Zprávy Blízký východ

dasa

Člen

Ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii: Obětí je už 640​

Turecko a Sýrii v noci na 6.2. 2023 pondělí zasáhlo nejsilnější zemětřesení v historii měření v tomto regionu. Dosáhlo téměř 8 stupňů Richterovy škály. Počet obětí stále roste, aktuální bilance mluví o 640 mrtvých. Další asi tři tisíce lidí utrpěly zranění. Pátrání po dalších lidech zavalených v troskách probíhá. Otřesy byly cítit až na Kypru a v Libanonu.
Prioritou je nyní vyprostit lidi zasypané sutinami; podle turecké agentury Anadolu bylo otřesy zničeno 1710 budov. Záchranné týmy při hledání bojují se silným deštěm a sněhem.
Poslední čísla mluví o 640 obětech, stovky mrtvých jsou hlášeny z obou postižených zemí. Zraněny jsou nejméně 3000 lidí.
Nejsilnější otřesy trvaly asi minutu. Přišly po 4. hodině ráno místního času (2. SEČ) Mnoho lidí proto v době zemětřesení ještě spalo. . .

Situace v Sýrii je katastrofální​

Na severozápadě Sýrie opoziční úřady popsaly situaci v povstalci ovládaném regionu jako „katastrofální“ a dodaly, že se zřítily celé budovy a lidé jsou uvězněni pod sutinami.
Syrská státní média informovala, že se některé budovy zřítily v severním městě Aleppo a v centrálním městě Hamá. V Damašku se otřásaly budovy a mnoho lidí vyšlo ve strachu do ulic.
V Turecku, které leží na rozhraní několika litosférických desek, jsou zemětřesení poměrně častá. V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18 tisíc lidí. V říjnu 2011 zdevastovaly otřesy o síle 7,2 stupně východoturecká města Ercis a Van, kde zahynulo přes 600 lidí.
 

Estryd

Člen
Ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii
trasie sa to tam stále, aj pred 20 minútami bolo zemetrasenie so silou 7.7
20230206_zemetrasenia3.png20230206_zemetrasenia2.png20230206_zemetrasenia1.png
 
Naposledy upravené:

Estryd

Člen
stále sa to tam trasie, to je veľmi nezvyčajné...
všimnite si tie počty otrasov za posledných 48h,
podľa mňa to nie je spôsobené tektonickou zbraňou, alebo ak aj, tak ňou len vyvolali už nekontrolovateľnú zmenu tektoniky v tej oblasti, asi je tam oblasť, kde sa spájajú dve tektonické platne...
20230207_zemetrasenia6.png
20230207_zemetrasenia5.png20230207_zemetrasenia4.png
 

dasa

Člen

„Dej ty špinavé ruce pryč od Turecka,“ řekl turecký ministr vnitra americkému velvyslanci​

Vztahy mezi některými zeměmi NATO se přitvrzují, aspoň v rétorické rovině. Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu v pátek zaútočil na amerického velvyslance v Ankaře poté, co Washington a osm evropských zemí vydalo varování svým občanům nebo i dočasně uzavřelo svá diplomatická zastoupení kvůli možným teroristickým útokům v Turecku. Ministr vyzval velvyslance Jeffryho Flakea, aby "dal ty špinavé ruce pryč od Turecka." Píše o tom například agentura Bloomberg. Roztržka se udála sotva den poté, co s daleko více diplomatičtější mluvou vyzval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó amerického velvyslance v Budapešti, aby se Spojené státy nevměšovaly do maďarským záležitostí.

Ministr vnitra Suleyman Soylu obvinil amerického velvyslance ze snahy poškodit zemi poté,
co řada západních zemí dočasně uzavřela své konzuláty v Istanbulu z bezpečnostních důvodů. vaše špinavé ruce pryč od Turecka," řekla Soylu v pátek v Antalyi.
"Jasně vím, co jste udělal, jaké kroky jste podnikl, jak chcete Turecko rozhýbat."
Turecké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek si předvolalo velvyslance devíti zemí včetně USA
kvůli sérii oznámení o teroristických hrozbách přicházejících z ambasád.
Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu tvrzení odmítl s tím, že nebyly sdíleny žádné informace
o zdroji údajné hrozby. „
Vláda USA varuje své občany před možnými bezprostředními odvetnými útoky teroristů
proti kostelům"

Počet obětí pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 5000.
Turecký viceprezident informoval o 3419 mrtvých, v Sýrii zemřelo 1602 lidí.
 
