Zprávy z Afriky

Keňa chce vyšetřovat zločiny, spáchané na svém území britskými vojáky.
Píše o tom The Guardian.
Jedná se jednak o zločiny, páchané anglány ve městě, kde mají základnu a jednak o zločiny na obyvatelích, spáchané použitými chemikáliemi při cvičeních (hlavně fosforem, o kterém Briti tvrdili, že je neškodný) nebo také zanecháním nevybuchlé munice v terénu.
Keňa má od r. 1964 s Brity podepsanou dohodu o obranné spolupráci - tak aspoň víme, do čeho jdeme... :(
 
Britská zpravodajská služba MI6 připravila sabotážní a trestnou jednotku 100 ukrajinských bojovníků se zkušenostmi z "východní fronty", která má být vyslána do Afriky, aby čelila africko-ruské spolupráci, uvedl vojenský a diplomatický zdroj.

Podle něj je úkolem jednotky sabotáž a eliminace afrických vůdců orientovaných na spolupráci s Ruskem. Jednotka má být do Afriky vyslána v druhé polovině srpna lodí z Izmailu.

Jednotku povede důstojník GUR Vitalij Prashchuk (na snímku), který má zkušenosti s "úspěšnými likvidacemi" a účastnil se operací MI6 v Zimbabwe.

-----

Komentář Ireny na telegramu:
Ukrajinci totiž mohou sehrát roli Rusů, kteří se tak dostanou do blízkosti nic netušících osob a to by byl dvojitý úspěch, likvidace nepohodlných osob a navíc diskreditace Ruska. Tedy podle mého.
-----



Zdroj: https://t.me/rian_ru/212277
 
Naposledy upravené:
Podle něj je úkolem jednotky sabotáž a eliminace afrických vůdců orientovaných na spolupráci s Ruskem. Jednotka má být do Afriky vyslána v druhé polovině srpna lodí z Izmailu

Zdroj informoval o přípravě MI-6 k vyslání ukrajinského sabotážního oddílu do Afriky​

Britská zahraniční zpravodajská služba MI-6 připravila sabotážní a represivní oddíl sestávající ze 100 ozbrojenců z ukrajinských národních formací k odeslání do Afriky.
Agentuře TASS to oznámil vojensko-diplomatický zdroj.

„Podle informací potvrzených několika zdroji britská zpravodajská služba MI-6 vytvořila a připravila k vyslání na jižní kontinent sabotážní a represivní oddíl skládající se z toho, aby bránila rozvoji spolupráce mezi africkými a ruskými zeměmi. ozbrojenci ukrajinských nacionalistických a neonacistických formací,“ uvedl zdroj.

Podle zdroje Kyjev v červenci instruoval SBU, GUR a Ministerstvo obrany Ukrajiny, aby maximálně a rychle pomáhaly zástupcům britské zpravodajské služby MI-6 a Speciální výsadkové služby britských ozbrojených sil při výběru 100 ozbrojenců z ukrajinských národních formací, kteří mají značné bojové zkušenosti na „východní frontě“. Instrukce byla předána na žádost Londýna. „Úkolem ukrajinské jednotky vycvičené britskými speciálními službami bude provádět sabotáže na infrastrukturních zařízeních v afrických zemích a také eliminovat africké vůdce zaměřené na interakci s Ruskem,“ řekl.
Mluvčí agentury zdůraznil, že ukrajinský sabotážní a represivní oddíl vycvičený britskými speciálními službami odjede do Afriky ve druhé polovině srpna na pronajaté civilní lodi z přístavu Izmail do města Omdurman.

"Velením oddílu ukrajinských hrdlořezů je pověřen podplukovník hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny V. Yu. Prasčuk," dodal zdroj.

