Polemika k téme Tiso a 1. Slovenský štát

Pozrel som si to video:

Tie “fejk správy “, (výraz p. Hruboňa )o ktorých sa v tvojom predloženom videu rozpráva , t.j.p.Hruboň tu hovorí že v Slovenských novinách písal “…nemecký korešpondent Fritz Fiala…”(16:40),bolo to v Novembri 1942 ,tesne po pozastavení deportácií , keď písal o vymyslených mestách,keď začalo prenikať vo verejnosti čo sa naozaj deje. Proste fejk písal Nemec v Slovenských novinách ,ako keď boli tábory v Poľsku (ktoré postavili Nemci) , alebo nedávno zmieňované laboratória na Ukrajine a v Čine , ktoré ale neboli ani ukrajinské a ani čínske .
P.Hruboň hovorí doslova pri správe D.Lenárta “o vysokom predpoklade že ministri a najvyšší predstavitelia , ” , sú tam jeho vyslovene slova vysoký predpoklad(19:00)
Ďalej p.Hruboň vraví o vynimkach pre omilostením židov, že boli za čierne peniaze , potom za potrebné funkcie v štáte ,hospodársky potrební atď. No môj názor - ak chcete niekoho omilostiť práve to je tá cesta vazalského štátu k Ne-mecku a povedať Nemcom že takú a takú profesiu potrebujeme , takto by som ja zachraňoval -môj názor.(20:29),no p.Hruboň hovorí ,že podľa neho to nebolo zachraňovanie(jeho slová),pretože …ľudáci na to vytvorili legislatívu a tvorenie legislatívy šlo z vnútra štátu nie z vonku od Nemcov….?(20:48)-rasové zákony takáto je klasifikácia p.Hruboňa. ( to že vďaka tej rasovej klasifikácii možno udeliť výnimku je asi nepodstatné?)
Čo sa týka Tisovej hrubej odpovedi tak slova p.Hruboňa (teraz citujem).. ja parafrázujem…(20:33)
Aby sa nestarali nech nemoralizujú, nepoučajú.
P.redaktor (34:11), sám naznačuje že proces s Tisom bol spolitizovaný alebo či je to revanš . P.Hruboň odpovedal že obe možnosti sa “ nevylučujú”. P.Hruboň vraví tiež , že podľa vtedajších CS.zákonov ,nepekne veci ktoré sa udiali neboli trestné(35:30), tiež vraví , že čo sa týka výšky trestu “ tak nevie či to je či nie je spravodlivé” , lebo nie je právnikom. Tiež vraví že bolo možné zmiernenie trestu (36:40),pre poľahčujúce okolnosti - čo sa neaplikovalo.
P.Mach - prejavil ľútosť dostal 30 rokov, Tiso neprejavil ľútosť a pôsobil arogantne dostal povraz. (37:30)..
 
Oprava :
Pardon vytratilo sa mi slovíčko VEDELI v texte:
…vysokom predpoklade že ministri a najvyšší predstavitelia ..VEDELI..
 
K tématu, jestli Tiso věděl, co se děje s židy v Polsku, jsem dala dohromady aspoň trochu chronologicky všechny informace, které zde k tomu zazněly:

Již 18. dubna 1939, pouhý měsíc po uzavření "protektorátní smlouvy" s Německou říší, přijal Tiso na radu svého ministra vnitra Šaňa Macha německé zákony, včetně rasových. Ačkoli se od něj vyžadovalo mít s Berlínem "těsné porozumění" pouze v zahraniční politice. Z vlastní iniciativy vydala slovenská vláda pod vedením "hlavního odborníka na rasové otázky" profesora Vojtěcha Tuky "Židovský kódex ", který se skládal z dvou set sedmdesáti paragrafů. Vatikánský vyslanec Burzio po porovnání kodexu s německými antisemitskými zákony dospěl k závěru, že v Bratislavě jsou některé paragrafy formulovány ještě přísněji.

Vatikánský diplomat Giuseppe Burzio odcestoval do Prešpurku jako chargé d'affaires. Byl ohromen tím, co viděl, a 5. září 1940 podal do Vatikánu zprávu: "Dobrý slovenský lid je ohromen řečnickou akrobacií svého milovaného prezidenta Dr. Tisa, který všemi prostředky náboženské i světské výmluvnosti dokazuje nutnost budování 'lidového Slovenska' ve stejném rytmu s německým národním socialismem. Boj proti Židům je na prvním místě."

V červenci 1941 Wisliceny zařídil, aby slovenští vládní úředníci navštívili několik táborů provozovaných Schmeltovou organizací, která věznila Židy ve východním Horním Slezsku, aby je využívala k donucovacím účelům. práce pro Reichsavtobahn. Návštěvníci si uvědomili, že Židé v táborech žijí v podmínkách, které nakonec vedly k jejich smrti. Slovenští vojáci se účastnili invazí do Polska a; Informovali o masovém střílení Židů a účastnili se nejméně jednoho z pogromů. Někteří Slováci věděli o masakru v Kamenci a Podolsku v roce 1941, při kterém bylo na Ukrajině zastřeleno 23 600 Židů deportovaných z Maďarska.

V ukrajinském Žitomíru uspořádaly v srpnu 1941 jednotky SS a wehrmachtu pogrom, při němž bylo zastřeleno více než 400 židů. Toto město se o dva měsíce později stalo hlavním stanem, který navštívil i Tiso.

Na podzim 1941 se Tiso spolu s Machem a Tukou sešel s Hitlerem v jeho hlavním stanu na Ukrajině. Byla zde projednávána především židovská otázka. Nacisté věděli, že vláda a velká část obyvatelstva, i část katolické hierarchie, se chtějí židů zbavit a nabídli jejich „přesídlení“ do Polska, návrh, který slovenská delegace přijala s nadšením. Podrobnosti takzvaného přesídlení byly později projednány mezi důstojníkem SS a nacistickým poradcem pro záležitosti slovenského konečného řešení, Dieterem Wisliczeným, a 14. oddělením slovenského ministerstva vnitra. Ministerský předseda Tuka se zde pravidelně setkával s německými hosty a projednával další postup proti židovskému obyvatelstvu.

