Polemika k téme Tiso a 1. Slovenský štát

Hej povedali, ale koľko tomu veril? Lebo ako sám si napísal nižšie:

A počas SNP prešli celé vojenské oddiely na stranu ZSSR, a ak by tu nebol Slovenský štát, tak by ste mali oveľa väčšie straty, lebo Nemec by nemal ani toľko zľutovania čo Slovák.


A preto sa hovorí, že hrdinami je plný celý cintorín. Ostatne to, čo si tu napísal, ako to @Um naznačil je straw-man argument. A ešte väčší je toto:



Tebe ako Rusovi sa ľahko moralizuje, lebo vo vašom prípade nepriateľ bol jasný a ľahko identifikovateľný: Wehrmacht a jeho spojenci, ale my?
  • Pražské klany od začiatku išli na ruku Nemecku a robili všetko preto aby ČSR bola rozdelená, rozbuškou pre ďalšiu vojnu (dokonca kvôli tomu zabili aj Štefánika-nie raz som o tom pýtal) a aby z Českých zemí a Slovenska sa stala surovinový prívesok Nemeckého agresora (viacnásobná zrada na domácej pôde).
  • Zradili nás Briti a Francúzi tým, že podpísali Mníchovskú zradu v 1938 a Beneš po abdikácií utiekol do Londýna spolu so zlatom (čo bola ďalšia zrada).
  • ZSSR síce ponúkol pomoc ČSR, ale Poliaci odmietli pustiť vojsko a Stalin nechcel sa tam prebiť silou, lebo v tom momente ho Briti, Francúzi a Nemci spolu s Američanmi označia za agresora, a vtedy a tam na neho spolu s Japoncami vrhnú (nezradili nás Rusi, ale predsa to bola zrada).
  • A tým pádom Tiso a zbytok slovenskej politickej scény mal výber medzi zlými možnosťami, ísť ako vazal Hitlera do vojny so ZSSR alebo delenie medzi Poľskom a Maďarskom, ktoré by skončilo pre národ horšie než zle.
A ty tvrdíš to, čo @JanaK a mali sme sa vtedy hrdinsky všetci pokapať tam a vtedy v genocíde , aby sme podľa vás mali čistý morálny štít. Lebo takto by skončilo delenie Slovenska medzi Maďarskom a Poľskom, pretože Poľsko skončilo ako súčasť Nemeckej ríše lebo nie sme ani Poliaci a ani Ukrajinci, ktorí nenávidia všetko ruské a razi heslo "dobrý Rus, je mŕtvi Rus".


Nemusím predstavovať, lebo veľmi dobre viem, čo plánoval Hitler urobiť Slovanom a ostatným národom strednej Európy a viem aj to, že čo robili Nemci v Bielorusku, ale ak by to podľa tvojho prázdneho moralizovania, tak by nás zastihol ten istý osud oveľa skôr t.j. počas vojny bez možnosti efektívne klásť odpor.
Takže áno, nerád, ale podpísal by som tú zmluvu, lebo hrám o čas a tú šancu aby môj národ mohol tú pušku otočiť proti diablu.
To všetko je pravda Oracle, ale to neznamená, že tu budeme Tisa glorifikovať alebo ospravedlňovať.
 
Neviem, či tu už niekto presne zadefinoval ciele tejto diskusie. Ak áno, tak nech je tento príspevok zmazaný, prípadne ho zmažem sám.

Prečo ho píšem? Osobne vnímam, že počiatočná "zvada"/bojovnosť, ktorá nastala zozačiatku na túto tému, tak trošku ustala a všetci sa snažia pristupovať k danej otázky už oveľa viac z pozície: "Ako vec raz a navždy čo najviac objektívne vyjasniť." To sa mi páči. Žeby nám polytandem išiel ešte lepšie, navrhujem jasnú definíciu cieľov:

1. Hlavný cieľ: objektívne objasnenie histórie Slovenského štátu, bez sympatií, bez emocionálneho podfarbenia, čisto len na základe faktov a súvislostí poskladaných do ucelenej mozajky,
Dielčie ciele z hľadiska objektívnosti vo vzťahu k ľudskej koncepcii riadenia s objektívnym posúdením v rámci neľudskej (biblickej) koncepcie riadenia:
2. posúdenie procesov, ktoré predchádzali jeho vzniku,
3. posúdenie procesov, ktoré sa diali počas jeho existencie,
4. posúdenie procesov, ktoré nasledovali po jeho zániku (vo vzťahu k dnešku),
5. rozobratie úloh jeho riadiacich subjektov/objektov ako aj osobností, ktoré ho viditeľne i skryte riadili. (+ pokúsiť sa identifikovať reálne motívy jednotlivých aktérov bez ohľadu na ich chybnosť alebo správnosť, nemravnosť alebo mravnosť - jardob*)

