Správy z Číny

Výsledky americko-čínskych rozhovorov v Pekingu
V Číne sa uskutočnili rozhovory medzi ministrom zahraničia Antonym Blinkenom a vedúcim čínskej diplomatickej misie ČĽR Qin Gangom.
🇺🇸🐉 Vyhrotené rozpory medzi oboma mocnosťami si už dlho žiadali dialóg a teraz k nemu došlo.
❓Zoznam nezhôd je dlhý. Od ukrajinského konfliktu po americkú intervenciu na Taiwane a stav ľudských práv v Číne.
✖️ Americká strana nedospela k dohode v žiadnom z bodov stretnutia. Peking odmietol aj tie najnepodstatnejšie žiadosti. Washingtonu bolo napríklad zamietnuté obmedzenie výroby a vývozu prekurzorov fentanylu.
Výsledkom rokovaní bolo, že ani jedna strana nebola ochotná vzdať sa svojich pozícií.

Zdroj: https://t.me/newsfrontsk/21671
Čínsky minister zahraničných vecí: Vzťahy s USA dosiahli najnižšiu úroveň
 
Naposledy upravené:

Blinken vyzval k upřímným a konstruktivním rozhovorům s šéfem čínského ministerstva zahraničí​

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken během jednání v Pekingu s čínským ministrem zahraničí Qin Gangem pozval svůj protějšek do Washingtonu, aby pokračoval v bilaterálních konzultacích. Uvádí se to v písemném prohlášení, které v neděli po schůzce zveřejnil šéf tiskové služby ministerstva zahraničí Matthew Miller.

Podle diplomata se strany dohodly, že naplánují zpáteční návštěvu ve vhodnou dobu...
 
Blinken v Číně: budou Čína a Spojené státy schopny ukončit konflikt
a jak to ovlivní Rusko -
Nikolaj Vavilov

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=cwE0dMbaZR0

00:00 - Proč Čína pět let nedostala amerického ministra zahraničí a co se stalo teď?
09:30 - Čínská strategie vůči Spojeným státům: bude vítězství fungovat bez války?
15:30 - Proč je důležité, aby země globálního konfliktu zmrazily jeden směr a kontrolovanou krizi na Tchaj-wanu - bude válka do konce roku 2023?
18:08 - Proč Američané mluví o čínské základně na Kubě právě teď?
20:55 – Jaký je zásadní rozdíl mezi ruskou a čínskou ekonomikou, globální jüan je nevyhnutelný?
26:00 – 2024: Světový volební rok – bude Indie beranidlem proti Číně?
 

Čínský vyslanec při OSN označil NATO za „zdroj všech problémů“​

NATO se staví jako obranná aliance, ale zároveň povzbuzuje své členy, aby zvyšovali vojenské výdaje a prováděli vojenské aktivity po celém světě, vysvětlil Zhang Zjun.​

 

Záhadné zmizení čínského ministra zahraničí rozvíří západní tisk​


Čínský ministr zahraničí Qin Gang se několik týdnů neobjevuje na veřejnosti


Čínský ministr zahraničí Qin Gang se tři týdny neobjevil na veřejnosti – a tato okolnost dala vzniknout různým verzím v západních médiích. Nepřítomnost čínského ministra zahraničí byla komentována na internetu, kde se zdá, že některé diskuze byly cenzurovány...
Neprůhledný politický systém země znamená, že může být obtížné určit příčinu náhlých zmizení vysoce postavených úředníků. Někdy jsou varovným signálem, že bývalý mocný upadl v politickou nemilost a jeho další vystoupení bude u soudu.

Ale některé přestávky mají přízemnější vysvětlení, nebo alespoň žádný dopad na kariéru. Sám Si Ťin-pching zmizel z očí veřejnosti na dva týdny krátce předtím, než byl v roce 2012 jmenován nejvyšším čínským vůdcem, než se znovu objevil, aby převzal post, o kterém se všeobecně předpovídalo. Nebyl nikdy uveden žádný důvod pro tuto krátkou nepřítomnost.
 
▪️
18. července se čínský ministr obrany Li Shangfu setkal s bývalým ministrem zahraničí USA Kissingerem, který je na návštěvě Pekingu.

▪️Čínský prezident Si Ťin-pching jednal s alžírským prezidentem Tebbunem

▪️Premiér Li Qiang se setkal s americkým zástupcem pro klima Kerrym. Dříve se bývalý Obama náčelník štábu setkal s Xie Zhenhua, Wang Yi

▪️ Borrell souhlasil s návštěvou Číny v říjnu po setkání s Wang Yi – SCMP

▪️Ve druhém čtvrtletí roku 2023 se v online kinech v Rusku zvýšil zájem o čínský obsah 4,5krát, japonský o 41 % a filmy a televizní pořady vyrobené v Jižní Koreji byly sledovány o 19 % častěji.

