Čo teraz čítate?

Teď čtu jednu knížku, literatura reálného socialismu, jedná se o román o práci čekistů v Leningradu v období prakticky těsně před válkou. Už to pomyšlení je hrozné, když člověk čte životní osudy lidí a ví, co je čeká a že to zřejmě spousta z nich nepřežije. Ale proč to píšu. Mimo jiné tam rozplétají velké rozkrádačky ve výrobních podnicích a družstvech a prostě mne uhodil do očí takový detail, že jeden z čekistů, který je dobrý na účetnictví a dokáže se v tom pohrabat a usvědčit je, je fakticky do armády povolán mezi prvními, a to do západního Běloruska. Náhoda? Já myslím, že vůbec ne. Autor té knihy určitě měl vzory ve skutečných postavách a mnoho z toho popisoval dle skutečnosti. Jen pro představu, jak lidé žijí a netuší, jak je jimi manipulováno. A jak ti, kteří sledují své určité špinavé cíle, přesně vědí, jak nastavit síta... (J. German – Jménem spravedlnosti)

Ještě uvedu jeden úryvek: Ochutnal skutečně výborný, řízný nápoj a dodal:

„Mám hrozně rád život. Když jsou lidi zdraví, když se rodí zdravé děti, když štěně z bujnosti skáče, když na stromech pukají pupence. Rád se napiju kvasu a sem tam vodky, řád si poslechnu hudbu. Všeho si vážím, Nikolašo. Rozumíš mi?“
„Rozumím.“
„Nelži, já nejsem tak lehký oříšek. Vážím si dovedných lidských rukou, zlatých dělnických rukou, jak se píše v novinách. Strašně si vážím každého, kdo dělá svou práci fortelně, celým srdcem, nejenom aby se neřeklo. A taky si vážím lidského rozumu pro jeho nekonečné možnosti. Co koukáš?“
„Jen tak,“ řekl Žmakin. „Poslouchám a koukám. Nesmím snad?“
„Smíš!“ přitakal Petr Ingaťjevič. „Jen se ve mně zhlížej. Ale radši poslouchej. Mně se například často zdává jeden sen, víš jaký? Zdává se mi, že stoupám na vrcholky hor. A že se mi co nevidět ukáže život v celé své šířce, že uvidím celý svět. A nejsem přece žádný alpinista a všelijaké ty Elbrusy, Araraty a jiné vysoké hory jsem viděl jenom na obrázku. Čím to je?“
Žmakin nevěděl.

A mně se zdá, že já vím. To totiž člověk stoupá po těch úrovních k lidskosti a otevírají se mu nové obzory, o kterých ani nevěděl, že mohou existovat. A ten sen byl taková předzvěst, díky charakteru daného člověka i díky společnosti, ve které žil a jejímu směřování.

A nebo třeba ukázka míry v praxi, té správné míry, aby to nešlo ode zdi ke zdi, starý čekista promlouvá do duše mladíčkovi, který se do všeho příliš hrne.

A pohlédl na Tolju Gribkova. Stál u pracovního stolu, kousal se do rtů – upravený, světlovlasý, urostlý. Když Ivan Michajlovič telefonoval, mechanicky hladil svazek Schillera. Gribkov zachytil jeho pohled a snažil se přečíst na hřbetě zlatý tisk.
„Schiller, Schiller!“ řekl Lapšin, zakryv sluchátko dlaní. „Friedrich Schiller!“ A podal mu knihu.
Když domluvil, vyzval ho:
„Posaď se tuhle do křesla, pohovoříme si.“
Anatolij usedl a hladil hřbet knihy. Ivan Michajlovič se zeptal:
„Je to pravda, že nespíš v posteli, ale na zemi, na tenké přikrývce, abys zocelil svou vůli?“
Tolju rázem polila červeň.
„Je to pravda?“
„Maminka si stěžovala?“
„Ano. Vlastně si nestěžovala, jenom mě zavolala a požádala, abych s tebou promluvil. Máslo taky nejíš, co? Ani bonbóny? A místo čaje nebo kávy piješ horkou vodu?“
Gribkov zrudl jako krev, až ho bylo Lapšinovi líto.
„Člověk musí rozlišovat to, bez čeho se v životě neobejde, od toho, co je na rozhraní přepychu,“ pravil Gribkov, nedívaje se na Lapšina. „Dneska piju bílou kávu s cukrem, zítra budu chtít čokoládu a pozítří mi nestačí peníze na šampaňské, likéry a taxík. Studium psychologie zločince…“
„Nevykládej nesmysly,“ okřikl ho najednou Lapšin. „Vlastní matka mu uvaří bílou kávu a on prohlásí, že nehodlá tak hluboko klesnout. Když jím maso s makaróny, znamená to, že jsem hluboko klesl, co? Ať už takovou pitomost nikdy neslyším“!
„Ale Dzeržinskij…“
„Ty nejsi žádný Dzeržinskij. Ty jsi zatím Anatolij Gribkov. A přecpal sis hlavu idejemi! Já starý čekista ti se vší odpovědností prohlašuji: až bude zle, utáhneme si opasky. První dáme své příděly dětem, jak jsme to už udělali, když bylo třeba. Ale teď je důležité, abys byl zdráv a měl dostatek kalorií a vitamínů. A abys nespal na zemi, když máš postel…“
„Když si ale zvyknu spát na posteli, soudruhu náčelníku…“
„Jen si zvykej!“ bez nejmenší zlosti, ale velmi hlasitě jej přerušil Lapšin. „Cara jsme ostatně svrhli taky částečně proto, aby se pracující neváleli na zemi nebo na pryčně, ale žili kulturně jako lidi. To aby sis ani nezvykal na koupelnu, co když ji najednou budeš mít!“
Tolja stál s hlavou sklopenou a neodpovídal. „Bože, to je chlapec!“ pomyslil si šťastně Lapšin…
 
