiek zrútenej budovy.
TURECKO
Kontakty riaditeľa zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Ruska Sergeja Naryškina a šéfa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Spojených štátov Williama Burnsa 14. novembra v Ankare "zohrali kľúčovú úlohu pri zabránení nekontrolovanej eskalácii". Uviedol to turecký prezident Tayyip Erdogan počas telefonických rozhovorov so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom.
Stretnutie vedúcich predstaviteľov SVR a CIA sa uskutočnilo v sídle Národnej spravodajskej organizácie Turecka (MIT). Vedúci komunikačného oddelenia tureckej prezidentskej administratívy Fahrettin Altun po rozhovoroch uviedol, že diskutovali o hrozbách pre medzinárodnú bezpečnosť vrátane tých, ktoré sa týkajú možného použitia jadrových zbraní.
Koordinátor pre strategickú komunikáciu v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu John Kirby predtým v rozhovore pre agentúru Bloomberg uviedol, že stretnutie medzi Naryshkinom a Burnsom sa konalo s cieľom zachovať komunikáciu medzi oboma krajinami o bezpečnostných otázkach. dokončené extrahovanie tiel . . .

Ruskí občania sa stali najpočetnejšími zahraničnými kupujúcimi domov v Turecku: v októbri Rusi kúpili 2 tisíc domov a bytov, uviedla RBC s odvolaním sa na údaje tureckého štatistického úradu (TURKSTAT).
Na druhom mieste z hľadiska počtu transakcií s rezidenčnými nehnuteľnosťami boli Iránci (498 transakcií), na treťom mieste boli irackí občania (310 transakcií). Štvrté miesto zaujali Ukrajinci (216 transakcií) a piate nemeckí občania (211 transakcií). Podľa TURKSTAT si cudzinci v októbri 2022 kúpili v Turecku 55 tisíc rezidenčných nehnuteľností, čo je o 26,9% viac ako v rovnakom období minulého roka.
SAUDSKÁ ARÁBIA
Saudskoarabský premiér a korunný princ Muhammad bin Salmán Ál Sa ́úd z nemenovaného dôvodu zrušil svoju návštevu Japonska, ktorá bola naplánovaná na 19. novembra. Toto bolo oznámené v piatok s odvolaním sa na zdroje, noviny The Asahi Shimbun.
V tejto súvislosti bolo zrušené aj jeho stretnutie s japonským premiérom Fumiom Kishidom,
ktorý by mohol nasávať.
čo by sa mohlo uskutočniť 20. novembra, poznamenávajú noviny.

17. novembra tlačová agentúra kyodo informovala o možnej návšteve korunného princa v Japonsku.

Saudskoarabský premiér a korunný princ Muhammad bin Salmán Ál ́úd má právnu imunitu v občianskoprávnej žalobe, ktorá bola proti nemu podaná v súvislosti s vraždou novinára Džamála Chášúkdžího v roku 2018 z dôvodu jeho postavenia. Tento názor vyjadrilo americkému súdu ministerstvo zahraničných vecí USA.

Toto je žaloba, ktorú proti korunnému princovi podala Chášúkdžího snúbenica Hatice Cengizová, a demokracia pre arabský svet teraz, ktorú založil novinár pred svojou smrťou v roku 2020 na súde v okrese Columbia. Vzhľadom na to, že obžalovaným je mohammed bin Salman Al Saud, ktorý je zahraničným úradníkom, súd požiadal washingtonskú administratívu o stanovisko k prípadu. . .
 
Naposledy upravené:

Mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru​

Hanebný Morgan Freeman zahajuje zahajovací ceremoniál mistrovství světa před katarskou královskou rodinou a řadami prázdných sedadel – po týdnech kritiky stavu lidských práv v zemi a pokryteckých hvězd, které to přehlíže[

