Pripravuje sa na Slovensku mobilizácia?

...Občan môže v stave bezpečnosti odoprieť výkon mimoriadnej služby písomným podaním vyhlásenia na okresný úrad v sídle kraja v kalendárnom roku, v ktorom mu vznikla branná povinnosť alebo v januári každého nasledujúceho roka až do zániku brannej povinnosti. Na vyhlásenie podané v období krízovej situácie ako je vojna, vojnový stav, núdzový stav a výnimočný stav sa neprihliada. Aj registrovaný občan, ktorý podal vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby bude v čase vojny a vojnového stavu povolaný na odvod, kde bude posúdený jeho zdravotný stav a rozhodnuté o jeho spôsobilosti vykonať alternatívnu službu.

Občan, ktorý podal vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby a ktorého okresný úrad v sídle kraja na základe rozhodnutia zaradí do dokumentácie evidovaných občanov, je povinný vykonať alternatívnu službu u zamestnávateľa, ktorý plní napríklad úlohy v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, civilnej ochrany obyvateľstva, alebo v oblasti sociálnej pomoci a podobne...

 
Táto informácia nikde na internete nie je
Mrzí ma tvoja skúsenosť, aj ja som zopar takých "preskákal". Ale je to napísané hneď v tej prvej linke na právnu kanceláriu, ktorú som zdieľal.
Vnímanie čítaného textu - hlavne toho právnického (nechcem tým nikoho uraziť) je vecou cviku a skúseností. Zatiaľ som stretol osobne jediného človeka, ktorý to vedel - povolaním bol dlhorocný pracovník na katastrálnom úrade. A bola to žena.
Potvrdzuje to len správnosť môjho odporučenia o osobnom podaní. Systém si rád nachádza "kľučky", než aby občanom niečo uľahčil.
Veľa šťastia!
 
námatkovo som pozrel web https://www.minv.sk/?okresne-urady-klientske-centra&urad=39&odbor=5
a úplne dolu je možné si stiahnuť prílohu 'Hlavné úlohy na úseku obrany štátu pre rok 2023' - zaujímavé čítanie :)
je tam aj bod, týkajúci sa tejto diskusie, no aj ostatné body sú zaujímavé :)
1672855988928.png
ešte mi napadlo, že ak aj schvália takúto žiadosť, môžu s človekom vypiecť - zaradia ho do zoznamu osôb, ktoré budú ako prvé určené na roznášanie zásielok, alebo do jeho nehnuteľnosti niekoho ubytujú...
 
Naposledy upravené:
ja som v jednej diskusii našla toto:

227/2002 Z. z. ÚSTAVNÝ ZÁKON
z 11. apríla 2002
o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu

Čl. 3
Vojnový stav

(4) V čase vojnového stavu môže prezident na návrh vlády
c) povolať na výkon alternatívnej služby registrovaných občanov a vojakov v zálohe, ktorí v stave bezpečnosti odopreli výkon mimoriadnej služby,
 
Naposledy upravené:
No tak som sa mrkol na "ČT" 😁...a našiel som toto :
Čtyři všeobecné a částečné mobilizace v našich dějinách 20. století. Jak proběhly, co je vyvolalo a co prozradily o stavu naší armády? A věčná otázka, měli jsme se při té poslední bránit?
Nedokázal som pozrieť celé, nie je čas...posledných 5 min. bohato stačilo...

Zdroj: https://t.me/zlom221/45175
 
Zdravim, nedá sa to prosím spojiť a dať odkaz, ktorý sa neskrýva? Aby si to každý muž do 55 rokov všimol? Veď daná téma je potrebná do konca januára 2023, a potom už je to passé na rok (alebo do vyhlásenia núdzového stavu)
A ak niekto vie poskytnúť ucelený obraz, nech to tlačivo aj s informáciami sa ihneď zobrazuje. Myslím, že všetky matky, ženy, dcéry, partnerky budú šťastné. A dajme zarobiť matrikám a pošte, kde pracujú za minimálnu mzdu práve tieto naše jemné polovičky.
A tej jednej v rezidentskom paláci môžme želať skoré prebudenie.
Vďaka MIG
 
