Dá sa Láska definovať?

K tomu aby clovek konal lasku potrebuje velmi hlboke pochopenie. Pochopenie co a ako kona. Aky nasledok moje konanie zaklada? To iste konanie niekedy laskou je inokedy nie je. Kedy je pomoc druhym laskou? a kedy len priblblym slnieckarenim? Klucom k laske je pochopenie co svojim konanim cinim, ake nasledky zakladam. Hlavne sa treba vyvarovat situacii, ked clovek vstupuje do zivotnych lekcii ktore dostava druhy clovek zhora - JZO. Tam je laskou stat a pozorovat.
Chceli sme to najlepsie dopadlo to ako obvykle-tomuto sa treba vyhnut. Cesta do pekla je dlazdena dobrym umyslom. Klucom k laske je pochopenie toho co som popisal. Univerzalny recept ani definiciu nenajdes.
 
Naposledy upravené:
Múdri ľudia hovoria, že skutočné a trvalé šťastie treba hľadať vo svojom vnútri, že tam je jeho zdroj... Šťastie hľadané v pominuteľných materiálnych veciach robí radosť len chvíľu. Darček poteší nachvíľu, sladkosti potešia nachvíľu, sex poteší nachvíľu... Ale trvalé šťastie vyviera zvnútra, ak má v ňom človek správny svetonázor, správne videnie a chápanie sveta... To je zdrojom mieru v duši, vyrovnanosti a spokojnosti.

A o to sa človek môže oprieť, ak chce, aby niekto bol šťastný, hoc aj nie s ním... Tá predstava vidieť druhého človeka šťastného raduje. No zároveň bolí tá prázdnota, ktorá ostala po milovanom človeku v srdci, a tú treba nechať zahojiť. U ľudí to chodí tak, že bolesť z rozchodu pominie, keď si človek nájde nového človeka, keď znova začne milovať. Niektorí ľudia po rozchode ostávajú dlho sami, a tým sa odsudzujú k dlhým rokom mučenia seba samého. Lebo srdce, ktoré aktívne nemiluje, to sa ani nehojí...

Je to podobné ako so zvieratkami. Zbožňujeme zvieratká, vytešujeme sa z nich, ale držíme ich v klietke, aby boli stále s nami. Keby vtáčik uletel, boli by sme nešťastní, až tak sme sa na nich naviazali, že ich väzníme. Iná úroveň lásky je milovať zvieratá, a nechať ich voľne lietať v prírode, behať po lúke a pod. Ak postavíme na dvore krmítka, posadíme stromy, tak sa aj tak môžeme vytešovať, ak každý deň k nám príde drozd (kos) spievať na dvor, ak si v strome spraví hniezdo a uvidíme jeho rodinku... To je láska, ktorá sa nesnaží vlastniť...

A milovať nepriateľa... Tu už treba oveľa vyššie chápanie vecí... Obyčajný kresťan, ktorému to káže viera, sa oprávnene pýta? Prečo mám milovať niekoho, kto pácha zlo? Iba preto, že si to želá Ježiš? Ale prečo si niečo také želá?
Treba hlavne odlíšiť dušu človeka od jeho skutkov (generovaných skazeným duchom/psychikou). Určite sa pod láskou k nepriateľovi nemyslí, že budeme milovať jeho skazený charakter a zlo ktoré pácha. To nie! Pod láskou k nepriateľovi si môžeme predstaviť, že naša láska sa týka jeho duše.
No vysvetlenia k pojmom duša-duch-telo dávajú náboženstvá a filozofie, a tie výklady sú rozdielne... V mojom chápaní je duša vždy čistá a svätá. Duša (Božia iskra) sa nemôže ničím poškvrniť. Na Zemi hraje svoju úlohu, ktorú dostala od Boha, podobne ako herec dostane scenár a hrá napríklad princeznú alebo čerta. To herca nepoškvrňuje ani mu nedáva žiadnu zásluhu. Dáva mu to iba živé skúsenosti byť v niekoho koži, chodiť v niekoho topánkach, cítiť jeho city a pocity...