Morgan Freeman dnes zahájil zahajovací ceremoniál mistrovství světa v Kataru před členy královské rodiny a řadami prázdných míst po týdnech kritiky rekordu v oblasti lidských práv v zemi.
Pětaosmdesátiletý herec, který se před čtyřmi lety omluvil po obviněních ze sexuálního obtěžování a nevhodného chování, dnes vyprávěl úvodní část akce nazvanou „The Calling“ a řekl divákům „Všichni se zde shromažďujeme v jednom velkém kmeni“, když fanoušci sestupovali do centra města Dauhá . na brzký začátek největšího fotbalového festivalu na světě.
Katar čelil přívalu kritiky za to, jak se zachází se zahraničními pracovníky, za práva LGBT a sociální omezení, a sází svou pověst na hladký průběh turnaje. Země obvinění ze zneužívání pracovníků a diskriminace odmítla.
Během ceremoniálu bylo na stadionu Al Bayt vidět prázdná místa, ale poté, co v 19 hodin místního času odstartoval Ekvádor vs Katar, se zdálo, že se stadion zaplnil fanoušky.
V další kontroverzi Katar zakázal v pátek prodej piva na stadionech, což znamenalo, že mnoho barů a nočních klubů v Dauhá – jedno z mála míst, kde si fanoušci mohou dát alkohol – byly plné davů lidí a jejich stoly byly plně obsazeny. V neděli, kdy turnaj začal.
Freeman mluvil s 20letým katarským podnikatelem a influencerem Ghanim al Muftahem – velvyslancem mistrovství světa ve fotbale, který se narodil se syndromem kaudální regrese, vzácnou poruchou, která narušuje vývoj dolní části páteře – který herci řekl: „Pojď přes.'
Když Freeman odpověděl: „Nejsem si jistý, jsem vítán?“, al Muftah řekl: „Vyslali jsme hovor, protože každý je vítán. Toto je pozvání pro celý svět.“

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=fy3jjN0D5iQ
 

Turecko zaútočilo na americké veliteľstvo v Sýrii​

Turecké ozbrojené sily zaútočili na veliteľstvo amerických síl v sýrskej Hasake.
 

Americkú základňu v Sýrii zasiahla raketová paľba​

– Podľa Pentagonu bola základňa koaličných síl, prevažne amerických, v Sýrii vystavená raketovej paľbe. Na základňu boli vypálené dve rakety. Zároveň, ako uviedlo americké velenie, v dôsledku ostreľovania nebol nikto zranený a nedošlo ani k poškodeniu majetku. Pentagon uviedol, že takéto údery ohrozujú koaličné sily a čo je najdôležitejšie, “podkopávajú mier a stabilitu v regióne”.
 
Futbal nad rámec politiky? Majstrovstvá sveta v Katare (Nikolaj Starikov)
V novom čísle videoblogu sme hovorili o úplnom šialenstve, ktoré západné krajiny predviedli
na majstrovstvstvách sveta, ktoré sa konajú v Katare. Prečo by mali futbalisti nosit duhové pásky. Západ , ked zamlčuje nejakú problém tak vyvoláva šialenstvo okolo tej témy.
-ako včera bol Katar muslimskou zemou, a dnes tam prišli chorý.
Prečo fubalisti a homosexualisti ? Prečo sexualnost dávajú k športu , Prwčo to nerobia samí američania? pretože vedia,že sa to može zmenit a mohlo by sa im to vymstit časom...
Západ ukazuje kdo je vo svete pánom. A ked chcete hrat tak máte robit tieto vyhlasenie. ved už ani RF nehrá v medzinárdnej skupine...prečo západ podporuje LGBT. prečo ich velvyslanectvá dávajú všade ich vlajku . . .preto,že západ určuje svoje pravidlá a ostatní to majú dodržovat . . .

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=_We6r9DbhbU&t=8s
 
"Marocký problém" rozdeľuje Európu na kusy
Zábery z nedávnych pogromov súvisiacich s futbalom v Bruseli mnohých šokovali.
Šok nebol spôsobený výtržníctvom fanúšikov samo o sebe - Európe to nie je cudzie. Prekvapenie mnohých bolo spôsobené tým, ako násilne obyvatelia Belgicka oslavovali porážku národného tímu tejto krajiny.
Áno, davy radostných fanúšikov sa naliali do ulíc veľkých miest v Belgicku a Holandsku,
aby prejavili radosť z víťazstva marockého národného tímu.
Navyše, leví podiel týchto kupcov sú občania a dokonca aj domorodci z týchto európskych štátov. Z ktorých belgickí politici pre seba vyvodzujú smutné závery:
"Musíme konečne pomenovať problémy. Po troch alebo štyroch generáciách veľká časť Maročanov nepovažuje túto krajinu za svoju vlastnú."
Brusel, Antverpy, Amsterdam, Rotteradma a Haag sa teraz intenzívne pripravujú na nové nepokoje, ktoré sú naplánované na budúci utorok.
Takmer nikto nepochybuje o tom, že po zápase 1/8 finále majstrovstiev sveta
Španielsko - Maroko,bez ohľadu na jeho výsledok sa horúci európski fanúšikovia marockého pôvodu opäť vydajú do ulíc, aby zničili autá a obchody v mestách. Tie mestá, v ktorých sa väčšina z nich narodila, ale ktoré sa pre nich nikdy nestali ich vlastnými.
 

