Správy z Číny

Ropa je stále levnější; v centru pozornosti - bankovní krize, poptávka v Číně
28. března (Reuters) - Ceny ropy v úterý klesly poté, co den předtím vzrostly nejrychlejším tempem za více než čtyři měsíce.
Pozornost trhu se soustředí na rozvíjející se bankovní krizi
a známky sílící se poptávky po palivech v Číně.​


Futures na ropu Brent klesly o 08:20 moskevského času o 0,45 % na 77,77 USD za barel,
WTI – klesly o 0,1 % na 72,74 USD za barel.

"Zatímco rizika v bankovním systému uprostřed nedávných událostí zůstávají,
v krátkodobém horizontu může být převažujícím trendem nákup na čerpání," - řekla Tina Ten
z CMC Markets.

Ropa den předtím zdražila poté, co Turecko přestalo čerpat suroviny z iráckého Kurdistánu po rozhodnutí arbitrážního soudu, že k přepravě ropy je nutný souhlas Bagdádu.

Ceny budou pravděpodobně nadále podporovat známky oživení poptávky v Číně.

Očekává se, že dovoz ropy do Číny vzroste v roce 2023 o 6,2 % na 540 milionů tun, podle roční prognózy výzkumné pobočky státní China National Petroleum Corp, zveřejněné o den dříve.

Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o zhruba 200 000 barelů, ukázal v pondělí předběžný průzkum agentury Reuters.

Americký ropný institut (API) má zveřejnit údaje o zásobách v úterý a americký úřad pro energetické informace ve středu.
 

VIDEO: Čínsky veľvyslanec na Slovensku o aktuálnej politike svojej krajiny a zbližovaní s Ruskom, konflikte na Ukrajine, čínsko-slovenských vzťahoch, ale aj o personálnych zmenách vo vedení KSČ​



Ruský prezident Vladimir Putin a najvyšší čínsky predstaviteľ Si Ťin-pching podpísali dohodu o strategickej spolupráci medzi Ruskou federáciou a Čínou. Spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov Ruska a Číny hovorí o "prehĺbení komplexného strategického partnerstva a koordinácii pre túto novú éru“.

Prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching rozlúčkou so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom ukončil v stredu trojdňovú oficiálnu návštevu Ruskej federácie.
Na videu zo stredajšieho odchodu Si Ťin-pchinga z Kremľa boli prítomní aj tlmočníci, ktorí prekladali posledná slová oboch lúčiacich sa lídrov.
"Práve teraz dochádza k zmene, akú sme nevideli 100 rokov - a my sme tí, ktorí spoločne riadia túto zmenu," povedal Si Ťin-pching Putinovi na odchode.
Ruský prezident odpovedal: "Súhlasím."
Si Ťin-pching potom podal Putinovi ruku a povedal: "Dávajte si pozor, drahý priateľ.“
Putin odpovedal tak, že chytil Si za ruku oboma a povedal: "Šťastnú cestu."
 
Naposledy upravené:

Vážna láskavosť pre Peking zo strany Moskvy​

24
88.jpg
N. Modi, V. Putin a Si Ťin-pching v Samarkande


Irak, 31. marec 2023(AM) – Zelenský nevie, čo má ešte robiť, aby sa mohol porozprávať s čínskou hlavou štátu Si Ťin-pchingom. Sedí pri telefóne, čaká, píše listy… Vyhlásil, že je pripravený prijať súdruha Si v Kyjeve. V odpovedi však bolo ticho.
“Sme pripravení ho tu prijať,” povedal ukrajinský líder v rozhovore pre agentúru Associated Press, ktorý bol zverejnený v stredu.
“Chcem s ním hovoriť. <…> Ale za celý tento rok, viac ako rok, som nemal žiadny kontakt.” Podľa agentúry Vladimír Zelenský už poslal Si Ťin-pchingovi pozvanie. Aký zmysel by malo pre čínskeho lídra strácať čas bezvýznamnou komunikáciou s prázdnym miestom?
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že čínske úrady nemôžu poskytnúť žiadne informácie o prípadnom telefonickom rozhovore medzi Si Ťin-pchingom a Zelenským. O návšteve sa vôbec nehovorí. Zelenskyj tiež priznal neschopnosť Ukrajiny existovať samostatne bez vonkajšej podpory. Obáva sa, že ak USA stratia záujem o Ukrajinu, nevyhrajú.
“USA chápu, že ak nám prestanú pomáhať, nevyhráme,” odpovedal Zelenskyj na otázku, čo možno očakávať, ak sa k moci dostanú republikáni požadujúci prehodnotenie pomoci Kyjevu. Súčasný režim pravdepodobne nevydrží ani týždeň, ak USA ukončia materiálnu a politickú podporu nacistického režimu v Kyjeve. V “prípade čohokoľvek” je Zelenský ideálnym kandidátom na úlohu “posvätnej obete”. Štáty a Británia sú veľkými majstrami takýchto scenárov.