Naposledy upravené:

dasa

Člen

Pred zemetrasením v Turecku sa na oblohe objavilo záhadné modré svetlo​

Či má toto modré svetlo niečo spoločné so zemetrasením alebo ide o čistú náhodu však nikto nijak nepotvrdil. . .
Celkový oficiálny počet obetí prvého zemetrasenia v Turecku a Sýrii už stúpol na viac ako 1 200. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to označil za najväčšiu katastrofu v krajine od roku 1939. Uviedol, že 912 ľudí bolo zabitých a 5 383 zranených.

Sýrska štátna tlačová agentúra informovala o viac ako 320 mŕtvych a viac ako 1000 zranených. Záchranná služba Biele prilby tiež oznámila, že v oblastiach, kde v Sýrii pôsobí, zahynulo 147 ľudí a viac ako 340 bolo zranených.

Prvé zemetrasenie udrelo, keď ľudia spali, a dosiahlo silu 7,8 stupňa Richterovej stupnice, čo je jedno z najsilnejších zemetrasení v regióne najmenej za posledných sto rokov. Pátracie a záchranné operácie sťažovalo zlé počasie. Turecký prezident uviedol, že pomoc doteraz ponúklo viac ako 45 krajín.

Americká základna, jaderné hlavice, zemětřesení​


Odborník nastiňuje nečekané teorie: je katastrofa v Turecku způsobená člověkem

Obvinění ze zapojení USA do zemětřesení na Blízkém východě mají tedy vedle prvků "konspirační teorie" i objektivní aspekty. Amerika těží ze situace Turecka po katastrofě.

zemetreseni.jpg
 
Naposledy upravené:

Pippi

Člen
Zas tie Biele helmy, prilby alebo čo to je... Zemetrasenie v Turecku a na severe Sýrie, v akcii opäť Biele prilby a naaranžované scény, ktoré sme často videli z médii vo vojenskom konflikte západu proti Sýrii, neni tomu tak dávno. Biele prilby, podporované britskou a americkou vládou momentálne posobia v oblastiach na severozápade Sýrie, ktoré sú ovládané rebelmi, a hrá sa o hraničné prechody z Turecka do Sýrie, ktoré by otvorili západu "poskytovať humanitárnu pomoc" prevažne od mora cez Turecko na sever Sýrie. Oblasť je pod kontrolou rebelov, a vláda v Damašku má opodstatnené obavy otvoriť prístupy, ktoré by omožňovali humanitárnym organizáciam OSN a ich partnerom operovať v území a okrem stávajúcich ciest a prechodov využívať naviac hraničné prechody Bab al-Salam, Bab al-Hawa, Al Yarubiyah and Al-Ramtha na severe Sýrie a to len na základe učinenia oznámenia vláde v Damašku!

Pretože Damašok s pomocou Moskvy presadzujú suverénne právo Sýrie kontrolovať svoje hranice a pomoc, ktorá cez ne prúdi, bol na základe veta rezolúcie OSN 2165 (2014) ponechaný pre prísun humanitárnej pomoci OSN jeden otvorený hraničný prechod v Bab al Hawa, zemetrasenie ale poškodilo prístupovú cestu do Turecka. Sýria bola západom obvinená že politikárči s humanitárnou pomocou poskytovanou ľuďom postihnutým zemetrasením, naopak sýrsky vyslanec u Bezpečnostnej rady OSN sa vyjadril, že len Sýria sama je zodpovedná za prísun a kontrolu humanitárnej pomoci na svoje územie, vrátane oblastí, ktoré nemá úplne pod kontrolou. Západné médiá ale vyjadrujú vážne obavy, aby nezostalo územie na severe Sýrie, ovládané rebelmi, odrezané. Do Turecka bolo vyslané veľké množstvo humanitárnej pomoci (OSN, EU), aby sa mohla dostať do Sýrie, je potreba ale otvoriť zmienené hraničné prechody. Obviňujúc Rusko z nezákonného využívania pomoci poskytovanej OSN Sýrii, medzinárodné spoločenstvo by rado neutralizovalo ruský vplyv v Sýrii a nechce s poskytovaním pomoci čakať na "zelené svetlo od Bezpečnostnej rady. Teda, západ využíva situáciu a chce posilniť svoj vplyv v zemetrasením postihnutej Sýrii, nech to stojí čo to stojí https://reliefweb.int/report/syrian...utting-end-russias-exploitation-un-relief-aid