Nechcem tu zavádzať "byrokraciu", no mám zato, že by malo byť vopred aspoň približne definované to, kam sa chceme dostať, inak cesta môže byť chaotická a príliš napätá. Ktokoľvek chce niečo dodať, zoznam cieľov je otvorený, navrhujem najprv ujasniť tento zoznam. Ak budeme mať pracovné ciele stále pred očami, nebudeme viac skĺzavať do rôznych vypätých polemík. A čo je samé hlavné, je to citlivá téma, vyhneme sa týmto spôsobom označeniu "prepisovanie histórie", pretože výsledok tohoto celého bude použiteľný aj mimo tohoto fóra a pri odvolávaní sa naň.
Dovolil som si tam doplniť drobnú vsuvku, pretože motívy sú z historického hľadiska tiež dôležité.
 
Dovolil som si tam doplniť drobnú vsuvku, pretože motívy sú z historického hľadiska tiež dôležité.
Ja som to tak veľmi zľahka vložil do tohoto, pretože som to považoval vlastne za časť výsledku:
Dielčie ciele z hľadiska objektívnosti vo vzťahu k ľudskej koncepcii riadenia s objektívnym posúdením v rámci neľudskej (biblickej) koncepcie riadenia
Takže si to rozšíril a urobil si dobre. Je dobre, že si to takto sformuloval, prípadne to môže tvoriť aj ďalší bod? Č. 6?
A navrhujem počkať nejaký čas, ak by niekto z nás čo tu o tom diskutujeme, mal niečo k tomu ešte doplniť, a potom to možno hodiť do záhlavia témy, aby všetci vrátane nových diskutujúcich aj po nejakom čase, keď by sa to znova otvorilo, si to mohli rovno prečítať v záhlaví, prípadne, ak by sme šli mimo rámca týchto cieľov, ich buď ešte doplniť, alebo upozorniť na to, že sa ide mimo cieľa, ktorý sme si nastavili. Ak teda by všetci s takýmto postupom súhlasili ...
 
Ja som to tak veľmi zľahka vložil do tohoto, pretože som to považoval vlastne za časť výsledku:

Takže si to rozšíril a urobil si dobre. Je dobre, že si to takto sformuloval, prípadne to môže tvoriť aj ďalší bod? Č. 6?
A navrhujem počkať nejaký čas, ak by niekto z nás čo tu o tom diskutujeme, mal niečo k tomu ešte doplniť, a potom to možno hodiť do záhlavia témy, aby všetci vrátane nových diskutujúcich aj po nejakom čase, keď by sa to znova otvorilo, si to mohli rovno prečítať v záhlaví, prípadne, ak by sme šli mimo rámca týchto cieľov, ich buď ešte doplniť, alebo upozorniť na to, že sa ide mimo cieľa, ktorý sme si nastavili. Ak teda by všetci s takýmto postupom súhlasili ...
Mne sa veľmi páči tá metodológia, s akou sa tu pracuje pri analýze niektorých historických tém. Väčšinou sa do takejto diskusie zapájajú ľudia, ktorí majú načítaných veľa historických materiálov a majú vytvorené určité chápanie, určitú mozaiku. V histórii vždy vznikajú určité prúdy, akým sú tieto fakty intepretované. A keď sa takéto rozdielne skupiny začnú baviť, tak zvyčajne sa začnú navzájom konfrontovať slabé miesta týchto interpretácií. Niekedy tie slabé miesta v zdôvodnených postojoch môžu byť spôsobené aj chýbajúcimi informáciami. Ale často to môže byť aj tým, že daný názor nie je životaschopný a bol umelo vytváraný a pretlačovaný.

Takýmto spôsobom môže aj pozorný laik, pozorný nehistorik získať celkom dobrý obraz o určitej téme. A to je skvelé. Z metodologického hľadiska takéto polemiky veľmi pomáhajú mnohým ľuďom a šetria čas.
Ak by sa tým prekúsaval človek sám, tak by musel preštudovať množstvo materiálov od jednej názorovej skupiny, a množstvo materiálov od ich oponentov. Musel by nachádzať tie kľúčové body, ktoré si navzájom vyčítajú, oddeľovať lži a polopravdy.