“Sme za používanie čínskeho jüanu pri zúčtovaní medzi Ruskom a krajinami Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky”
Ruský prezident Vladimir Putin 21. marca na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom urobil veľmi dôležité vyhlásenie:
“Podporujeme používanie čínskeho jüanu pri zúčtovaní medzi Ruskom a krajinami v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike. Som presvedčený, že tieto formy zúčtovania v jüanoch sa budú rozvíjať medzi ruskými partnermi a ich partnermi v tretích krajinách.” V skutočnosti ide o prísľub, že čínska strana urobí veľmi vážnu službu pri presadzovaní jüanu na medzinárodnej scéne. Za posledných desať rokov však žiadna iná krajina nepodporovala čínsku menu tak ako Ruská federácia.
Po prvé, Rusko začalo používať jüan v obchodných a hospodárskych vzťahoch medzi oboma krajinami (výmenou za to, že Čína používa rubeľ);
Po druhé, Ruská federácia zaradila čínsku menu do svojich medzinárodných rezerv.

Rozhodnutie o zaradení jüanu do medzinárodných rezerv prijala Ruská centrálna banka koncom roka 2015 po tom, ako MMF rozhodol o zaradení čínskej meny do tzv. koša SDR . . .
Ruský prezident navrhol urýchliť juanizáciu zahraničných ekonomických vzťahov Ruskej federácie. To má v skutočnosti pomôcť pri realizácii úlohy, ktorú si čínske vedenie stanovilo začiatkom roka 2000 – urobiť z jüanu skutočne medzinárodnú menu. Putin spomenul ázijské, africké a latinskoamerické krajiny. S týmito krajinami Rusko od konca minulého desaťročia rokuje o dedolarizácii platieb v zahraničnom obchode. Tieto rozhovory sa zintenzívnili po 24. februári minulého roka. Tieto rokovania sa však týkali nahradenia amerických dolárov, eur a iných toxických mien národnými menami. Teda ruským rubľom a menou partnerskej krajiny. Vladimir Putin 21. marca navrhol nahradiť toxické meny v obchode s tretími krajinami čínskym jüanom. Prezident v skutočnosti prisľúbil, že bude podporovať jüan na svetovej scéne. Zo strany Moskvy ide o veľmi drahú menovú službu Pekingu. Dúfam, že ak dôjde k nejakému využitiu jüanu v obchode Ruska s tretími krajinami, nebude to na úkor rubľa.

Valentin Katasonov
 
Asie
Představitelé ASEAN diskutovali o opuštění dolaru a eura,
uvedla média

Podle publikace se diskuse uskuteční v rámci setkání ministrů financí a centrálních bankéřů zemí ASEAN, které se uskuteční 28. března v Indonésii. Očekává se, že toto setkání poskytne členským zemím ASEAN více příležitostí k řešení globálních ekonomických problémů společnými kroky.

Diskutováno bude úsilí o snížení závislosti na hlavních měnách a postupné vyřazení z nich prostřednictvím schématu transakcí v místní měně (LCT), což je rozšíření předchozího schématu vypořádání místních měn (LCS), které se již začalo zavádět mezi členy ASEAN.

Upřesňuje se, že mluvíme o digitálním systému, díky kterému mohou obyvatelé zemí ASEAN platit ve vlastní měně za zboží a služby partnerských zemí. V listopadu 2022 byla podepsána dohoda o spolupráci na tomto projektu mezi Indonésií, Malajsií, Singapurem, Filipínami a Thajskem.
asean-map-illustration_23-2148722593.jpg
 
Prvni mezinarodni nakladni vlak z Laosu do Ciny
Vlak odjel z laoského hlavního města Vientiane do města Changsha, správního centra čínské provincie Hunan v centrální části země. Jedná se o první "banánový vlak", který jezdí po železnici mezi Čínou a Laosem. Jedná se také o premiéru projektu "Jedna cesta, dva parky", který připravují úřady provincie Hunan a Laos.
Regionální správa letos podepsala memorandum o porozumění o projektu s laoským ministerstvem zemědělství a lesnictví. Obě strany mají v úmyslu využít čínsko-laoskou železnici jako kanál pro komplexní posílení mezinárodní zemědělské spolupráce a obchodní a hospodářské výměny propojením moderního zemědělsko-průmyslového parku ve Vientianu s průmyslovými parky v Hunanu. zde
P.S.
Tato vysokorychlostni zeleznice byla plne postavena cinskymi specialisty. Jezdi na ni cinske vysokorychlostni vlaky.
 
