Polemika k téme Tiso a 1. Slovenský štát

Další zdroj, který píše, že Tiso věděl, co se děje s židy v Polsku:
V čom som ja "horší zdroj" ako "další zdroj" z hladiska 100% overitelnej pravdy?
Nebol som prítomný=spolieham sa na intuíciu(subjektívnosť), logičnosť(svoj svetonázor)?
"his-torické(aj dej-inné) záznamy" môžu byť 0 až 100% pravda, rovnako ako lož!
Takže rozlišujme medzi 99% overitelnou vecou a medzi 0 až 100% domienkou.
Viem som tu nový a "neotesaný", ale som tu lebo...(neviem, dva komenty a sám uznám že špatne?)😉
 
V čom som ja "horší zdroj" ako "další zdroj" z hladiska 100% overitelnej pravdy?
Nebol som prítomný=spolieham sa na intuíciu(subjektívnosť), logičnosť(svoj svetonázor)?
"his-torické(aj dej-inné) záznamy" môžu byť 0 až 100% pravda, rovnako ako lož!
Takže rozlišujme medzi 99% overitelnou vecou a medzi 0 až 100% domienkou.
Viem som tu nový a "neotesaný", ale som tu lebo...(neviem, dva komenty a sám uznám že špatne?)😉
Ten "další zdroj" uvádí konkrétní události, které svědčí o tom, že Tiso věděl....
Když chceš něco rozporovat, tak uveď konkrétně co. Jinak to vypadá na spamování diskuze.
 
Naposledy upravené:
Ten "další zdroj" uvádí konkrétní události, které svědčí o tom, že Tiso věděl....
Když chceš něco rozporovat, tak uveď konkrétně co. Jinak to vypadá na spamování diskuze.
Nechcem nič spamovať, len poukázať na, že "zdroj" = "zdroj", nie pravda/istina.
Ale budem rešpektovať, že úvahy nie sú "zdroje".
 
Nechcem nič spamovať, len poukázať na, že "zdroj" = "zdroj", nie pravda/istina.
Ale budem rešpektovať, že úvahy nie sú "zdroje".
Nejde o úvahy, důležité je uvedení událostí, které zde dosud nebyly zmíněny, jako např. události v Žitomiru nebo to, že exilová vláda v Londýně tlačila na Vatikán,...
 
Nejde o úvahy
Súhlasím že ide o úprimné hladanie skutočných udalostí, ale ja nie som ani historik ani človek čo by sa tým chcel zapodievať(hladať články o tom atd.), tak som dal len nejaké svoje úvahy(ak by to náhodou malo nejaký význam) a tým som v danej téme nateraz(čo sa úvah týka) skončil.
 
Polemizuje sa o ňom, či nenadržal Hitlerovi.
Ono to bylo tak. Zprvu podporoval fašistické režimy v Itálii, Rakousku, Polsku (tam byl před tím papežským nunciem a podněcoval pogromy na Židy a vypalování pravoslavných kostelů na východě), Chorvatsku a potom i na Slovensku. Hitlerovo Německo nepodporoval, protože to si budovalo vlastní mytologii a vnímal ho jako nebezpečnou konkurenci. Proto také odsuzoval anšlus Rakouska. To se ale změnilo po napadení SSSR, které Vatikán jednoznačně uvítal. Pro něj byl drang nach osten za prvé tažením proti bezbožnému bolševismu a za druhé proti pravoslaví. Papežský nuncius v Německu tehdy řekl osobně Hitlerovi, že mu dříve nerozuměl, ale teď už mu rozumí.
 
Ten "další zdroj" uvádí konkrétní události, které svědčí o tom, že Tiso věděl....
Když chceš něco rozporovat, tak uveď konkrétně co. Jinak to vypadá na spamování diskuze.
Janka, ten dokument sa odvoláva na pápežské nóty a nejaké petície odovzdané vláde. Seriózne by bolo, keby sa tie dokumenty dali overiť, že skutočne existovali. Tak ako sa dnes dá overiť veľa fotokópii dokumentov z ruských archívov. Ja neviem, možno autor článku čerpal info z kníh, ktoré sú aj uvedené pod článkom a možno tam tie fotokópie sú, alebo aspoň odkazy na takéto archívne materiály. Ak by sme mali tieto archívne doklady, dalo by sa to brať seriózne. Inak je to len na dôvere slovám týchto autorov.
Nehovorím to preto, aby som sa zastal Tisa. Možno sa naozaj ukáže, že o genocíde vedel. Potom by už nebolo čo riešiť. Ide skôr o serióznosť materiálov, s ktorými pracujeme. Odlíšenie neoveriteľného od overiteľného. Teda o metodológiu.

Tá vedomosť o pogromoch by sa dala ešte chápať tak, že aj keď sa Hitler dopustil takýchto pogromov, tak možno Tiso z nejakého dôvodu Hitlerovi dôveroval, že v tomto konkrétnom prípade slovenských Židov dodrží sľub a nič sa im nestane. Aj taká možnosť je, neviem.
 
@rony , škoda že si to vzdal. Takto to vyzerá, že ti došli argumenty a trpezlivosť, kým ostatným tá trpezlivosť nedošla a vkladajú sem nové a nové zdroje.