🇮🇷Íránské úřady po vlně protestů v zemi oznámily zrušení mravnostní policie

Důvodem k rozsáhlým protestům a nepokojům po celé zemi, které trvaly 2,5 měsíce, byla smrt Mahsy Amini po jejím zadržení mavnostní policií.

Protesty v Íránu: Po smrti 22leté Mahsy Amini vyrazily tisíce lidí do ulice. Podle odborníka nelze očekávat výraznou změnu režimu

Mahsá Amíníová byla íránská Kurdka. Zemřela ve věku 22 let poté, co byla zatčena mravnostní policií kvůli tomu, že neměla správně nasazený hidžáb. Mahsá Amíníová zemřela po třídenním kómatu, policie tvrdí, že na infarkt. Podle rodiny byla ale zdravá.
 

Irán začal súdny proces, v ktorom obvinil USA z terorizmu​


Iránsky minister zahraničných vecí Hossein Amir Abdollahian oznámil, že Irán podnikol potrebné právne kroky v súvislosti s atentátom na generála Qasema Soleimaniho.
Amir Abdollahian pri príležitosti 3. výročia smrti generála povedal:

„Bohužiaľ, Američania aj niektoré ďalšie západné krajiny vytvárajú prekážky v ceste k súdnemu procesu, ale Iránska islamská republika tiež nie nemá zviazané ruky a nohy. Jasne sme dali najavo, že priama zodpovednosť za tento teroristický akt leží na pleciach americkej administratívy a budeme pokračovať v procese. Paralelne s týmito krokmi sme podnikli aj ďalšie, ako napríklad pridanie mien 60 amerických predstaviteľov, ktorí sa podieľali na tomto atentáte, na čiernu listinu teroristov

 

Irán odsudzuje Izrael: Ruky preč od Sýrie​

Iránske ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo izraelské letecké útoky na medzinárodné letisko Damask a jeho okolie.
Iránska islamská republika čo najdôraznejšie odsudzuje pokračujúce zločiny a agresiu proti suverenite Sýrie zo strany izraelskej sionistickej entity.“
 

ГЕВОРГЯН: Каждый народ ловят на его амбициях! | Так что имел в виду товарищ Сухов?​


