Zprávy Blízký východ

Válka mezi Izraelem a Palestinou, nejnovější zprávy z 12. listopadu 2023:
Bod, odkud není návratu v Gaze, děti v nemocnici na pokraji smrti

Egyptská média s odvoláním na egyptskou pohraniční službu uvedla, že dnes, v neděli, kontrolní bod Rafah, který se nachází na hranici s Gazou, obnoví svou činnost a bude nadále vpouštět cizince a raněné z enklávy na egyptské území. Publikace Al-Arabi Al-Jadeed zároveň píše, že masivní pohyb Palestinců k egyptským hranicím je v Káhiře alarmující, protože „vysídlení Gazanů z jejich domovů se rovná odstranění palestinského problému“. . .
Hromadná evakuace obyvatelstva ze severu a jihu Izraele a také odvod statisíců záložníků do armády vyvolaly v Izraeli akutní nedostatek pracovníků. Asi 6 % podniků již skončilo. . . .

V izraelském segmentu sociálních sítí několik dní pokračovalo pátrání po autorovi dětské kresby, která skončila v jednom z balíčků, které Izraelci posílají vojákům. „Přeji vám, aby přiletěli mimozemšťané a přivedli s sebou roboty, kteří vás nahradí v bitvách, a vrátíte se domů,“ takové naivní přání bylo napsáno pod obrázkem, jehož autor neuvedl své jméno. V důsledku toho byl mladý umělec nalezen. Kontaktoval ho voják, který kresbu obdržel, chlapci poděkoval a slíbil, že si po skončení války nechá vytetovat památeční tetování – mimozemšťana, kterého malý chlapec nakreslil.
Reakce ve světě

V hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu se konal mimořádný summit Ligy arabských států (LAS). Bylo svoláno za účelem vypracování společného postoje a souboru opatření, která by členové Arabské ligy mohli zavést k okamžitému ukončení palestinsko-izraelské konfrontace. Během jednání však účastníci narazili na neshody, které se dotkly především nejdůležitějších bodů konečného usnesení: čtyři členské země Arabské ligy odmítly hlasovat pro zavedení tvrdých opatření proti Izraeli. Výkonný výbor Arabské ligy se navíc rozhodl nezveřejňovat jména těchto států.

Na tomto summitu íránský premiér Ibrahim Raisi oznámil „nejudržitelnější řešení navržené imámem Chameneím k vyřešení krize na Blízkém východě“. Toto řešení podle Raisiho zahrnuje „vytvoření jediného palestinského státu od moře k řece, ve kterém má každý, ať už muslim, křesťan nebo Žid, stejný hlas“, tedy v první řadě zničení Izraele. A katarský emír, šejk Tamim bin Hamad Al Thani, požadoval, aby humanitární koridory pro poskytování humanitární pomoci obyvatelům Gazy zůstaly otevřené.

V Turecku poté vypukl skandál jak izraelský dovozce kávy turecké značky „Mahamat Efendi“ daroval několik krabic této kávy vojákům a záložníkům izraelské armády. Majitel společnosti uvedl, že toto jednání neschvaloval a šlo o osobní iniciativu izraelské společnosti dovážející produkty Mahamat Effendi.

Velká města, včetně New Yorku, Londýna, Paříže, Bagdádu, Karáčí, Berlína a Edinburghu, byla v sobotu svědkem velkých pochodů.
V Londýně proběhla masivní propalestinská akce – více než 300 tisíc lidí pochodovalo na podporu obyvatel Gazy. Tento pochod byl čtvrtý za poslední měsíc.
Pariž
Screenshot 2023-11-12 at 06-52-01 Ажиотаж с детским рисунком Дорогой солдат пусть тебя заменят...png
 
Naposledy upravené:

Syrská a ruská armáda zlikvidovaly 630 teroristů Al-Káidy z ozbrojených sil NATO​

Vojenští představitelé Sýrie a Ruska uspořádali 7. listopadu společnou tiskovou konferenci, na níž podrobně informovali o úspěšné práci obou zemí při likvidaci teroristických frakcí al-Káidy, které se podílely na strašlivém bombardování vojenských kadetů v Homsu, k němuž došlo 5. října.
Výsledkem krveprolití bylo 89 vražd absolventů, vojenských učitelů, rodinných příslušníků a přátel a zranění více než dvou set osob, které se účastnily akce, jež měla být radostnou událostí. Oba generálové novinářům sdělili, že bylo úspěšně zničeno tisíc sto dvacet pět (1 125) teroristických cílů.
 