▪️Summit EU - Latinská Amerika se nedohodla na závěrečném prohlášení kvůli neshodám ohledně Ukrajiny - Michel

- Čínský ministr zahraničí se již třetí týden neúčastní oficiálních jednání ze zdravotních důvodů.
Západní tisk na podnět tchajwanských médií spekuluje o možných mimomanželských poměrech ministra se známým televizním moderátorem, což by mohlo vést k vnitrostranickým jednáním. Qin Gang je nominantem Si Ťin-pchinga, situace s jeho zmizením má negativní dopad na image vedoucího týmu, včetně efektivity americko-čínských jednání. Americkou agendu v podstatě ovládá pouze Wang Yi

▪️Při dalším jmenování velvyslanců nebyl jmenován nový velvyslanec
ve Francii - zůstává Lou Sha-e

▪️Zřízena přímá letecká služba mezi tchajwanskou Taipei a Prahou, první letadlo odlétá do české metropole v úterý

▪️Japonsko může zakázat dodávky nových a ojetých vozů s objemem motoru nad 1,9 litru, hybridních vozů a elektromobilů do Ruska, zákaz může být schválen do konce července a vstoupí v platnost od srpna.

▪️Bývalý zvláštní zástupce Obamovy administrativy pro změnu klimatu Kerry se setkal s čínským úředníkem pro zahraniční politiku Wang Yi

▪️Strany konfliktu na Ukrajině se musí zdržet útoků na civilní objekty - Čínské ministerstvo zahraničí k útoku na Krymský most

⚓️ Válečné lodě tichomořské flotily opustily Vladivostok, aby se zúčastnily společného rusko-čínského námořního cvičení „Sever. Interaction-2023: Kontradmirál Valerij Kazakov, velitel Primorské flotily rozmanitých sil tichomořské flotily, řídí akce oddílu na moři.

Zdroj: https://t.me/shuohuaxia/11600
 
Naposledy upravené:
V Japonském moři začala společná cvičení Ruska a Číny

20. července 2023

Ve čtvrtek 20. července začalo v Japonském moři společné rusko-čínské námořní cvičení „North / Interaction-2023“, které potrvá do 23. července. Podle tiskové služby ruského ministerstva obrany je hlavním cílem manévrů posílení námořní spolupráce mezi Ruskem a Čínou, udržení stability a míru v asijsko-pacifické oblasti.
 
Bavarský dědeček pokračuje ve hře

Čínský prezident Si Ťin-pching včera v Pekingu přijal bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera.
Čínský vůdce poznamenal, že bývalý diplomat navštívil zemi více než 100krát od roku 1971, kdy pomohl "prolomit ledy" mezi Washingtonem a Pekingem.
"Čínský lid si cení přátelství a nikdy nezapomeneme na našeho starého přítele a váš historický příspěvek k rozvoji čínsko-amerických vztahů," řekl Xi Kissingerovi.

"Čína a Spojené státy jsou opět na křižovatce a obě strany musí učinit jinou volbu," řekl Si.
Hlava Čínské lidové republiky připomněla, že Peking má v úmyslu budovat vztahy s Washingtonem na základě tří principů: vzájemného respektu, mírového soužití a vzájemně prospěšné spolupráce.

Čínský vůdce poznamenal, že Čína je připravena diskutovat se Spojenými státy, jak "správně vycházet" a přispět k udržitelnému rozvoji čínsko-amerických vztahů. "Bude to přínosem pro obě strany i pro celý svět," dodal Si. "Doufám, že vy a (další) bystří lidé v USA budete i nadále hrát konstruktivní roli v tom, aby se čínsko-americké vztahy vrátily na správnou cestu."

Kissinger řekl Xiovi, že "vztah mezi našimi dvěma zeměmi bude hrát ústřední roli při zajišťování světového míru a pokroku našich společností."
 
V Severní Koreji je k jejich Dni vítězství (27.7.) neobvykle živo.
K ruské delegaci se přidala i delegace čínská. a zúčastnila se slavnostních ceremonií i závěrečné recepce.
Vztahy mezi S.Koreou a Čínou jsou tradičně dobré a v korejské válce (jejíž výročí ukončení se nyní slaví) bojovali čínští dobrovolníci společně s Korejci proti "mírotvůrcům".
Čínská delegace předala osobní pozdrav od pana Si, proběhly také rozhovory, které pouze potvrdily pozice obou zemí a společný postup v těžké mezinárodní situaci. Řečeno lidskou řečí - obě země se vzájemně ujistily, že jejich vztah je přátelský, že budou i nadále spolupracovat.
 