Ja tú lásku k negatívnym ľuďom a protivníkom realizujem tak, a zatiaľ som na nič lepšie neprišiel, že im zo srdca intenzívne prajem také veci, ktoré dokážem priať aj sebe. To jest neprajem im nič také, čo by som nezniesol ja sám. Je to určitý spôsob mágie lásky, zákon príťažlivosti a predstavivosti... Zo srdca im prajem niečo ozaj dobré, čo by z nich spravilo lepších a šťastnejších ľudí. A veľakrát to funguje. Niekedy sa ľudia správajú drzo a provokatívne, ale je to ich spôsob volania o pomoc. V takých prípadoch, ak je ich srdce otvorené, tak kúzlo sa podarí...

A čo je lepšie, hádať sa s negatívne naladenými ľuďmi a prilievať olej do ohňa? Mať posledné slovo, hoci je jasné, že slová tu nič nezmôžu? Alebo sa pokúsiť uzdraviť toho človeka neviditeľným spôsobom, pomocou mágie lásky? (s tým, že posledné slovo má v tomto Boh sám a iba On rozhodne či zmena bude alebo nie, lebo on vidí poslanie človeka i kontext...) Najmä ak vidíme, že to funguje a je to úprimné... Nie je tam ani kúsok pokrytectva, vypočítavosti alebo manipulácie, lebo to, čo posielam k iným, to sa vracia aj ku mne (ak mením druhých, mením aj seba. to čo želám im, želám aj sebe).
Možno ste mnohí videli alebo čítali "The Secret", a načo využívať silu tohoto princípu na materiálne hlúposti, ak sa to dá využiť k tomu, aby na svete bolo stále viac lepších a šťastnejších ľudí... Ten princíp som si opakovane vyskúšal už pred mnohými rokmi, a je veľmi funkčný (len treba vedieť ako na to). No bolo by pochabé to realizovať na konzum a mamon, keď takto sa dá pomáhať vzniku lepšieho sveta.
Pekne pises Jardob rad Ta citam.
par poznakmok
- milovat blizneho svojho teda toho kto mi ublizuje je masochizmus. U zidov to prikazanie znie miluj blizkeho svojho. Teda svojich. Tu by som isiel este blizsie, miluj seba. Clovek sam si je najblizsim a mal by zit a konat tak aby sebe neublizoval. Ked toto zvladne moze zacat pomahat druhym lebo to ma na sebe odskusane. Prax je kriteriom pravdy a nerobim na druhych pokusy.
-laska nam dava pravo sa branit teda aj zabijat
-negativni ludia nie su nepriatelia
-castokrat je najlepsie ludi tkz pustit nech si idu svojou cestou to sa tyka aj zivotnych partnerov aj dalsich. Aj to je laska ked to ma clovek pochopene.
 
- milovat blizneho svojho teda toho kto mi ublizuje je masochizmus. U zidov to prikazanie znie miluj blizkeho svojho. Teda svojich. Tu by som isiel este blizsie, miluj seba. Clovek sam si je najblizsim a mal by zit a konat tak aby sebe neublizoval.
Právě toto láska umožňuje, bez ní by jsme se zabíjeli na potkání. Možná právě to je jedna z příčin, proč tady jsme, aby jsme se naučili milovat všechny a všechno.
A i o tom je láska, když ti někdo ubližuje, adekvátně mu to dej vědět. I kdyby jsi mu měl dát přes hubu. I to je láska. Naučit se spolunažívat všichni mezi sebou, ne jen nejbližší.
 
Kdo má zájem si zopáknout látku o Lásce s velkým "L" a také něco o lásce s malým "l"
> Základy sociologie 4
Lidskost a cesta ní (Kniha první)
 
Já bych tu lásku definoval tak, že je to stav mysli, kdy poté, co dobrovolně a nezištně vykonáme něco prospěšného pro druhého, který to přijímá, pociťujeme pocit radosti. Žádný obchod, žádné má dáti-dal, odměnou je vykonání něčeho dobrého už samo o sobě.
Môže byť, ale som presvedčený, že to, čo my, ľudia, dokážeme definovať ako lásku, je len špička ľadovca toho, čím je v skutočnosti.
 