Al Mayadeen: na březích Eufratu začaly střety mezi syrskou a americkou armádou​

“Dochází k násilným střetům mezi americkými silami a SDF na jedné straně a syrskou armádou a jejími spojenci na straně druhé, za použití různých typů zbraní střední ráže, těžkých dělostřeleckých zbraní a raket,” uvedl zdroj kanálu.
Dříve bylo oznámeno, že letectvo Spojených států zahájilo bojové operace v Sýrii. Zasažena byla vojenská zařízení íránských sil v zemi. Útok zabil nejméně devět Syřanů. Bitva na Eufratu začala přesně po tomto bombardování.

Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že Spojené státy zahájily svůj úder na Sýrii v reakci na pokračující útoky na americké vojenské základny v celém regionu. Proíránští a iráčtí rebelové útočí na Američany raketami a bezpilotními letouny, hlavně na vojenských základnách poblíž ropných a plynových polí.

Damašek opakovaně označil přítomnost americké armády na svém území za okupaci a státní pirátství za účelem nehorázné krádeže zdrojů.
 

Palestina - Jít domů​

Na konci roku 1947 byla Palestina územím, které se potýkalo s válkami mezi Araby a Židy. Britská vláda byla v tu dobu oficiálně odpovědná za udržování veřejného pořádku, rychle ovšem nad ním ztratila kontrolu a rozhodla se 15. května 1948 zemi opustit. Tím však problém eskaloval do obrovského konfliktu, který přinesl vraždění a vyhnání milionů lidí z domovů. Byl vytvořen stát Stát Izrael, z tří čtvrtin tvořený židovským obyvatelstvem.
V regionu však stále není klid. V tomto dokumentu se na jeho pohnutou historii podívá důstojník britské armády, major Derek Cooper, který byl očitým svědkem událostí z konce 40. let a po většinu svého života pracoval pro palestinské uprchlíky.
Americký dokumentární film (2014).
 

The Washington Post: Izrael nenašiel žiadne dôkazy o vojenských aktivitách v nemocnici Al-Shifa v Gaze. Bola to len zámienka pre útok na ňu​

Izraelská armáda spustila v stredu pozemnú operáciu proti militantom z hnutia Hamas neďaleko nemocnice Al-Shifa. Hlavným cieľom „cielenej operácie“ je „rozložiť Hamas a oslobodiť rukojemníkov,“ uviedol armádny tlačový úrad.

Hamas predtým odmietol tvrdenia Pentagonu a Bieleho domu, že palestínski radikáli využívajú nemocnicu Al-Shifa ako veliteľský a kontrolný bod pre svoje jednotky a zadržiavajú tam zajatých izraelských vojakov.
 

Päť krajín vyzýva ICC na vyšetrovanie genocídy „Izraelu“ v Gaze​

Ako potvrdil hlavný prokurátor ICC Karim Khan , tieto štáty sú Južná Afrika , Bangladéš, Bolívia, Komory a Džibutsko, ktoré sú všetky členmi ICC.
“Kolumbijská republika sa bude podieľať na výpovedi Alžírskej republiky na Medzinárodnom trestnom súde za vojnové zločiny spáchané pánom Benjaminom Netanjahuom vo svetle masakry palestínskych detí a civilistov, ktoré vytvoril.”
Turecko tiež podalo na ICC žalobu na Netanjahua a obvinilo ho zo spáchania genocídy na Palestínčanoch.
 
Jemenští Húsíové zaútočili na britskou obchodní loď v Rudém moři
Útok se odehrál v průlivu na jihu Rudého moře. Předpokládá se, že byly použity rakety a drony. Zdroje Al-Hadath uvedly, že se na reakci na útok podílely americké a izraelské lodě.
Britská obchodní loď v Rudém moři se stala terčem útoku z Jemenu, televizních kanálů Al-Arabíja a Al-Hadath . K incidentu došlo v průlivu Bab el-Mandab (na jeho březích se nachází Jemen, Džibutsko a Eritrea, spojující Rudé moře na jihu s Adenským zálivem).