Prascčuk se narodil v oblasti Vinnitsa na Ukrajině v roce 1980. Vystudoval Charkovskou univerzitu ekonomie a práva a Národní akademii veřejné správy pod vedením prezidenta Ukrajiny. V letech 2014-2016 se jako velitel sabotážní a průzkumné skupiny účastnil bojových akcí na území Doněcké a Luhanské oblasti. V roce 2015 nastoupil k 73. námořnímu speciálnímu středisku a do roku 2017 sloužil na Hlavním zpravodajském ředitelství Ministerstva obrany
Ozbrojených sil Ukrajiny. Podílel se na společných speciálních operacích Hlavního zpravodajského ředitelství a britské rozvědky v Zimbabwe. V roce 2019 odešel z rezervy. Poté byl zvolen do Nejvyšší rady. Na začátku speciální operace byl důstojníkem v záloze GUR
 
Naposledy upravené:
Komentář Ireny na telegramu:
Ukrajinci totiž mohou sehrát roli Rusů, kteří se tak dostanou do blízkosti nic netušících osob a to by byl dvojitý úspěch, likvidace nepohodlných osob a navíc diskreditace Ruska.
Napadlo mě to taky, takže to zas taková divočina od věci nebude.
Jednak - rozpoznat ukra od Rusa prostě nejde, snad jen podle řeči. Ale k tomu je potřeba zkušenost a vytříbené ucho, což taky málokdo má. Já s tím měla problém i za socíku, kdy ještě ukři mluvili normálně. Poznávala jsem jen podle výslovnosti = že vyslovují H, kdežto Rusové H vůbec nepoužívají. No a teď je to vůbec peklo, protože každý ukr umí hlavně rusky - a ti "zapadňari" používají i move.
A jak se v tom má vyznat Afričan? To je hodně nebezpečná situace a já si myslím, že o nějaký "boj" vůbec nejde, ale jde o teror na civilistech. To, co ukronáckové umějí velmi dobře. Pak to bude prezentované jako "ruský teror" či teror Wagnerů. Ostatně - o vykreslování "wagnerovského teroru" se pokoušejí už nějaký ten čas.
 
Pjakin v rozhovoru s litevským bloggerem Ajnisem zmínil, že velká válka v Africe je v plánu globalistů, jednak kvůli tomu, aby se "pokrátil" počet obyvatel Afriky, jednak proto, aby směřoval další tok migrace do Evropy a jednak, aby zdroje Afriky zůstaly zachovány a nebyly drancovány stranovikami. Tudíž globalisté podporují rozdmýchávání bojů v Africe.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=9gfxQzrV6rs
 
Do rebelující Nigérie se vydala delegace ECOWAS.
Našla jsem si, že je to něco jako unie západoafrických států a funguje na principech dost podobných EU - už jen, že má agendu "rovných příležitostí mužů a žen".
Dál ještě připomenu důležitou okolnost a to, že Nigérie je bývalou britskou kolonií a je hlavním dodavatelem uranu pro kolektivní západ. Před pár týdny tam proběhl převrat, kde moc převzala Národní rada pro záchranu vlasti, která ale odmítá podřízenost kolektivnímu západu.
Zástupci ECOWAS přijeli s jednoduchým a výmluvným přáním, které se dá shrnout do: "Vzdejte se - nic se vám nestane!" To však noví nigerijští vládci odmítli a ještě i požadovali zrušení sankcí od ECOWAS. A řekli zcela jasně, že ten svržený prezident a jeho vláda se k moci již nedostanou, že to nikdy nepřipustí a raději budou bojovat.
Delegace ECOWAS odjela s nepořízenou...

Oprava 21.8. - na upozornění opravuji Nigérii na Niger! A moc se omlouvám...
 
Naposledy upravené:
Turecko-Afrika: prevrat v Nigeri a mäkká moc Recepa Erdogana
Nordic Monitor, publikácia so sídlom v Škandinávii, ktorá je v opozícii voči Erdoganovmu režimu, uverejnila 14. augusta svoj druhý podrobný článok o tureckej politike v západnej Afrike, pod ktorým je podpísaný šéfredaktor Abdulah Bozkurt (1). Kým predchádzajúci sa týkal Mali (viac o tom nižšie), teraz sa pozornosť logicky sústreďuje na Niger, kde sa nedávno uskutočnil pre Západ nežiaduci vojenský prevrat. Napriek mnohým prozápadným ideologickým klišé sú tieto materiály zaujímavé pre pochopenie politiky Tureckej republiky na čiernom kontinente.
 