Právě toto láska umožňuje, bez ní by jsme se zabíjeli na potkání. Možná právě to je jedna z příčin, proč tady jsme, aby jsme se naučili milovat všechny a všechno.
A i o tom je láska, když ti někdo ubližuje, adekvátně mu to dej vědět. I kdyby jsi mu měl dát přes hubu. I to je láska. Naučit se spolunažívat všichni mezi sebou, ne jen nejbližší.
ze by sme sa zabijali na potkani? toto si kde vycital z mojho prispevku? Asi nikde. Ak sa stretnu dvaja ludia co vedia co je to seba laska nemusia mat rovnaky nazor v klude sa rozidu a akceptuju sa. To je laska v praxi. Pochopili ze druhy je inde vo svojom poznani daju si povedzme cas mozu sa stretnut opat.
 
miluj blizneho svojho je mina v prikazaniach. Nabada cloveka riesit druhych ludi namiesto seba. Ludia co nevedia milovat seba nemozu vediet co to je laska k druhym. Utrpenia je vela tazko sa na to pozera ale treba od seba zacat.
 
Som si až "fčil" všimol, aká skvelá téma je tu tiež. A hodnotné komentáre opäť.

Láska, toť kľúč ku všetkému. (tak tiež čosi na zamyslenie)


Tato slova údajně pověděl svým učedníkům Ježíš Nazaretský v době putování po Egyptě. Fragmenty těchto ponaučení jsou zachyceny v kanonických evangeliích. Celé jsou zaznamenány v takzvaných kumránských svitcích, jež byly nalezeny v Palestině u Mrtvého moře v polovině dvacátého století :


Přikázání štěstí


Když sešel z hory, kde přivítal východ Slunce, řekli ti, kdo se shromáždili u úpatí hory:


Jsi pro nás zdroj inspirace. Tvá slova mění srdce a tvá moudrost rozjasňuje rozum. Toužíme ti naslouchat. Pověz nám, kdo jsme?


Usmál se a řekl:
Jste světlo světa.
Jste hvězdy. Jste chrám pravdy.
V každém z vás je Vesmír.
Podřiďte rozum srdci, ptejte se svého srdce, poslouchejte skrz svou Lásku.
Blažení jsou ti, kdo znají jazyk bytí.


Jaký je smysl života?


Život je cesta, smysl i odměna.
Život je tanec lásky.
Vaše poslání je rozkvést.
Být je veliký dar.
Váš život je součástí historie Vesmíru.
Život je krásnější než všechny teorie.
Život je důvod k oslavě.
Život je cenný sám o sobě.
Život se odehrává v přítomnosti a smysl přítomnosti je být v ní přítomen.


Proč nás pronásleduje neštěstí?


Co jste zaseli, to také sklízíte.
Neštěstí je vaše volba.
Chudoba je výtvor člověka.
Hořkost je plod nevědomosti.
Když obviňujete, ztrácíte sílu.
Když po něčem toužíte, zaháníte štěstí.
Probuďte se.
Žebrák je ten, kdo si neuvědomuje sám sebe.
Ti, kdo nenajdou vnitřní království, jsou bezdomovci.
Kdo zbytečně plýtvá časem, stává se ubožákem.
Nedělejte ze svého života živoření.
Nedovolte davu, aby zničil vaši duši.
Ať bohatství není vaším prokletím.


Jak přemoci neštěstí?


Neodsuzujte se.
Nezříkejte se sami sebe, neboť jste božští.
Nesrovnávejte a nerozdělujte.
Za všechno děkujte.
Radujte se, neboť radost koná zázraky.
Milujte se, neboť kdo miluje sám sebe, miluje i ostatní.
Blahořečte nebezpečí, neboť odvážní nalézají blaženost.
Modlete se, pociťujete-li radost, a neštěstí se vás nedotkne.
Modlete se, ale neobchodujte s Bohem.
A vězte, že vychvalování je pro duši nejlepší modlitba a štěstí je nejlepší strava.


Jak dosáhneme štěstí?