N. Patrušev v Číně a zkušenosti s mobilizací pro Čínu, sinolog N. Vavilov

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=NL6CVlmBYUY

0:57
- Vlastnosti mobilizace v Číně ve srovnání s částečnou mobilizací v Rusku
6:13 - Jaká taktika je vhodná pro vedení tchajwanského SVO?
8:25 - Je nový zákon o použití armády mimo Čínu právním základem pro zahájení války na Tchaj-wanu?
14:30 - Proč jste potřebovali naléhavou schůzku mezi Dmitrijem Patruševem a Jang Ťie-čchi?
19:06 - Co znamená spojenecká obrana ústavního pořádku ve vojensko-politické alianci Číny a Ruska?
23:22 - Jsou Spojené státy skutečně schopné vést válku kvůli Tchaj-wanu a jak to udělají?
29:30 - Upadá svět do recese, kdy USA ztratí status světového finančního lídra?
34:53 - Připravují se sankce proti čínským ropným korporacím za nákup ruských uhlovodíků, k čemu to povede?
 
Striedanie stráží v čínskej centrálnej banke. Projekt digitálneho jüanu sa zastavil
Centrálne banky vo väčšine krajín sveta už na téme digitálnej meny CB pracujú, ale výrazne zaostávajú za NBK; tá je prezentovaná ako “maják” pre ostatných. Už v roku 2019 sa začali pilotné testy digitálneho juanu. V roku 2022 sa podľa NBK začal “rozsiahly test”. O možnom termíne úplnej a konečnej legalizácie digitálneho jüanu zatiaľ NBK neinformovala. Všetci však majú dojem, že do cieľa zostáva už len niekoľko krokov.

V júli tohto roku NBK predložila priebežnú správu o projekte digitálneho juanu (e-CNY). Uskutočnilo sa s ním 950 miliónov transakcií. Vďaka tomu boli prevedené sumy zodpovedajúce takmer 250 miliardám dolárov. Krátko pred svojím odstúpením to povedal guvernér NBK Yi Gang:

“Môžete vidieť, že v súčasnosti je zostatok e-CNY len dve desatiny percenta M0 ( *miera veľkosti zásoby hotovosti ), takže zostatok je veľmi malý, ale s týmto zostatkom podporujeme veľký počet transakcií, čo znamená, že rýchlosť je vyššia a efektívnejšia.” Zdá sa, že Yi Gang chcel zdôrazniť, že transakcie využívajúce digitálne jüany sú rýchlejšie a efektívnejšie ako transakcie využívajúce tradičné formy peňazí, ale zároveň priznal, že podiel digitálnych jüanov na peňažnej zásobe je homeopatická suma. Niektorí odborníci otvorene hovoria, že napriek silnej propagande v prospech digitálneho jüanu (nielen v Číne, ale aj vo svete) projekt e-CNY stále viazne. A nový šéf NBK Pan Gongšeng má viac nádejí, že sa mu podarí projekt urýchliť až do cieľa.
 
Naposledy upravené:
Čína oznámila úspěšný test elektromagnetického děla
Čínské námořnictvo oznámilo úspěšné testování nejvýkonnějšího elektromagnetického dělostřelectva na světě (railgun). Připomeňme, že ambiciózní program elektromagnetických zbraní byl ukončen v roce 2021 ve Spojených státech. O podobném utajeném vývoji v Rusku hovořili i zástupci ruských úřadů.
 
  • Súhlas
Reactions: Lin

Čína na nových oficiálních mapách prohlásila část Ruska za své území​

Čínský stát „Kartografická služba standardních map“ představil soubor geografických map pro rok 2023, na kterých je poprvé část území Ruska označena jako součást Číny. Mluvíme o Velkém ostrově Ussuri na řece Amur...
Oficiální sada karet bude použita v různých médiích včetně zpráv, knih a propagačních materiálů. Mapy lze také použít jako základní referenční informace...
Po rozpadu Sovětského svazu zůstal ostrov pod jurisdikcí Ruska. Čína projevila o toto území zvláštní zájem a od roku 1964 zpochybňuje jeho status. V roce 2008 Rusko převedlo západní část ostrova Bolšoj Ussurijskij a další území Číně. Experti pak poukázali na dlouhodobé zájmy Moskvy na stabilních vztazích mezi oběma zeměmi.