Boj s "myším rájem" je stále aktuální a může ho efektivně vést každý ve svém osobním životě. Jak se říká: "nadměrné pohodlí zabíjí duši".
Výborný príklad si dal.
Ostatný výsledok tohoto podobenstva sa dial v rokoch 2020 - 2023:
- len aby som neprišiel o prácu,
- len aby som neprišiel o kamarátov,
- len aby som neprišiel o peniaze,
- len aby som nemusel vystúpiť z pohodlných názorov,
- len aby som nemusel opustiť zabehaný stereotyp,
- len aby som nebol chorý,
- len aby som nezomrel,
... to už teda radšej chorobu a smrť.
 
Výborný príklad si dal.
Ostatný výsledok tohoto podobenstva sa dial v rokoch 2020 - 2023:
- len aby som neprišiel o prácu,
- len aby som neprišiel o kamarátov,
- len aby som neprišiel o peniaze,
- len aby som nemusel vystúpiť z pohodlných názorov,
- len aby som nemusel opustiť zabehaný stereotyp,
- len aby som nebol chorý,
- len aby som nezomrel,
... to už teda radšej chorobu a smrť.
V myšom raji šlo o trochu inú pointu. Tam jedinci strácali motiváciu k životu a tvorivej činnosti, až nakoniec stratili chuť sa rozmnožovať. U myší to bolo tým, že starší jedinci kvôli vysokej zdravotnej starostlivosti a vysokému veku neuvolnovali mladým miesto pre realizáciu. A tak mládež začala degradovať, čím prišli o užitočné životné návyky, ktoré by odovzdali svojim potomkom. Jedinci začali degradovať a stratili zmysel života a chuť sa rozmnožovať.

Aj v spoločnosti. Nemal by sa predlžovať vek odchodu do dôchodku. To je umelo nastavené a choré. S robotizáciou a umelou inteligenciou bude práce pre ľudí čoraz menej. Človek prácu potrebuje pre plnohodnotný život a motiváciu. Ak by ľudia uviazli v nečinnosti a povrchnom trávení času, tak spoločnosť by rýchlo začala degradovať.

Keď sa zamyslíte nad tým, čo je to cena, tak v skutočnosti každá cena tovaru je zložená len z pláce pre ľudí za ich prácu. To sa týka aj nákladov, kúpených strojov a materiálu: za cenou týchto vecí je tiež len cena práce ľudí, ktorí to zhotovovali. Pri kupovaní pozemkov to už nie je cena za prácu, ale cena za právo na užívanie pozemku, ktorý si najprv niekto pre seba uzurpoval. Pretože príroda dáva ľuďom všetko zadarmo, zvyšok si musia odpracovať.

Ak by sme teda chceli, aby všetky základné tovary mali nulovú cenu (boli zdarma), potom by všetkých ľudí musel platiť štát... Ale načo by štát ľudí platil, ak je všetko zadarmo? Načo by ľuďom boli peniaze?