Ak by som mal tak rozsiahle vedomosti ako ty alebo Taurus, tak by som sa nevzdával a pracoval ďalej. Moje historické vedomosti sú ale veľmi chudobné, preto nemám k tejto téme veľmi čo pridať, snáď len logické postrehy a poznámky k metodologii. Nič viac.
 
Naposledy upravené:
Janka, ten dokument sa odvoláva na pápežské nóty a nejaké petície odovzdané vláde. Seriózne by bolo, keby sa tie dokumenty dali overiť, že skutočne existovali. Tak ako sa dnes dá overiť veľa fotokópii dokumentov z ruských archívov. Ja neviem, možno autor článku čerpal info z kníh, ktoré sú aj uvedené pod článkom a možno tam tie fotokópie sú, alebo aspoň odkazy na takéto archívne materiály. Ak by sme mali tieto archívne doklady, dalo by sa to brať seriózne. Inak je to len na dôvere slovám týchto autorov.
Nehovorím to preto, aby som sa zastal Tisa. Možno sa naozaj ukáže, že o genocíde vedel. Potom by už nebolo čo riešiť. Ide skôr o serióznosť materiálov, s ktorými pracujeme. Odlíšenie neoveriteľného od overiteľného. Teda o metodológiu.

Tá vedomosť o pogromoch by sa dala ešte chápať tak, že aj keď sa Hitler dopustil takýchto pogromov, tak možno Tiso z nejakého dôvodu Hitlerovi dôveroval, že v tomto konkrétnom prípade slovenských Židov dodrží sľub a nič sa im nestane. Aj taká možnosť je, neviem.
Jardobe, a nechtěl bys nás s Janou nejraději vyslat rovnou do archivu, ať ti ten papír tam najdeme a přineseme ?;)
Tohle přece není ani v lidských silách na každé tvrzení sehnat papír. Proč to nepožaduješ po oponentech? těm stačí zveřejnit odkaz na rozhovor z někým a už se to bere, jako pravda pravdoucí i bez papíru. Hlavně, že to zapadá do osobní mozaiky zúčastněných. Ale běda potom, když začínáš bortit mýty, to je potom oheň na střeše a požadují se důkazy, hmatatelné, nejraději z archivu i s razítkem. A kdyby se to dohledalo, stejně se najde někdo,
kdo vysloví pochybnost, ve smyslu, že i ten důkaz se dá zfalšovat.
Každý dokument není zveřejněn na internetu. Ale existují výzkumy historiků v knižních vydáních a vědeckých publikacích, ze kterých některé kapitoly na internetu najdeš. Historiků, kteří do těch archivů chodí a dohledávají informace na místech. Ti historici, pokud odkazují na nějaké konkrétní události - datované dopisy, setkání, dokumenty atd. jsou kontrolovány ze strany vědecké obce, protože i mezi nimi existují různé proudy a názory na různé historické událostí a některá nová fakta se jím prostě nehodí do už zveřejněných koncepcí. Veřejnost v podstatě by měla takovým faktům důvěřovat, dokud se neprokáže opak. Naštěstí moderní historie je poměrně dobře zdokumentována ale existují situace, kdy ve státním zájmu archivy ještě nejsou zpřístupněny. Např. Británie ještě nezveřejnila dost ze svých archivů, které se vztahují ke 20. století.

Já jsem zveřejnil fakta z publikace slovenského historika Eduarda Nižňanského Holokaust na Slovensku . V spolupráci s Ivanom Kamencom, Katarínou Hradskou a vojenským historikom Igorom Bakom realizuje Nižňanský vydávanie vedeckej edície prameňov Holokaust na Slovensku ktorá je tematicky orientovaná. Doteraz vyšlo 7 zväzkov edície. Z nich je autorom, alebo spoluautorom 6 zväzkov. Takáto edícia neexistuje v žiadnom z okolitých štátov. Dokonca ani veľké európske historiografie (napr. francúzska, nemecká) nemajú takúto edičnú radu.

Našel jsem je přeložené v ruských zdrojích.

Takže, pokud někdo k těmto faktům má výhrady, obracejte se rovnou na autory, které jsou slovenskými krajany.
 
@rony , škoda že si to vzdal. Takto to vyzerá, že ti došli argumenty a trpezlivosť, kým ostatným tá trpezlivosť nedošla a vkladajú sem nové a nové zdroje.

Ak by som mal tak rozsiahle vedomosti ako ty alebo Taurus, tak by som sa nevzdával a pracoval ďalej. Moje historické vedomosti sú ale veľmi chudobné, preto nemám k tejto téme veľmi čo pridať, snáď len logické postrehy a poznámky k metodologii. Nič viac.
Jardobe, bohužel, o další diskuzi na téma Tiso a Slovenský stát nemám zájem. Bylo to příliš vyčerpávající jednak dohledávat informace a ještě čelit všem výpadům a invektivám na moji adresu.
Děkuji všem účastníkům diskuze, kdo dokázal zůstat slušný, i když s mými názory nesouhlasil. Obzvlášť děkuji všem, kdo bez předsudků spolupracoval a snažil se dohledat pravdu.
 