V roce 2023 vstoupily rusko-čínské vztahy do „nové éry“, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Oba státy zdůraznily míru důvěry v jejich strategickou interakci a nazvaly vztah „mimo model“ vojenské aliance.

Čína si na mapách kromě Velkého ostrova Ussuri označila jako své území indický stát Arunáčalpradéš a pohraniční oblast Aksaichin. Indické ministerstvo zahraničí už protestovalo do Pekingu.
1693333575218.png
 
Čína dekolonizuje britskou korunu
Neúspěch plánu „Globální Británie“ tlačí Londýn k dialogu s Pekingem


Londýnu se nepodařilo dotáhnout svůj ambiciózní plán „Globální Británie“ jak ekonomicky,
tak politicky. V ekonomické rovině projekt zahrnoval vytvoření logistických a infrastrukturních projektů prostřednictvím bilaterálních dohod s rozvojovými zeměmi.

V červnu překročil britský dluh hranici 2,6 bilionu liber a poprvé od roku 1961 byl větší než celá ekonomika. Čistý dluh přesáhl 100,1 % HDP země. (To však nezabránilo kancléři Jeremymu Huntovi, aby nehorázně řekl: „Správně jsme utratili miliardy na ochranu rodin a podniků před nejhoršími dopady pandemie a Putinovy energetické krize.)

Ekonomická recese ve Spojeném království začne již „v září nebo říjnu,“ píše BIOomberg.

Tento proces se urychlil až se změnou panovníka, protože postoj poddaných (a nejen nominálních) ke Karlu III. byl zpočátku extrémně chladný - kolem něj a královské rodiny, která byla nedávno odsouzena za podíl na obchod s otroky. I v Anglosasem osídlené Kanadě a Austrálii je již většina obyvatel pro přeměnu monarchie na republiku ...
Naděje, že Británie a USA pomohou čínským ekonomickým problémům v této konfrontaci, jsou neudržitelné. To již hlasitě vytrubují britské publikace jako Morning Star a vyzývají k „ignorování zpráv o ekonomickém kolapsu Číny“. Podle britských expertů rostla čínská ekonomika za poslední 4 roky, pokrývající období „pandemie Covid“, 2,5krát rychleji než ve Spojených státech, 15krát rychleji než ve Francii, 23krát rychleji než v Japonsku, v 45. krát rychleji než v Německu a 480 krát rychleji než ve Spojeném království!

Zároveň rostl HDP na obyvatele v Číně 3krát rychleji než v USA, 5krát rychleji než v Itálii, 44krát rychleji než v Japonsku nebo Francii a 260krát rychleji než ve Spojeném království (zatímco HDP na obyvatele v Kanada a Německo právě padly). Údaje Mezinárodní organizace práce o inflaci očištěné o reálné mzdy ukazují, že meziroční růst mezd v Číně byl 4,7 %. Ve Spojeném království - 0,1%, v USA - 0,3%, ve Francii - minus 0,4%, v Německu - minus 0,7% a v Indii - minus 1,3%.

Za 40 let Čína vymanila z chudoby více než 850 milionů lidí, což je zdaleka největší úspěch ve snižování chudoby v historii lidstva. Podle analýzy Bloomberg a MMF je průměrný roční růst Číny 4,5 % ročně za poslední 4 roky ekonomikou v „vážné krizi“, zatímco 1,8 % v USA je údajně silný růst, nemluvě o „bezkrizovém » 0,1 % ve Spojeném království.

Britští ekonomové se domnívají, že přední diskuse ve finančních médiích, které jsou s nimi spojeny v oblasti americké sinofobie, jednoduše odmítají čelit skutečným faktům.

Dnes USA systematicky lžou o stavu Číny a svých vlastních anglosaských ekonomikách, protože pro pilíře washingtonského kapitalismu je životně důležité bránit svým občanům a blízkým spojencům, jako je Londýn, pochopit skutečné ekonomické trendy. Realita je jednoduchá. Za více než 40 let Čína daleko přerostla nejen britskou, ale i jakoukoli západní kapitalistickou ekonomiku, včetně americké...

Mezitím se Spojené státy již postavily do otevřené konfrontace s Čínou. A Washington aktivně láká Londýn do tohoto konfliktu, včetně požadavku, aby byla jedna z jeho dvou letadlových lodí přesunuta do Tichého oceánu. Na druhou stranu Britové doufají, že všechny přelstí, a nyní se snaží namísto vnucování vůle „globální Británie“ světu manévrovat mezi Amerikou, Evropou a Asií – reprezentovanou USA, EU a Čínou.