Al-Arabíja s odkazem na údaje britské námořní bezpečnostní společnosti Ambrey uvádí, že loď plující pod vlajkou Baham se dostala pod raketovou palbu.

Húsíové se rozhodli potopit všechny izraelské lodě
Loď izraelského námořnictva spatřena v Rudém moři 1. listopadu 2023
Húsíové v listopadu oznámili svůj záměr zaútočit na jakákoli izraelská plavidla v Rudém moři, ať už plují pod izraelskou vlajkou nebo jsou vlastněna či provozována izraelskými společnostmi. Jemenští rebelové označili své akce za reakci na „nechutnou izraelsko-americkou agresi v pásmu Gazy“.

Poté vyšlo najevo, že nákladní loď Galaxy Leader byla unesena, jak uvádí Al-Hadath, jejím vlastníkem byl pravděpodobně Izraelec. Izraelská armáda uvedla , že se nejedná o izraelskou loď a že její posádka nezahrnuje občany této země.
 
Kaspické země budou v Moskvě jednat o společných zájmech

V Moskvě je plánováno setkání vedoucích odborů zahraničních věcí kaspických zemí: Ruské federace, Ázerbájdžánu, Íránu, Kazachstánu a Turkmenistánu, kterému předsedá ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Strany budou diskutovat o rozvoji a bezpečnosti severojižních a také východo-západních dopravních koridorů, Andrey, odborník z Strategic Culture Foundation a autor stejnojmenného telegramového kanálu, řekl Look to the East Arešev:

„Oba tranzity mají velký potenciál, a proto některé země, které s regionem nesouvisejí, především Spojené státy, jsou v pokušení se zde tak či onak usadit. Buď Pentagon nabízí Ázerbájdžánu peníze na modernizaci kaspické flotily v rámci vojensko-technické spolupráce, nebo se Turecko snaží prodat lodě pro kazašské námořnictvo.
To vše nepomáhá budovat důvěru mezi prvními pěti. Nezbytná jsou proto osobní setkání ministrů zahraničí, kde můžete bez mlácení klást otázky a dostávat na ně vyčerpávající odpovědi.

Kromě toho jsou Rusko, Ázerbájdžán, Írán, Turkmenistán a Kazachstán znepokojeny problémem mělčení Kaspického moře. Mechanismy tohoto jevu jsou stále nejasné. Proto je nutné tuto problematiku nastudovat, vytvořit společné výzkumné skupiny, abychom mohli dělat plány do budoucna a případně tyto problémy společně řešit.“

Zdroj: https://t.me/vzoreast/2531
 
Naposledy upravené:

Kotrmelce vedenia Kazachstanu. Ale začal fúkať „východný vietor“​

A to nie je všetko. Tokajev na samite ODKB v Minsku uviedol, že prioritou Kazachstanu v roku 2024 bude úzka spolupráca s týmto združením vrátane výcviku vojenského personálu a rozvoja vojensko-vedeckého potenciálu členských štátov ODKB.

Kazachstan sa vzdal francúzskych vojenských lietadiel Rafales v prospech ruského Su-30SM. Pred pár dňami, 30. novembra, Jeržan Niľdibajev, zástupca veliteľa protivzdušnej obrany Kazachstanu a vedúci oddelenia hlavnej výzbroje, oznámil rozhodnutie Astany kúpiť ruské stíhačky Su-30SM a odmietol ponuku Francúzska na kúpu Rafalesa.