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=eun4Q9BbrFY

00:00Privítanie
01:00 "Na zemi a v agentúrach to nie je ani tak Američan ako Briti!"
01:36 On "Hovorí, že všetci Arméni by mali byť zničení!" Princ Karol a jeho zaujmy
02:31 "Ale majú veľmi veľkú schopnosť pracovať s agentmi!" // Aká je nevýhoda britskej spravodajskej služby?
03:05 "Na Rusom sa môže zmeniť kdokoľvek!"(Rusom s amože stat kdokolvek)
03:22 "Vedecké publikácie nezverejňujú nič na túto tému!" // O metafyzike, boji o Arménsko a "kopiji moci";
05:14 Kde sa zachoval originál tohto oštepu a čo s tým má spoločné kráľ Veľkej Británie? Armenia nemože byt imeriu ale čo sa tam deje to je imperium .
07:10 "Rovnako ako Pašinian sa chce zapáčit Západu
západ a východ to je len výmysel britancov.Svet je zložitejší
15:18 „V Amerike neexistuje oficiálny arménsky lobing!“
17:28 Od koho závisí nezávislosť Arménska? // O mierových silách, azerbajdžanskej armáde a Iráne;
21:01 "V tomto prípade je dohoda istá!" // O cvičeniach ODKB a „nastavovaní“ Moskvy;
23:00 „Pozrite sa na starú mapu Marxa!“ Kto postavil Arménov proti Azerbajdžancom? // O rusofóbii a polonofóbii;
24:41 "Skutočne hrali spolu s Moskvou!" // O Pashinyanovom vyhlásení;
25:07 "Majú proti nám sťažnosti!" // O ponížení iránskeho šacha a návšteve Stalina
28:00 "Turecký projekt je považovaný za hrozbu pre nich samých!" // O protiruskej strane v Iráne a strategickom usporiadaní;
29:43 „Nemá také zdroje ako Američania!
29:43 "Nemá taký zdroj ako Američania!" // Vytvorí Rusko svoju vlastnú menovú a ekonomickú zónu?
32:20 "Keď Európa zostupuje z hory, vidíme voľným okom!"
34:03 "Veľa vecí nebolo povedané, ale jednoznačne majú viac príležitostí!" Kto a prečo bude lídrom na východe?
35:31 "Základná otázka našej bezpečnosti!" O nahnevaných ľuďoch a víťazstve na Ukrajine;
37:15 "Úplne podľa jednej schémy hotové!" Čo majú spoločné Ukrajinci a Azerbajdžanci? | "Predtucha ríše";
39:31 "Táto vojenská kampaň odhalila naše nedostatky ako plechovka!"
40:26 "To isté sa deje v oblasti IT!" // Prečo sa systém vyčerpal?
41:39 "Napriek tomu bol ten muž múdry!"
42:25 "Tam sme všetci v peci, v krematóriu!" Prečo je potrebné okamžite prejsť na siedmu technologickú objednávku?
45:17 "V celej histórii ľudstva nebol žiadny precedens!" Ako sa Sovietskemu zväzu podarilo odstrániť negramotnosť v krátkom čase?
48:01 "Riazikove riadenie !"
47:47 "Toto sú utečenci, ktorí nie sú z mobilizácie!" Kto sa sťahuje do Arménska a ako sa k nim správajú miestni obyvatelia?
52:05 "Špeciálna elegancia – táto jednoduchosť!" // O Azúrovom pobreží, "zlatom kľúči" a uzavretých komunitách;
56:41 "Akonáhle sa objaví ruský človek, očakávajú, že sa bude baviť!" // O Francúzoch;
57:52 "Sme tým, čím sme! Nie biely a nadýchaný!" Čo je Weimarov syndróm?
59:53 "Pre Rusko je to oveľa ťažšie!" Stane sa Bielorusko predvojom mentálneho obratu?
1:02:16 "Zradcovia sa nikde nepáčia!" // Ako dlho by sme mali sledovať, čo sa deje na Západe?
1:03:56 "Milujú tučný, sterilizovaný Západ! A milujem Západ ako súčasť ľudstva!"
1:04:33 "Tu je paradox dejín!" Je pravda, že Briti sú najlepší priatelia?
1:05:14 "Delis ako Francúzi si myslia, že máme krajší stôl ako ich!"
1:06:35 "Vasyatka je diabol!" Koľko rokov má Rusko písané slovo?
1:10:28 "Víťazstvo bude naše!" Čo je zlé na tejto fráze?
 
Naposledy upravené:

Do půl roku opustíme NATO, tvrdí turecký politik. Jeho slova rezonují v Rusku​

https://www.novinky.cz/clanek/zahra...&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
"Pozdvižení způsobil turecký podnikatel s blízkými vazbami na prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Ethem Sancak. Ve svém posledním rozhovoru řekl, že Turecko do šesti měsíců opustí Severoatlantickou alianci. Jeho vyjádření neuniklo ruské státní agentuře TASS."

„Turecko opustí NATO do půl roku. Aliance nás k tomu nutí svými provokacemi. Štve nás proti Řecku, snaží se nás dostat do víru dění na Blízkém východě a sami vidíte akce proti koránu ve Švédsku a Nizozemsku. Vystoupení z NATO se stalo naléhavým a nutným,“ řekl Sancak, podle něhož Turci začali pociťovat velké sympatie vůči Rusku a (prezidentovi Vladimiru) Putinovi.
 
Íránské ministerstvo obrany popírá velké škody způsobené nočním útokem neznámých dronů
v provincii Isfahán.
🇮🇷Ministerstvo uvedlo, že jeden ze tří dronů, které zaútočily na závod vyrábějící vojenskou techniku, byl sestřelen systémem protivzdušné obrany. Další dva explodovaly po pádu do speciálních pastí.
📌Uvádí se, že při útoku nebyl nikdo zraněn a vznikla pouze nepatrná škoda
na střeše vojenského objektu.

Zdroj: https://t.me/neCT24/25955
 

Výbuchy a zemětřesení – co se děje v Íránu​

Silný výbuch v obranném zařízení v íránském městě Isfahán a ničivé zemětřesení zasáhlo Khoi, které zabilo několik lidí a zranilo více než 600, píše IRNA.