Ak by niekto mal takéto znalosti a nebol by ochotní sa o ne podeliť, bolo by to, akoby vynálezca auta nútil ostatných vymýšľať auto od nuly. Takto sebecký je princíp copyrightu, ale ten KSB príliš neuznáva. Informácie sú dar Zhora, a o všetky prospešné znalosti je fér sa deliť. Nikto nie je ich majiteľom, ale iba správcom.
 
Naposledy upravené:

Príhovor Jozefa Tisa z augusta 1942​

„(...) Ešte by som sa zmienil o jednej otázke, ktorá sa spomína, a to o otázke židovskej. Vraj, či je to kresťanské, čo sa robí. Je to ľudské? Nie je to rabovka? Ale pýtam sa ja: Je to kresťanské, keď sa národ slovenský chce zbaviť svojho večného nepriateľa, Žida? Je to kresťanské? Láska k sebe je príkazom božím, a tá láska k sebe mi rozkazuje, aby som od seba odstránil všetko to, čo mi škodí, čo mi ohrozuje život. A že Slovákovi židovský živel ohrožoval život, myslím, o tom nikoho netreba presvedčovať. (...)“
J. Tiso na dožinkovej slávnosti v Holíči v auguste 1942
Mozte si z hladiska KSB urobit rozbor pre seba pripadne aj napisat nieco k tomu.
https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:TMP.119?collection=83
"Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou! 38 To je najväčšie a prvé prikázanie. 39 Druhé je mu podobné: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého! 40 Na týchto dvoch prikázaniach spočíva celý Zákon i Proroci." "


Biblicka koncepcia - pyramida od hora dole:
1.Milovat budes pana boha svojho - GP oko.
2.Milovat budes tich co Ti ublizuju - v pyramide viacurovnova vrstva parazitov
3. Milovat mozes nasledne aj seba - na spodku pyramidy otroci.
Teraz podme k tomu prihovoru J.Tisa v Holici august 42, vyberam z neho
Láska k sebe je príkazom božím, a tá láska k sebe mi rozkazuje, aby som od seba odstránil všetko to, čo mi škodí, čo mi ohrozuje život.
Sebalaska pochopenie seba a danie seba na prve miesto v zivote je na samostatnu diskusiu. Otroci za tie starocia ked mali milovat tych hore ani nemaju tusenia co to moze byt.
Tiso tymto ponimanim lasky naburava strednu vrstvu pyramidy moci vyzdvihuje otrokov dava ich pred strednu vrstvu. Naburava cely koncept pyramidy.Tu treba hladat aj odpoved na pohorsenie samotneho papeza a verchusky Vatikanu voci Tisovi. Vatikanska verchuska urcite vie o ulohe cirkvi v hierarchii moci a videli co sa na Slovensku deje.
J. Tiso zil velmi striedmym zivotom. Bol obycajnym fararom aj pocas vykonu politickej funkcie sluzil omse na fare v Banovciach nad Bebravou. Na fare prijimal prostych ludi mal s nimi kontakt, snazil sa pomoct ked ho prosili napravat nejaku nepravost. Mal spatnu vazbu. Motivacia jeho konania nebola zistna umrel bezmajetny. Na ktory egregol bol napojeny ostava otazkou nezodpovedanou.
V publikovanom rozhovore s rabim je spomenuty aj horeuvedeny Tisov prejav z Holica ale presne ta cast ze to robime z lasky k sebe tam nie je. O tomto to je ked sa cita a pocuva len cast v prospech obzaloby.
J.Tiso: Nas nacionalizmus je nie nenavist k niekomu ale horuca laska k svojeti.
Pozn. Neviem ci v tom case slovensky jazyk zahrnal pojem z anglictiny patriotizmus. Zrejme nie lebo som ho v Tisovych prejavoch nezaregistroval. Obsahovo ale ide o patriotizmus.
 
  • Súhlas
Reactions: Um
J.Tiso: Nas nacionalizmus je nie nenavist k niekomu ale horuca laska k svojeti.
Pozn. Neviem ci v tom case slovensky jazyk zahrnal pojem z anglictiny patriotizmus. Zrejme nie lebo som ho v Tisovych prejavoch nezaregistroval. Obsahovo ale ide o patriotizmus.
Takže "z lásky k svojeti" Tiso poslal slovenské vojáky do války s Ruskem?
Zřejmě z lásky k svojeti projevil iniciativu, aby Slovensko vstoupilo do války s Ruskem 2 dny po vpádu Hitlera. Přičemž tuto iniciativu už projevil v květnu, měsíc a půl před vypuknutím. Když o nevyhnutelnosti války vědět mohli jen zasvěcení.
Ta válka Rusko stála téměř 30 milionů životů. S ostatními zeměmi v Evropě to bylo 50 milionů.