To znamená, že peniaze ako také nie sú treba. No pre efektívne fungovanie ekonomiky je potrebná evidencia. Takže, aby štát mohol vôbec riadiť chod ekonomiky, potrebuje vidieť evidenciu: evidenciu vyrobených tovarov, tovarov v obehu, dĺžka odpracovaných hodín a pod. Tam, kde je evidencia, tam je možné aj transparentné riadenie. Je to dôležité, aby nevznikol chaos. Tak isto je potrebné, aby bolo evidované aj to, kto si čo vzal z obchodu pre svoje potreby. Nemôže to byť nekontrolované, aby si niekto bral ako po nebohom a inému sa neujde.
Štát sa musí predovšetkým postarať o to, aby nebol deficit (nedostatok) demograficky podmienených tovarov, a aby tieto tovary boli spotrebovávané v adekvátnej miere, v primeranom dostatočnom rozsahu od do (aj s rezervou).
 
V myšom raji šlo o trochu inú pointu. Tam jedinci strácali motiváciu k životu a tvorivej činnosti, až nakoniec stratili chuť sa rozmnožovať.
Napísal som to v kontexte k tomu, čo dal Atom tu:
"nadměrné pohodlí zabíjí duši".
Pretože ak to prenesiem na ľudí, to pohodlie, čo dostali myši zvonka (bez prirodzených predátorov a ďalších vecí) vlastne viedlo k zániku. A to isté sa dnes deje na úrovni ľudí v tom zmysle, že s ľudia vymenivší dušu (zásady, princípy, poznanie ... mravnosť) za materiálny dostatok (a ten nám núkajú a doslova až útočia s ním na nás zovšadiaľ) nakoniec kopírujú ten príklad s myšami a stratou schopnosti rozlišovať, vnímať, riadiť seba samých podľa nejakých prirodzených zákonov dochádzajú k zániku, resp. si ho sami vytvárajú, nevedome ako tie myši - zvieratá. Chce to len jediné. Podpísať sa diablovi krvou = predať svoju dušu.
 
Naposledy upravené:
cital som to davnejsie teraz mi syn doniesol knihu spat. Su tam dobre rady ako sa preprogramovat resp naprogramovat v popise ku knihe je napisane o com je zbytocne tu budem vypisovat.
 
U myší to bolo tým, že starší jedinci kvôli vysokej zdravotnej starostlivosti a vysokému veku neuvolnovali mladým miesto pre realizáciu.
A dnes to máme to samé. Už za socialismu byli na západě mladí nezaměstnaní. Je to stejný algoritmus, části samců se nechá rozkrást stát (nebo jinak nahrabat, třeba z kolonií) a ty pak již mladé k ničemu nepozvou a nezapojí je. Všem rozdáme mobily ať si hrají (uvažují starší samci), ale do ničeho nám nová generace nebude kecat, znalosti jim neposkytneme (dějiny učit nebudeme), pouze zábavu včetně hraní si s genitáliemi (LGBQ) a budou nahraní.

Část populace může vzdorovat samostudiem a snahou žít kvalitní uspořádaný život bez zbytečného nadbytku. Velmi mě zaujalo, že už o tom nebezpečí čekisté věděli (vzniku myšího ráje i neúmyslně z nadměrného pohodlí - nestačí se najíst a mít kde hlavu složit):
„Člověk musí rozlišovat to, bez čeho se v životě neobejde, od toho, co je na rozhraní přepychu,“ pravil Gribkov
 
Naposledy upravené:
Do vyhlášení Slovenské socialistické republiky se zde slovenština vyučovala jen na základních školách a to jen do pátého ročníku. Když chtěli slovenští rodiče, aby jejich děti studovali na gymnáziích a vysokých školách, museli své ratolesti dát do škol s vyučováním v češtině. Na Bratislavské univerzitě se přednášelo jen česky.
No tak týmto sa Jurij Galuško ako historik totálne zhovadil. Tvrdiť, že do roku 1969 sa na Slovensku na stredných a vysokých školách neučilo v slovenskom jazyku môže len diletant a nie historik. Ak aj ostatné informácie od neho sú takejto kvality, tak nie je o nič lepší, než iní "historici"-dezinformátori...

Prosím ťa, Anjuška, už sem takýto spam nedávaj.
 
Naposledy upravené:
No tak týmto sa Jurij Galuško ako historik totálne zhovadil. Tvrdiť, že do roku 1969 sa na Slovensku na stredných a vysokých školách neučilo v slovenskom jazyku môže len diletant a nie historik. Ak aj ostatné informácie od neho sú takejto kvality, tak nie je o nič lepší, než iní "historici"-dezinformátori...

Prosím ťa, Anjuška, už sem takýto spam nedávaj.
Osobně se nemůžu zbavit dojmu, že autor těm báchorkám skutečně věřil (bohužel už není možnost ho konfrontovat s realitou a zjistit původ jeho přesvědčení) a trochu se obávám, zda nejde o jeden ze zdrojů, odkud čerpá faktografický základ některých sporných analytických závěrů týkajících se novodobé historie našich zemí i Pjakin. Můžu se mýlit.
 