Prílohy

  • Turecko Afrika prevrat v Nigeri a mäkká moc Recepa Erdogana.pdf
    835.2 KB · Zobrazenia: 4
Mali: boj proti teroristom a vojna o zdroje. Faktor Tuaregov
– Územie Mali je v súčasnosti dejiskom vojny, v ktorej oficiálne vystupujú tri strany: vládna armáda FAMA (Forces armées maliennes), mierové jednotky OSN – misia MINUSMA, ktorá prišla na základe mandátu OSN, a tuarégske milície, ktorých existenciu zaručuje Alžírska mierová zmluva z roku 2015 za predpokladu, že tieto milície budú začlenené do vládnej armády FAMA. Napriek zabezpečeniu regiónu armádou, medzinárodnými misiami a kvázi dobrovoľníckymi etnickými hnutiami zostáva situácia v Mali mimoriadne napätá: ozbrojené útoky teroristických skupín, ktoré sú v rozpore medzi sebou a so štátom, doznievajúci separatistický konflikt a revanšistické nálady bývalej metropoly. A to všetko sa odohráva na území, ktoré je lákadlom prírodných zdrojov pre všetkých otvorených aj zákulisných aktérov tohto mnohostranného konfliktu.

Medzinárodné sily v Mali

V misii OSN v roku 2020 pôsobilo viac ako 11 000 príslušníkov mierových síl OSN, pričom najväčšie kontingenty pochádzali z Nemecka, Egypta, Španielska, Švédska, Senegalu, Čadu, Bangladéša a niekoľkých desiatok ďalších krajín....
 

Gabonští vojenští důstojníci říkají, že se chopí moci jen pár dní po prezidentských volbách​

30.8. 2023 Tucet vysokých vojenských důstojníků uvedlo v národní televizi v Gabonu prohlášení, že se chopili moci, protože volby konané o víkendu nebyly důvěryhodné.

Gabonský prezident Ali Bongo Ondimba (64) tento víkend ve volbách usiloval o třetí funkční období, které by mohlo prodloužit 55letou politickou dynastii jeho rodiny. Sloužil dvě funkční období od svého nástupu k moci v roce 2009 po smrti svého otce Omara Bonga, který zemi vládl 41 let...
 
Nedávne prevraty v Afrike

2023:
Gabon - dnes
Niger - 26. júla
Sudán – neúspešný prevrat, 15. apríla

2022:
Burkina Faso – 30. september
Guinea-Bissau – neúspešný prevrat, 1. februára
Burkina Faso - 24. januára

2021:
Sudán - 25. október
Sudán – neúspešný prevrat, 21. september
Guinea - 5. septembra
Mali - 24. mája
Čad - 20. apríla

2020:
Mali - 18. augusta
Niger – neúspešný prevrat, 31. marca


Zdroj: https://t.me/afric_ylbIbka/5358
 
Prevrat v Gabone: nový úder "francúzskej Afrike" alebo rodinný spor
"Výbor pre prechod a obnovu inštitúcií" (CTRI) oznámil vymenovanie veliteľa Gabonskej republikánskej gardy Bricea Oligui Nguema za svojho šéfa. Ešte ráno jeho meno skandovali gardisti bezprostredne po úspešnom prevrate a včera sa neznámy vojenský muž stal v stredu popoludní lídrom členskej krajiny OPEC+, ktorá produkuje približne 15 000 barelov ropy denne.
Niekoľko hodín predtým sa na videu objavil samotný zosadený prezident Ali Bongo a vyzval svojich "priateľov", aby "vyvolali rozruch" a zabránili "tomu, čo sa deje v krajine". Vyzeral viditeľne zmätený.
V prípade úspechu by bol pokus o prevrat v Gabone ôsmym vojenským prevratom v Afrike za posledné tri roky. Spolu s prevratmi v Mali, Burkine Faso a Nigeri.
V motívoch a príčinách politických prevratov v Gabone je však v porovnaní so štátmi sahelskej zóny zásadný rozdiel.
Celý článok v prílohe:
 

Prílohy

  • Prevrat v Gabone nový úder francúzskej Afrike alebo rodinný spor.pdf
    824.5 KB · Zobrazenia: 9
Naspäť
Top Bottom