Naposledy upravené:

Čína nasadila pokročilé nadzvukové drony​

Uniknuté dokumenty Pentagonu prezrádzajú americké hodnotenia sľubného vývoja v Číne a Rusku. Nebeská ríša v súčasnosti nasadzuje pokročilé nadzvukové drony, ktoré sa môžu pohybovať trikrát rýchlejšie, než je rýchlosť zvuku.
Tieto drony sú už rozmiestnené na východných vojenských základniach Číny blízko Taiwanu. Môžu vykonávať prieskumné misie a obchádzať taiwanský systém protivzdušnej obrany. Washington sa však obáva, že v budúcnosti budú tieto drony ako hypersonické rakety schopné ľahko zasiahnuť aj americké vojenské základne a lietadlové lode, ktoré sú v regióne.
V Rusku upútalo pozornosť Pentagonu používanie systémov rádio-elektronického boja „Tobol“. Americkí vojenskí analytici sú presvedčení, že Rusko experimentuje s rušením signálov, ktoré prichádzajú z terminálov „Starlink“ na Ukrajine do satelitov. Z dlhodobého hľadiska je teda možné neutralizovať výhody ich používania – bez toho, aby sme pristúpili k radikálnym opatreniam, ako je zničenie samotných satelitov.
V súvislosti s Ukrajinou zároveň narastá pesimizmus, najmä v súvislosti s nedostatkom rakiet pre systémy protivzdušnej obrany. Na Západe sú vyhliadky Kyjeva hodnotené ako „chmúrne“ – ak sľubovaná protiofenzíva nepovedie k výraznému úspechu, problémy s protivzdušnou obranou sa ešte zhoršia a Rusko získa vzdušnú prevahu – s možnosťou aktívneho využívania stíhačiek a bombardérov na celej Ukrajine.
Únik tajných dokumentov mal za následok nielen bolestivý reputačný úder pre Bidenovu administratívu, ale odhalil aj úskalia spravodajskej činnosti Pentagonu. V súčasných kvázi vojnových podmienkach to pre Washington predstavuje ešte väčšie riziko ako úniky z Wikileaks alebo Snowdenove odhalenia pred desiatimi rokmi.
Malek Dudakov

https://sk.news-front.info/2023/04/19/cina-nasadila-pokrocile-nadzvukove-drony/
 

Vzácne kovy sa môžu stať zbraňou Číny a Ruska proti Západu​

Aj to, čo by sme dokázali vyťažiť doma, dovážame z Číny a krajín juhovýchodnej Ázie. To vedie k ešte väčšiemu zaostávaniu Ruska v oblastiach mikroelektroniky, výpočtovej techniky a obnoviteľných zdrojov energie – odvetví, v ktorých sa dopyt po vzácnych kovoch vo svete za posledných 15 rokov zvýšil asi desaťnásobne.

V júni 2022 prezident poveril vládu, aby za účasti Ruskej akadémie vied, štátnej korporácie „Rosatom“ a ďalších organizácií „vypracovala a implementovala súbor prioritných opatrení na vytvorenie dopytu po domácich pevných mineráloch vrátane vzácnych kovov ako titán, lítium, mangán, berýlium, tantal, volfrám, v určitých kritických odvetviach hospodárstva. Zároveň zabezpečiť celý výrobný cyklus: od surovín až po finálny produkt.

V polovici apríla 2023 vedci na stretnutí Prezídia Ruskej akadémie vied venovanom rozvoju surovinovej základne Ruska poznamenali, že prítomnosť vlastných nerastných surovín je dôležitou súčasťou národnej bezpečnosti. No od začiatku 90. rokov nebolo v krajine objavené ani jedno veľké ložisko rúd, takže v dohľadnej dobe možno počítať len s náleziskami zo sovietskeho obdobia.

„Zoznam strategicky dôležitých kovov zahŕňa takmer celú periodickú tabuľku,“ zdôrazňuje akademik Nikolaj Bortnikov. „Ale ak niektoré — nikel, kobalt, kovy platinovej skupiny, zlato, ľahké kovy — nie sú kritické, potom pre niektoré kovy „veľkej šestky“, ako je hliník, chróm a mangán, je akútny nedostatok. Nemáme kvalitné bauxity, titánové rudy, lítium.“

Je tu ďalší problém. V ložiskách masívu Chibiny na polostrove Kola sa napríklad spolu
s apatito-nefelínovými rudami používanými na výrobu fosfátových hnojív ročne vyťaží asi 120.000 ton vzácnych kovov, ktoré sú nevyužité. Pre porovnanie: Čína, hlavný producent vzácnych kovov na svete, vyprodukovala v roku 2022 210.000 ton. V Čeľabinskom elektro-metalurgickom závode, kde sa spracovávajú molybdénové rudy, prichádzajú aj o ďalší mimoriadne cenný prímesový kov – rénium, ktorý je potrebný na výrobu vysokopevnostných raketových zliatin.