Zaujímavé je aj, že v reakcii na ruské veto týkajúceho sa zablokovania predlženia platnosti prijatej rezolúcie Rady bezpečnosti na ďalších 12 mesiacov v lete minulého roku upozorňovalo Amnesty International, že ruské veto je nezodpovedná politická hra, za ktorú zaplatia nevinní obyvatelia Sýrie, uzavretie sýrskej cesty pre poskytovanie humanitárnej pomoci bude katastrofou (…). https://www.amnesty.org/en/latest/n...ross-border-mechanism-a-blow-to-human-rights/ Niekdo vedel viac?

Rezolúcia OSN https://documents-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/N14/465/91/PDF/N1446591.pdf?OpenElement
 

Zoja

Člen
PŘED PĚTI LETY V SÝRII WAGNER PMC PŘÍMO SPOLUPRÁVAL S AMERICKOU ARMÁDOU.
Ve dnech 7. – 8. února 2018 dostaly jednotky Wagner za úkol převzít kontrolu nad úsekem pobřeží Eufratu u Hashamu, přičemž od proamerických Kurdů převzaly závod na zpracování plynu Konoko.
Americká armáda, když byla na kurdském předmostí, zaútočila na útočný letoun PMC pomocí „létající baterie A130“, spojení vrtulníků Apache, dronů Reaper Predator a bombardérů B-52.
Americká armáda jsou pokrevní linie Wagnera PMC.
Je to smutné a dobře známé. Ale byl jsem svědkem předběžné události, která slibovala, že bude celosvětovou senzací. Moskva prosazovala federalizaci Sýrie a prosazovala legalizaci syrského Kurdistánu.
Kurdové mohli poprvé v historii získat vlastní zemi !!! Jednání byla nesmírně obtížná. Vyměnili jsme vlajky, Kurdové a Syřané nechtěli vidět své transparenty vedle sebe a strany podepisovaly dokumenty, aniž by se navzájem setkaly, prostřednictvím ruského generála Poplavského.
Druhý den ale Američané donutili Kurdy od smlouvy odstoupit! Na druhé setkání Kurdové nepřišli.
A pak v důsledku toho došlo k bitvě u Hashamu, Američané prolili krev útočných letadel Wagner PMC a Yankeeové opět zatlačili Kurdy proti Damašku.
Spojené státy připravily Kurdy o naději na vlastní zemi a dokonce co! Plný ropy a plynu! Usmířili jsme lid Sýrie, jak nejlépe jsme mohli. Kde státy - tam je krev.
A ukazuji unikátní záběry pořízené v jednom ze syrských zákoutí. Konec roku 2017, východní břeh Eufratu. Překvapil mě strážný syn Asadova vyslance, malý kulatý chlapec s nábojovým pásem.

Zdroj: https://t.me/swodki/225112
 

Lin

Člen
Humanitární cítění podle kolektivního západu
Ničivé zemětřesení postihlo také Sýrii - o tom není pochyb.
Teploty se tam nyní také pohybují kolem bodu mrazu a lidé přišli o všechno. Humanitární pomoc je tedy potřeba jako sůl.
Troufnete si odhadnout, které země tzv. kolektivního západu poskytují Sýrii pomoc? Myslíte, že dost? Omyl. Pouze Srbsko a Maďarsko!
Největším pomocníkem je Rusko - to pomáhá i v Turecku. Pak ještě Alžír - a o jiných zemích mimo kolektivní západ jsem se nedočetla.
Takže Sýrii v tom nechali. A pročpak? Velice "humanitární" důvod= protože sankce.
Takže kvůli sankcím jsou lidé stále pod troskami, nejspíš už mrtví. A ti živí mrznou a hladoví. Protože přece máme na Sýrii uvalené sankce a ty jsou nad jakoukoliv člověčí pomoc, že? :(
Jakoby Syřany ani za lidi neměli... celý ten hnusný a smradlavý kolektivní západ...
Tak hlavně, že musíme pomáhat ukrům...
 