Podle mě je to divná láska k svojetí...
 
Takže "z lásky k svojeti" Tiso poslal slovenské vojáky do války s Ruskem?
Zřejmě z lásky k svojeti projevil iniciativu, aby Slovensko vstoupilo do války s Ruskem 2 dny po vpádu Hitlera. Přičemž tuto iniciativu už projevil v květnu, měsíc a půl před vypuknutím. Když o nevyhnutelnosti války vědět mohli jen zasvěcení.
Ta válka Rusko stála téměř 30 milionů životů. S ostatními zeměmi v Evropě to bylo 50 milionů.

Podle mě je to divná láska k svojetí...

Takže "z lásky k svojeti" Tiso poslal slovenské vojáky do války s Ruskem?
Zřejmě z lásky k svojeti projevil iniciativu, aby Slovensko vstoupilo do války s Ruskem 2 dny po vpádu Hitlera. Přičemž tuto iniciativu už projevil v květnu, měsíc a půl před vypuknutím. Když o nevyhnutelnosti války vědět mohli jen zasvěcení.
Ta válka Rusko stála téměř 30 milionů životů. S ostatními zeměmi v Evropě to bylo 50 milionů.

Podle mě je to divná láska k svojetí...
Vojna zacala Mnichovskou zradou v r.1938 tam treba posunut uvazovanie. Boli vytycene uzemia a narody ktore sa jej budu ucastnit. Ci by tu slovensky stat bol alebo nie, toto uzemie a jeho zdroje by boli pouzite na vojnu so sovietskym zvazom. Ja suhlasim s popolvarovym clankom kde tu vojnu odsudil a bolo to tam dobre popisane. V rozbore som pisal o niecom inom skus k tomu.
 
Rony, tyhle snahy udělat z Tisa otce slovenského národa, ve mně nic kromě nevůli nevyvolávají.
Protože vybíráš jen hrozinky z koláče. Třeba toto:
Sebalaska pochopenie seba a danie seba na prve miesto v zivote je na samostatnu diskusiu. Otroci za tie starocia ked mali milovat tych hore ani nemaju tusenia co to moze byt.
Tiso tymto ponimanim lasky naburava strednu vrstvu pyramidy moci vyzdvihuje otrokov dava ich pred strednu vrstvu. Naburava cely koncept pyramidy.Tu treba hladat aj odpoved na pohorsenie samotneho papeza a verchusky Vatikanu voci Tisovi. Vatikanska verchuska urcite vie o ulohe cirkvi v hierarchii moci a videli co sa na Slovensku deje.
Nacisti tu pyramidu tak nakopli, že dovedli lásku k sobě až k dokonalosti.
Vatikán byl pohoršen Tisem ne kvůli tomu, že kázal milovat víc sebe, nakonec něco podobného káže i Tora a tam není rozporu s Vatikánem.
Vatikánu se nelíbilo, že Tiso, jako hodnostář církve se zapletl s holokaustem a tím hodil stín na katolickou církev. Navíc, Vatikán zareagoval v době, kdy situace na frontě se obrátila. Proto si alibisticky umyl ruce. Kdyby v čele Slovenského státu stál voják nebo civil, který do kostela zajde jednou za týden, Vatikán by nějaké vystěhování židů vůbec nepohoršovalo.
To, že Tiso žil prostým životem, mě tolik nedojímá. Vadí mi, skutečnosti, které jsem v této diskuzi už popsal, takže se nebudu opakovat.
Vojna zacala Mnichovskou zradou v r.1938 tam treba posunut uvazovanie. Boli vytycene uzemia a narody ktore sa jej budu ucastnit. Ci by tu slovensky stat bol alebo nie, toto uzemie a jeho zdroje by boli pouzite na vojnu so sovietskym zvazom. Ja suhlasim s popolvarovym clankom kde tu vojnu odsudil a bolo to tam dobre popisane. V rozbore som pisal o niecom inom skus k tomu.
Zkus spíše pouvažovat, jak Tiso osobně přispěl k tomu, aby se Mnichovská zrada mohla uskutečnit.
Jinak to vypadá, jako nějaký fatalismus - co si GP usmyslí, to vykoná. A činy politiků a malých lidí zde nehrají roli?
 