Jardob.
V.Jefimov: "Tema holokaustu sa da skumat len s jedinym moznym vysledkom."
Ake nezavisle skumanie? Dnes existuje nezavisle skumanie? A este pri holokauste?Nebodaj Tisovi? Ved ak nemas spravny vysledok hrozia Ti paragrafy. Horeuvedeni historici velmi dobre vedia aky vysledok sa od nich ocakava. O nezavisle badanie sa pokusal historik Martin Lacko mal par vystupeni k slovenskemu statu a letel z Ustavu pamati naroda.
Problem je ze ja odmietam diskutovat s niekym kto nejake interpretacie udava ako fakty. Je to silna manipulacia. Vsimol som si to uz davnejsie aj som k tomu napisal pri diskusii Velicko ochrana znamka.
Na Tisa sa zbieral material na proces doslova hladali vytiahli vsetko mozne v knihe Proces s Tisom su aj odkazy na dokazy, ale nic relevantne nenasli nic tam nie je.Tiso nie je na zozname vojnovych zlocincov, to znamena ze s holokaustom nic nemal. Byvaly prezident Ivan Gasparovic este ako Generalny prokurator CSFR niekde uviedol ze prezident Tiso nebol na zozname vojnovych zlocincov nasledne letel z uradu len za vyslovenie tejto skutocnosti. Neda sa pracovat sposobom - dokaz ze o tom nevedel. Vina sa nema predpokladat existuje prezumpcia neviny. Vina sa ma dokazat. Z tohoto pohladu ked neexistuje dokaz neexistuje vina a ja nemam co obhajovat. Vyvodzovat nejake zavery z toho ze v Zitomire prebehol pogrom a mozno v tom case tam boli Slovenski vojaci a Tiso teda musel vediet ze slovenskych zidov vrazdia. Co je toto za dokaz? Nezmysly sa nedaju vyvracat. Toto som uz pisal aj na diskusii k Velickovi ked si registrovali znacku VPCCP v databaze.
Zmluva s nemeckom je realna su na nu odkazy v literature aj citacie. Hovori o nej aj p. Weis vo videjku. Ja som sa problematike Tisa venoval pred viac ako 20 rokmi precital som vsetko vtedy dostupne. Neexistuje dokaz a ani nemam vedomost ze by doteraz nieco nove v suvislosti s holokaustom na Tisa vytiahli. Clanky z leta 42 v nejakom anglickom denniku ze povrazdili milion zidov predsa nie su dokazom ze Tiso vedel co sa deje so zidmi. Vedecke badanie a hladanie suvislosti tam kde nie su moze byt celkom slusne zivobytie. Co? Alebo ze vladni uradnici boli u firera v bunkry a predpoklada sa ze riesili holokaust.Toto je dokaz?
Dokaz je listina zaznam zapis svedecka vypoved.Ine nie. Opakujem ak skumam holokaust a mam zan granty tak nieco najst musim. To mas ako s globalnym oteplovanim.
Velmi rad si precitam dokaz typu listinny dokaz napr. zapis z porady, svedecku vypoved, priamu ucast atd. Dokaz existuje ked priniesol guverner NB Karvas na zasadnutie vlady zoznam zidov co boli povrazdeni a nasledne kroky vlady k tomu. To je zdokumentovane.
O systematickom a planovanom vyvrazdeni europskych zidov mala byt konferencia vo Wannsee
20.januara 42. Bola utajena, nejaku kopiu zapiskov nasli az v roku 1947. K tomu este dodam ze planoval sa stat izrael a legitimita statu izrael je postavena na holokauste. Na koho cieloch pracoval Eichman? Eto ne tak prosta.Dajte si heslo popieranie a precitajte si historiu popierania. ale radsej o tom verejne nepiste.
 
Naposledy upravené:
28.03.2024 vyšiel takýto článok, že sa práve aj oni vracajú k tejto téme?!
tam co sa spomina ze Tisa navstivili rezidenti rozviedky tak jeden z nich bol Ferdinand Durcansky o druhom neviem. Durcansky sa snazil ako minister zahranicia slovenskeho statu nadviazat kontakty so sovietskym velvyslanectvom, ked sa to dopoculi nemci letel na ich prikaz z uradu. Stalin mohol garantovat Slovensky stat len ak by vyhlasil ze sa pridava k ZSSR ako dalsia sovietska republika. Inak bolo ZSSR viazane zmluvami o obnoveni CSR slovensky stat nebolo v tom historickom obdobi mozne udrzat. Podla mna sa mohlo urobit len to co urobili v SNP ako politicku deklaraciu ze obnovuju CSR ale vrcholnymi organmi na uzami Slovenska su SNR. To znamena ze chceli zachovat stat v ramci CSR. To bolo nasledne znemoznene troma prazskymi dohodami, hlavne tretou po ktorej bolo CSR v podstate unitarnym statom. https://www.google.com/search?q=tri...g4NzI1ajBqN6gCCLACAQ&sourceid=chrome&ie=UTF-8
 
este jedna perlicka k cislam ktorymi sa operuje pri deportovanych
-pouziva sa pojem...z uzemia dnesneho slovenska bolo deportovanych xy zidov, jednoducho sa k poctom deportovanych prirata aj uzemie ktore vtedy patrilo madarsku a zidia boli deportovani z madarska.
-nerozlisuje sa pocet deportovanych pred SNP co deportoval Slovensky stat a po SNP co islo v rezii nemcov.
Tieto dve postupy cca zdvojnasobuju pocet deportovanych, potom sa prida konstatacia vyviezol na istu smrt...
Slovensky stat nema nic spolocne s deportaciami z uzemia ktore pripadlo po arbutrazi k madarsku rovnako nema nic spolocne ked obnovili transporty v rezii nemcov po vypuknuti snp.
 