Situace například kolem Tchaj-wanu však může každou chvíli přerůst ve žhavý konflikt a pak bude velmi problematické sedět na třech židlích. Provokace na polských hranicích ze strany svazového státu Ruska a Běloruska, kde Polsko a Ukrajina působí jako dirigenti různých protičínských britských iniciativ, mohou zcela svrhnout britskou autoritu nejen v Evropě, ale i ve světě.
1693377570187.png
 
Naposledy upravené:
Si Ťin-pching pravděpodobně vynechá summit G20 v Indii
“: Putin nepůjde a Si Ťin-pching se nechce setkat s Bidenem.

„Dva indičtí představitelé, jeden diplomat z Číny a další úředník pracující ve vládě jiné země G20 řekli, že se očekává, že čínský premiér Li Qiang bude reprezentovat Peking na schůzce 9-10 září v Novém Dillí, jak se očekávalo.
Indický summit byl vnímán jako místo, kde se Si Ťin-pching mohl setkat s Bidenem, který potvrdil svou přítomnost, když se obě supervelmoci snaží stabilizovat vztah poznamenaný řadou obchodních a geopolitických napětí. Si Ťin-pching se naposledy setkal s americkým prezidentem na okraj summitu G20 v listopadu loňského roku.
photo_2023-08-31_07-49-39.jpg
 
Čína dekolonizuje britskú korunu
Neúspech plánu Globálna Británia tlačí Londýn k dialógu s Pekingom

Londýn neuspel so svojím ambicióznym plánom Globálna Británia z ekonomického aj politického hľadiska. V hospodárskej rovine projekt zahŕňal formovanie logistických a infraštruktúrnych projektov prostredníctvom bilaterálnych zmlúv s rozvojovými krajinami. Teraz - po iniciatívach Číny, úspechu BRICS a neúspechoch v britskej ekonomike - sa vládcovia Hmlistého Albionu možno pokúsia narýchlo zmeniť vektor a obnoviť vzťahy s Európskou úniou a vyspelými krajinami kontinentálnej Európy. V každom prípade v prospech toho hovoria výsledky sociologických štúdií. Podľa nich podpora brexitu prudko klesla. Teraz ho nepodporuje 57 % respondentov.
 

Prílohy

  • Čína dekolonizuje britskú korunu.pdf
    824.9 KB · Zobrazenia: 2

Video: Čínsky veľvyslanec spochybnil suverenitu pobaltských štátov a Ukrajiny​

Čína, 25.september 2023 (AM) – Liu Shaye, čínsky veľvyslanec vo Francúzsku, v rozhovore pre francúzsky kanál LCI:

– Vysvetlite svoj postoj, zdá sa, že je trochu nejednoznačný. Myslíte si, že Krym je Ukrajina?
– To závisí od vnímania problému. Existuje história: Krym bol pôvodne ruský. Chruščov počas sovietskej éry daroval Krym Ukrajine.

– Prepáčte, ale podľa medzinárodného práva, viete, Krym patrí Ukrajine.
– Podľa medzinárodného práva dokonca ani krajiny bývalého ZSSR nemajú, takpovediac, účinné postavenie v medzinárodnom práve. Pretože neexistuje žiadna medzinárodná dohoda, ktorá by definovala ich štatút ako suverénnych krajín.
 
Čínský projekt vychází vstříc zájmům všech jeho účastníků

Čína se připravuje na pořádání třetího fóra mezinárodní iniciativy Nová Hedvábná stezka
jedna cesta jedna Púť (OPOP). V předvečer jednání v ČLR byla vydána „Bílá kniha“
s ekonomickou statistikou o průběžných výsledcích činnosti v rámci OPOP
Odborná komunita v Číně analyzuje dopad iniciativy na různé aspekty světové politiky a ekonomiky a její význam pro různé regiony.

Ekonomickým jádrem OPOP
a hlavním předmětem investic byly od samého počátku čínské infrastrukturní projekty v různých oblastech světa, ale především v Eurasii. Téměř okamžitě se kolem nich začaly budovat různé projekty kulturní, vzdělávací a vědecké spolupráce mezi ČLR a zeměmi účastnícími se iniciativy.

Rozšíření silniční dopravy a logistické infrastruktury v různých regionech Eurasie a světa bylo zásadně nutné, aby si ČLR udržela vysoké tempo růstu vývozu čínského zboží...

Obrovské investice ČLR do infrastruktury účastníků OPOP podpořily místní ekonomiku, vytvořily pracovní místa a zvýšily odvody daní do rozpočtů těchto států. Fakta ukazují, že čínský projekt se ukázal jako oboustranně výhodný pro všechny účastníky iniciativy...
 
Naspäť
Top Bottom