Šťastní jsou ti, kdo jsou vděční.
Šťastní jsou ti, kdo jsou klidní.
Šťastní jsou ti, kdo našli ráj v sobě samém.
Šťastní jsou ti, kdo přijímají dary s radostí.
Šťastní jsou ti, kdo hledají.
Šťastní jsou ti, kdo jsou probuzení.
Šťastní jsou ti, kdo naslouchají hlasu Božímu.
Šťastní jsou ti, kdo naplňují svá poslání.
Šťastní jsou ti, kdo poznali jednotu.
Šťastní jsou ti, kdo se meditací přibližují k Bohu.
Šťastní jsou ti, kdo žijí v harmonii.
Šťastní jsou ti, kdo vidí krásu světa.
Šťastní jsou ti, kdo se otevřeli Slunci.
Šťastní jsou ti, kdo plynou jako řeky.
Šťastní jsou ti, kdo jsou připraveni přijmout štěstí.
Šťastní jsou ti, kdo jsou moudří.
Šťastní jsou ti, kdo si uvědomují sami sebe.
Šťastní jsou ti, kdo milují.
Šťastní jsou ti, kdo vychvalují život.
Šťastní jsou ti, kdo tvoří.
Šťastní jsou ti, kdo jsou svobodní.
Šťastní jsou ti, kdo odpouštějí.


V čem je tajemství hojnosti?


Váš život je nejcennější šperk v klenotnici Boha.
Bůh je šperk lidského srdce.
Bohatství uvnitř vás je nesmírné a hojnost kolem vás nevyčerpatelná.
Čím více dáváte, tím více dostáváte.
Svět je dost bohatý, aby se každý stal bohatým.
Nevyčítejte si bohatství.
Štěstí stojí na prahu vašeho domu.
Otevřete se hojnosti a přeměňte vše v životě ve zlato.
Blažení jsou ti, kdo našli poklad v sobě samém.


Jak žít ve světle?


Žijte naplno každý okamžik svého života.
Život, který není prožit naplno, vyvolává zatrpklost.
Vězte, že co je uvnitř, to je i vně.
Temnota světa pochází z Temnoty v Srdci.
Člověk je zárodek Slunce.
Meditace o Bohu je rozpuštění se ve Světle.
Jasná mysl je jako záře tisíci Sluncí.
Blažení jsou ti, kdo touží po Světle.


Jak dosáhnout harmonie?


Žijte prostě.
Nikomu neškoďte.
Nezáviďte.
Ať vás pochybnosti očišťují, ale neoslabují.
Zasvěťte život kráse.
Tvořte kvůli tvoření, ale ne kvůli ocenění.
Jednejte s bližními otevřeně.
Změňte minulost.
Přinášejte do Světa něco nového.
Naplňte tělo Láskou.
Staňte se energií Lásky.
Láska vše oduševňuje.
Kde je láska, tam je Bůh.


Jak dosáhnout dokonalého života?


Šťastný člověk dokáže změnit mnoho lidí.
Nešťastní zůstávají otroky.
Štěstí miluje svobodu.
Radost je tam, kde je svoboda.
Pochopte podstatu štěstí.
Otevřete se světu a svět se vám otevře.
Jestliže přestanete být v opozici, stanete se vládcem.


Jaká je podstata reality?


„Já” je jméno Věčnosti.
Uvědomění si sama sebe jsou dveře do vyšší reality.
Uvědomění si sama sebe je klíč k přeměně.
Když najdete odpověď na otázku „Kdo jsem?”, odpovíte si na všechny otázky.
Stanete se příčinou svého štěstí.


A podíval se na všechny s láskou a dodal:


„Ticho mnohé odhalí.
Buďte sami sebou.“



A v podstate je jedno, kto by to povedal, lebo je to tak výstižné a presné a plnohodnotné, že až...
 