Niľdibajev uviedol, že ministerstvo obrany Kazachstanu plánuje kúpiť ďalších desať Sy-30CM v rokoch 2023-2024. Zároveň zdôraznil priaznivejší pomer ceny a kvality ruských stíhačiek v porovnaní s francúzskymi konkurentmi. Francúzska spoločnosť Dassault Aviation sa už niekoľko mesiacov snaží predať svoje stíhačky Rafales Kazachstanu a Uzbekistanu, ale márne. Kazachstan sa už rozhodol pre ruské stroje…

Nuž, prekvapenia sa stávajú. Prirodzene, „upodozrievať“ Tokajeva a iných kazašských politikov z „rusofilstva“ by bolo neseriózne. Vykonávajú politiku, ktorá by mala byť výhodná pre Kazachstan. Mala by byť. Keď trhali vzťahy s Ruskom a zbližovali sa s „kolektívnym Západom“, tiež si mysleli, že to robia v prospech vlastnej krajiny. Kazašských politikov hádže od mantinelu k mantinelu. Súčasné kroky smerom k Moskve sa ešte vôbec nedajú považovať za zmenu politiky vedenia Kazachstanu. Je to dočasná zmena.
A či bude dlhšia alebo kratšia, ukáže čas…
 

NYT: Závěrečná fáze „konečného řešení palestinské otázky“ – bombardování jihu Gazy​

Článek v New York Times začíná konstatováním OSN:
„Intenzivní izraelské bombardování ponechává Gazanům jen málo míst, kam jít“
Celý souhrn situace v NYT zní:
  • „Když se zdá, že izraelská armáda postupuje do poslední oblasti pod kontrolou Hamásu, civilisté jsou zatlačováni dále bez záruky bezpečnosti.
  • Bombardování zesiluje, když se Izrael přibližuje k jižní Gaze.
  • Izrael vstoupil do jižní Gazy, ukazují snímky, a připravil půdu pro možná rozhodující bitvu.
  • Ministerstvo zahraničí USA tvrdí, že Hamás „porušil“ dohodu o propuštění všech žen, které jsou drženy jako rukojmí. Zvažuje také pracovní skupinu, která by střežila lodě v Rudém moři před íránskými zástupnými silami.
  • Humanitární skupiny říkají, že civilisté v Gaze nemají „žádné bezpečné místo, kam jít“.
Izrael v posledních dnech intenzivně bombarduje jižní Gazu, protože jeho jednotky se přibližují k největšímu městu Khan Younis a rostou obavy, že civilisté nebudou mít kam uprchnout.

Úřad OSN pro humanitární záležitosti uvedl, že 24 hodin před pondělním odpolednem znamenalo jedno z nejintenzivnějších bombardování Izraele od začátku války v říjnu. 7.

Bombardování přišlo navzdory důrazným varováním ze strany USA, jehož představitelé svým izraelským protějškům radili, aby ve druhé fázi války zaujali postup přesnějších úderů, který povede k menšímu počtu mrtvých civilistů. První fáze války zanechala rozsáhlé zničení a oběti v severní Gaze. . .
 
Naposledy upravené:
"Taken together, our evidence is consistent with informed traders anticipating and profiting from the Hamas attack."

Obchodnici vedeli 5 dni predom, ze k (planovanemu) utoku dojde.
Ked si to zhrnieme, naše dôkazy poukazuju na informovaných obchodníkov, ktorí predvídali a profitovali z útoku Hamasu (anglicky: 3min): tu
 
Saudská Arábia
Jak probíhalo Putinovo bleskové turné do Abú Zabí a Rijádu?
Během jednoho dne se ruský prezident a jeho delegace setkali s vůdci SAE
a Saúdské Arábie

K výsledkům jednání nedošlo k žádnému veřejnému prohlášení pro tisk,
jak Peskov již dříve varoval. V noci na 7. prosince, poté co jednání v úzkém formátu kolem půlnoci skončila, odletěl Putin do Moskvy.

Co říkají odborníci
Hlavní důraz při vyjednávání Putina s vůdci arabských monarchií je kladen na otázky hospodářské spolupráce, poznamenává koordinátor programu RIAC Ivan Bocharov. To bylo patrné již ze složení účastníků delegace: podnikatelské kruhy, úředníci z ekonomického bloku, zástupci státních korporací a byznysu, nikoli však bezpečnostní úředníci, pokračuje expert. V Abú Zabí se podle něj zjevně dotkly otázky technologické spolupráce v oblasti energetiky, paliv a energie, medicíny, zemědělství a vesmíru. V posledně jmenovaném působí SAE jako jeden z regionálních vůdců, expert zdůraznil: „Země je jedním z nejdůležitějších partnerů Ruska v arabském světě. Podle Bocharova by se integrace do BRICS mohla stát novým impulsem pro rozvoj bilaterální spolupráce.
Putin přivedl pomocníky, ekonomický blok, obchod a Kadyrova