Zdravim, nedá sa to prosím spojiť a dať odkaz, ktorý sa neskrýva? Aby si to každý muž do 55 rokov všimol? Veď daná téma je potrebná do konca januára 2023, a potom už je to passé na rok (alebo do vyhlásenia núdzového stavu)
A ak niekto vie poskytnúť ucelený obraz, nech to tlačivo aj s informáciami sa ihneď zobrazuje. Myslím, že všetky matky, ženy, dcéry, partnerky budú šťastné. A dajme zarobiť matrikám a pošte, kde pracujú za minimálnu mzdu práve tieto naše jemné polovičky.
A tej jednej v rezidentskom paláci môžme želať skoré prebudenie.
Vďaka MIG
Skús byť konkrétnejší, čo presne by si chcel spojiť a kam a aký presne odkaz by si chcel dať?
Ak nechceš, aby sa ti odkaz zmenil na náhľad stránky, treba z neho urobiť hyperlink: t.j. napísať text, označiť ho, a potom kliknúť v nástrojovom riadku editora na "retiazku" (vedľa obrázku a smajlíka) a tam vložiť link... Skrátka môžeš sem dať text linku, označiť ho a potom kliknúť na ikonku hore a vložiť link aj tam - a link v texte bude oranžový a klikací.
 
Nie som počítačový maniak. Skôr mi ide o lištu hore: Či by sa nemohla tu uviesť vzorová Vyhláška o odmietnutí a k tomu praktické informácie napr. prečo odmietam - právnickou rečou jednoducho a stručne - bez omáčky, kde ju overiť a kam ju poslať s doručenkou. Len treba to vykonať rýchlo, lebo ti lampasáci v parlamente su schopní pre a za národ robiť všetko možné aj nemožné. "Hej rodina milá hodina odbila, žije matka Sláva!"
P.S. Kedysi na stránke badatel.net bol vpravo hore odkaz na Hlásenie nežiadúcich účinkov vakcín (NÚV), a pomocou toho sme sa stali jedným z najviac hlásiacich NÚV oproti okolitým štátom, aj keď u nás neexistovalo odškodnenie za NÚV ako to bolo napr. v Poľsku v prepočte do 22000 eur... Ďakujem za pomoc pri riešení tohto aktuálneho problému.
 
Nie som počítačový maniak. Skôr mi ide o lištu hore: Či by sa nemohla tu uviesť vzorová Vyhláška o odmietnutí a k tomu praktické informácie napr. prečo odmietam - právnickou rečou jednoducho a stručne - bez omáčky, kde ju overiť a kam ju poslať s doručenkou. Len treba to vykonať rýchlo, lebo ti lampasáci v parlamente su schopní pre a za národ robiť všetko možné aj nemožné. "Hej rodina milá hodina odbila, žije matka Sláva!"
P.S. Kedysi na stránke badatel.net bol vpravo hore odkaz na Hlásenie nežiadúcich účinkov vakcín (NÚV), a pomocou toho sme sa stali jedným z najviac hlásiacich NÚV oproti okolitým štátom, aj keď u nás neexistovalo odškodnenie za NÚV ako to bolo napr. v Poľsku v prepočte do 22000 eur... Ďakujem za pomoc pri riešení tohto aktuálneho problému.
Dal som to aj sem do blogu:

Stručne povedané:
1. treba vyplniť tu priložené vzorové tlačivo (všetky žltou označené políčka)
2. treba si spraviť dve kópie, podpísať ich a dať si to úradne overiť.
3. Treba to poslať na Okresný úrad v sídle kraja!!! T.j. kto je z Bratislavského kraja, treba to poslať na Okresný úrad v Bratislave; kto je z Nitrianskeho kraja, treba to posielať na Okresný úrad v Nitre!!! Buď osobne do podateľne, kde vám dajú aj razítko, alebo poštou ale s doručenkou o prevzatí, aby ste mali dôkaz, že pošta bola úradom prevzatá.
4. treba to stihnúť do konca januára. Do konca januára to musí byť doručené.
5. branná povinnosť sa týka mužov Slovákov (nevojakov alebo vojakov ZVS) od 19 do 45 rokov, a tých čo majú hodnosť od slobodníka vyššie od 19 do 55 rokov. (Tých 19 rokov sa neráta na mesiac presne, ale stačí, že v danom roku budete mať 19).
6. Branná povinnosť sa netýka toho, kto má modrú knižku.
7. Ak človek to tlačivo pošle, tak to neznamená, že pri vypuknutí vojnovej situácie človeka nechajú doma. Znamená to, že ho povolajú na alternatívnu službu, kde nebude nikoho strieľať.
 