Naposledy upravené:
Až doteraz som diskusiu nečítal, takže sa ospravedlňujem, ak niekto už niečo podobné napísal.
Ale ak vychádzam z názvu deja, o ktorý tu ide, teda o:
- definovať = de + fin + ovať
A rozoberiem toto slovo takto na súčiastky, ono označuje vlastne spôsob, akým chceme niečo:
- ohraničiť = o + hran + ičiť
Tieto dve slová majú spoločné "fin" a "hran", t. j. ide o označnie "konca" a teda aj začiatku. To je spôsob, ktorým sa naša ľudská myseľ snaží v lineárnom vnímaní všehomíra niečo vydeliť z celku a potom to popísať, prideliť tomu vlastnosti, prívlastky a slová. Tým ale vzniká značne redukcionistický popis toho, čo popisované vlastne je.
Preto by som sa spýtal ako odpoveď na tématicky položenú otázku:
"Je možné ohraničiť niečo, čo je nekonečné?"
Odpoveď:
"Je, ale vezmeš tomu tie univerzálne kvality, ktoré to má a obsahuje."
Kto nakladal niekedy seno na ostrby, vie veľmi dobre, čo ostane, keď to seno vezme suché do humna. Iba holé parohaté ostrby. Z toho plynie:
"Má vôbec zmysel snažiť sa lásku definovať/ohraničiť, ak je všetkým, všade a vo všetkom?"
Je to jeden z najviac nepochopených fenoménov. A pokúšať sa po(U)chopiť ho lineárnymi kvalitami našej ľavej hemisféry je práve to "vykosťovanie". Lásku možno pocítiť. Je básňou, je piesňou, má milión podôb. Akonáhle sa ju pokúsiš vykostiť, zistíš, že chytáš do tašky vietor a pokúšaš sa ho tam udržať. Nehovorím, že to nie je možné, otázka je ale "načo?", keď tú tašku, ktorou ho môžeš skutočne pochytiť máš vnútri seba?
 
No vidíš, @SLAV_jan_in , ty už máš lásku definovanú. Už si napísal, že je to niečo, čo je nekonečné, čo je všade a vo všetkom...

Inak, nemyslím si, že definovať, znamená ohraničovať. Definovať je matematický výraz, a matematika je jeden z hlavných pilierov Vesmíru. Matematika je nástroj MIERY.

Dôležité je to, že v matematike existujú aj nekonečné množiny, a definície nekonečna. Dokonca s nekonečnými množinami sa dajú robiť aj matematické operácie. Takže matematika je v tomto naozaj univerzálna, nič neohraničujúca (ale iba ak sa bavíme o materiálnom svete).

Ľudia sa dopúšťajú chyb, ak berú definície ako dogmy, ako niečo úplné a nemenné. Pritom v skutočnosti je to tak, že definície iba pomáhajú získať približnú predstavu o stave vecí. Inak to ani nemôže byť, pretože definície tvoria ľudia, a väčšina z ľudí má len obmedzený vhľad do objektívnej reality. Preto mnoho súvislostí im uniká a nezahrnú ich do svojej definície. Nehovoriac o tom, že slová sú nedokonalé, a nie každý ich chápe rovnako, ako ich autor.

Aj v matematike. Najprv si ľudia mysleli, že rýchlosť funguje podľa vzorca v = s/t (draha lomeno čas). No až neskôr sa prišlo na to, že na kvantovej úrovni platia iné zákony a a j z tohto vzorca existujú výnimky, preto ho treba špecifikovať presnejšie.
 
Filozofia = fileo sophiam (milujem múdrosť).
Prvým predpokladom filozofie je zvedavosť. Bez zvedavosti by človek nemal potrebu objavovať a skúmať, hľadať odpovede. Je to tá najprirodzenejšia hlbinná vlastnosť človeka. Bez nej by ani človekom nebol.
S múdrosťou neprestáva byť človek zvedavý, len dáva svojej zvedavosti čoraz zmysluplnejšiu formu: nehľadá bezhlavo, nezodpovedne, nehľadiac na následky, ale koná čoraz viac rozvážnejšie a zodpovednejšie, aby výsledkom jeho činnosti bola harmonia v ňom aj okolo neho. Aby nebol slonom v obchode s porcelánom.
Klásť si otázky, dokonca aj také, ktoré majú ťažko uchopiteľný charakter, je pre človeka prirodzené...
 
Naposledy upravené:
miluj blizneho svojho je mina v prikazaniach. Nabada cloveka riesit druhych ludi namiesto seba. Ludia co nevedia milovat seba nemozu vediet co to je laska k druhym. Utrpenia je vela tazko sa na to pozera ale treba od seba zacat.
Vše je v míře.

Dle mého to není mina, ale jen ten kdo vysvětluje (osvětluje), určuje hranice, a ty hranice když jsou mimo míru, tak je to špatně. Pokud je v přikázání napsáno: Miluj blížního svého jako sebe samého, tak v tom textu je i určitý náznak míry (vysvětlení, osvětlení toho výroku).