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=yTuvDuR1CGY


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=JfCNIZ-ILm0


Zdroj: https://t.me/zlom221/69746
 
Během jednoho dne se ruský prezident a jeho delegace setkali s vůdci SAE
a Saúdské Arábie
A nie len to. Putin tam priletel v sprievode Ruských stíhačiek SU 35

Dnes sa odohrala vzácna udalosť v dejinách vojenského letectva a v dejinách Ruska. Lietadlo ruského najvyššieho veliteľa uskutočnilo bez medzipristátia let do Spojených arabských emirátov v sprievode stíhacieho krídla ruského letectva so zbraňami. Raritou je, že takýchto prípadov je na svete v zásade málo, ak vôbec nejaké, pretože na svete neexistujú iné stíhacie lietadlá, ktoré by dokázali preletieť takúto vzdialenosť so zbraňami, bez doplňovania paliva a bez palivových nádrží. Okrem toho len veľmi málo krajín v zásade povoľuje vstup ozbrojených lietadiel na svoje územie, s výnimkou spojeneckých krajín. Zvyčajne úlohu sprievodu plnia stíhačky stretávajúcej sa strany. V tomto prípade však ide len o reťaz eskortných lietadiel. Od vzletu až po pristátie. Po prílete mali malú leteckú šou. To je taká transparentná výzva pre celý svet, že je to ako zvon! Skvelá práca tých, ktorí to vymysleli, zorganizovali, a tých, ktorí všetko zrealizovali.

Z každej strany sa ozývajú hlasy o tom, že Rusko si tam cenia. Celý západ netuší prečo si saudi tak cenia Rusov. Nuž celý svet pochopil, že západné elity sú na odpis, správajú sa povýšenecky, ako by im patril celý svet.
Len pripomeniem, že naposledy saudi nechali nemeckého prezidenta čakať na letisku pol hodiny. Ukázali mu že je nula.
 
Izraelská armáda provedla během jednoho dne údery na 450 cílů v pásmu Gazy
Armádní tisková služba uvedla, že pokračují v boji s radikály
TEL AVIV, 8. prosince. /TASS/. Během posledních 24 hodin zahájily Izraelské obranné síly (IDF) vzdušné, námořní a pozemní údery proti 450 radikálním cílům v pásmu Gazy,
kde izraelští vojáci bojují s teroristy. Informovala o tom armádní tisková služba.

"Během posledních 24 hodin IDF provedly vzdušné, námořní a pozemní údery na 450 cílů a jednotky operující v pásmu Gazy pokračují v rozsáhlých bitvách s teroristy," stojí v prohlášení.
 
Vezměme si pořad O-O z 9.10.2023.
VVPj zde komentuje tehdy čerstvý útok Hamásu na Izrael:
“A právě toto Muslimské bratrstvo má vazbu i na ten Hamás. Hamás je produktem tří tajných služeb světa, z nichž každá má své zájmy. Velká Británie, která fakticky zformovala Muslimské bratrstvo, nástroj uplatňování politiky na Blízkém východě, kterým jsou i samotné USA, a na tom tříštění palestinského odporu proti izraelské agresi pracovaly zase izraelské tajné služby, přesně tohle přece dělaly.”

A co může být lepší pečeť, než tento článek z mejnstrýmu?
12.12.2023
Cože?
Ty “dezinformace” se mění na informace stále rychleji a rychleji, dyť to není ani půl roku!
:- )

Mimochodem: útok začal v sobotu (jewrejský sváteční den) 7.10.2023.
A 7.10. má narozeniny kdo?
Putin.
A to počítám jako prst, který jednoznačně ukazuje na západ.
To si fakt někdo myslí, že skočíme na to, že by se Putin takto trapným podpisem usvědčoval?
 