Útok na sklady​

Podle zpráv místních médií došlo v noci v centru Íránu k výbuchu v jednom z podniků v Isfahánu. Podle ministerstva obrany země byl vojenský objekt napaden drony.
"V sobotu večer byl proveden dronový útok na jeden z vojenských objektů ministerstva obrany. Naštěstí byl díky ochranným opatřením jeden dron sestřelen systémem protivzdušné obrany, dva další zachyceny a vyhozeny do povětří," dodal. Ministerstvo obrany země
Isfahán má nejen vojenské továrny na výrobu raket a UAV, ale také íránská jaderná zařízení.
Existují také zprávy o útocích a explozích v různých částech země – Hamadan, Garakh,
Tabriz a Keredj.

Zdroj: https://t.me/rian_ru/192491

Zemětřesení v Íránu​

V noci navíc Írán zasáhlo ničivé zemětřesení. Seismologové zaznamenali otřesy s epicentrem dva kilometry severovýchodně od města Khoy. Podle Evropsko-středomořského seismologického centra byla jejich velikost 5,9 bodu .
Podle agentury IRNA bylo zraněno 664 lidí, dva zemřeli. Podle Farse dosáhl počet obětí tří lidí.
Většinu raněných ve městě Khoy utrpělo také několik lidí mezi obyvateli města Selmas. V důsledku zemětřesení dosáhlo zničení bytového fondu v Khoy až 50 procent,
v okolních vesnicích až 70 procent.
 
Naposledy upravené:
  1. Izrael a Spojené státy zahájily největší vojenská cvičení v historii
  2. V pondělí 23. ledna zahájily Spojené státy a Izrael největší společné vojenské cvičení v historii, kterého se zúčastnilo 100 amerických a 42 izraelských letadel a také letadlová loď USS George W. Bush. Celkem se cvičení účastní asi 7600 lidí, z toho 6500 ze Spojených států. CNN poznamenala, že rozsáhlá cvičení ukazují, že USA mohou vyslat své síly na Blízký východ ve velmi krátké době. Plánování cvičení trvalo pouhé dva měsíce. V pondělí zahájily USA a Izrael své dosud největší společné cvičení, jehož cílem bylo vyslat jasný signál Íránu a znovu potvrdit sílu jejich spojenectví. Cvičení Juniper Oak zahrnuje 100 amerických letadel, včetně stíhaček, bombardérů a tankovacích letadel. Z izraelské strany se cvičení účastní 42 letadel.
Rozhodli se předvést Teheránu, čeho je společná vojenská síla Izraele
a Spojených států schopna.
Je třeba poznamenat, že cvičení se budou týkat všech oblastí nepřátelství, včetně vesmíru a elektronického boje.
"Ve skutečnosti si nedokážeme představit žádné jiné cvičení, které by se tomu alespoň blížilo," řekl novinářům vysoký představitel americké obrany.
Zmíněný americký představitel poznamenal, že tato cvičení nejsou cvičením k útoku na íránská jaderná zařízení, ale Írán bude cvičení pozorovat a brát je na vědomí.

"Ve skutečnosti si myslím, že takový rozsah cvičení je relevantní pro řadu scénářů a Írán z toho může vyvodit určité závěry. Nepřekvapilo by mě, kdyby Írán viděl rozsah a povahu této činnosti a pochopil, čeho jsme schopni." of,“ řekl. oficiální.

Izraelská zahraniční politika – nejnovější zprávy​

Navzdory úzkým spojeneckým vztahům se Spojenými státy odmítl Izrael pomoci Ukrajině zbraněmi k odražení ruské invaze. Izrael také neuvalil sankce na Rusko.
A pokud předchozí izraelská vláda výrazně omezila kontakty s Ruskem, pak po návratu Netanjahua k moci začala jeho vláda mluvit o obnovení dialogu s Moskvou .
Po změně vlády se navíc Izrael zaktivizuje na mezinárodní scéně.
Podle Netanjahua se bude především zabývat íránským problémem .
 

Výbuch mešity v Pákistánu​

Nejméně 17 lidí zahynulo při teroristickém útoku na mešitu v pákistánském městě Péšávar, uvedla televize Geo. Výbuch provedl sebevražedný atentátník.
„Zástupce nemocnice uvedl, že v důsledku exploze bylo zabito 17 lidí, více než 90 zraněných bylo převezeno do nemocnice. Podle lékařů je více než 10 obětí v kritickém stavu,“ informuje televize.