V marci sa v Moskve konala II. priemyselná konferencia „Vzácne kovy 2023“. Poznamenalo sa, že v najbližších rokoch Rusko plánuje znížiť svoju závislosť od dovozu vzácnych kovov, potom plne uspokojiť domáce potreby jednotlivých zlúčenín založených na vlastných surovinách a do roku 2030 – stať sa druhým po Číne z hľadiska produkcie vzácnych kovov. K tomu máme všetko, čo potrebujeme: materiálne zdroje, vyhlásenia vlády, rastúcu potrebu týchto nerastov.
No už teraz si Rusko spolu s Čínou môžu diktovať svoje podmienky v tejto oblasti.
 

Čína vezme z USA pandu darovanú ako prejav priateľstva​

Čína si vezme veľkú pandu s menom Ya Ya z Memphisu v Tennessee späť domov.
 
V Tichém oceánu největší koncentrace válečných lodí od druhé světové války
Západní Pacifik má největší koncentraci válečných lodí a námořních sil od druhé světové války. Aktualizovaná mapa (na obrázku) probíhajícího cvičení: Čína: Probíhají 2 nová vojenská cvičení, ve kterých poprvé operují současně 2 čínské letadlové lodě. Americká skupina Carl Vinson Carrier Strike Group vstoupila do Tichého oceánu a poskytla rekordní americkou přítomnost v regionu. 18 ruských válečných lodí proplouvá kolem Japonska. Připomeňme, že armáda Spojených států, Tchaj-wanu, Japonska, Jižní Koreje, Filipín, Austrálie, Číny, Ruska a Severní Koreje provádí tento víkend cvičení a operuje v západním Pacifiku.
1682267672_2023-04-23-18.26.13.jpg
 

„Nemáme sa o čom baviť“ — Si Ťin-pching ignoruje telefonáty Joea Bidena​

Podľa agentúry to bolo oznámené na osobitnom telefonickom brífingu pre novinárov venovanom stretnutiam amerického asistenta pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana a vedúceho kancelárie Zahraničnej komisie Ústredného výboru Komunistickej strany Číny, člena politbyra Ústredného výboru KSČ Wang Yi vo Viedni 10.-11. mája.

„Prezident Biden niekoľkokrát oznámil, že je pripravený hovoriť s prezidentom Si Ťin-pchingom. Nešli sme do konkrétnosti [vo Viedni] o plánovaní rozhovoru. Verím však, že obe strany chápu dôležitosť komunikácie na úrovni lídrov ako prostriedku stabilizácie vzťahov a riadenia konkurencie,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu.

Peking a Washington chcú podľa nej obnoviť kontakty po zvýšení napätia spôsobeného situáciou s objavením sa čínskych balónov vo vzdušnom priestore USA. Verí, že obe strany si uvedomili, že tento nešťastný incident viedol k neveľkej pauze v interakcii.

„Teraz sa snažíme nechať to v minulosti, obnoviť štandardné, normálne komunikačné kanály. Chceme zachovať tento kanál [na úrovni Sullivana a Wang Yi]. Dúfam, že budú nasledovať ďalšie [kontakty] viac-menej pravidelne,“ dodala.

Zástupkyňa americkej administratívy poznamenala, že to boli jedny z „najpodstatnejších a najkonštruktívnejších rokovaní“, na ktorých sa kedy zúčastnila. Washington ani Peking sa podľa nej nechystali jeden druhého o ničom presviedčať, keďže „náročnou úlohou diplomacie je vyjasniť si svoje postavenie, svoje činy, víziu vzťahov a víziu svetovej arény“.

„Myslím si, že to obe strany dokázali,“ dodala hovorkyňa.

Ako už bolo oznámené, americká strana sa opakovane pokúšala zorganizovať návštevy amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena, amerických ministrov financií a obchodu Janet Yellen a Gina Raimonda v Číne. Okrem toho sa prezident Biden už dlho chcel so Si Ťin-pchingom porozprávať telefonicky. Peking však jasne ukazuje, že o rozhovor medzi oboma lídrami nemá záujem. Osobné stretnutie Blinkena a Wang Yi vo februári v Mníchove navyše k uvoľneniu napätia vo vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom neviedlo.
 
Summity tohoto víkendu
Nevěděla sem, kam umístit, dávám pod Čínu, protože ta stejně bude hrát prim.