12. listopadu 1941 poslal Vatikán prezidentovi Slovenska protestní nótu: jménem papeže Pia XII. bylo konstatováno, že slovenské rasové zákony „otevřeně odporují zásadám katolické církve“. Tiso byl odstraněn ze seznamu „papežských prelátů“.

Ministr obrany Ferdinand Čatlóš a generál Józef Turaniec informovali o masakru v Žytomyru Tisu v únoru 1942. Biskup Karol Kmenko i papež chargé d'affaires Giuseppe Burzio předložili prezidentovi důvěryhodné zprávy o masovém vraždění židovských civilistů na Ukrajině. Slovenská vláda ale nevěděla o nacistickém plánu na vyhlazení všech Židů (Dokument "O konečném řešení židovské otázky")

3. března 1942 oznámil radě ministrů deportaci židů, Štátna rada – jejím členem byl přední slovenský biskup Ján Vojtaššák – tento postup o něco později schválila. Deportace měly začít koncem března. Několik pramenů hovoří o plánované kvótě 60 000. Skončily pak – dočasně – v říjnu poté, co bylo odsunuto celkem 58 500 židů a pokračovaly teprve o dva roky později po německé okupaci.

25. března 1942 vyjel první oficiální transport židů do Polska.

9. března 1942 Giuseppe Burzio telegrafoval do Říma:

Objevila se zpráva o masové deportaci všech slovenských Židů. Byl jsem informován, že tento hrozný plán je dílem premiéra Tuky a ministra vnitra Macha. Udělali to dříve, než to Německo požadovalo!
Navštívil jsem pana premiéra, který si dovolil říci (on, kdo tak velebí katolicismus), že na deportaci nevidí nic nehumánního nebo odporujícího křesťanství. Deportace osmdesáti tisíc lidí na území Polska do rukou Němců znamená pro většinu z nich jistou smrt
.“

Papež Pius XII. dva týdny váhal, nevěděl, jak reagovat. Poté nicméně pověřil svého zástupce v Presburgu, aby podal protest u prezidenta Tisa. Dne 26. března si papežský ministr zahraničí Tardini zapsal do svého deníku:
Nevím, jestli naše kroky toho šílence zastaví! A jsou tam dva šílenci – premiér Tuka, který jedná, a Tiso, kněz, který mu přikazuje jednat.“

Prezidentovi Tisovi se samozřejmě nelíbilo, když mu byl sdělen názor kardinála Maglioneho: „To, co se děje na Slovensku, je ostuda pro katolickou zemi. Ale Tiso pokračoval v kázání. Vysvětloval, že se při „zbavování se věčného židovského nepřítele“ řídil křesťanskou láskou k bližnímu, protože byl prostě povinen „odstranit vše, co by mohlo mému bližnímu ublížit“.

Koncom mája 1942 však ušiel z iného veľkého tábora smrti, z Majdaneku pri Lubline, 25-ročný Žilinčan Dionýz Lenárd. Niekedy koncom júna 1942 pripravil utečenec správu, ktorej kópia sa dodnes nachádza v izraelskom múzeu holokaustu Yad Vašem. Dopodrobna v nej informoval o hrozných podmienkach v tábore i o tom, že mnohí z ich transportu, ktorý dorazil do Lublinu pred tromi mesiacmi, už nežijú.
Informáciu o Lenárdovej správe a – možno i celú správu – dostala s najväčšou pravdepodobnosťou aj Ústredňa Židov, jediná povolená verejnoprávna inštitúcia Židov na vtedajšom Slovensku. Tá zasa mala spojenie na niektorých predstaviteľov slovenskej vlády, Hradská preto pripúšťa, že o svedectve D. Lenárda sa mohol dozvedieť aj Tisov režim.
Mnohé svedčí o tom, že sám Lenárd informoval ďalšie odbojové skupiny na Slovensku. Napríklad jeho správu čítal medzi prvými výtvarník Štefan Bednár, ktorý úzko spolupracoval s podzemným komunistickým hnutím.

....Mnohem informativnější jsou několikrát zdokumentované kontakty pracovní skupiny s československou exilovou vládou v Londýně. Obdržela dokumenty, které byly ukradeny německým úřadům v Bratislavě (Preßburg), rovněž zprávy o vyhlazovacích táborech v Polsku od židů, kteří mohli uprchnout a odhalili skutečný charakter „přesídlení“. Československá exilová vláda předala katolickému biskupovi v Londýně, Edwardu Myersovi, 6. července 1942 memorandum o strašlivém osudu deportovaných slovenských židů s prosbou, aby bylo předáno britskému kardinálovi Arthurovi Hinsleymu, který se v březnu 1939 zúčastnil volby papeže.

Také dopis ministra zahraničí londýnské exilové vlády, Jana Masaryka, československému generálnímu konzulovi v Jeruzalémě z 8. července 1942 potvrzuje intervenci Vatikánu, stejně jako dopis exislového státního tajemníka Huberta Ripky biskupu Myersovi z 4. února 1944, který poukazuje na to, že jeho tehdejší snahy v této záležitosti u Svatého stolce byly užitečné..…

„Prvé neoverené správy o masovom vyvražďovaní prichádzali na Slovensko až v októbri 1942 a znamenali prerušenie deportácií,“ tvrdil Tisov obhajca Ernest Žabkay. Tie správy však prichádzali skôr, oveľa skôr, namietajú historici. Ba prichádzali už v čase, keď sa kolobeh vlakov do táborov smrti ustavične zrýchľoval.
Napokon, aj bývalý šéf Úradu propagandy Tido J. Gašpar po vojne priznal, že informácie o tom, čo sa deje v „pracovných táboroch“ na území Poľska, dostávali v priebehu celého roku 1942, ale nechceli či nemohli tomu uveriť.

V britských Timesech vyšel začátkem srpna 1942 krátký článek o milonu židů bestiálně zavražděných nacisty ve východní Evropě.

V létě 1944 vypuklo na Slovensku povstání podporované z Moskvy a Londýna. K záchraně Tisova režimu byly na Slovensko přivedeny německé jednotky. Hon na Židy získal zvláštní rozmach, Židé byli dokonce vytahováni z klášterů, kde se je někteří kněží snažili zachránit. Vyslanec Burzio se ještě jednou obrátil k prezidentu Tisovi s prosbou, aby zachránil alespoň pokřtěné.