Naposledy upravené:
Rony, tyhle snahy udělat z Tisa otce slovenského národa, ve mně nic kromě nevůli nevyvolávají.
Protože vybíráš jen hrozinky z koláče. Třeba toto:

Nacisti tu pyramidu tak nakopli, že dovedli lásku k sobě až k dokonalosti.
Vatikán byl pohoršen Tisem ne kvůli tomu, že kázal milovat víc sebe, nakonec něco podobného káže i Tora a tam není rozporu s Vatikánem.
Vatikánu se nelíbilo, že Tiso, jako hodnostář církve se zapletl s holokaustem a tím hodil stín na katolickou církev. Navíc, Vatikán zareagoval v době, kdy situace na frontě se obrátila. Proto si alibisticky umyl ruce. Kdyby v čele Slovenského státu stál voják nebo civil, který do kostela zajde jednou za týden, Vatikán by nějaké vystěhování židů vůbec nepohoršovalo.
To, že Tiso žil prostým životem, mě tolik nedojímá. Vadí mi, skutečnosti, které jsem v této diskuzi už popsal, takže se nebudu opakovat.

Zkus spíše pouvažovat, jak Tiso osobně přispěl k tomu, aby se Mnichovská zrada mohla uskutečnit.
Jinak to vypadá, jako nějaký fatalismus - co si GP usmyslí, to vykoná. A činy politiků a malých lidí zde nehrají roli?
Áno, Vatikán mohol mať takéto obavy, keďže prezidentom bol biskup. Aj keď na druhú stranu Pius XII bol historicky kontroverzný pápež. Polemizuje sa o ňom, či nenadržal Hitlerovi.
Vatikán teoreticky mohol mať skôr informácie o tom, čo sa deje v koncentračných táboroch. A možno bol aj do niektorých vecí zasvätený.

Inak, my dnes máme tendenciu súdiť ľudí tej doby z pohľadu toho, čo už o tých procesoch vieme. Vieme, že Hitler sa dopúšťal neľudských zločinov. Ale verejnosť tej doby také informácie nemala, mala len propagandu o Židoch, a historické skúsenosti s nimi. Niektoré "elity" mohli vedieť viac, byť zasvätené.
Ale ako už bolo vyššie spomenuté, o genocíde v koncentračných táboroch sa verejnosť dozvedela až niekedy v roku 1944. To pravdepodobne celkom zmenilo verejnú mienku na dané procesy aj na ich propagátora.
Ide o to, že ak zrúdnosť tej doby a plánov nacistov vnímame dnešnou optikou, tak nemusíme dosť dobre pochopiť a vnímať ducha tej doby: čo si mysleli a cítili bežní ľudia tej doby.
 
Dám sem fragment z knihy "Globálne riadenie a Človek" (tie citáty Pia XII sú aj v Mrtvej vode II):

"Veľké vojenské konflikty vedú k obrovským finančným požiadavkám, ktoré sú uspokojované medzinárodnými bankármi financujúcimi vlády. Je to epocha globálneho kšeftu. Nie všetci si reálne uvedomujú, že Hitler v roku 1935 ešte nemal ani jeden tank, ani jedno delo, ani jedno lietadlo. A preto buďte kritický pri analýze krokodílích sĺz nad obeťami 2. svetovej vojny zo strany tých, ktorí kultivovali a financovali hitlerizmus a manipulovali Hitlera, ktorý bol len bábkou v globálnej finančnej operácii zmeny doláru na hlavnú svetovú rezervnú valutu, na rozdiel od valút reálne bojujúcich mocností.

Noviny „Na stráži Vlasti“ zo dňa 26.04.1991 uviedli úryvok z dokumentu № 2143/41 úseku № 3 III oddelenia Abwehru z 12. júla 1941, ktorý informuje o debate predstaviteľa americkej špeciálnej misie pri Vatikáne, Tittmana, s pápežom Piom XII. Konkrétne ide reč o finančnej podpore Vatikánu Rooseveltom z tajných fondov, keď začiatkom vojny prestali do Vatikánu prúdiť peniaze z Belgicka, Holandska, Francúzska, Rakúska a Španielska. Pápež podával USA správu ohľadom čerpania „sponzorských“ súm, určených predovšetkým na vytvorenie agentúrnej siete. Sú tam aj nasledovné slová: «Na prahu vojny medzi Nemeckom a Ruskom urobí Vatikán všetko nevyhnutné, aby urýchlil začiatok vojny medzi Nemeckom a Ruskom, a dokonca k tomu povzbudí aj Hitlera tým, že mu prisľúbi morálnu podporu. Nemecko, povedal pápež, nad Ruskom zvíťazí, no jeho sily to natoľko oslabí, že potom sa k nemu bude možné správať inak».