Čína pořádá od čtvrtka summit zemí Střední Asie. Ve městě Si-an se poprvé sejdou vedoucí představitelé Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Nejprve se sejdou zástupci zemí s čínským prezidentem každý sám, v pátek je na programu skupinová diskuze. Tohle je poprvé, kdy se vůdci států střední Asie setkávají s prezidentem Si osobně.
A ačkoliv si kolektivní západ mediálně ohřívá polívčičku tím, že se Čína snaží zviditelnit a jelikož probíhá v Japonsku summit "vyspělých zemí" G7, pořádá Čína ten svůj natruc.
My necivilizovaní, chcimíři a dezoláti, víme, že Čína si jen plní své úkoly nového hegemona a zajišťuje si bezpečí a spolupráci poblíž svých hranic. A tušíme, že tyto země na prezenční listině jsou budoucími zeměmi "prvního světa".

Dnes - to je v pátek - také začíná v Džiddě v Saúdské Arábii summit zemí Ligy arabských států. Významný je tím, že se ho po mnoha letech zúčastní syrský president Assad.
(Pamatujete ještě na hesla na všech sloupích "Assad musí odejít!"?)
Další zajímavostí tohoto summitu je, že se ho velmi nečekaně zúčastní Zelébabul. Nepíšou, zda byl. zván, ale nejspíš ne - spíš byl vnucen, vecpán rukama svých loutkovodičů.
Zelébabulu poveze americké vojenské letadlo.
(To mi spíš připomíná eskortu.)
Nepíšou, kde nastoupí - ale poletí nejprve do SA a pak rovnou do Japonska - na summit G7.

V japonské Hirošimě začíná dnes, v pátek, summit zemí G7. Nebude jen takový nějaký - ale bude rovněž mimořádný. Nejen kvůli účasti Zelébabula. Mimochodem - ten nejprve přijet neměl, měl jen řečnit na dálku, ale nějak se stalo, že ho nakonec přivezou. Předtím se však několikrát ujišťoval, že na summitu nebude nikdo z Ruska.
Co je ale na summitu zvláštní je, že byly pozvané všechny mezinárodní organizace.
Ocituju z článku na RV:

- Kromě zemí G7 obdržely Indie, Austrálie, Brazílie, Jižní Korea, Vietnam a také Indonésie, která předsedá ASEAN, Cookovy ostrovy, které předsedá Fóru tichomořských ostrovů, a Komory, které předsedá Africké unii. pozvání k účasti.

Pozvání obdrželi šéfové sedmi organizací: OSN, Mezinárodní energetická agentura, Mezinárodní měnový fond, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), Světová banka, Světová zdravotnická organizace a Světová obchodní organizace. -

A na programu bude:
  • agrese Ruska vůči Ukrajině
  • spolupráce s mezinárodními partnery
  • jaderné odzbrojení a nešíření
  • ekonomická odolnost a bezpečnost
  • klima, energetika a životní prostředí
  • potraviny, zdraví a rozvoj
________________________________
Má poznámka:
Já konkrétně na těchto zprávách vidím, že svět je již definitivně a nevratně rozdělen.
Nový hegemon si s klidem sobě vlastním jede podle vlastního scénáře, kdežto tomu odstavenému bývalému hegemonu ještě nedošlo, že již nic neovlivní a nic nezastaví. Vlak ujel - a hegemon zůstal na nástupišti jak kufr bez držadla.
Vidím tu horečnou hegemonovu snahu zavolat si na pomoc třeba čerty z pekla.
Symbolické, že se summit koná v Hirošimě - tak jen doufám, že tam žádnou novou nenaplánují. A Japonci? Loňská vražda Abého potvrdila jejich otroctví pod (bývalým) hegemonem. Mohli by se ale vzchopit... za to všechno... Dneska mohli debatovat v Číně o novém světě a pořádcích v něm...
Někdo z bývalého centra (hegemona) snad věří tomu, že je podpoří takový Vietnam? Po tom, co mu provedli? Pochybuju a myslím si, že takový prožitý teror budou mít Vietnamci v genech ještě za dlouhá léta.
Co z toho se týká nás? To mě docela děsí. My totiž jsme na tom nádraží zůstali taky... a máme pojít ještě před tím, než páníček naposledy zatřepe kopýtky, než z nás vysaje poslední kapky krve. A to je smutné, myslela jsem si, že to jako národ dokážeme = dostat se do toho vlaku a odjet společně s ostatními, více chápajícími.
A co mě taky děsí - to je UA. Ne celá, ale jen ta její nejsrašidelnější část. Ta tu totiž na nástupišti taky stojí a přijde mi, že ji chystají jako našeho kápa... Jako před mnoha lety - na nejhorší "práci" = na teror.
 
Naposledy upravené:
Čína pořádá od čtvrtka summit zemí Střední Asie. Ve městě Si-an se poprvé sejdou vedoucí představitelé Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu.
4ef6a088955d5f2fc55e1.jpg

Si Ťin-pching usporiadal slávnostné privítanie vedúcich predstaviteľov strednej Ázie

Si-an 18. mája /Sinhua/ - Čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho manželka Pcheng Li-jüan vo štvrtok večer usporiadali v meste Si-an v provincii Šen-si /severozápadná Čína/ slávnostné privítanie stredoázijských lídrov a ich manželiek.