Naposledy upravené:
Jardobe, a nechtěl bys nás s Janou nejraději vyslat rovnou do archivu, ať ti ten papír tam najdeme a přineseme ?;)
Tohle přece není ani v lidských silách na každé tvrzení sehnat papír. Proč to nepožaduješ po oponentech? těm stačí zveřejnit odkaz na rozhovor z někým a už se to bere, jako pravda pravdoucí i bez papíru. Hlavně, že to zapadá do osobní mozaiky zúčastněných. Ale běda potom, když začínáš bortit mýty, to je potom oheň na střeše a požadují se důkazy, hmatatelné, nejraději z archivu i s razítkem. A kdyby se to dohledalo, stejně se najde někdo,
kdo vysloví pochybnost, ve smyslu, že i ten důkaz se dá zfalšovat.
Každý dokument není zveřejněn na internetu. Ale existují výzkumy historiků v knižních vydáních a vědeckých publikacích, ze kterých některé kapitoly na internetu najdeš. Historiků, kteří do těch archivů chodí a dohledávají informace na místech. Ti historici, pokud odkazují na nějaké konkrétní události - datované dopisy, setkání, dokumenty atd. jsou kontrolovány ze strany vědecké obce, protože i mezi nimi existují různé proudy a názory na různé historické událostí a některá nová fakta se jím prostě nehodí do už zveřejněných koncepcí. Veřejnost v podstatě by měla takovým faktům důvěřovat, dokud se neprokáže opak. Naštěstí moderní historie je poměrně dobře zdokumentována ale existují situace, kdy ve státním zájmu archivy ještě nejsou zpřístupněny. Např. Británie ještě nezveřejnila dost ze svých archivů, které se vztahují ke 20. století.

Já jsem zveřejnil fakta z publikace slovenského historika Eduarda Nižňanského Holokaust na Slovensku . V spolupráci s Ivanom Kamencom, Katarínou Hradskou a vojenským historikom Igorom Bakom realizuje Nižňanský vydávanie vedeckej edície prameňov Holokaust na Slovensku ktorá je tematicky orientovaná. Doteraz vyšlo 7 zväzkov edície. Z nich je autorom, alebo spoluautorom 6 zväzkov. Takáto edícia neexistuje v žiadnom z okolitých štátov. Dokonca ani veľké európske historiografie (napr. francúzska, nemecká) nemajú takúto edičnú radu.

Našel jsem je přeložené v ruských zdrojích.

Takže, pokud někdo k těmto faktům má výhrady, obracejte se rovnou na autory, které jsou slovenskými krajany.
Taurus, naozaj máš pocit, že teba alebo Janku k niečomu nútim? Snažil som sa to napísať veľmi mierne a neutrálne, aby som takýto pocit nevyvolal.
Ja osobne som vďačný aj za to všetko, čo ste sem dali, či už jedna strana (ty a kol.) alebo druhá strana (rony a kol.). Naozaj si myslíš, že tebe neverím a ronymu verím na slovo? Hlúposť. Staviam sa k tým informáciám úplne rovnako. U jedných aj druhých majú pre mňa cenu hlavne také informácie, ktoré je možné overiť. Ale to neznamená, že by ste to mali brať ako výčitku. Je to len faktická poznámka a týka sa všetkých účastníkov. Chápem, že všetko sa overiť nedá a viem sa s tým zmieriť. Ale potom sa zmierujem aj s tým, že budem mať medzery v poznaní. Lebo nemám vo svojej výbave dôverovať niečomu, čo nie je dosť dobre overiteľné. Nežijeme v raji, ale vo svete plnom klamu a zla.

Ja mám túto istú metodológiu aj vo filozofií a v prístupe k rôznym náboženstvám a vieroukám. Všetko, čo je založené len na viere a dôvere, beriem s určitým odstupom, ako možnú variantu.

Ja osobne túto debatu neberiem tak emočne a osobne, ale chápem ak vás to vyčerpalo a prípadne znechutilo. Najprv to vzdal rony a potom aj ty. Každopádne ďakujem tebe aj všetkým za námahu a príspevky, ktoré ste sem dali.

PS: ja na túto tému nemám zatiaľ žiadny konkrétny názor. Snažil som sa niečo vyskladať z materiálov v tejto diskusii, a tiež z iných diskusii. Ale nemám v to zatiaľ určito a jasno. Aj som si objednal nejaké knihy. Budem sa do toho musieť pustiť sám, a porovnať argumenty z oboch historických táborov.
 