Prezident Tiso vzal pero, aby odpověděl papeži:
„Pověsti o zvěrstvech jsou produktem nepřátelské propagandy. Politické reformy na samostatném Slovensku proběhly bez krveprolití. Akce, které odsuzujete proti Čechům a Židům, provedla slovenská vláda ne kvůli jejich národnosti a původu, ale na základě potřeby chránit náš lid před nepřáteli, kteří proti nám provádějí staletou podvratnou činnost...
....


Rony napsal, že „na rokovanie vlady priniesol zoznami zidov ktori boli zrejme zavrazdeni viceguverner narodnej banky Imrich Karvas.“ (zdroj?)

TauRus napsal: :Dotována deportace židů, kdy Slovenský stát platil 500 říšských marek za jednoho. Mimochodem pozastavení deportace v roce 1944 nebylo kvůli tomu, že by si Tiso něco uvědomil, ale kvůli nedostatku financí. A o deportaci 60 tis. Čechů, kterým bylo odebráno skoro vše, mohli vyvézt majetek jen v hodnotě 500 korun, už vůbec nevím, co říct. Podle mně tam šlo hlavně o jejích majetek.“
 
K tématu, jestli Tiso věděl, co se děje s židy v Polsku, jsem dala dohromady aspoň trochu chronologicky všechny informace, které zde k tomu zazněly:

Již 18. dubna 1939, pouhý měsíc po uzavření "protektorátní smlouvy" s Německou říší, přijal Tiso na radu svého ministra vnitra Šaňa Macha německé zákony, včetně rasových. Ačkoli se od něj vyžadovalo mít s Berlínem "těsné porozumění" pouze v zahraniční politice. Z vlastní iniciativy vydala slovenská vláda pod vedením "hlavního odborníka na rasové otázky" profesora Vojtěcha Tuky "Židovský kódex ", který se skládal z dvou set sedmdesáti paragrafů. Vatikánský vyslanec Burzio po porovnání kodexu s německými antisemitskými zákony dospěl k závěru, že v Bratislavě jsou některé paragrafy formulovány ještě přísněji.

Vatikánský diplomat Giuseppe Burzio odcestoval do Prešpurku jako chargé d'affaires. Byl ohromen tím, co viděl, a 5. září 1940 podal do Vatikánu zprávu: "Dobrý slovenský lid je ohromen řečnickou akrobacií svého milovaného prezidenta Dr. Tisa, který všemi prostředky náboženské i světské výmluvnosti dokazuje nutnost budování 'lidového Slovenska' ve stejném rytmu s německým národním socialismem. Boj proti Židům je na prvním místě."

V červenci 1941 Wisliceny zařídil, aby slovenští vládní úředníci navštívili několik táborů provozovaných Schmeltovou organizací, která věznila Židy ve východním Horním Slezsku, aby je využívala k donucovacím účelům. práce pro Reichsavtobahn. Návštěvníci si uvědomili, že Židé v táborech žijí v podmínkách, které nakonec vedly k jejich smrti. Slovenští vojáci se účastnili invazí do Polska a; Informovali o masovém střílení Židů a účastnili se nejméně jednoho z pogromů. Někteří Slováci věděli o masakru v Kamenci a Podolsku v roce 1941, při kterém bylo na Ukrajině zastřeleno 23 600 Židů deportovaných z Maďarska.

V ukrajinském Žitomíru uspořádaly v srpnu 1941 jednotky SS a wehrmachtu pogrom, při němž bylo zastřeleno více než 400 židů. Toto město se o dva měsíce později stalo hlavním stanem, který navštívil i Tiso.

Na podzim 1941 se Tiso spolu s Machem a Tukou sešel s Hitlerem v jeho hlavním stanu na Ukrajině. Byla zde projednávána především židovská otázka. Nacisté věděli, že vláda a velká část obyvatelstva, i část katolické hierarchie, se chtějí židů zbavit a nabídli jejich „přesídlení“ do Polska, návrh, který slovenská delegace přijala s nadšením. Podrobnosti takzvaného přesídlení byly později projednány mezi důstojníkem SS a nacistickým poradcem pro záležitosti slovenského konečného řešení, Dieterem Wisliczeným, a 14. oddělením slovenského ministerstva vnitra. Ministerský předseda Tuka se zde pravidelně setkával s německými hosty a projednával další postup proti židovskému obyvatelstvu.

12. listopadu 1941 poslal Vatikán prezidentovi Slovenska protestní nótu: jménem papeže Pia XII. bylo konstatováno, že slovenské rasové zákony „otevřeně odporují zásadám katolické církve“. Tiso byl odstraněn ze seznamu „papežských prelátů“.

Ministr obrany Ferdinand Čatlóš a generál Józef Turaniec informovali o masakru v Žytomyru Tisu v únoru 1942. Biskup Karol Kmenko i papež chargé d'affaires Giuseppe Burzio předložili prezidentovi důvěryhodné zprávy o masovém vraždění židovských civilistů na Ukrajině. Slovenská vláda ale nevěděla o nacistickém plánu na vyhlazení všech Židů (Dokument "O konečném řešení židovské otázky")

3. března 1942 oznámil radě ministrů deportaci židů, Štátna rada – jejím členem byl přední slovenský biskup Ján Vojtaššák – tento postup o něco později schválila. Deportace měly začít koncem března. Několik pramenů hovoří o plánované kvótě 60 000. Skončily pak – dočasně – v říjnu poté, co bylo odsunuto celkem 58 500 židů a pokračovaly teprve o dva roky později po německé okupaci.

25. března 1942 vyjel první oficiální transport židů do Polska.