1707596997504.png
Prečítal som si túto knihu, na ktorú pred časom upozornil popolvár (vďaka ti), a je naozaj výborná. Dozvedel som sa také veci o dychu a dýchaní, o ktorých som nemal ani len tušenia. Dokonca tam je opísané, ako správne dýchanie môže vyliečiť mnohé chronické civilizačné choroby (astma, niektoré psychiatrické choroby, atď.).
Na záver je návod na niekoľko druhov dýchacích techník.
Kniha je písaná štýlom rozprávania príbehu. Autor rozpráva svoj vlastný príbeh.
 
Čítam druhý krát. Samo ma to nasmerovalo ku knihe. Asi je tam nejaká odpoveď alebo informácia, ktorú mám vidieť. Zaujímavé, že som knihu prvý krát čítal pred cca rokom. Akoby "deja vu" len v mierne inej forme.

Dialektika-a-ateizmus.jpg
 
View attachment 2845
Prečítal som si túto knihu, na ktorú pred časom upozornil popolvár (vďaka ti), a je naozaj výborná. Dozvedel som sa také veci o dychu a dýchaní, o ktorých som nemal ani len tušenia. Dokonca tam je opísané, ako správne dýchanie môže vyliečiť mnohé chronické civilizačné choroby (astma, niektoré psychiatrické choroby, atď.).
Na záver je návod na niekoľko druhov dýchacích techník.
Kniha je písaná štýlom rozprávania príbehu. Autor rozpráva svoj vlastný príbeh.
Tiež som začal s tou knihou. Neskôr som sa dostal ku súčasne svetovo najznámejšiemu autorovi dychových techník Mc Keown, ktorý študoval aj u K.P. Butejka, známeho ukrajinského lekára z Kijeva. Butejko vypracoval mimoriadne úspešné metódy dýchania pre astmatikov, Dodnes sa používajú. Mc Keown jeho metódy rozšíril aj pre aktívnych športovcov, aj laikov. V Čechách sa tomu profesionálne venuje Rostislav Václavík.
 

Prílohy

  • atomic_focus.jpg
    atomic_focus.jpg
    47.8 KB · Zobrazenia: 8
Tajomstvá ovládania ľudstva
Gen. Konstantin Petrov odhaľuje dávne ideologické a filozofické poznanie, ktoré bolo pred ľudstvom úmyselne tisícky rokov ukryté, aby mohli vybrané elity ľudstvo manipulovať, kontrolovať a riadiť.

Výborná kniha. Vhodná pre všetkých ľudí, hlavne pre tých, ktorí sa akosi strácajú v odborných textoch DVTR.
 
Tajomstvá ovládania ľudstva
Gen. Konstantin Petrov odhaľuje dávne ideologické a filozofické poznanie, ktoré bolo pred ľudstvom úmyselne tisícky rokov ukryté, aby mohli vybrané elity ľudstvo manipulovať, kontrolovať a riadiť.

Výborná kniha. Vhodná pre všetkých ľudí, hlavne pre tých, ktorí sa akosi strácajú v odborných textoch DVTR.
Osobne som si túto knihu vychutnal, ako z každej knihy som si urobil mnoho výpiskov. Ani predajcovia knihy, ani vydavateľ mi nevedia dať informáciu kedy vyjde avizovaný druhý diel. Vie niekto ?
 
Osobne som si túto knihu vychutnal, ako z každej knihy som si urobil mnoho výpiskov. Ani predajcovia knihy, ani vydavateľ mi nevedia dať informáciu kedy vyjde avizovaný druhý diel. Vie niekto ?
Momentálne sa dokončujú korekcie vo vydavateľstve. Určite ju vydajú tento rok. Odhadujem tak do 2 mesiacov.
 
Viac krát som v knihách narazil na preklepy. Neviem kto robí korekcie, no mohlo by sa na to viac dbať.
No vidíš, a kontrolovalo to viacero ľudí. Ja si preložené kapitoly po sebe ešte raz čítam, a aj tak niečo ujde. Dal som to prečítať ešte jednému chalanovi, ktorý mi dodatočne spisoval preklepy, na ktoré narazil. A potom to ešte kontroluje aj korektor v Tordene. A aj tak sa stane, že niečo ujde pozornosti.

Dokonca v knižnej DVTR urobili takú chybu, že pri zalamovaní strán im tam zmizli dve strany, čo ma trochu štve.
 
Naspäť
Top Bottom