Ceremoniál sa konal v Parku dynastie Tchang, komplexe vybudovanom severne od miesta pôvodnej cisárskej záhrady dynastie Tchang.

Prezidenti Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu pricestovali do Xi'anu, aby sa zúčastnili na summite Čína - Stredná Ázia.

Z vyhlásenia zo samitu Čína - Stredná Ázia v Xi'ane
Strany v srdečnej atmosfére priateľstva a vzájomného porozumenia komplexne zhrnuli výsledky priateľských výmen medzi štátmi Strednej Ázie a Číny, zhrnuli skúsenosti mnohostrannej vzájomne prospešnej spolupráce, načrtli usmernenia pre ďalšiu spoluprácu a uviedli:
Strany sú jednotné v tom, že rozvoj plodnej mnohostrannej spolupráce medzi štátmi Strednej Ázie a Číny spĺňa základné záujmy všetkých krajín a ich obyvateľov. Na pozadí bezprecedentných zmien v priebehu storočia zmluvné strany na základe priaznivých vyhliadok pre národy regiónu opätovne potvrdzujú svoju túžbu spoločne vytvoriť užšie spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou pre Strednú Áziu a Čínu.
Strany vyhlasujú, že v rámci súčasného samitu sa oficiálne vytvára mechanizmus stretnutí hláv štátov Strednej Ázie a Číny. Samit sa bude konať každé dva roky, striedavo v Číne na jednej strane a v jednom zo štátov Strednej Ázie v abecednom poradí na strane druhej.
Strany vyjadrili svoju pripravenosť

Strany vyzvali na užšiu spoluprácu v oblasti odolnosti proti zmene klímy a adaptácie na ňu, pričom zdôraznili, že spoločné uplatňovanie "zelených" riešení by malo slúžiť ako účinné opatrenia na zmiernenie negatívnych účinkov zmeny klímy.

Zmluvné strany posilnia interakciu príslušných pohotovostných oddelení, prehĺbia spoluprácu v oblasti prevencie katastrof, zmierňovania a odstraňovania ich následkov, bezpečnosti výroby, pátracích a záchranných operácií, ako aj výmeny technológií seizmickej bezpečnosti.

Čínska strana privítala prijatie regionálneho programu "Zelená agenda" pre Strednú Áziu v nadväznosti na výsledky konzultačného stretnutia hláv štátov Strednej Ázie, ktoré sa konalo 21. júla 2022 v Cholpon-Ate v Kirgizskej republike. Zmluvné strany podporujú spoluprácu pri realizácii regionálnych programov a projektov v oblasti "zelených" technológií.

Zmluvné strany sa domnievajú, že otázka bezpečnosti a rozvoja je v dnešnom svete naliehavá. Stredoázijské štáty vysoko oceňujú a sú pripravené aktívne spolupracovať v rámci Globálnej rozvojovej iniciatívy, Globálnej bezpečnostnej iniciatívy, Globálnej civilizačnej iniciatívy predloženej Čínou, berúc na vedomie ich význam pre dosiahnutie cieľov Agendy OSN pre trvalo udržateľný rozvoj, zabezpečenie mieru a bezpečnosti na celom svete a podporu pokroku ľudskej civilizácie.

Zmluvné strany podporujú rozvoj mierového, otvoreného, bezpečného, kolaboratívneho a usporiadaného kybernetického priestoru v rámci "globálnej iniciatívy v oblasti bezpečnosti údajov" a zdôrazňujú význam spoločnej podpory "iniciatívy spolupráce v oblasti digitálnej bezpečnosti medzi Strednou Áziou a Čínou", rokovaní pod záštitou Organizácie Spojených národov o vypracovaní komplexného dohovoru medzi ľuďmi o boji proti využívaniu informačných a komunikačných technológií v oblastiach trestnej činnosti.

Zmluvné strany opätovne potvrdzujú svoj záväzok posilňovať ústrednú úlohu Organizácie Spojených národov pri zabezpečovaní medzinárodného mieru, bezpečnosti a trvalo udržateľného rozvoja, šírení univerzálnych ľudských hodnôt - mieru, rozvoja, spravodlivosti, rovnosti, demokracie a slobody a stavajú sa proti pokusom o politizáciu otázok ľudských práv.

Zmluvné strany opätovne potvrdzujú svoj záväzok plniť ciele a zásady Charty OSN vrátane nedotknuteľnosti územnej celistvosti a zvrchovanosti štátov. Zmluvné strany vyjadrujú svoje odhodlanie pevne brániť multilateralizmus a všeobecne uznávané normy medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov, zabezpečiť medzinárodnú spravodlivosť a rovnosť, podporovať svetový poriadok a systém globálneho riadenia v súlade so spravodlivým a racionálnym rozvojom.