9. března 1942 Giuseppe Burzio telegrafoval do Říma:

Objevila se zpráva o masové deportaci všech slovenských Židů. Byl jsem informován, že tento hrozný plán je dílem premiéra Tuky a ministra vnitra Macha. Udělali to dříve, než to Německo požadovalo!
Navštívil jsem pana premiéra, který si dovolil říci (on, kdo tak velebí katolicismus), že na deportaci nevidí nic nehumánního nebo odporujícího křesťanství. Deportace osmdesáti tisíc lidí na území Polska do rukou Němců znamená pro většinu z nich jistou smrt
.“

Papež Pius XII. dva týdny váhal, nevěděl, jak reagovat. Poté nicméně pověřil svého zástupce v Presburgu, aby podal protest u prezidenta Tisa. Dne 26. března si papežský ministr zahraničí Tardini zapsal do svého deníku:
Nevím, jestli naše kroky toho šílence zastaví! A jsou tam dva šílenci – premiér Tuka, který jedná, a Tiso, kněz, který mu přikazuje jednat.“

Prezidentovi Tisovi se samozřejmě nelíbilo, když mu byl sdělen názor kardinála Maglioneho: „To, co se děje na Slovensku, je ostuda pro katolickou zemi. Ale Tiso pokračoval v kázání. Vysvětloval, že se při „zbavování se věčného židovského nepřítele“ řídil křesťanskou láskou k bližnímu, protože byl prostě povinen „odstranit vše, co by mohlo mému bližnímu ublížit“.

Koncom mája 1942 však ušiel z iného veľkého tábora smrti, z Majdaneku pri Lubline, 25-ročný Žilinčan Dionýz Lenárd. Niekedy koncom júna 1942 pripravil utečenec správu, ktorej kópia sa dodnes nachádza v izraelskom múzeu holokaustu Yad Vašem. Dopodrobna v nej informoval o hrozných podmienkach v tábore i o tom, že mnohí z ich transportu, ktorý dorazil do Lublinu pred tromi mesiacmi, už nežijú.
Informáciu o Lenárdovej správe a – možno i celú správu – dostala s najväčšou pravdepodobnosťou aj Ústredňa Židov, jediná povolená verejnoprávna inštitúcia Židov na vtedajšom Slovensku. Tá zasa mala spojenie na niektorých predstaviteľov slovenskej vlády, Hradská preto pripúšťa, že o svedectve D. Lenárda sa mohol dozvedieť aj Tisov režim.
Mnohé svedčí o tom, že sám Lenárd informoval ďalšie odbojové skupiny na Slovensku. Napríklad jeho správu čítal medzi prvými výtvarník Štefan Bednár, ktorý úzko spolupracoval s podzemným komunistickým hnutím.

....Mnohem informativnější jsou několikrát zdokumentované kontakty pracovní skupiny s československou exilovou vládou v Londýně. Obdržela dokumenty, které byly ukradeny německým úřadům v Bratislavě (Preßburg), rovněž zprávy o vyhlazovacích táborech v Polsku od židů, kteří mohli uprchnout a odhalili skutečný charakter „přesídlení“. Československá exilová vláda předala katolickému biskupovi v Londýně, Edwardu Myersovi, 6. července 1942 memorandum o strašlivém osudu deportovaných slovenských židů s prosbou, aby bylo předáno britskému kardinálovi Arthurovi Hinsleymu, který se v březnu 1939 zúčastnil volby papeže.

Také dopis ministra zahraničí londýnské exilové vlády, Jana Masaryka, československému generálnímu konzulovi v Jeruzalémě z 8. července 1942 potvrzuje intervenci Vatikánu, stejně jako dopis exislového státního tajemníka Huberta Ripky biskupu Myersovi z 4. února 1944, který poukazuje na to, že jeho tehdejší snahy v této záležitosti u Svatého stolce byly užitečné..…

„Prvé neoverené správy o masovom vyvražďovaní prichádzali na Slovensko až v októbri 1942 a znamenali prerušenie deportácií,“ tvrdil Tisov obhajca Ernest Žabkay. Tie správy však prichádzali skôr, oveľa skôr, namietajú historici. Ba prichádzali už v čase, keď sa kolobeh vlakov do táborov smrti ustavične zrýchľoval.
Napokon, aj bývalý šéf Úradu propagandy Tido J. Gašpar po vojne priznal, že informácie o tom, čo sa deje v „pracovných táboroch“ na území Poľska, dostávali v priebehu celého roku 1942, ale nechceli či nemohli tomu uveriť.

V britských Timesech vyšel začátkem srpna 1942 krátký článek o milonu židů bestiálně zavražděných nacisty ve východní Evropě.

V létě 1944 vypuklo na Slovensku povstání podporované z Moskvy a Londýna. K záchraně Tisova režimu byly na Slovensko přivedeny německé jednotky. Hon na Židy získal zvláštní rozmach, Židé byli dokonce vytahováni z klášterů, kde se je někteří kněží snažili zachránit. Vyslanec Burzio se ještě jednou obrátil k prezidentu Tisovi s prosbou, aby zachránil alespoň pokřtěné.

Prezident Tiso vzal pero, aby odpověděl papeži:
„Pověsti o zvěrstvech jsou produktem nepřátelské propagandy. Politické reformy na samostatném Slovensku proběhly bez krveprolití. Akce, které odsuzujete proti Čechům a Židům, provedla slovenská vláda ne kvůli jejich národnosti a původu, ale na základě potřeby chránit náš lid před nepřáteli, kteří proti nám provádějí staletou podvratnou činnost...
....


Rony napsal, že „na rokovanie vlady priniesol zoznami zidov ktori boli zrejme zavrazdeni viceguverner narodnej banky Imrich Karvas.“ (zdroj?)

TauRus napsal: :Dotována deportace židů, kdy Slovenský stát platil 500 říšských marek za jednoho. Mimochodem pozastavení deportace v roce 1944 nebylo kvůli tomu, že by si Tiso něco uvědomil, ale kvůli nedostatku financí. A o deportaci 60 tis. Čechů, kterým bylo odebráno skoro vše, mohli vyvézt majetek jen v hodnotě 500 korun, už vůbec nevím, co říct. Podle mně tam šlo hlavně o jejích majetek.“
Tvoje chronologické usporiadanie ma logiku a je to dobrá práca a bohužiaľ ja to tak zatiaľ nedokážem usporiadať .
Ja som , ale reagoval na tvoje video ,ktoré si uviedla a iba na to video (40 minút), ktoré tu uvádzaš ,je to video s názvom -Mýtus verzus realita.

