Čo teraz čítate?

Při marodění se mi podařilo Základy sociologie 6. Nyní čtu: Z Buzuluku do Prahy.

Citace z knihy, z kapitoly boje o Sokolovo:
"Esesáci mezitím shromažďují československé vojáky, těžce raněné v poslední chvíli, kteří jim padli dorukou, a když nadešlo světlé ráno 9. března, spatřili jsme na severním okraji Sokolova své kamarády pověšené a připoutané na kůlech, strašlivě zohavené předsmrtným mučením, bez očí, bez nosů a uší .... Chtěli vzbudit hrůzu a vystupňovali naši nenávist nad hranice všech nenávistí. Tak nesmyslně krutá vraždící mašinerie přeci nesmí žít, nesmí být na zemi, musí být zničena, vytrhána i s kořeny, z nichž vybujela. Prokletý fašismus!"
 
Naposledy upravené:
Je dobré poznať aj poľský pohľad na jednu neskutočnú tragédiu. Je to (aj preto) dobrý zdroj pri debatách o Haličskej problematike. V knihe je zaujímavá odbočka k ustašovcom - dozviete sa, čo majú s UPA spoločné ..
pozor, niektoré autentické záznamy môžu pre slabšie povahy spôsobiť nevoľnosť
 
Je dobré poznať aj poľský pohľad na jednu neskutočnú tragédiu. Je to (aj preto) dobrý zdroj pri debatách o Haličskej problematike. V knihe je zaujímavá odbočka k ustašovcom - dozviete sa, čo majú s UPA spoločné ..
pozor, niektoré autentické záznamy môžu pre slabšie povahy spôsobiť nevoľnosť
Je to dobré? Stojí to za to zařadit do prodeje?
 
Je to dobré? Stojí to za to zařadit do prodeje?
takto, určite to stojí za prečítanie - predovšetkým pre dôležité reálie (všimol som si, že hoci sa táto oblasť dnes skloňuje kade-tade, tak o nej ľudia vedia žalostne málo). Ide v tomto prípade o skôr také "Fursovovské" čítanie a zber dôležitých západných materiálov, ktoré sa dajú v diskusii použiť.
ps, skôr by som videl cestu vo vydaní dákeho fundovaného ruského zdroja.. vkladám isté nádeje do chystaného prekladu Andreja Vadžru, hoci, priznám sa, originál som ešte nevidel
 
Václav Řezáč - Nástup

Kniha o vysidlování Němců z českého pohraničí po 2. světové válce, kniha byla vydána v roce 1952!

Vzhledem k přepisování našich dějin si myslím, že je tohle jedna z knih, která by měla být povinnou četbou. Velice zajímavé je dívat se na ni i z hlediska Koncepce sociální bezpečnosti, protože tam jsou v ději odhaleny i globální procesy, když se na to člověk podívá více ze široka i očima dnešních zkušeností. Uvedu několik úryvků, mé komentáře budou opět uvedeny kurzívou, tučná zvýraznění jsou také moje.

 
Již poněkolikáté poslouchám audioknihu "Až po mé smrti" paměti Vasila Bilaka. Úvodem většina proslovů je dohledatelných v otevřených zdrojích a podle všeho je to "COPY - PASTE" do knihy, Zajímavé by bylo porovnat některé kusy s archívy ÚV KSČ. To co mě však zcela fascinuje je to, jak se historie opakuje, ukořistění sdělovacích prostředků ze strany reformního křídla, částečné zamlčování pravdy, záměrně nepřesná vyjádření ... prostě naprosto stejné s dneškem. Samozřejmě nebude všechno asi dokonalá pravda, ale o mnohém to vypovídá.
Ke stažení zde: https://t.me/+k6XXJaF2b7A1NTI0
 
týmto by som chcel by dať do pozornosti nie len túto knihu, ale aj jednu menej známu edíciu "Kritika buržoáznej ideológie a revizionizmu" - vyšlo v nej kopec zaujímavých titulov, žiaľ, málokto to dnes číta .. navyše ide o druh literatúry, ktorá je dnes často vyraďovaná z knižníc..
Pokiaľ ide o uvedenú knihu, tak len dodám, že jej autor (Alexandr Blank) vypočúval priamo nemeckých nacistických dôstojníkov - ide teda okrem iného aj o zaujímavý zdroj info z "terénneho výskumu"
 