Strany vyjadrujú záujem o zintenzívnenie dialógu a spolupráce v rámci OSN, SCO, CICA a iných multilaterálnych združení, rýchlu výmenu názorov a koordináciu stanovísk k aktuálnym regionálnym a medzinárodným otázkam.

Strany uznávajú dôležitú úlohu MAAE pri mierovom využívaní jadrovej energie a berú na vedomie právo každého členského štátu MAAE plne sa zúčastňovať na všetkých rozhodovacích procesoch agentúry. V tejto súvislosti zmluvné strany podporujú proces obnovenia zvrchovanej rovnosti v MAAE, ako sa stanovuje v štatúte agentúry, a pristúpenie krajín Strednej Ázie k príslušným regionálnym skupinám MAAE.

Strany vyjadrujú vďaku čínskej strane za vysokú úroveň organizácie prvého
samitu Stredná Ázia – Čína.



ceremónia otvorenia
Ceremoniál sa konal v Parku dynastie Tchang, komplexe vybudovanom severne od miesta pôvodnej cisárskej záhrady dynastie Tchang.


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=8qwdfrsiQH8
 
Naposledy upravené:
Zmluvné strany vyjadrujú svoje odhodlanie pevne brániť ... systém globálneho riadenia v súlade so spravodlivým a racionálnym rozvojom.
Tak to vyzerá ako priamy útok globalistov na bránu Ruska/ZSSR.
 
Naposledy upravené:
Nemyslím si, práve naopak . Takto to vyzerá , ked sa Čína trhá od USA-anglosasov
a spolupracuje s Ruskom.
Já si to taky myslím - a jen doufám, že to není naivně optimistické.
Nyní - alespoň po dobu, kdy bude u moci Si a Putin, nedojde k ničemu nepřátelskému mezi zeměmi. Že to budou chtít ti "chcípáčci" narušit a rozeštvat - to je jisté.
Putina a Si pojí důvěra a přátelství - což je u obou civilizací nejvyšší hodnota. To ale kolektivní západ chápat neumí, protože jeho hodnoty jsou jiné.
Obě země také pojí hrozná až hrozivá zkušenost s kolektivním západem. A zde záleží na tom, jak dlouho bude setrvávat "v krvi" mladých generací. Také na tom, jak dlouho si zapamatují poučení z opakovaných zrad od zemí, které se nyní (hlavně Číně) staví jako přítel. Obě země také mají své zkušenosti s ponižováním, výsměchem a pohrdáním.
Poté, co éra obou státníků skončí, už vše může být jinak. Já vkládám dost nadějí do toho, že v Číně dobře znají Koncepci...

Velmi mě zaujalo videjko s tancem Dech epochy z uvítacího ceremoniálu. Je to nádherné... a taky je tam hodně symboliky. A už se těším, jak na ukrostránkách budou vyřvávat, jak je Čína miluje, protože ceremonii zahalila do modrožluté... :)
Když srovnám takovéto kulturní vyjádření třeba s tím, co vidíme na ceremoniálech z kolektivního západu, pak je jasné, kde nějaká kultura spolu s tradicemi ještě přebývá.

A moc doufám v to, že Střední Asie se domluví a potáhne za jeden provaz a nenechá se rozeštvávat. Stejně tak doufám, že se takto spojí další centrum a tím je "arabský svět". Další centrum - Afrika - má na to, aby věčně netrpěla jako její zrozenci kdysi na plantážích. Bohaté zdroje ji přímo vybízejí, aby se postavila na vlastní nohy. Kdysi o to usiloval Kaddáfí a věděl, že to jde.

Zapomněla jsem doplnit o jednu myšlenku:
V provolání G7 mě rozesmálo, že žádají Severní Koreu, aby "ovlivnila Rusko". To už nevědí, co říct? Šílené...
V jejich chování a příkazech je vidět, že nemají kouska svědomí a paměť snad jen na týden dozadu. Jak můžu něco požadovat po jiném, kterého jsem šikanovala a zostuzovala po léta? Jak můžu očekávat jeho loajalitu nebo vstřícnost?
Tady je vidět, že určité "postavy" na světě nemají vůbec na to, aby chápali základy sociálního chování. Třeba jen to, že když jdu nahoru, nevyplácí se plivat na ty dole a kopat do nich - protože může přijít čas, kdy můžou pomoci. A takováto schopnost myšlení u některých "humanoidů" prostě chybí...
 