Tak p. docent PhDr.Anton Hruboň v tvojom predloženom videu sám tvrdí , že je vysoký predpoklad o tom ,že najvyšší predstavitelia vedeli o tom ako končia deportovaní . Nehovori o žiadnom dokaze iba o predpoklade že oni to vedeli.
Je vysoky PREDPOKLAD , že vedeli to boli Hruboňove slova , vo videu , nie moje. Anton Hruboň tiež tvrdí , že nevylučuje možnosť že proces s Tisom bol spolitizovaný a že je to revanš .(Hruboňove slova).To bola odpoveď Hruboňa na položenú otázku. V tom čase vraví ,že neexistovali zákony , poflaˇ ktorých sa môže súdiť - nepekne veci čo sa udiali , že podľa tých existujúcich zákonov neboli trestné ( ja to samozrejme neschvaľujem ) , to boli tiež Hruboňove slova , ale na súde pri súdnom procese sa ma dodržiavať zákon a iba zákon -(to sú zas moje slova) . Body obžaloby v čase ich spáchania neboli trestnými činmy ,kolaborácia s faśizmom ( a kto v Európe ešte kolaroboval s fašizmom? , iba Tiso?) podiel na rozbiti Československa ( a kto ešte rozbíjal Československo ? ,iba Tiso?).Odsúdený k smrti bol , ale iba Tiso.
Súd tohto typu nikdy pred tým neexistoval - tzv. národný ,ľudový súd. P.Hruboň dodáva že nie je právnikom v otázke spravodlivosti výšky trestu. Spomína tiež ( jeho vlastne slova -nie moje ) ,že Eduard Beneš a komunisti sa Tisovi chceli pomstiť. P.Hruboň rozpráva že nevie posúdiť či to bolo ,či nebolo spravodlivé - nespravodlivé , že to musia právnici. Hlavne ,súd mal “ politický podtón”- slova p.Hruboňa

Hlavný prokurátor Izraela Gideon Hausner na základe archívov a ustanovizní , ktoré mali čo do činenia s deportáciami ( človek čo sa ma riadiť iba zákonom a právom prehlásil - nikdy nenašiel a ani neexistuje dokument ktorý by tvrdil že Tiso je vojnový zločinec. ( článok od Antónia Čulena 31 Októbra 2011).
Tak čo to bol za súdny proces, keď vlastne neexistovali príslušné zákony? V akej hre to Slovensko a jeho predstaviteľ -figúrka Tiso vystupoval? Prečo sa tu zameriava a sústreďuje na iba na jednu tému , na to či vedel- nevedel a zbytok sa len tak prejde. Ešte nenastal ten správny čas ? Aké mal figúrka Tiso možnosti v nesamostatnom vazalskom štáte ,ako Slovensko vzedy ? Slovensko bolo nesamostatným , vazalským štátom -z toho by sa malo predovšetkým vychádzať a naviazovat to ostatné.
Ja nedokážem po tom všetkom , posúdiť aký to bol človek ( Tiso) , nerobím z neho mučeníka ,či hrdinu , nepoznám jeho pohnútky čo a ako robil , ale zachránil Slovensko a Slovákov v zlých časoch , kde celá Európa bola hnedá a uvedomujem si tiež že Slovensko veľa platilo za tie rozhodnutia - To všetko je pravda. Z takéhoto uhlu, či strany to vnímam pri vyrovnávaní sa z minulosťou - ako Slovák.
 
Komu to teda vyhovuje nájsť si z kŕdľa vrabcov iba jedného a mieriť iba na jedného? Do akej hry to Slovensko vpadlo?
okrem iného do povojnovej obnovy na tradícii ČSR a teda čechoslovakizmu. Viď likvidácia SNR tzv. Pražskými dohodami, perzekúcie voči organizátorom SNP aj z radov KS… Ale veď to všetko tu už odznelo.
Celé hanobenie J.Tisa v posledných dňoch je postavené už len na deportáciach židov.
Pritom pravidlá vysídľovania ohľadom majetku boli podľa vysídľovacích zákonov prebratÿch z ČSR (ako to tu bolo postnuté). Navyše už dvakrát je tu uvedené toto:
Mal som možnosť osobne hovoriť s hlavným rabínom Slovenska doktorom Arminom Friederom, ktorý mi povedal, že dovtedy, kým Tiso sedí na prezidentskom stolci, my židia máme aspoň nádej, že mnohí z nás prežijú.
a toto
Hlavný prokurátor Izraela Gideon Hausner na základe archívov a ustanovizní , ktoré mali čo do činenia s deportáciami ( človek čo sa ma riadiť iba zákonom a právom prehlásil - nikdy nenašiel a ani neexistuje dokument ktorý by tvrdil že Tiso je vojnový zločinec.
Táto diskusia utíchne a keď sa niekedy v budúcnosti opätovne otvorí, zase to bude o tom, že Slováci a J.Tiso rozbili ČSR, pritom samotná Praha na pokyn Francúzska a Anglicka k tomu Slovensko dokopali, lebo potrebovali, aby ČSR bola rozbitá, a nie sa rozpadla.
Masarykom a Prahou presadzovaný čechoslovakizmus sa tu ospravedlňuje tým, že Masaryk to potreboval kvôli silnej nemeckej menšine. Àno, potreboval, ale presne kvôli tomu, aby anglický lord mohol vo svojej správe pred Mníchovom poukázať na to, že ČSR porušuje zakladajúci dohovor ohľadom práv menšín, a tým Západ negarantoval hranice a územnú celistvosť ČSR. A ten slobodomurársky “tatíček” Masaryk to všetko vedel, veď on bol pri podpise vzniku ČSR, on osobne robil úpravy v Pittsburgskej dohode…
To dokedy chcete byť pod vplyvom pragocentrizmu, prameniaceho zo “šemu Golema”?
 
Poznámka:

Prečo ľudia , diskutujúci , tu na , na týchto stránkach , a takí zdatní vo vedomostiach v uživani KSB , za ktorého sa ja osobne nepovažujem , nepouźivate KSB pri posudzovaní a zohľadňovani procesov v tejto a k tejto našej spoločnej téme , našej spoločnej minulosti.
 
Prečo ľudia , diskutujúci , tu na , na týchto stránkach , a takí zdatní vo vedomostiach v uživani KSB , za ktorého sa ja osobne nepovažujem , nepouźivate KSB pri posudzovaní a zohľadňovani procesov v tejto a k tejto našej spoločnej téme , našej spoločnej minulosti.
pričom aj v súvislosti s J.Tisom a židovskou otázkou som poukazoval na Stalinov počin s vytvorením autonómnej židovskej republiky, z ktorej nakoniec všetci odišli, a obrazy Farlafa a Nainy z Puškinovej poémy Ruslan a Ľudmila…
 
Tvoje chronologické usporiadanie ma logiku a je to dobrá práca a bohužiaľ ja to tak zatiaľ nedokážem usporiadať .
Ja som , ale reagoval na tvoje video ,ktoré si uviedla a iba na to video (40 minút), ktoré tu uvádzaš ,je to video s názvom -Mýtus verzus realita.