"Mezi oběťmi jsou většinou policisté," cituje televizní kanál slova očitého svědka.

Uvádí se také, že v době výbuchu bylo v mešitě nejméně 120 lidí. Podle publikace Úsvit byli v době výbuchu v mešitě zástupci policie a armády.

Již dříve kanál Geo-TV informoval o nejméně 50 obětech. Mešita se podle něj
nachází vedle místní policejní stanice. K výbuchu došlo během poledních modliteb,
když se sebevražedný atentátník odpálil, uvedli bezpečnostní činitelé.

Koncem listopadu loňského roku teroristická skupina Tehreek-e-Taliban Pákistán* oznámila,
že ruší příměří dohodnuté s pákistánskou vládou a nařizuje svým bojovníkům provádět útoky po celé zemi. . .
 
Kráľ Salmán prepúšta gevernéra Saudskej centrálnej banky
Saudskoarabský kráľ Salmán bin Abdulaziz vydal vo štvrtok kráľovský príkaz, ktorým oslobodil guvernéra saudskej centrálnej banky z funkcie a vymenoval jeho nástupcu.
Saudská tlačová agentúra "SPA" zverejnila kráľovský príkaz, v ktorom sa uvádza: "(...)
Fahd bin Abdullah bin Abdul Latif Al-Mubarak, guvernér saudskej centrálnej banky, je zbavený funkcie."
Dodal: "(...) Ayman bin Muhammad bin Saud al-Sayyari je vymenovaný za guvernéra saudskej centrálnej banky s hodnosťou ministra."
Po uvoľnení z funkcie bol odvolaný guvernér centrálnej banky vymenovaný za poradcu Kráľovského dvora v hodnosti ministra.
Saudská centrálna banka sa pred niekoľkými dňami rozhodla zvýšiť sadzbu repo dohody o 25 bázických bodov na 5,25 percenta a sadzbu reverznej repo dohody zvýšiť o 25 bázických bodov na 4,75 percenta.
komentár Boletusa
Aktivizuje se euroasijská měnová zóna. Saudové jsou klíčovou kostkou domina při sesypání petrodolaru . U Saudů vznikl (Kisinger začátek sednmdesátek) , u Saudů bude i pohřbíván.
Západ se přibližuje ke svému Afgánistánu , teď jde o to, zda bude stačit "ulítnout" jako v Kábulu nebo před lety v Saigonu,
anebo to bude trochu tvrdší dopad. Ale bude zajímavé sledovat to přesouvání zodpovědnosti za vývoj na Zelí a přebírání jen materiálníhgo zásobování (tedy týlu).

Zdroj: https://t.me/zlom221/47759
 
Myslím, že do této blízkovýchodní skládanky zapadá i tato zpráva o výměně zajatců mezi RF a UA. Zvláštní je na ní nejen to, že se jednalo o "osoby z citlivé kategorie", ale hlavně to, že výměnu dohodly a zprostředkovaly Spojené arabské emiráty (SAE). Píšou, že jednání byla dlouhá a složitá.
Vyvozuju z toho stoupající vliv Blízkého východu.
 
Naposledy upravené:
Irán, Izrael , Chazaria | "Pravda ulice" | Karine Gevorgyan

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=8dqK0oLSBgI

V tomto čísle klubu "Ulica pravdy" budú analyzované nasledujúce témy diskusie:
- Úloha západnej spravodajskej skupiny
– odkaz iránskeho zástupcu Bezpečnostnej rade OSN
- Mobilizačné zdroje a vojenský výcvik Iránu
- Aktualizácia historickej pamäte Iráncov
- Podpora Mojžišovej židovskej strany
- Azerbajdžan - "Krajina svetiel"

Diskusné otázky:
- Kedy došlo v Iráne k sérii sabotáží?
- Čo bolo napadnuté?
- Odkiaľ lietali drony?
- Prečo médiá nevenovali pozornosť sabotáži?
- Sú masové protesty v Iráne zákonom zakázané?
- Akí ľudia sú Iránci?

Divák sa z videa dozvie o:
- Posilnenie iránskej skupiny na hranici s Arménskom v reakcii na sabotáž
- Ignorovanie tureckého vedenia sabotážnej situácie
- Vzťahy medzi Iránom a Izraelom
- Počet aktívnych synagóg v Iráne
- Tradície Iránu a ich hodnoty.
 
Naspäť
Top Bottom