Naposledy upravené:
Já si to taky myslím - a jen doufám, že to není naivně optimistické.
Nyní - alespoň po dobu, kdy bude u moci Si a Putin, nedojde k ničemu nepřátelskému mezi zeměmi. Že to budou chtít ti "chcípáčci" narušit a rozeštvat - to je jisté.
Putina a Si pojí důvěra a přátelství - což je u obou civilizací nejvyšší hodnota. To ale kolektivní západ chápat neumí, protože jeho hodnoty jsou jiné.
Obě země také pojí hrozná až hrozivá zkušenost s kolektivním západem. A zde záleží na tom, jak dlouho bude setrvávat "v krvi" mladých generací. Také na tom, jak dlouho si zapamatují poučení z opakovaných zrad od zemí, které se nyní (hlavně Číně) staví jako přítel. Obě země také mají své zkušenosti s ponižováním, výsměchem a pohrdáním.
Poté, co éra obou státníků skončí, už vše může být jinak. Já vkládám dost nadějí do toho, že v Číně dobře znají Koncepci...

Velmi mě zaujalo videjko s tancem Dech epochy z uvítacího ceremoniálu. Je to nádherné... a taky je tam hodně symboliky. A už se těším, jak na ukrostránkách budou vyřvávat, jak je Čína miluje, protože ceremonii zahalila do modrožluté... :)
Když srovnám takovéto kulturní vyjádření třeba s tím, co vidíme na ceremoniálech z kolektivního západu, pak je jasné, kde nějaká kultura spolu s tradicemi ještě přebývá.

A moc doufám v to, že Střední Asie se domluví a potáhne za jeden provaz a nenechá se rozeštvávat. Stejně tak doufám, že se takto spojí další centrum a tím je "arabský svět". Další centrum - Afrika - má na to, aby věčně netrpěla jako její zrozenci kdysi na plantážích. Bohaté zdroje ji přímo vybízejí, aby se postavila na vlastní nohy. Kdysi o to usiloval Kaddáfí a věděl, že to jde.

Zapomněla jsem doplnit o jednu myšlenku:
V provolání G7 mě rozesmálo, že žádají Severní Koreu, aby "ovlivnila Rusko". To už nevědí, co říct? Šílené...
V jejich chování a příkazech je vidět, že nemají kouska svědomí a paměť snad jen na týden dozadu. Jak můžu něco požadovat po jiném, kterého jsem šikanovala a zostuzovala po léta? Jak můžu očekávat jeho loajalitu nebo vstřícnost?
Tady je vidět, že určité "postavy" na světě nemají vůbec na to, aby chápali základy sociálního chování. Třeba jen to, že když jdu nahoru, nevyplácí se plivat na ty dole a kopat do nich - protože může přijít čas, kdy můžou pomoci. A takováto schopnost myšlení u některých "humanoidů" prostě chybí...
Západ místo rozeštvávání zaměstná neřešitelný problém . Zdrojů kvapem ubývá a ubývat ješte budou . Parazitů neubývá . Výsledkem je a bude boj o místo na slunci . Oni samotní se navzájem zakousnou .
 
Tak už i čínští piloti provádějí "agresivní a nebezpečné manévry", když se setkají s "ubohými" americkými letadly...
Stalo se to už 26.5., kdy čínské stíhačky J-16 velmi slušně vypoklonkovaly americký výzvědný letoun RC 135, slídící nad Jihočínským mořem.
Americký letoun se snažil "zmapovat" právě probíhající cvičení čínských ozbrojených sil a Pentagon se cítí velmi pobouřen, že je to Číňani nenechali provést. Samozřejmě - stěžovali si.
Z čínského ministerstva zahraničí zaznělo, že provokativní a nebezpečné jsou naopak akce amerikánů a že ohrožují námořní bezpečnost nejen v Jihočínském moři.
 

USA sa snažia vydierať Čínu zhoršením jej vzťahov s Európou​

Pre Čínu sú, samozrejme, hospodárske vzťahy s Európou dôležité. V roku 2022 predstavoval celkový obchod medzi Čínou a EÚ približne 1,6 bilióna dolárov, čo je 8-krát viac ako s Ruskom.

Po prvé, obrat v rámci čínskeho projektu „One Belt — One Road“, ktorý zahŕňa aj Rusko, je ešte väčší – okolo 2 biliónov dolárov. Po druhé, Európa sa očividne stáva chudobnejšou a už nie je považovaná za „prémiový“ trh. A po tretie, je to EÚ, ktorá pod tlakom Spojených štátov obmedzuje ekonomické väzby s Čínou, a nie naopak. Vzhľadom na nedostatok politickej subjektivity EÚ nemá pre Peking zmysel robiť ústupky.
Samozrejme, Peking sa bude snažiť oddialiť ekonomický rozchod s Európou, ktorý je už vopred určený Washingtonom. Avšak určite nie za cenu odmietnutia spolupráce s Ruskom, ktoré má vlastnú politickú subjektivitu.
 
Naspäť
Top Bottom