Tak p. docent PhDr.Anton Hruboň v tvojom predloženom videu sám tvrdí , že je vysoký predpoklad o tom ,že najvyšší predstavitelia vedeli o tom ako končia deportovaní . Nehovori o žiadnom dokaze iba o predpoklade že oni to vedeli.
Je vysoky PREDPOKLAD , že vedeli to boli Hruboňove slova , vo videu , nie moje. Anton Hruboň tiež tvrdí , že nevylučuje možnosť že proces s Tisom bol spolitizovaný a že je to revanš .(Hruboňove slova).To bola odpoveď Hruboňa na položenú otázku. V tom čase vraví ,že neexistovali zákony , poflaˇ ktorých sa môže súdiť - nepekne veci čo sa udiali , že podľa tých existujúcich zákonov neboli trestné ( ja to samozrejme neschvaľujem ) , to boli tiež Hruboňove slova , ale na súde pri súdnom procese sa ma dodržiavať zákon a iba zákon -(to sú zas moje slova) . Body obžaloby v čase ich spáchania neboli trestnými činmy ,kolaborácia s faśizmom ( a kto v Európe ešte kolaroboval s fašizmom? , iba Tiso?) podiel na rozbiti Československa ( a kto ešte rozbíjal Československo ? ,iba Tiso?).Odsúdený k smrti bol , ale iba Tiso.
Súd tohto typu nikdy pred tým neexistoval - tzv. národný ,ľudový súd. P.Hruboň dodáva že nie je právnikom v otázke spravodlivosti výšky trestu. Spomína tiež ( jeho vlastne slova -nie moje ) ,že Eduard Beneš a komunisti sa Tisovi chceli pomstiť. P.Hruboň rozpráva že nevie posúdiť či to bolo ,či nebolo spravodlivé - nespravodlivé , že to musia právnici. Hlavne ,súd mal “ politický podtón”- slova p.Hruboňa

Hlavný prokurátor Izraela Gideon Hausner na základe archívov a ustanovizní , ktoré mali čo do činenia s deportáciami ( človek čo sa ma riadiť iba zákonom a právom prehlásil - nikdy nenašiel a ani neexistuje dokument ktorý by tvrdil že Tiso je vojnový zločinec. ( článok od Antónia Čulena 31 Októbra 2011).
Tak čo to bol za súdny proces, keď vlastne neexistovali príslušné zákony? V akej hre to Slovensko a jeho predstaviteľ -figúrka Tiso vystupoval? Prečo sa tu zameriava a sústreďuje na iba na jednu tému , na to či vedel- nevedel a zbytok sa len tak prejde. Ešte nenastal ten správny čas ? Aké mal figúrka Tiso možnosti v nesamostatnom vazalskom štáte ,ako Slovensko vzedy ? Slovensko bolo nesamostatným , vazalským štátom -z toho by sa malo predovšetkým vychádzať a naviazovat to ostatné.
Ja nedokážem po tom všetkom , posúdiť aký to bol človek ( Tiso) , nerobím z neho mučeníka ,či hrdinu , nepoznám jeho pohnútky čo a ako robil , ale zachránil Slovensko a Slovákov v zlých časoch , kde celá Európa bola hnedá a uvedomujem si tiež že Slovensko veľa platilo za tie rozhodnutia - To všetko je pravda. Z takéhoto uhlu, či strany to vnímam pri vyrovnávaní sa z minulosťou - ako Slovák.

Ano, Hruboň říká, že byl Tiso souzen za něco, co podle práva nebylo trestním činem, protože k tomu nebyl precedens, mluví o podílu na rozbití Československa, o kolaboraci s nacistickým Německem, ale zároveň říká, že podobné soudy proběhly i v jiných zemích a dodává, že Tiso byl i souzený za to, za co byli souzeni fašisti v Norimberských procesech.
Takže to není nějaké specifikum Slovenska, dělo se to i jinde, Hruboň tam zmiňuje i Itálii, kde se s kolaboranty nemazali a stříleli je na ulicích.
Já jsem udělala ten souhrn proto, aby data byla pohromadě, ale zdá se, že ty informace jsou zde z velké části ignorovány. Na začátku bylo zde řečeno, že je dobré mít ve věcech kolem Slovenského štátu a Tisa jasno, mít co nejvíce informací, protože když se nevypořádáme/te s minulostí, tak se nám/vám to vrátí.
Já moc nevidím snahu u některých lidí zde, aby se na věc koukali objektivně. Argumentů zde bylo předneseno dost, byly to ve velké míře výňatky z práce historiků, někde s konkrétními odkazy, kde se dokument najde, někde ne. Je to už na ostatních, jak s tím naloží.
Za mě s diskuzí na toto téma také končím.
 
Naposledy upravené:
Ano, Hruboň říká, že byl Tiso souzen za něco, co podle práva nebylo trestním činem, protože k tomu nebyl precedens, mluví o podílu na rozbití Československa, o kolaboraci s nacistickým Německem, ale zároveň říká, že podobné soudy proběhly i v jiných zemích a dodává, že Tiso byl i souzený za to, za co byli souzeni fašisti v Norimberských procesech.
Takže to není nějaké specifikum Slovenska, dělo se to i jinde, Hruboň tam zmiňuje i Itálii, kde se s kolaboranty nemazali a stříleli je na ulicích.
Já jsem udělala ten souhrn proto, že ty informace jsou zde z velké části ignorovány. Na začátku bylo zde řečeno, že je dobré mít ve věcech kolem Slovenského štátu a Tisa jasno, mít co nejvíce informací, protože když se nevypořádáte s minulostí, tak se vám to vrátí.
Já moc nevidím snahu u některých lidí zde, aby se na věc koukali objektivně. Argumentů zde bylo předneseno dost, byly to ve velké míře výňatky z práce historiků, někde s konkrétními odkazy, kde se dokument najde, někde ne. Je to už na ostatních, jak s tím naloží.
Za mě s diskuzí na toto téma také končím.
Nedovolím si znevažovať tvoju prácu , pretože je to dobrá práca. A už vôbec netvrdím že v niečom vedome podvádzaš alebo klameš . Ja sa pri tom veľmi vzdelávam aj vďaka takým ako si ty a samozrejme ostatním tiež . Je to všetko naša spoločná minulosť a treba o tom písať -vzdelávať sa.
Ja rozumiem , že podobne súdy boli aj iných zemiach Európy , pretože s Ruskom neviedli vojnu len štáty z tzv. Wikipedie .