Trošku beletrie...
Mináč - Živí a mŕtvi, Včera a zajtra - prvá časť je o osudoch partizánov počas SNP, druhá časť je povojnová o volebnom súboji komunistov a "demokratov" a o eláne ľudí z vtedajších budovateľských rokov. Krásne sú tam vystihnutí demokrati, ako keby to bolo dnes. Tu je krásne vidieť, že scenáre zostávajú v priebehu rokov rovnaké.
Jašík - Mŕtvi nespievajú - nedokončený román o osudoch mestečka Pravno počas vojny, kde je krásne ukázaná arizácia a o osudoch slovenských vojakov v nemeckej armáde na ruskom fronte. Niektorí zomreli, niektorí to psychicky nezvládli, niektorí prešli na druhú stranu a vrátili sa do Pravna oslobodzovať Slovensko. Tu je vidieť, že netreba všetkých ukrajinských vojakov hádzať do jedného vreca, mnohí z nich nemusia chcieť bojovať proti RF.
Puškin - Eugen Onegin - tu som priznám sa nehľadal nič konceptuálne (našlo by sa samozrejme), len som vnímal tú krásu poézie
Dán - Cela číslo 17 - technicky je to príbeh uväzneného docenta matematiky, ktorý sedí za vraždu manželky. Ale podstatné je to, že autor hovorí o praktikách našich elít pri obchode s bielym mäsom, až by som povedal, že zachádza k satanistickým praktikám tak ako to často píše Ori na svojom blogu
Hossa - dostal som ako darček Hossov kariérny životopis. Nechcem písať o jeho športových úspechoch, tie sú určite výnimočné, aj keď na profi šport mám iný názor. Ide mi skôr o to, že kniha je písaná pôvodne pre zámorský trh a preložená do slovenčiny. Písal ju američan pre američanov. Ak si to porovnám s Dánom, tak toto je ako písanie malého 10 ročného chlapca, Jašík je ako úplne iná liga a Puškin iná dimenzia. Ak toto stačí amíkom, tak je to s nimi naozaj zlé. Nečudujem sa, že tam majú také problémy a že potom ich vytvárajú všade po svete. No nič, modlime sa za nich...
 
Ja ešte doplním, že nedávno som dočítala nádherné hlbinné dielo plné filozofie, faktov, psychofiziológie o kráse a genetickej pamäti a mnoho ineho.Nadherný román od I.A.Jefremova - Ostrie britvy. Všetkým odporúčam.
 
Zdravia všetkým.
Momentálne čítam knihu Spektrum od Sergej Lukjaněnko . Je to zaujímavé čítanie. Príbeh je nevšedný, plný narážok na skrytý význam. Zatiaľ som zhruba v polovici knihy.spektrum.jpg
 
Dakujem za podnetne vlakno.
Momentalne citam vdaka vasim tipom na tomto fore knihu Svedectvi plukovnika od Karla Kostala - vysetrovatela R. Slanskeho. Zohnal som v ceskom antikvariate.
Celkom zaujimave dielo, vela mi dava pri skladacke toho, co sa v 50. rokoch dialo v CSR. Vplyv zapadu cez pro-benesovskych pohrobkov, snaha o juhoslovansku "Titovu" cestu v CSR, poskytovanie zbrani a ineho majetku v prospech vznikajuceho Izraela.
Ked docitam, nemam problem ju posunut niekomu z vas.
 
Při marodění se mi podařilo Základy sociologie 6. Nyní čtu: Z Buzuluku do Prahy.