V tom istom dokumente sa tiež píše, že pápež, odmietajúci výčitky poľského veľvyslanca ohľadom toho, prečo Vatikán nepodporuje Poľsko, mu povedal približne nasledovné: «Spomeňte si, ako často sa v cirkevných dejinách stávalo to, že Pán Boh využil človeka alebo celý národ ako rukojemníka za celé ľudstvo, a potom ho hodil do ohňa, keď rukojemník svoju úlohu vyplnil. Tak bude aj s Nemeckom, treba len trpezlivo vyčkať a nenechať sa predčasne vtiahnuť do nerozumných činov». Jednoduchšie povedané, Poľsko je len pešiakom v globálnej hre, a hranie tejto hry nie je záležitosťou Poliakov. Podobne, ako ani Nemcov sa netýka, prečo a v mene čoho musia bojovať s Ruskom a prečo nie je dovolené prekročiť hranicu so Švajčiarskom, aby ho okupovali a prisvojili si „svetový pohár“.
"
-----------------------------

A to sú slová pápeža Pia XII, ktorý bol na Vatikánskom stolci v čase 2. sv. vojny.
 
….Boli vytycene uzemia a narody ktore sa jej budu ucastnit. Ci by tu slovensky stat bol alebo nie, toto uzemie a jeho zdroje by boli pouzite na vojnu so sovietskym zvazom.….

Dovolil by som si len napísať to iste , len inými slovami, takými prostými , jednoduchými. Silnymi hráčmi boli vytýčené mantinely a rámce spolu s figúrkami na šachovnici - kto čo môže a nemôže ako figúrka urobiť . Slovensko ,ako nejaký hráč - figúrka , v podobe Tisa , ktorého sa teraz nálepkuje , urobil zle rozhodnutia , ale aké pohnútky ho k tomu viedli , prečo , to ja osobne nepoznam -neviem a tiež pochybujem ,že by Tiso ovládal terajšie znalosti KSB . Takže je ľahké súdiť - “teraz” . Slovensko , s figúrkou Tiso , nebolo žiadným hráčom v hre a o svojich zdrojoch už vôbec nerozhodovalo - mohlo iba lavírovať . A ako písal Popolvar , Slovensko si svoj tzv. “dlh” ,alebo karmu odpracovalo. Koľko, že to tých 102 dedín na tom malom Slovensku bolo niktorých doslova do základov vypálených, kde ľudía končili aj vo vápenke - proti fašizmu . A to naše SNP trvalo viac ako 3 mesiace bojov “len” o naše a na našom území - proti fašizmu Napriklad taký náš bojovný sused zo severu za Tatrou bojoval “aj” osvoje územie kde boje netrvali ani tie 3mesiace. To iste Dukla , koľko že našich Slovákov ,tam ostalo - proti fašizmu . To bol účet ,ktorý sme si museli sami zaplatiť za ten náš zmieňovaný Slovensky fašizmus . Teraz bojujeme naše SNP-2 , opäť tu je fašizmus schovaný za “liberálne hodnoty” a derie sa k moci - čaká nás druhe kolo volieb -proti fašizmu.
 
Nacisti tu pyramidu tak nakopli, že dovedli lásku k sobě až k dokonalosti.
Vatikán byl pohoršen Tisem ne kvůli tomu, že kázal milovat víc sebe, nakonec něco podobného káže i Tora a tam není rozporu s Vatikanem
Tiso nekazal milovat vic sebe. Zjavne nerozumies (mozno ani nechces rozumiet) tomu co som pisal.
Putin: Na co je nam taky svet v ktorom nie je rusko. To je o laske k sebe.
Akokolvek spajat nemecky alebo zidovsky nacizmus s tym co sa dialo na Slovensku je nezmysel. Nemecky nacizmus bol o nadludoch a podludoch zidovsky o vyvolenych ludoch.Slovania vcetne slovakov v ponimani nemeckeho nacizmu boli podludia. Podludia asi nacistami byt nemozu. Neexistuju ziadne vyjadrenia slovenskych politikov kde by sa podobnym sposobom ako v nemecku vyjadrovali. Slovensky politika nesledovala ziadne expanzivne ciele nehladala zivotny priestor nikde inde okrem toho co nam patrilo.
 