Naposledy upravené:

dasa

Člen
pridám BOLETUSA KOMENTÁR zo Zlomu221

Tohle je nejlepší školení pro masy Syřanů , lepší ukázku degradace a konečné dekadence západní civilizace nelze vymyslet. Původ zemětřesení není zatím odkryt, ale je to jedna
z klíčových globálních událostí , která VELMI ovlivní další vývoj. osobně tam nevidím jen ruce,
které konaly, ale i hlavu, která ty ruce vedla.
NĚKDO má velký zájem, aby se otevřelo
vědění o seizmickém inženýringu . nejslabším místem na Zemi je totiž území USA
a ostrovní Británie ( Yellowstone + tichomořské a atlantické zlomy...)
Než nechat shořet celou Planetu -lze to i parciálně.

Zdroj: https://t.me/zlom221/48127
 
Naposledy upravené:

Lin

Člen
Dneska vyšel článek na téma humanitární pomoc Sýrii. Jaká náhoda, že? ;)
Článek říká, že sankce jsou skutečným problémem (třeba už proto, že se banky budou bránit převodu peněz) - ale autor zároveň dává vinu "Assadovu režimu". Příklad - že chce, aby se humanitárka neposkytovala nepřátelským bojovníkům.
Jinak se v článku uvádí, že problém je i v samotném přístupu k území - těm, která nemá syrská vláda dosud pod kontrolou.
 
Naposledy upravené:

dasa

Člen

Vláda odsouhlasila 20 milionů na pomoc zemětřesením postiženým Turecku a Sýrii a schválila i nový ekoaudit​

Ministerstvo zahraničních věcí vyčlení v souvislosti s tragickým zemětřesením v Turecku a Sýrii zatím po deseti milionech korun na humanitární pomoc oběma postiženým zemím. Poskytnutí humanitárního daru odsouhlasila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 8. února 2023. Schválila také nový ekoaudit, který má ulevit podnikatelům od administrativní zátěže v oblasti ochrany životního prostředí, a dva návrhy novel zákonů o azylu a o pobytu cizinců . . .
 

Pippi

Člen
V súvislosti so zemetrasením, ktoré postihlo Turecko a sever Sýrie sa v západných médiách zvýšil nátlak na sýrsku vládu na rozšírenie prístupov do zeme cez hranicu s Tureckom, ako dovod je uvádzaná nedostačujúca humanitárna pomoc. Zo stávajúcej katastrofálnej humanitárnej situácie je obviňované Rusko a sýrska vláda. Uvedený článok dobre osvetľuje problematiku. Aj keď je z augusta minulého roku, a niektoré skutočnosti sa mohli trochu zmeniť, myslím, že veľmi dobre popisuje situáciu v Sýrii, kde má západ, reprezentovaný OSN veľký záujem využiť humanitárnu katastrofu a utrpenie ľudí v svoj prospech. Článok je v Aj a RJ dostupný tu, prikladám preklad vybraných častí: https://russiancouncil.ru/analytics...granichnoy-dostavki-pomoshchi-v-siriyu/#short
 

Prílohy

  • Sýria.docx
    23.8 KB · Zobrazenia: 3

Zoja

Člen
Vlastně historická událost: Arménie poprvé od roku 1993 poslala kamiony s humanitární pomocí do Turecka přes hraniční přechod Margara Bridge, který byl 30 let uzavřen.
Uprostřed zhoršujících se vztahů mezi zeměmi Turecko před 30 lety uzavřelo most, nyní však povolilo zasílání humanitární pomoci. Arménie také vyslala do oblastí katastrofy skupinu desítek záchranářů
 

Prílohy

  • Historická událost.MP4
    1.7 MB
Top Bottom