Citace z knihy, z kapitoly boje o Sokolovo:
"Esesáci mezitím shromažďují československé vojáky, těžce raněné v poslední chvíli, kteří jim padli dorukou, a když nadešlo světlé ráno 9. března, spatřili jsme na severním okraji Sokolova své kamarády pověšené a připoutané na kůlech, strašlivě zohavené předsmrtným mučením, bez očí, bez nosů a uší .... Chtěli vzbudit hrůzu a vystupňovali naši nenávist nad hranice všech nenávistí. Tak nesmyslně krutá vraždící mašinerie přeci nesmí žít, nesmí být na zemi, musí být zničena, vytrhána i s kořeny, z nichž vybujela. Prokletý fašismus!"
Z Buzuluku do Prahy by malo byt povinne citanie pre vsetkych. Potom by sa nerucali Konevove pamatniky, ani by sa nevytrhavali kosaky a kladiva z pamatnika v Kosiciach. Ludia by vedeli, preco boli tieto pamatniky postavene a aky pribeh za nimi je.
 
Dakujem za podnetne vlakno.
Momentalne citam vdaka vasim tipom na tomto fore knihu Svedectvi plukovnika od Karla Kostala - vysetrovatela R. Slanskeho. Zohnal som v ceskom antikvariate.
Celkom zaujimave dielo, vela mi dava pri skladacke toho, co sa v 50. rokoch dialo v CSR. Vplyv zapadu cez pro-benesovskych pohrobkov, snaha o juhoslovansku "Titovu" cestu v CSR, poskytovanie zbrani a ineho majetku v prospech vznikajuceho Izraela.
Ked docitam, nemam problem ju posunut niekomu z vas.
Tak to by mě hodně zajímalo z právního pohledu, protože ty procesy 50tých let byly dovedeny do vysoké technicko právní dokonalosti (nevysvětlovat si špatně prosím), mám na mysli přiznání, důkazy a právní finesy. Nebylo by možné nafotit nebo naskenovat??? Předem děkuji za odpověď.
 
Naposledy upravené:
Nebylo by možné nafotit nebo naskenovat???
Nafotim.
Ale ako som pisal vyssie, nemam ani problem zapozicat - poslat obe Kostalove knihy: Svedectvi plukovnika + Pravda o procesu s R. Slanskym a spol. postou v dobrej viere vo vratenie.
Poznamka: kniha Pravda o procesu je odpovedou autora na reakcie "odbornej" verejnosti na jeho prvu knihu Svedectvi plukovnika.
 
Dostala jsem se ke knize Tajná Čína od Egona Ervína Kische, který navštívil Čínu ilegálně v r. 1932. Smutné čtení o formálně svobodné zemi, kterou drancovaly cizí mocnosti (Anglie, Amerika, Japonsko).
Krutá dětská práce, rikšové umírajíci po 5ti letech dřiny, opiové války, obchod s dětmi, burzovní spekulace ovlivňující ekonomiku země. "Vysoká politika" dálného východu ve třicátých letech.
Kisch i přes veškeré hrůzy života čínského lidu, které viděl na vlastní oči, věřil, že se čínskému lidu podaří svrhnout cizí nadvládu a má optimistickou důvěru v budoucnost této země.
 
Vďaka za sken knihy Svedectví plukovníka - zdá sa to byť veľmi zaujímavý zdroj na pochopenie daného obdobia..
Pridám aj ja jeden, ktorý som dal spraviť ešte na kohosi popud na starej "Vode". Je to hádam jedna z najznámejších kníh Latinskej Ameriky (knihu daroval v roku 2009 Hugo Chavéz Obamovi). Ak tu pred istým časom padla otázka ohľadom vydávania kníh, tak táto si ďalšie vydanie u nás rozhodne zaslúži: https://www.databazeknih.cz/knihy/otvorene-zily-latinskej-ameriky-351571
sken tu: https://uloz.to/file/GVbbrv5brY1N/eduardo-galeano-otvorene-zily-latinskej-ameriky-pdf
 
Naspäť
Top Bottom