Když to vysvětlují kněží, tak můžou nastavit míru tak (třeba, že na tobě můžou dříví štípat a ty si to musíš nechat líbit), že je to celé špatně.

Když to vysvětluji já, tak uvádím, že je potřeba dát pozor na vše, na sebe i ostatní. A to celé v harmonii, aby nikdo nedošel úhony.

Takže vše je to jen o interpretaci a ne o tom, jestli je to špatně nebo dobře.

ze by sme sa zabijali na potkani? toto si kde vycital z mojho prispevku? Asi nikde.
To jsem říkal já, nikde jsem nepsal, že ty.
 
Vše je v míře.

Dle mého to není mina, ale jen ten kdo vysvětluje (osvětluje), určuje hranice, a ty hranice když jsou mimo míru, tak je to špatně. Pokud je v přikázání napsáno: Miluj blížního svého jako sebe samého, tak v tom textu je i určitý náznak míry (vysvětlení, osvětlení toho výroku).

Když to vysvětlují kněží, tak můžou nastavit míru tak (třeba, že na tobě můžou dříví štípat a ty si to musíš nechat líbit), že je to celé špatně.

Když to vysvětluji já, tak uvádím, že je potřeba dát pozor na vše, na sebe i ostatní. A to celé v harmonii, aby nikdo nedošel úhony.

Takže vše je to jen o interpretaci a ne o tom, jestli je to špatně nebo dobře.


To jsem říkal já, nikde jsem nepsal, že ty.
Skusim este takyto rozbor - poziciam si riadkovanie co nedavno pouzil Ludo.

1. Miluj blizneho svojho

2. ako seba sameho

Rozdelil som to schvalne aj ked je to jeden vyrok. Druha cast ktora je o sebe teda o cloveku samom v tom vyroku zanika straca sa ako keby bola nepodstatna. Ludia jej casto nevenuju pozornost. Nie je tam prikaz milovat seba ide len o odkaz milovat v poradi od druheho k sebe.

Teraz zmenim poradie riadkov, skus vnimat ten rozdiel.

1.Milovat budes seba sameho

2.rovnako ako cloveka kazdeho.

Laska by mala ist od seba k druhym a ne naopak. Seba laska neni egoizmus na tomto funguje aj priroda. Kazdy v prirode dava seba na prve miesto a pozri sa. Priroda funguje.
 
Lásku nelze definovat a uchopit ve hmotě, pak by se ji mohli zmocnit i nemravní.

Konfucius:
Bez lásky svět zahyne na sebenenávist.

Dokud ji osobně neprožijeme pouze o ní slýcháme a ten kdo ji zažije jen na malý okamžik, u toho dojde ke změně, zmoudří, protože se dotkne podstaty.

Láska nás přesahuje a je příliš komplexní než, aby jsme ji mohli uchopit, nepatří nám, ale my patříme ji.

Bůh a Láska jsou dvě strany téže mince, říká se.

Můžeme popisovat pouze její projevy, kdy zmizí v mysli pochybnosti a my víme s jistotou co dělat, co je v tu chvíli správné. Účastní se mravných rozhodnutí a požaduje od nás zvýšení mravnosti, pokud s ní chceme být (lidé, kteří ji cítí se snaží být lepší).
 
Naposledy upravené:
Skusim este takyto rozbor - poziciam si riadkovanie co nedavno pouzil Ludo.

1. Miluj blizneho svojho

2. ako seba sameho

Rozdelil som to schvalne aj ked je to jeden vyrok. Druha cast ktora je o sebe teda o cloveku samom v tom vyroku zanika straca sa ako keby bola nepodstatna. Ludia jej casto nevenuju pozornost. Nie je tam prikaz milovat seba ide len o odkaz milovat v poradi od druheho k sebe.

Teraz zmenim poradie riadkov, skus vnimat ten rozdiel.

1.Milovat budes seba sameho

2.rovnako ako cloveka kazdeho.

Laska by mala ist od seba k druhym a ne naopak. Seba laska neni egoizmus na tomto funguje aj priroda. Kazdy v prirode dava seba na prve miesto a pozri sa. Priroda funguje.
Tady si asi nerozumíme. Pokusím se napsat, co mám na mysli.