Naposledy upravené:
Co sa tyka genocidy zidov. Ze Tiso musel vediet a ze mal informacie atd. Neexistuje jediny doklad o tom ze by to vedel. Vsetko su len dohady. Na rokovanie vlady priniesol zoznami zidov ktori boli zrejme zavrazdeni viceguverner narodnej banky Imrich Karvas. Imrich Karvas bol slobodomurar, zrejme ho prijali ked bol vo Francuzku rovnako ako Stefanika. Slobodomurari info mali a je zaujimave ze niekde nie je zmienka ( aspon o tom neviem) odkial tie info mal Karvas nikto za tym nepatral. Vlada nasledne trensporty zastavila.
 
Naposledy upravené:
Zkus spíše pouvažovat, jak Tiso osobně přispěl k tomu, aby se Mnichovská zrada mohla uskutečnit.
Jinak to vypadá, jako nějaký fatalismus - co si GP usmyslí, to vykoná. A činy politiků a malých lidí zde nehrají roli?
Ako, preboha, mohol Tiso, prispieť ku Mníchovskej zrade ??? To je hádam už trochu prehnané. Nič v zlom, bratia Česi, ale namiesto tvrdých útokov na vojnový slovenský štát, skúste pouvažovať nad úlohou Beneša, prijatím "Mníchova", zrušením mobilizácie, jeho útekom do Londýna (zradou), odzbrojením čs.armády a vlastne umožnením, aby sa nemecká armáda naozaj dobre vyzbrojila čs.zbraňami ... Nikto tu nechce Tisa glorifikovať, ale snažíme sa o čo najlepšie zhodnotenie jeho úlohy, konania, vtedajších možností a hlavne by sa malo vychádzať z vtedajších reálií, čo bolo a čo nebolo možné.

A Taurus, za otca národa nie je (resp. nebol) považovaný Tiso, ale Andrej Hlinka.
 
Akokolvek spajat nemecky alebo zidovsky nacizmus s tym co sa dialo na Slovensku je nezmysel. Nemecky nacizmus bol o nadludoch a podludoch zidovsky o vyvolenych ludoch.Slovania vcetne slovakov v ponimani nemeckeho nacizmu boli podludia. Podludia asi nacistami byt nemozu. Neexistuju ziadne vyjadrenia slovenskych politikov kde by sa podobnym sposobom ako v nemecku vyjadrovali. Slovensky politika nesledovala ziadne expanzivne ciele nehladala zivotny priestor nikde inde okrem toho co nam patrilo.
Rony, víš, co je to nadsázka?
Tiso tymto ponimanim lasky naburava strednu vrstvu pyramidy moci vyzdvihuje otrokov dava ich pred strednu vrstvu. Naburava cely koncept pyramidy.Tu treba hladat aj odpoved na pohorsenie samotneho papeza a verchusky Vatikanu voci Tisovi. Vatikanska verchuska urcite vie o ulohe cirkvi v hierarchii moci a videli co sa na Slovensku deje.
Ten německý a židovský nacismus jsem použil jako příklad ke tvé úvaze o rozbití Tisem konceptu pyramidy, kterým jsi odůvodňoval pohoršení Vatikánu vůči Tisovi. Tam nešlo o srovnání. Důvody pohoršení Vatikánu jsem uvedl zde:
Vatikán byl pohoršen Tisem ne kvůli tomu, že kázal milovat víc sebe, nakonec něco podobného káže i Tora a tam není rozporu s Vatikánem.
Vatikánu se nelíbilo, že Tiso, jako hodnostář církve se zapletl s holokaustem a tím hodil stín na katolickou církev.
Tiso nekazal milovat vic sebe. Zjavne nerozumies (mozno ani nechces rozumiet) tomu co som pisal.
Putin: Na co je nam taky svet v ktorom nie je rusko. To je o laske k sebe.
Za prvé jsi uvedl citaci Tisa: "Láska k sebe je príkazom božím, a tá láska k sebe mi rozkazuje, aby som od seba odstránil všetko to, čo mi škodí, čo mi ohrozuje život."

Za druhé, nedomnívám se, že po rozdělení Československa židé nebo Češi, které také vyháněli, ohrožovali Slovensko na životě.
Zde je zajímavý článek o tom, jak vyháněli Čechy, kteří se nejdříve naučili slovenský jazyk, aby pomohli vytvořit kádrovou základnu na Slovensku a pak se z nějakých, mně neznámých důvodů stáli hrozbou pro Slováky.

ČECHA DO MECHA. OD ŘÍJNA 1938 ODEŠLO ZE SLOVENSKA PŘES 60 TISÍC KRAJANŮ


Citace Putina je o něčem jiném. Svět bez Ruska, jako civilizace míry stejně zanikne. Protože bez Ruska a ruské koncepci se svět bude rozvíjet podle nelidské koncepci GP, která nebude podpořená shora:
- omezení počtu obyvatel na planetě na 500 milionů, kterým bude vládnout satanská třída otrokářů.
Svět se stane jednou velkou Atlantidou. Víš, jak dopadla?
Takový svět němá smysl udržovat, proto Rusko na svoji záchranu použije všechny prostředky, včetně jaderných zbraní.
 
A to naše SNP trvalo viac ako 3 mesiace bojov “len” o naše a na našom území - proti fašizmu Napriklad taký náš bojovný sused zo severu za Tatrou bojoval “aj” osvoje územie kde boje netrvali ani tie 3mesiace. To iste Dukla , koľko že našich Slovákov ,tam ostalo - proti fašizmu . To bol účet ,ktorý sme si museli sami zaplatiť za ten náš zmieňovaný Slovensky fašizmus .
Presnejšie - Poliaci bojovali len mesiac a pár dní ... Na Dukle a v okolí je plno hrobov slovenských vojakov, stačí si urobiť výlet ku pamätníku. Veľa slovenských a rusínskych mien, samozrejme aj české. Btw základ Svobodovej armády tvorili slovenskí vojaci, ktorí buď prebehli k sovietom alebo boli v zajatí. T.j. bolo ich veľa a už mali bojové skúsenosti, českí boli najmä dôstojníci (tradícia ešte z 1.ČSR). Česi sa vo veľkých počtoch pridávali najmä keď prišla Svobodova armáda na Volyň a Halič, kde bolo české osídlenie.
 
Mne sa napríklad nepáči, keď kotlebovci a iné hnutia, ktoré sa hlásia k Tisovi a prvému štátu, spochybňujú a hania SNP. Veď táto aktivita vyšla od predstaviteľov tohto štátu, od niektorých členov vlády. A sotva to mohli organizovať otvorení fašisti ako Tuka (premiér). Toto musela organizovať frakcia umiernených, ktorí mysleli na budúcnosť a chceli z toho močiara (celkovej situácie na medzinárodnom poli) nájsť východisko.

Ak niekto spochybňuje SNP (hoci aj v ňom nemuselo prebiehať všetko ideálne a bez neprávostí), tak určite preto, že mu neprekážal fašizmus, ale marxistické hnutie (veď vtedy iné ani nebolo, len nacionalizmus a marxizmus), ktoré sa šírilo z Ruska. A možno preto, že je skrytý fanúšik fašizmu. O tom je podľa môjho názoru kotlebove ĽSNS a Švecove SHO. Sú vlastne ideovými pokračovateľmi tej extrémne formy nacionalizmu, ktorý hraničil alebo sa prelýnal s fašizmom.
 
Mne sa napríklad nepáči, keď kotlebovci a iné hnutia, ktoré sa hlásia k Tisovi a prvému štátu, spochybňujú a hania SNP. Veď táto aktivita vyšla od predstaviteľov tohto štátu, od niektorých členov vlády. A sotva to mohli organizovať otvorení fašisti ako Tuka (premiér). Toto musela organizovať frakcia umiernených, ktorí mysleli na budúcnosť a chceli z toho močiara (celkovej situácie na medzinárodnom poli) nájsť východisko.

Ak niekto spochybňuje SNP (hoci aj v ňom nemuselo prebiehať všetko ideálne a bez neprávostí), tak určite preto, že mu neprekážal fašizmus, ale marxistické hnutie (veď vtedy iné ani nebolo, len nacionalizmus a marxizmus), ktoré sa šírilo z Ruska. A možno preto, že je skrytý fanúšik fašizmu. O tom je podľa môjho názoru kotlebove ĽSNS a Švecove SHO. Sú vlastne ideovými pokračovateľmi tej extrémne formy nacionalizmu, ktorý hraničil alebo sa prelýnal s fašizmom.
Poprosím o info, kde sa píše, že frakcia umiernených politikov vlády Slovenského štátu spoluorganizovala SNP. Ďakujem
 
Poprosím o info, kde sa píše, že frakcia umiernených politikov vlády Slovenského štátu spoluorganizovala SNP. Ďakujem
To by vedel lepšie vysvetliť Ľudo. Ale možno sa niekto aj tu nájde. Ale myslíš si, že SNP sa zorganizovalo samo? Že by to bolo možné, ak by to nebolo robené na úrovni štátnych zložiek? Neboli v SNP aj slovenskí generáli, regulérne vojenské oddiely?
 
Naspäť
Top Bottom