Prílohy

  • Tlačivo-o-odopretí-výkonu-mimoriadnej-služby.docx
    18.9 KB · Zobrazenia: 18
Naposledy upravené:
Pretože to treba podať na okresný úrad v sídle kraja!
Ja som to riešil včera, notárka ma na to upozornila, že na OU to neberú a vraj osvedčovala tých žiadostí plno (a to je ešte len 5.1.). Takže tí, čo ste z BA kraja - treba poslať na klientské centrum - OU v Bratislave.
 
Čo teda píšete do dôvodu? To na obrázku vyššie mi už pripadá ako extrém, kde by takého človeka počas vojny proti Rusku mohli považovať orgány za zradcu.
 
Čo teda píšete do dôvodu? To na obrázku vyššie mi už pripadá ako extrém, kde by takého človeka počas vojny proti Rusku mohli považovať orgány za zradcu.
ja som dal dôvod niečo v zmysle, že to je proti môjmu svedomiu konať násilne voči iným ľuďom, čo by bolo počas vojny nevyhnutné. V podstate je to výhrada vo svedomí, ktorú si aj podľa zákona môžeme uplatniť.
 
Našla jsem v češtině:
V XXXXXXXXX dne XX.XX.XX
Krajskému vojenskému velitelství v XXXXXXXXX
XXXXXXXXX
XXXXXXXXX
Věc: Odmítnutí mimořádné služby z důvodu svědomí

Dne XX.XX.XX došlo k nabytí účinnosti stavu ohrožení státu, vyhlášeného Parlamentem České republiky stav ohrožení státu.
V souladu s ustanovením § 6 odst. 1 písm. b) zákona č. 585/2004 Sb. o branné povinnosti a jejím zajištění v platném znění (dále jen „branný zákon“) a článkem 15 odst. 3 Listiny základních práv a svobod, vám tímto v zákonné lhůtě sděluji, že odmítám vykonávat mimořádnou službu z důvodu mého svědomí.
Dále žádám, aby dle ustanovení článku 6 odst.3 branného zákona bylo toto mé prohlášení doručeno v zákonné lhůtě obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému místu mého trvalého pobytu, aby tuto skutečnost zapsal do vojenské evidence tímto orgánem vedené.
Za vyřízení této mé žádosti předem děkuji.
S pozdravem
Jan Novák
r.č. 123456/9999
trvale bytem: XXXXXXXXX
adresa pro doručování: XXXXXXXXX
________________________
podpis
(podpis MUSÍ být úředně ověřený
 
@JanaK Jak jsem zatím našla u nás v ČR je to jinak. jestli dobře chápu, tak u nás lze odmítnout tzv. mimořádnou službu až v čase vyhlášení mobilizace a to do 15dnů. Musí se to pak zaslat na Krajské velitelství. Dříve zřejmě odmítat nelze, nikde jsem nic jiného nenašla. Jinak mobilizace se u nás vztahuje na osoby od 18-60 let. Zajímalo by mě, zda můžou z nějakého důvodu odmítnout občanovo odmítnutí vykonávat mimořádnou službu nebo zda je to konečná.

Základní informace o činnosti:​


Voják v záloze může odmítnout vykonávat mimořádnou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání
a) do 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaného při odvodním řízení,
b) do 15 dnů ode dne účinnosti vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu; vojákovi, který odmítne vykonávat mimořádnou službu, zaniká branná povinnost.

Odůvodněné prohlášení o odmítnutí výkonu mimořádné služby se podává písemně příslušnému krajskému vojenskému velitelství. V prohlášení se uvede jméno nebo jména, příjmení, rodné číslo a adresa místa pobytu vojáka a adresa pro doručování podle správního řádu; podpis na prohlášení musí být úředně ověřen.
Krajské vojenské velitelství předá prohlášení vojáka v záloze o odmítnutí výkonu mimořádné služby do 10 dnů od jeho doručení obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa pobytu vojáka v záloze. Krajské vojenské velitelství zapíše informaci o odmítnutí výkonu mimořádné služby do vojenské evidence k údajům vedeným o vojákovi v záloze, který prohlášení o odmítnutí učinil. Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti podle zákona o zajišťování obrany České republiky.

a tady příklad z Humpolce

A samozřejmě poslanci Senátu a PS a další vládní činitelé se mobilizace neúčastní, jak jinak.
 
Naposledy upravené:
Naspäť
Top Bottom