Naposledy upravené:
Další zdroj, který píše, že Tiso věděl, co se děje s židy v Polsku:

.... Vatikán pracoval na zničení „husitské republiky“, ve které mezi roky 1918 a 1930 vystoupil z církve více než jeden milion katolíků, už před Hitlerem tím, že podporoval separatistické hnutí slovenských katolíků, zejména Slovenskou ľudovou stranu. Rok po Hlinkově smrti se stal jejím předsedou kněz a bývalý profesor teologie Jozef Tiso, který ještě v březnu 1939 učinil ve svazku s Hitlerem a Vatikánem ze Slovenska „samostatný“ vazalský stát Říše. Zpočátku ministerský předseda se v říjnu stal jeho prezidentem. Jako jeden z prvních uznal nový stát Svatý stolec.
Uvnitř Slovenské lidové strany existovala konkurence mezi klerikálním křídlem pod Tisovým vedením a radikálním křídlem Vojtěcha Tuky a Alexandera Macha. Na schůzce s nacistickým vedením v Salcburku, „Salcburský diktát“ koncem července 1940, se jako klerik vůči radikálům prosadil, musel však na Hitlerův pokyn jmenovat Macha ministrem vnitra, Tuku ministerským předsedou. Tuka byl fanatickým Hitlerovým ctitelem, ve straně a u obyvatelstva však neměl dostatečnou podporu, aby mohl být číslem 1. Bývalý druhý muž Hlinkovy strany, Ferdinand Ďurčanský, upadl u Němců v nemilost. Trval na více samostatnosti země a nesouhlasil se slovenskou anexí Javoriny a Oravy, které si zajistil Tiso účastí na polském tažení......

Slovenský holokaust

A na podzim 1941 se Tiso spolu s Machem a Tukou sešel s Hitlerem v jeho hlavním stanu na Ukrajině. Byla zde projednávána především židovská otázka. Nacisté věděli, že vláda a velká část obyvatelstva, i část katolické hierarchie, se chtějí židů zbavit a nabídli jejich „přesídlení“ do Polska, návrh, který slovenská delegace přijala s nadšením. Nacisté nemuseli na Slovensko vyvíjet žádný tlak, aby dosáhli souhlasu. Naopak, konkurenční tábory – klerikové a radikálové – využívaly židovskou otázku, aby se nacistům podbízely a byly jimi ve vedení státu favorizovány. Podrobnosti takzvaného přesídlení byly později projednány mezi důstojníkem SS a nacistickým poradcem pro záležitosti slovenského konečného řešení, Dieterem Wisliczeným, a 14. oddělením slovenského ministerstva vnitra. Ministerský předseda Tuka se zde pravidelně setkával s německými hosty a projednával další postup proti židovskému obyvatelstvu.
3. března 1942 oznámil radě ministrů deportaci židů, Štátna rada – jejím členem byl přední slovenský biskup Ján Vojtaššák – tento postup o něco později schválila. Deportace měly začít koncem března. Několik pramenů hovoří o plánované kvótě 60 000. Skončily pak – dočasně – v říjnu poté, co bylo odsunuto celkem 58 500 židů a pokračovaly teprve o dva roky později po německé okupaci. Existovalo také rozhodnutí, že Slovensko za každého odsunutého žida zaplatí nacistickému Německu 500 říšských marek. Bylo jim odňato slovenské státní občanství, aby bylo znemožněno pozdější pátrání po jejich osudech.

Tiso samozřejmě už v roce 1941 od slovenských vojáků na východní frontě věděl, jaký osud čekal židovské obyvatelstvo, které padlo do německých rukou. V ukrajinském Žitomíru uspořádaly v srpnu 1941 jednotky SS a wehrmachtu pogrom, při němž bylo zastřeleno více než 400 židů.
Toto město se o dva měsíce později stalo hlavním stanem, který navštívil i Tiso. Už 14. března, dva týdny před zahájením deportací, předal papežský nuncius Giuseppe Burzio slovenské vládě protestní nótu Vatikánu, s konstatováním, že židé nebyli umístěni do pracovních táborů, ale byli zlikvidováni. V červnu téhož roku obdržel od jedné židovské podzemní organizace svědectví o vyhlazovacích táborech v naivní víře, že „obměkčí jeho tvrdé srdce“....

....Mnohem informativnější jsou několikrát zdokumentované kontakty pracovní skupiny s československou exilovou vládou v Londýně. Obdržela dokumenty, které byly ukradeny německým úřadům v Bratislavě (Preßburg), rovněž zprávy o vyhlazovacích táborech v Polsku od židů, kteří mohli uprchnout a odhalili skutečný charakter „přesídlení“. Československá exilová vláda předala katolickému biskupovi v Londýně, Edwardu Myersovi, 6. července 1942 memorandum o strašlivém osudu deportovaných slovenských židů s prosbou, aby bylo předáno britskému kardinálovi Arthurovi Hinsleymu, který se v březnu 1939 zúčastnil volby papeže. Podobné memorandum z roku 1944 – bylo projednáváno obnovení deportací po téměř dvouleté přestávce – potvrzuje, že intervence u Vatikánu tehdy nesla ovoce, že pronásledování židovského obyvatelstva bylo omezeno a deportace dočasně pozastaveny, lze přečíst v jednom zdroji z roku 1944 v archivu českého ministerstva vnitra. Také dopis ministra zahraničí londýnské exilové vlády, Jana Masaryka, československému generálnímu konzulovi v Jeruzalémě z 8. července 1942 potvrzuje intervenci Vatikánu, stejně jako dopis exislového státního tajemníka Huberta Ripky biskupu Myersovi z 4. února 1944, který poukazuje na to, že jeho tehdejší snahy v této záležitosti u Svatého stolce byly užitečné.....