Podle mého názoru nezáleží na tom, co je napsáno jako první. Pokud dokážeme pochopit, co se děje z první nebo druhé varianty (že jde o harmonii mezi tebou a ostatními), pak na pořadí nezáleží. Obě tvrzení jsou silně zjednodušující a mohou být matoucí, což znamená, že jsou obě chybná, protože ponechávají mnoho věcí nevysvětlených (tzn. jsou v zamlčení).

Já také bojuji s tím, že přikázání jako celek nepovažuji za správné (tzn. jsou u mne v karanténě a mám k nim spoutu výhrad), ale zatím nemám náhradu za ně, nemůžu nabídnout nic lepšího nebo jiného. Je to z toho důvodu, že nevěřím ničemu, když mi KDOKOLIV káže o tom co, můžu nebo nemůžu dělat (porušuje to svobodnou vůli). A navíc jsem přesvědčený o tom, že žádné kázání neudělá ze špatného (zlého) člověka někoho dobrého. To dobro MUSÍ vycházet z člověka z jeho vlastní vůle, a ne proto, že mu to někdo nakázal.
 
Tady si asi nerozumíme. Pokusím se napsat, co mám na mysli.

Podle mého názoru nezáleží na tom, co je napsáno jako první. Pokud dokážeme pochopit, co se děje z první nebo druhé varianty (že jde o harmonii mezi tebou a ostatními), pak na pořadí nezáleží. Obě tvrzení jsou silně zjednodušující a mohou být matoucí, což znamená, že jsou obě chybná, protože ponechávají mnoho věcí nevysvětlených (tzn. jsou v zamlčení).

Já také bojuji s tím, že přikázání jako celek nepovažuji za správné (tzn. jsou u mne v karanténě a mám k nim spoutu výhrad), ale zatím nemám náhradu za ně, nemůžu nabídnout nic lepšího nebo jiného. Je to z toho důvodu, že nevěřím ničemu, když mi KDOKOLIV káže o tom co, můžu nebo nemůžu dělat (porušuje to svobodnou vůli). A navíc jsem přesvědčený o tom, že žádné kázání neudělá ze špatného (zlého) člověka někoho dobrého. To dobro MUSÍ vycházet z člověka z jeho vlastní vůle, a ne proto, že mu to někdo nakázal.
Ano s tou druhou castou suhlasim. Prikazy su vynucovanie cnosti, malo by ist o doporucenia alebo navody pre zivot. Cnostnym sa clovek ma rozhodnut byt dobrovolne.
 
No vidíš, @SLAV_jan_in , ty už máš lásku definovanú. Už si napísal, že je to niečo, čo je nekonečné, čo je všade a vo všetkom...
Neodporuje si to. Ale za skutočnú definíciu by som to nepokladal. Nechcem slovíčkariť, ale už len preto, aký koreň má slovo "deFINícia" by som toto slovo nepoužil na označenie fenoménu s názvom "Láska". Prikláňam sa skôr k slovu "vyJADRenie" alebo k nejakému podobnému slovu, ktoré môže aspoň čiastočne zachytiť niečo z tej nekonečnosti bez toho, aby to o-HRAN-ičovalo alebo deFINovalo. Pojem definícia je novodobý, používa sa často v matematike, s tým súhlasím, no zároveň je to nášmu jazyku cudzie slovo. Ako hovorí LaŠéz a Jung, duša skúmajúcu seba samú sa nemôže vydeliť zo seba samej. Ak sa o to pokúša jej vnímanie je jednoznačne o-HRAN-ičené. A možno lepšie povedať s-KRESLE-né. Keď niečo vyJADRujem tým spájam nejaký prejav celku s celkom prostredníctvom niečoho. Mimochodom vyJADRovať sa dá aj v matematike. I keď sa odborne používa všade deFINovať. Ale to už je práve problém tej racionálno-logickej ľavej hemisféry prenášajúcej obrazy do zROZUMiteľnej reči. A niekedy aj nezrozumiteľnej, ak neexistuje harmónia medzi ňou a pravou hemisférou a pokúša sa ju udržať v spomínanej klietke.
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom