Čo teraz čítate?

Já momentálně čtu knihu Pranýř od Michaela Winklera
Autor v roce 2014 popisuje např.v Německu věci, které se nyní dějí u nás. Když to čtete, nestačíte se divit. Jsem zatím v půlce a je to zajímavé, i když ne moc povzbudivé čtení.

 
Ak Vás zaujíma ideologické pozadie neoliberalizmu, rozhodne odporúčam už druhú preloženú knihu od G. G. Preparata: https://www.databazeknih.cz/knihy/ideologia-tyranie-evanjelium-rozdelovania-spolocnosti-505460
Autori ako G. Bataille, M. Foucault, Markýz de Sade či Ernst Jünger budú pre Vás zasadení do celkom nového kontextu. Nie je to vôbec jednoduché čítanie a predpokladá aspoň základnú orientáciu v západnom, respektíve francúzskom sociologickom a politickom myslení 20. storočia. Solídny intelektuálny zážitok..
 
Naposledy upravené:
Dočítal som túto knihu. Nuž čo na to povedať. Autorka opisuje slovanské symboly a rôzne čarodejnícke "techniky" z pohľadu dnešnej slabučkej koncepcie. Kniha obsahuje veľa klebiet a žiadne reálne vysvetlenia.
Napríklad
Ježibaba - píše sa tam o nej, že kradla deti, že bývala na nôžke, že bola stará a škaredá. Proste klasické bájky z rozprávaok. Reálny význam - že ježibaba plnila úlohu sirotinca v starých časoch .... o tom sa tam už nepíše.
Rôzne rituály používania oblečenia muža / ženy k mágii "lásky". Píše sa tam ako sa to robí. Že sa zoberie kúsok spotenej košele muža a tá sa podhodí inej žene. Tak sa tá iná žena zamiluje do toho muža a podobne. Ale aké má následky takáto mágia. Ako to reálne funguje na úrovni materiálnej a informačnej ... to sa tam už nepíše.
Autorka sa miestami snaží namapovať Slovanské zvyky na Kresťanské korene .... nuž to aj tak vyzerá, ako koleso z voza na modernom aute.

Na jedno bolo však to čítanie dobré, som si uvedomil ako neskutočne zdegradovalo staré vedické učenie. Ostali z neho rituály, ktoré ľudia občas vykonávali, bez tušenia čo reálne tie rituály spôsobujú a čo znamenajú. Zlatá klietka ostala ale vtáčik uletel. By sme mohli povedať, že tá kniha neobsahuje vysvetlenie symbolov slovanov ale symbolov jazyčníkov a pohanov - tých čo nemali vedomosti o reálnom význame symbolov.
 
Naposledy upravené:
Po silnej knihe "Od antropoidnosti k ľudskosti" niečo oddychové.

Tisíc vymeškaných hodín. Martin, Ondrej a ostatní chlapci z Malej slatiny ich nevymeškali dobrovoľne. Osem mesiacov predĺžených prázdnin im nanútil ktosi, koho nevedeli pomenovať inak ako vojna...


tisiv.jpg
 
Po dvou letech si znovu čtu knihu , Kronika zániku Evropy . Je to dobré osvěžení nedávné historie od roku 1984 , kde se v každé kapitole objevují informace z daného roku . Pěkně to uceluje mozaiku a ukazuje to přímý směr fašistické čtvrté říše EU - likvidace Evropy , obyvatel , kultury , jazyků .


Je zajímavé projít si i diskuzi . Je tam poznat zabejčenost vovcí . Řada vovcí potřebuje k vlastnímu uspokojení svoji porážku .
 
Opäť niečo z vydavateľstva OIKOYMENH.

Kniha Morálka. Úvod do etiky vyšla poprvé r. 1972. Williams již v této své první knize v obrysech předestírá otázky, které budou určující pro celé jeho dílo. Čtenář se zde setkává s Williamsovou kritikou Immanuela Kanta, ale i utilitarismu nebo s pojmem autenticity. Hlavní tezí knihy je poznatek, že úvahy o morálce nelze systematizovat. To však neznamená, že bychom se jich mohli buď vzdát, nebo nahradit morálním kázáním. O argumentaci se tyto úvahy opírat musejí, nelze je však na argumentaci redukovat. Jak Williams zmiňuje v předmluvě, cílem morální filosofie není získat nezpochybnitelný poznatek, ale schopnost tříbit vnímání tak, aby si člověk jasněji uvědomil to, co říká, myslí a cítí.

moralkauvod.jpg
 
Naposledy upravené:
[
Napríklad
Ježibaba - píše sa tam o nej, že kradla deti, že bývala na nôžke, že bola stará a škaredá. Proste klasické bájky z rozprávaok. Reálny význam - že ježibaba plnila úlohu sirotinca v starých časoch .... o tom sa tam už nepíše.
Rôzne rituály používania oblečenia muža / ženy k mágii "lásky". Píše sa tam ako sa to robí. Že sa zoberie kúsok spotenej košele muža a tá sa podhodí inej žene. Tak sa tá iná žena zamiluje do toho muža a podobne. Ale aké má následky takáto mágia. Ako to reálne funguje na úrovni materiálnej a informačnej ... to sa tam už nepíše.


Na jedno bolo však to čítanie dobré, som si uvedomil ako neskutočne zdegradovalo staré vedické učenie. Ostali z neho rituály, ktoré ľudia občas vykonávali, bez tušenia čo reálne tie rituály spôsobujú a čo znamenajú. Zlatá klietka ostala ale vtáčik uletel. By sme mohli povedať, že tá kniha neobsahuje vysvetlenie symbolov slovanov ale symbolov jazyčníkov a pohanov - tých čo nemali vedomosti o reálnom význame symbolov.
Mě zaujal popis Ježibaby ( Baby Jagy) u Ratoch.cz - údajně bude vydávat knížku s bytostmi slovanské mytologie ( více jich má na instagramu) - omlouvám se za tučné písmo, nejde mi nějak vypnout.

Baba Jaga

Další z bytostí slovanské mytologie, jenž je složitá, snoubí v sobě temné i světlé stránky osobnosti.

Pokusím se pohlédnou trochu hlouběji pod kůži pohádkovému zjednodušení ježibaby, jejímiž původními aspekty byly také strážkyně světa mrtvých, průvodkyně iniciací, léčitelka, cykličnost a další. Vybírám 2 symboly - má jednu nohu kostlivou, a peče děti v peci.

Kostlivá noha naznačuje, že je jednou nohou v záhrobí, že se pohybuje na hranici mezi světem živých a mrtvých.

Pečení dětí v peci může být vykládáno také úplně opačně. V původní lidové tradici pojímali pec jako lůno, přeneseně lůno matky země ze kterého se rodí (např. chleba, peče se chleba), zároveň se mrtví pohřbívají do země - zpět do lůna matky země (v peci dřevo shoří). Tudíž se pec stává místem obnovy, zrození, proměny z mrtvého do živého. A existoval snad magický rituál při kterém se nemocné dítě položilo právě na sázecí lopatu (na chléb), na ní potom svezlo 3x do pece a zpět, aby se zdraví obnovilo, dítě vyléčilo. A jak už to bývá, věci s negativní konotací jsou zajímavější na vyprávění, tak se z léčebné operace stala příšerná praktika, kdy zlá baba upekla nebohé děcko.

V diskuzi pod tímto příspěvkěm si dost lidí vzpomnělo, že jejich prarodiče říkali, pokud se narodilo nedonošené dítě, dávalo se "dopéci" do pece v chalupě ( jako v dnešní době do inkubátoru). Mrzí mě, kolik jsme toho zapomněli. A když se tím budu zabývat dále, celá pohádka O perníkové chaloupce je kompletní nesmysl. Já tu pohádku vnímám jinak a pozitivně.
@Ferry máš tip, kde bych našla víc informací ?
 
Naposledy upravené:
Davam do pozornosti nasledujucu velmi zaujimavu knihu od Igora Ostrecova

ÚVOD DO FILOZOFIE NENÁSILNÉHO ROZVOJA​

Pre mna je to jedna z najobjavnejsich knih ake som doteraz cital. Autor je fyzik a tak sa na problemy dnesneho sveta pozera cez prizmu fyziky a matematiky. Podrobne a putavo prebera temy, ktore riesi aj KSB, ale svojim jedinecnym, priam az prorockym pohladom vybera zo spletitych udalosti to hlavne a v podstate sa dopracovava k zaverom, ktore hlasa aj KSB. Jeho pohlad je vsak velmi osobity, priam az matematicky presny a neda sa s nim v comkolvek nesuhlasit. Venuje sa otazke filozofie, vedy, jadrovej fyziky, nabozenstva, historie a najvrhuje aj zmeny v tychto vedach tak, aby sme sa dopracovali s svojej predurcenej buducnosti Kralovstva Bozieho na tomto svete. Navyse aj vytycuje smer, ktorym sa musime ubrat, aby sme tam dosli co najskor a s co najmensimi stratami. Vsetym tuto knihu vrelo odporucam. Urcite nebude nikto lutovat, ze si ju kupil a precital.
 

Prílohy

  • Uvod_do_filozofie_3D-600x880-1.jpg
    Uvod_do_filozofie_3D-600x880-1.jpg
    76.1 KB · Zobrazenia: 11

Rozhovor s Diablom v predvečer jeho odchodu do dôchodku​

Vôbec nevyzeral tak, ako som očakával. Prešiel som po tichej miestnosti a našiel som mohutného staršieho pána, vzorne a dosť formálne oblečeného – jemne pradený vlnený oblek námorníckej modrej, o niečo svetlejšiu modrú kravatu, naškrobený golier a manžety. Zdalo sa, že je celkom pohodlný a ako som napredoval, obrátil ku mne láskavý, pozývajúci úsmev.

„Vyzeráš prekvapene,“ zavrčal. Jeho hlas bol ľahký a pre uši príjemný. „Nečakal si rohy a chvost, však?“ zachichotal sa . . .
Dvaja muži stáli na vrchole vysokej zasneženej hory za jasného a slnečného dňa. Na jeho úpätí ležala malá dedinka. Dedinčania v skutočnosti neurobili nič pre to, aby sa odlišovali, okrem sklonu k umiernenosti a občasnej benevolencii.

Muži, z ktorých obaja mali mierne osobné problémy s obyvateľmi mesta, sa hádali, akým spôsobom by bolo najlepšie zničiť osadu. Jeden navrhoval spustiť lavínu, lavínu, ktorá by mesto úplne a úplne pohltila.

Druhý muž pozorne počúval a dohodli sa, že sa pred úsvitom stretnú v tme, aby si pozreli predstavenie. V noci však navštívil staršinu obce druhý muž, povedal mu o hroznom pláne a jeho páchateľovi, navyše k jeho veľkému zdeseniu dodal: že manželka staršieho bola jeho milenkou a že jej rodina a ich spojenci mali v úmysle v noci tajne opustiť dedinu a vrátiť sa po tom, čo boli ich nepriatelia porazení.

Starší v tichosti zhromaždil svoje sily, objavil a popravil muža, ktorý zosnoval jeho pád, konfrontoval svoju bezúhonnú manželku a dal ju pobiť na nôž, keď odmietla priznať svoju dvojtvárnosť, načo vypukol spor, ktorý nakoniec vyústil v smrť každého muža, ženy a dieťaťa.“

Bol som ticho, keď Satan po malom dúšku svojho ducha pokračoval.

„Tá lavína by bola možno kataklizmickejšie vzrušujúca, ale nebolo oveľa lepšie nechať dedinčanov zničiť samých seba a, ironicky, urobiť to na základe podvodu? Len slovo alebo dve,“ pokračoval veselo, „to bolo všetko. Ostatné bolo v ich rukách.“ . . .
na zamyslenie
 
Včera som si na UKF Nitra kúpil túto knihu https://www.uk.ukf.sk/obchod/index.php?route=product/product&product_id=522

Sú tam aj pasáže o neurolingvistickom programovaní, štruktúrach osobnosti, spôsoboch komunikácie a mnoho ďalších užitočných vecí (napr. ako komunikovať s nahnevaným človekom - veľmi užitočná zručnosť pre dnešné časy).
Ku komunikácii odporúčam u nás vydaných: Thomas Gordon - asi najlepšie popísané aktívne počúvanie podľa Rogersa a Marshalla B. Rosenberga. Obe základné prečítané a je tam mnoho užitočného.
 
Četli jste tohle? Jsem zatím jen na začátku ale myslím si ,že je to skvělý doplněk ke studiu DVTR.


 
Četli jste tohle? Jsem zatím jen na začátku ale myslím si ,že je to skvělý doplněk ke studiu DVTR.


Môžeš prosím dať neskôr spätnú väzbu, keď to dočítaš? Tie komentáre na stránke pod knihou sú dosť kritické, tak by som chcel iba vedieť, či sa to dá pochopiť z toho, ako je to napísané.
 
Môžeš prosím dať neskôr spätnú väzbu, keď to dočítaš? Tie komentáre na stránke pod knihou sú dosť kritické, tak by som chcel iba vedieť, či sa to dá pochopiť z toho, ako je to napísané.
Pozrela som si hodnotenie originálu z Amazonu, zaujímalo ma, či je problem v preklade do češtiny alebo v niečom inom. Podľa príspevkov sa čitatelia zhodujú, že pre dobré pochopenie obsahu knihy je treba mať základy v tejto teórii alebo mať prečítané staršie diela autora. Odkaz na diskusiu tu Amazon product
Zdroj: https://www.amazon.com/Game-Theory-Very-Short-Introduction/dp/0199218463#customerReviews

K stiahnutiu pdf v angličtine https://hservers.org/kobo/Very Short Introductions/Game Theory - A Very Short Introduction.pdf
 
Naspäť
Top Bottom