...Proč intervenoval Vatikán proti deportacím na Slovensku?
Válečné štěstí mocností Osy se během roku 1942 otočilo. Už z nezdařeného zimního tažení nacistického Německa na Východě v roce 1941 se nakrátko zdálo, že definitivním vítězem bude Rudá armáda. Nejpozději se vstupem USA do války se stala situace pro Třetí říši bezvýchodnou. Po Pearl Harboru vyhlásil Hitler v prosinci 1941 Americe válku. Krátce nato se k vyhlášení války přidali Tiso a Slovensko. Poměr sil se pomalu ale jistě měnil v neprospěch Osy a v zimě 1942/43 po porážce hitlerovské armády u Stalingradu byl výsledek války rozhodnut ve prospěch Spojenců.
Situace na Slovensku byla jedinečná proto, že v osobě Tisa byl prezidentem prelát, který byl odpovědný také za politiku. Kardinál státní podsekretář Domenico Tardini to formuloval trefně: „Každý chápe, že Svatý stolec nemůže Hitlera zastavit. Ale kdo pochopí, že není schopen zkrotit kněze?“ Katolickému, chorvatskému fašistickému vůdci Pavelićovi hrozila exkomunikace už jenom kvůli tomu, že nechtěl vyplácet plat dvěma biskupům, protože byli jmenováni Římem bez jeho osobního souhlasu.

Proč se Svatý stolec postaral v létě 1942 o pozastavení deportací židů do Osvětimi?
Protože byl československou exilovou vládou vystaven tlaku. Protože ve Vatikánu už známé hrůzy pomalu ale jistě prosakovaly na veřejnost. V britských Timesech vyšel začátkem srpna 1942 krátký článek o milonu židů bestiálně zavražděných nacisty ve východní Evropě. Protože porážka mocností Osy byla zjevná. Protože pokus Vatikánu vybudovat pomocí separátního míru společnou frontu západních Spojenců proti Rudé armádě narazil v USA na odmítavé stanovisko. Osobní vyslanec amerického prezidenta Roosevelta ve Vatikánu, Myron Tayler, Pacellimu nejpozději na sklonku léta během audience definitivně vysvětlil, že západní Spojenci budou společně se Sovětským svazem bojovat až do bezpodmínečné kapitulace. Protože svým permisivním postojem vůči Tisovi se stal přímým spoluviníkem slovenského holokaustu....

…..Hitlerem a Vatikánem ze Slovenska „samostatný“ vazalský stát Říše…..Samostatný a vazalský nejde do kopy , ale to je iba gramatická pripomienka .

Presnejšie to je nesamoststný a vazalský štát , take bolo vtedy Slovensko a jeho možnosti. Samozrejme tvoj príspevok je pre odkrývanie minulosti prospešný Tiež píšeš že boli dve frakcie , kde si Tiso nevyberal ani Maku ani Tuku ( pozri aký srandovný výraz sa mi omylom vydaril) , ale Slovensku išlo o prežitie a zabranenie jeho parcelovania medzi susedmi, čo bola hlavná priorita . Tiso mohol odísť , alebo zostať s ako tak korigovať “maku a tuku “. Nerobím teraz z Tisa ani martýra ani hrdinu , ale chcel by som len pokazat na jeho situáciu , ako predstaviteľa Slovenska , keď celá Európa bola taká semitická . Preto tu píšeme také naše oponentné príspevky - môj názor a Slovensko za to platilo vysokú cenu . Ďalej Jardob spomenul p.Gabriela Hoffmanna zo Sniny(východne Slovensko).
Tak ten napísal knihu Zamlčaná pravda o Slovensku.
Doktor Gabriel Hoffmann, významný slovenský lekár a historik židovského pôvodu, sa židovskou otázkou z rokov 1939 – 1945 a naším prvým prezidentom Jozefom Tisom zaoberal už od roku 1947. Podľa neho neprestajné obviňovanie Slovákov zo zodpovednosti za tragédiu spáchanú na našich židovských spoluobčanoch je nespravodlivé, zlomyseľné a zavádzajúce.

MUDr. G. Hoffmann: Zamlčaná pravda o Slovensku- Odsúdením Jozefa Tisu na trest smrti obesením bol spáchaný justičný zločin​

Mal som možnosť osobne hovoriť s hlavným rabínom Slovenska doktorom Arminom Friederom, ktorý mi povedal, že dovtedy, kým Tiso sedí na prezidentskom stolci, my židia máme aspoň nádej, že mnohí z nás prežijú.
Gabriel Hoffmann: Preskúmaním archívov na Slovensku, v Prahe, Berlíne, Paríži a vo Vatikáne sme zistili, že Jozef Tiso svojím prístupom, prácou v spojitosti so židovskou problematikou mal postoj objektívny, spravodlivý, ktorý zodpovedá všetkým zákonom humanizmu, ale i kresťanského mysliteľa a katolíckeho kňaza. Podľa týchto dokumentov z celoštátnych archívov v rôznych štátoch sveta sme zistili, že na Slovensku v tom čase žilo 85-tisíc židov.

Mucenik-Dr.-J.-Tiso-2-zmen-300x232.jpg


Gabriel Hoffmann: Mal som možnosť osobne hovoriť s hlavným rabínom Slovenska doktorom Arminom Friederom, ktorý mi povedal, že dovtedy, kým Tiso sedí na prezidentskom stolci, my židia máme aspoň nádej, že mnohí z nás prežijú.
Gabriel Hoffmann: Nebol na nijakej listine vojnových zločincov. Hlavný prokurátor Izraela doktor Gideon Hausner, ktorý s celým svojím aparátom preskúmal všetky archívy, všetky ustanovizne, ktoré mali čo do činenia s deportáciami židov, vyhlásil, že nikde sa nenašiel a ani neexistuje dokument, ktorý by potvrdil, že Jozef Tiso bol vojnový zločinec. To by potom všetci vtedajší prezidenti z Európy museli byť vojnoví zločinci.
Keď sa Tiso prostredníctvom spišského biskupa Jána Vojtaššáka dozvedel, že vysídlení slovenskí židia hynú v koncentračných táboroch, vyhlásil: Od tejto hodiny ani jeden žid neopustí Slovenskú republiku. A ani neopustil.Okamžite boli zastavené všetky transporty židov zo Slovenska. Katolícki biskupi na čele s Jozefom Tisom vydali pastiersky list na záchranu židovských spoluobčanov, ktorý sa čítal vo všetkých katolíckych kostoloch a bol uverejnený aj v Katolíckych novinách.

Jozef Tiso počas deportácií udelil židovským spoluobčanom 15-tisíc prezidentských výnimiek, aby nemuseli opustiť Slovensko.Bolo to ešte v čase, keď nikto netušil, aká tragédia visí nad židovským národom.
Zo Slovenska bolo vysídlených 72-tisíc slovenských židov. Z Poľska až 2 700 000, zo ZSSR 2 100 000, z Maďarska 550-tisíc, z Nemecka 165-tisíc, z Česka 78-tisíc, z Francúzska 76 134, z Rakúska 65 459, z Juhoslávie 60-tisíc, z Rumunska 21 214, z Holandska 10-tisíc, z Talianska 6 513, z Luxemburska 1 200 a z Nórska 756 obyvateľov židovského pôvodu. Často si kladiem otázku, prečo musel byť prezident Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945 Jozef Tiso ako jediný prezident v Európe odsúdený na trest smrti. Komu prospela a stále prospieva jeho smrť?

Komu to teda vyhovuje nájsť si z kŕdľa vrabcov iba jedného a mieriť iba na jedného? Do akej hry to Slovensko vpadlo?




Publikované 31. októbra 2018od Anton Čulen
 
... Na těchto příkladech se ukázaly rozdílné přístupy ke stejným otázkám dvou Hitlerových spojenců - Horthýho a Tisa.
Jestli jeden v rámci určitých mantinelů odolával tlakům Němců, tak druhý byl nejenže absolutně Hitlerovi loajální, ale i trestuhodně iniciativní. Například v případě vyhlášení války SSSR, o které začal uvažovat měsíc a půl před jejím vypuknutím. Dotována deportace židů, kdy Slovenský stát platil 500 říšských marek za jednoho. Mimochodem pozastavení deportace v roce 1944 nebylo kvůli tomu, že by si Tiso něco uvědomil, ale kvůli nedostatku financí. A o deportaci 60 tis. Čechů, kterým bylo odebráno skoro vše, mohli vyvézt majetek jen v hodnotě 500 korun, už vůbec nevím, co říct. Podle mně tam šlo hlavně o jejích majetek.
Požičiam si fakty od Pohanku, aj ja som ich hľadal, tie presvedčivo ukazujú kto mal aký prístup ku vysídľovaniu Židov:
Zo Slovenska bolo vysídlených 72-tisíc slovenských židov. Z Poľska až 2 700 000, zo ZSSR 2 100 000, z Maďarska 550-tisíc, z Nemecka 165-tisíc, z Česka 78-tisíc, z Francúzska 76 134, z Rakúska 65 459, z Juhoslávie 60-tisíc, z Rumunska 21 214, z Holandska 10-tisíc, z Talianska 6 513, z Luxemburska 1 200 a z Nórska 756 obyvateľov židovského pôvodu. Často si kladiem otázku, prečo musel byť prezident Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945 Jozef Tiso ako jediný prezident v Európe odsúdený na trest smrti. Komu prospela a stále prospieva jeho smrť?
Tiež si môžeš prečítať, čo napísal židovský lekár MUDr. Hoffman. Nižšie si môžeš pozrieť video o záchrane židovských detí:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=iGGEdTc5S_Y


Netvrdím, že Tiso bol taký alebo onaký, nemám dosť vedomostí o jeho činnosti a historici (správne by malo byť dejepisci ..., lebo historici falšujú históriu) zamlžujú alebo otvorene klamú.

Pohanka - jeho smrť bezprostredne vyhovovala Benešovi, a komu ďalej a stále, to zatiaľ neviem.
 
  • Súhlas
Reactions: Um
Podľa historika Jána Hlavinku, ktorý sa zaoberá výskumom holokaustu, väčšine deportovaných muselo byť zrejmé, že ich nečaká nič dobré, už po nástupe do dobytčiakov a počas cestovania v neľudských podmienkach: „Je dokázané, že v transportoch došlo k úmrtiam už na území Slovenska. Telo mŕtveho len vybrali z vozňa a vlak pokračoval ďalej bez akéhokoľvek prešetrovania,“ pripomína Hlavinka.

„Prvé neoverené správy o masovom vyvražďovaní prichádzali na Slovensko až v októbri 1942 a znamenali prerušenie deportácií,“ tvrdil Tisov obhajca Ernest Žabkay. Tie správy však prichádzali skôr, oveľa skôr, namietajú historici. Ba prichádzali už v čase, keď sa kolobeh vlakov do táborov smrti ustavične zrýchľoval.

Napokon, aj bývalý šéf Úradu propagandy Tido J. Gašpar po vojne priznal, že informácie o tom, čo sa deje v „pracovných táboroch“ na území Poľska, dostávali v priebehu celého roku 1942, ale nechceli či nemohli tomu uveriť.

koncom mája 1942 však ušiel z iného veľkého tábora smrti, z Majdaneku pri Lubline, 25-ročný Žilinčan Dionýz Lenárd. Zohnal si civilné šaty, pripravil dobrý úkryt a cez Krakov a Nowy Targ sa dostal až na Slovensko. Tu vyhotovil rozsiahlu správu o pomeroch v koncentráku a o strašnej núdzi deportovaných Židov.

„Tento mladík nám povedal o svojom utrpení v tábore Majdanek, ktoré sa nedalo pochopiť zdravým rozumom a nevyrovnalo sa ničomu inému,“ spomínal po vojne rabín Emanuel Frieder, ktorý sa s Lenárdom stretol.

Niekedy koncom júna 1942 pripravil utečenec správu, ktorej kópia sa dodnes nachádza v izraelskom múzeu holokaustu Yad Vašem. Dopodrobna v nej informoval o hrozných podmienkach v tábore i o tom, že mnohí z ich transportu, ktorý dorazil do Lublinu pred tromi mesiacmi, už nežijú.

Katarína Hradská z Historického ústavu SAV nevylučuje, že práve na Lenárdovu správu sa odvolávala Gizi Fleischmanová a ilegálna Pracovná skupina, keď v lete 1942 informovala z Bratislavy kuriérnou poštou o neudržateľnej situácii slovenských Židov v Poľsku švajčiarsky Červený kríž.

Informáciu o Lenárdovej správe a – možno i celú správu – dostala s najväčšou pravdepodobnosťou aj Ústredňa Židov, jediná povolená verejnoprávna inštitúcia Židov na vtedajšom Slovensku. Tá zasa mala spojenie na niektorých predstaviteľov slovenskej vlády, Hradská preto pripúšťa, že o svedectve D. Lenárda sa mohol dozvedieť aj Tisov režim.

Mnohé svedčí o tom, že sám Lenárd informoval ďalšie odbojové skupiny na Slovensku. Napríklad jeho správu čítal medzi prvými výtvarník Štefan Bednár, ktorý úzko spolupracoval s podzemným komunistickým hnutím.

O zprávě Lenárda mluví i historik Anton Hruboň v následujícím videu.
Říká také, že Tiso věděl o tom, co se děje v koncentračních táborech. Jsou tam dva momenty. Když Tisovi psali o tom problému z Vatikánu, tak existuje Tisova odpověď, kde on jim poměrně hrubě odpovídá ať se nevměšují do záležitosti Slovenského štátu.
A druhý moment - když už se v národě informace o koncentračních táborech začaly šířit, slovenské noviny musely hasit nálady tím, že zveřejnily fejk články o tom, jak se židi mají krásně v těch táborech i s neuvěřitelnými podrobnostmi. Takže nejen ti ve vedení státu věděli, ale šuškalo se o tom i mezi lidmi.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=LRbUzxdlSMk
 
Naposledy upravené:
Jozef Tiso ako jediný prezident v Európe odsúdený na trest smrti. Komu prospela a stále prospieva jeho smrť?

židovského pôvodu. Často si kladiem otázku, prečo musel byť prezident Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945 Jozef Tiso ako jediný prezident v Európe odsúdený na trest smrti. Komu prospela a stále prospieva jeho smrť?

Žeby tým, ktorí tú operáciu riadili (ilumináti,, rothschild.a iné okultné skupiny,kto zabil 2 muchy 1 ranou., sleduj prachy€$£ ?) nemci sa nakoniec zachranilli lebo ušli do usa,argentiny a pracovali pre určité skupiny,? Rusi boli na strane vítazov , a preto že Tiso nebol žid a bol aj proti SNP?





úvaha: -Teraz taká konšpirácia:
Infiltrácia židov do Európy ,úloha a ich postavenie 18st,??
Ako sa židia udomácnili v európe do roku 1920? (Toto obdobie preto,lebo je možné nájsť viac info)
Niečo mi to pripomína.....no teraz sú to moslimovia/arabi, avsak robia opak ako židia, teda nerobia/nepracujú - ani sa tak netvária,možno zozačiatku aby ľudia nemali nič proti tomu. len ich sem vozia, a vytvárajú konflikty(tiež preto že ich štáty sú v rozklade)
židia sa aspoň tvárili,ze pomáhajú krajine, pracujú spoločne s obyvateľstvom na rozvoji.,no kšeftovali a hodnoty nevytvárali. sa pokojne infiltrovali, navonok nevytvárali rozbroje.(kto ich sem navigoval?)
Teraz si zoberte priklad, celá Európa sa rozhodne dnešnych imigrantov vyhostiť alebo nejak sa ich "zbaviť" ako na to?...ja viem možno to znie absurdne,ale bola europa so židmi v neunosnej situàcii,?
To čo za zverstvo k tomu použili je strašná vec , bes, to bez diskusie.

o.i. Je serial Hunters (2020-2023) ak máte možnosť vzhliadnite.je to po skončení 2.sv vojnu ako židia pátrajú po preživších naci v usa a argentine
 
Naspäť
Top Bottom