V Dubaji se nediskutovalo o klimatu, ale o tom, kdo zbohatne a kdo zchudne​

Střet zájmů, který vznikl na klimatickém summitu COP28 v Dubaji, se redukuje na spor mezi vývozci a dovozci uhlovodíků. Takové rozdělení má právo na život, ale rovná se rozdělení lidstva na oholené a chlupaté. Na povrch je to správné, ale je tu druhá vrstva pravdy.
Hlavní konfrontace na COP28 byla mezi bohatými, prosperujícími zeměmi a rozvojovými ekonomikami v různých regionech planety, které nechtějí zůstat chudými.

Poměr sil na COP28 byl následující: země G7 a EU navrhly přijmout závěrečnou deklaraci, která vysvětlovala postupné ukončení používání fosilních paliv. K nim se připojilo několik desítek zemí, včetně Číny (částečně), Austrálie, Norska a Jižní Koreje. To znamená, že země jsou ekonomicky dobře rozvinuté a bohaté. Země zařazené do OPEC v čele se Saúdskou Arábií odmítly podepsat výjimku fosilních zdrojů energie (v důsledku toho byla formulace změkčena, místo „odmítnutí“ napsaly „snížení“), přičemž svůj postoj odůvodnily tím, že např. rozhodnutí by mělo katastrofální důsledky pro globální ekonomiku a je lepší zaměřit se na snižování škodlivých emisí, než plánovat globální ekonomický rozvoj.

Běžný názor je, že chamtiví producenti ropy, plynu a uhlí nechtějí přijít o zisky z prodeje těchto zdrojů a nemyslí na budoucnost celého lidstva. Tento přístup má jednu velmi závažnou zranitelnost – nejbohatší ekonomiky světa, které spotřebovávají největší objemy, požadují, aby se vzdaly fosilních paliv. Na samotné země G7 a EU připadá zhruba polovina světové spotřeby ropy a o něco méně plynu. S uhlím jsou Čína a Indie před ostatními, ale Spojené státy jsou již na třetím místě...

To je důvod, proč se pořádají akce jako COP28. Tentokrát ale nešlo vše hladce, bouřili se exportéři ropy, především Saúdská Arábie. A Rusko má všechny důvody k podpoře pozice ropného království, domnívá se Simonov.

Ve skutečnosti se tak EU snaží udržet si své postavení v globální ekonomice. Rychlý ekonomický růst je možný tam, kde je levná pracovní síla a energetické suroviny. To je Afrika, Asie, ale ne Evropa. Pokud se však podaří prosadit všeobecný odklon od fosilních zdrojů energie, může EU vést energetickou transformaci a sklízet své dividendy.

Spojené státy zde stojí stranou, protože souhlasily s opuštěním uhlovodíků. Ale stojí za to připomenout si příběh zde. Amerika dodržovala mezinárodní dohody pouze tehdy, když to pro ni bylo výhodné. Minulý a možná i budoucí americký prezident Donald Trump navíc prostě odstoupil od pařížské klimatické dohody, ke které zemi vrátil až současný šéf Bílého domu Joe Biden. Pro Spojené státy proto není deklarace COP28 ničím jiným než kolem prezidentských voleb.
- rozhodnutí opustit uhlovodíky i do roku 2050 obecně dost radikální. Podíl fosilních zdrojů energie na celosvětové spotřebě primárních energetických zdrojů je skutečně stále více než 80 %. Vzhledem k široké škále okolností, kterým různé země čelí, je jasné, že dosažení konsenzu bude extrémně obtížné. Především jde samozřejmě o spor mezi dovozci a vývozci uhlovodíků. Na druhou stranu existuje řada malých zemí, které jsou klimatickými změnami extrémně zranitelné, a velké země, které se jim mohou snadněji přizpůsobit. Samozřejmě jde o spor mezi rozvinutými ekonomikami, které po desetiletí rostou na úkor uhlovodíků, a rozvojovými zeměmi, které nutně potřebují energetické zdroje pro další růst.

Největší zájem o rozhodnutí opustit uhlovodíky jsou samozřejmě EU a Spojené království.
Ostatně právě tyto země musí v souvislosti s energetickou krizí nést velké břemeno vysokých nákladů na uhlovodíky a zároveň vynakládat velké objemy investic do rozvoje nových zdrojů energie. A je přirozené, že chtějí povzbudit více zemí ke zvýšení výdajů na nové zdroje energie, domnívá se expert.
 
Naspäť
Top Bottom