Píšeš :
…podobné soudy proběhly i v jiných zemích a dodává, že Tiso byl i souzený za to, za co byli souzeni fašisti v Norimberských procesech….

Áno je to všetko pravda.
No boli to súdy národne-ľudové a ako píšeš o Taliansku , strieľali ich rovno na ulici ( ručne -stručne ) .
Norimberský proces , aspoň ja si myslím , nebol súd ľudový , či národný . Tam boli víťazne mocnosti voči porazenej mocnosti a tie súdili predstaviteľov a pohlavárov porazeného fašistického Nemecka , ako víťaz vojny a kde odsudeni boli preukázané vojnovými zločincami (hoci nie všetkých odsúdili )
Tiso bol označovany ako fašista , áno , rozdával nemeckým vojakom medaile , ale popritom aj udelil 15 tisíc výnimiek . Sú existujúce záznamy ľudí ktorí mu ďakujú za svoj život.
Bolo už povedané , všetci vtedajší prezidenti z “hnedej “Európy by museli byt vojnovými zločincami.
No to nie je prvoradé . Tiso bol postava , čo si ma odohrať svoju rolu v akých takých ramkach.
Snažím sa iba zamieriť z inej strany , hlavne na prebiehajúce procesy v našej spoločnej z minulosti z pohľadu KSB v Európe . Táto webová stránka je aj so svojimi príspevkami pre nás všetkých prínosom a treba v tom pokračovať .
 
Ano, Hruboň říká, že byl Tiso souzen za něco, co podle práva nebylo trestním činem, protože k tomu nebyl precedens, mluví o podílu na rozbití Československa, o kolaboraci s nacistickým Německem, ale zároveň říká, že podobné soudy proběhly i v jiných zemích a dodává, že Tiso byl i souzený za to, za co byli souzeni fašisti v Norimberských procesech.
Takže to není nějaké specifikum Slovenska, dělo se to i jinde, Hruboň tam zmiňuje i Itálii, kde se s kolaboranty nemazali a stříleli je na ulicích.
Já jsem udělala ten souhrn proto, aby data byla pohromadě, ale zdá se, že ty informace jsou zde z velké části ignorovány. Na začátku bylo zde řečeno, že je dobré mít ve věcech kolem Slovenského štátu a Tisa jasno, mít co nejvíce informací, protože když se nevypořádáme/te s minulostí, tak se nám/vám to vrátí.
Já moc nevidím snahu u některých lidí zde, aby se na věc koukali objektivně. Argumentů zde bylo předneseno dost, byly to ve velké míře výňatky z práce historiků, někde s konkrétními odkazy, kde se dokument najde, někde ne. Je to už na ostatních, jak s tím naloží.
Za mě s diskuzí na toto téma také končím.
Vďaka, Janka za tvoju prácu.
 
Často si kladiem otázku, prečo musel byť prezident Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945 Jozef Tiso ako jediný prezident v Európe odsúdený na trest smrti.
Vysvětlení je jednoduché. Hitler byl mrtev. Mussoliniho zastřelili partyzáni. Paveličovi se podařilo uprchnout a byl odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti, dopaden nikdy nebyl a tedy ani trest nebyl vykonán (Tiso tedy nebyl jediný odsouzený k trestu smrti, ale jediný odsouzený a popravený). Hácha nebyl souzen ze zdravotních důvodů a zemřel krátce po válce; i kdyby běžel proces, nedožil by se jeho konce.
 
Takže "z lásky k svojeti" Tiso poslal slovenské vojáky do války s Ruskem?
Zřejmě z lásky k svojeti projevil iniciativu, aby Slovensko vstoupilo do války s Ruskem 2 dny po vpádu Hitlera. Přičemž tuto iniciativu už projevil v květnu, měsíc a půl před vypuknutím. Když o nevyhnutelnosti války vědět mohli jen zasvěcení.
Ta válka Rusko stála téměř 30 milionů životů. S ostatními zeměmi v Evropě to bylo 50 milionů.

Podle mě je to divná láska k svojetí...
Ty si skutočne myslíš, že Slovensko mohlo vykonávať vlastnú politiku? To môžem Čechov obviňovať, že zbrojili Wehrmacht.

Tiso bol jezuita, napojený na Vatikán.

Okrem toho chcel vrátiť územia, ktoré Poľsko odobralo Slovensku. A hoci mu boli ponúkané aj Katowice, odmietol ich.

Hitler povedal Tisovi, že buď sa Slovensko oddelí, alebo ho rozdelí medzi Poľsko a Maďarsko.
 
Ano, Hruboň říká, že byl Tiso souzen za něco, co podle práva nebylo trestním činem, protože k tomu nebyl precedens, mluví o podílu na rozbití Československa, o kolaboraci s nacistickým Německem, ale zároveň říká, že podobné soudy proběhly i v jiných zemích a dodává, že Tiso byl i souzený za to, za co byli souzeni fašisti v Norimberských procesech.
Takže to není nějaké specifikum Slovenska, dělo se to i jinde, Hruboň tam zmiňuje i Itálii, kde se s kolaboranty nemazali a stříleli je na ulicích.
Já jsem udělala ten souhrn proto, aby data byla pohromadě, ale zdá se, že ty informace jsou zde z velké části ignorovány. Na začátku bylo zde řečeno, že je dobré mít ve věcech kolem Slovenského štátu a Tisa jasno, mít co nejvíce informací, protože když se nevypořádáme/te s minulostí, tak se nám/vám to vrátí.
Já moc nevidím snahu u některých lidí zde, aby se na věc koukali objektivně. Argumentů zde bylo předneseno dost, byly to ve velké míře výňatky z práce historiků, někde s konkrétními odkazy, kde se dokument najde, někde ne. Je to už na ostatních, jak s tím naloží.
Za mě s diskuzí na toto téma také končím.
Vyborne.
Nerozumiem jednej veci a to tej starostlivosti venovanej tomu co bude dalej s temou Tiso vo verejnom priestore na Slovensku. Pisem za seba keby ste si v cechach riesili podobnu historicku udalost, osobu, snazili sa vo verejnom dislurze k niecomu dospiet tak moj postoj by bol- ale to je cisto Vasa vec je to Vasa historia ako to uzatvorite. Nebudem sa do toho starat.
 
Jardobe, bohužel, o další diskuzi na téma Tiso a Slovenský stát nemám zájem. Bylo to příliš vyčerpávající jednak dohledávat informace a ještě čelit všem výpadům a invektivám na moji adresu.
Děkuji všem účastníkům diskuze, kdo dokázal zůstat slušný, i když s mými názory nesouhlasil. Obzvlášť děkuji všem, kdo bez předsudků spolupracoval a snažil se dohledat pravdu.
Pravda už bola dávno dohľadaná....to iba niekto umelo vytvorí vlákno..."polemika o Tisovi..."...všetci súdni ľudia už dávno vedia, ako to bolo, ale je stále zaujímavé dozvedieť sa, že niekomu to stále vadí. Ja nechcem polemizovať o niečom, čo je dávno dokázané....ešte žije dosť svedkov, ktorí tieto udalosti prežili a zdokumentovali.
 
Vyborne.
Nerozumiem jednej veci a to tej starostlivosti venovanej tomu co bude dalej s temou Tiso vo verejnom priestore na Slovensku. Pisem za seba keby ste si v cechach riesili podobnu historicku udalost, osobu, snazili sa vo verejnom dislurze k niecomu dospiet tak moj postoj by bol- ale to je cisto Vasa vec je to Vasa historia ako to uzatvorite. Nebudem sa do toho starat.
Typické rozdeľovanie národov ....Vaša vec, Vaše problémy....a napíšeš v Čechách s malým č....smiešne a dobre viditeľné, kto je kto
 
Pravda už bola dávno dohľadaná....to iba niekto umelo vytvorí vlákno..."polemika o Tisovi..."...všetci súdni ľudia už dávno vedia, ako to bolo, ale je stále zaujímavé dozvedieť sa, že niekomu to stále vadí. Ja nechcem polemizovať o niečom, čo je dávno dokázané....ešte žije dosť svedkov, ktorí tieto udalosti prežili a zdokumentovali.
Ja si myslím , že stále je čo dohľadať, stále , pretože sú ľudia čo Tisa hania-odsudzujú a sú ľudia čo ho chvália - ďakujú mu a to doslova za život.
A potom ja navádzam ,nielen , pozerať na Tisa - osobnosť , ale hlavne na Tisa -figúrku - môj osobný názor.
 
Pravda už bola dávno dohľadaná....to iba niekto umelo vytvorí vlákno..."polemika o Tisovi..."...všetci súdni ľudia už dávno vedia, ako to bolo, ale je stále zaujímavé dozvedieť sa, že niekomu to stále vadí. Ja nechcem polemizovať o niečom, čo je dávno dokázané....ešte žije dosť svedkov, ktorí tieto udalosti prežili a zdokumentovali.
Fero:
Typické rozdeľovanie národov ....Vaša vec, Vaše problémy....a napíšeš v Čechách s malým č....smiešne a dobre viditeľné, kto je kto
V cechach sa pise s malym c. aj pre majitelov pravdy a sudnosti.
 
@Fero ideš na ručné schvaľovanie, vďaka, že si pripomenul tu Hoxovu diskuskiu.

Slováci určite NECHCÚ svoj samostatný štát, to iba niektorí by najradšej vytvorili RU II
Toto je už vyslovene plutie na slovenský národ. Ty ho ako hovorca nezastupuješ. Máš vyjadrovať názory za seba. Myslím si, že by si si nedovolil napísať češi nechcú samostatný štát.

Pokiaľ prinesieš do diskusie niečo hodnotné, tak nebude problém ti to publikovať, ale takéto prasenie diskusií typu ,,ja tvrdím, že to bolo takto a ty sa vyviň..." už nenechám tak.
 
Tiso sa v predvecer popravy vyjadril aj k moznemu spolocnemu statu s cechmi. Z knihy Proces s prezidentom spomienky zalobcu a obhajcu je nasledovny uryvok:

Môj konečný dojem z rozhovoru bol, že Tiso je presvedčený o svojom poslaní a o nevyhnutnosti obete pre myšlienky, pre ktoré žil. Videl som v tom akýsi mesianizmus, ktorý neprejavil zaváhanie, ani strach pred smrťou, aspoň nie navonok.

Potom sme prešli na politické otázky. Uviedol, že nech je osud Slovákov ako etnika a politického celku akýkoľvek, národná suverenita, ktorá našla svoj výraz v štátnosti, tu zostane a bude nepochybná. Hovoril, že nechce predbiehať udalosti, ale nespornosť Slovákov ako národa je nenapadnuteľná. Politická suverenita národa môže mať akúkoľvek i kompromisnú formu, ako je to vo federácii a podobne. Tiso zdôraznil, že jeho smrťou sa tieto myšlienky len utvrdia, budú spojené i s jeho menom a jeho obeťou budú sankcionované, preto mu nie je ťažko zomrieť. Povedal, že sa nepridŕža zásady úplnej štátnej samostatnosti. Ak sa národ sám slobodne rozhodne pre spolužitie vo federatívnej forme s Čechmi, i tým je prebojovaná idea plnej národnej suverenity a bez neho by sa k tomuto výsledku nebolo dospelo. Povedal, že odsúdenie na trest smrti predpokladal už pred začiatkom procesu a teraz vidí, že tvrdé dovŕšenie rozsudku smrti si vynútili politickí odporcovia. Je to ich záujem.

Niekto tu pisal ze Tiso nenavidel cechov to asi takto nestoji on miloval v prvom rade svojich. Vid ten odkaz na spolocny stat.
Odkaz na knihu a dalsie spomienky na popravu som nasiel tu:
 
Naspäť
Top Bottom