Hudba

Dnešný speváci bez techniky nestoja s hlasom za veľa - znova iba môj osobný názor.
V každej dobe sa rodia talenty, aj v tej dnešnej. Dokonca aj takí, ktorí aj bez techniky obstoja so svojím hlasom, len si o nich možno ešte nepočul. Napríklad s týmto chalanom si rád pospieval vo dvojici aj Placido Domingo, ich spoločný klip sa tiež dá nájsť ľahko na internete.

Ja si myslím, že mladý muž s menom Dimash celkom dobre narába so svojím hlasom aj tu, aj pri speve s horeuvedeným operným spevákom. Čudoval by som sa, keby páni Matuška alebo Duchoň by jeho schopnosti neocenili pozitívne, nanajvýš by im bola cudzia teátrálnosť predstavenia. Možno. Ale nie jeho spevácke schopnosti "bez techniky", o ktorom ty tak pochybuješ.

A som si istý, že nie je jediný na svete, ktorý je obdarovaný podobným talentom. To je zasa môj názor a neberiem ti tvôj, len si myslím, že máš svoj vlastný vkus a si všeobecne menej otvorený ohľadne hudby, ako prípadne iní ľudia.

 
…..Ja si myslím, že mladý muž s menom Dimash celkom dobre narába so svojím hlasom aj tu, aj pri speve s horeuvedeným operným spevákom. Čudoval by som sa, keby páni Matuška alebo Duchoň by jeho schopnosti neocenili pozitívne, nanajvýš by im bola cudzia teátrálnosť predstavenia. Možno. Ale nie jeho spevácke schopnosti "bez techniky", o ktorom ty tak pochybuješ…….

Pan spevák Dimash do tejto sorty samozrejme nepatrí , naopak je to človek ,ktorý ma ten dar od najvyššieho -silný ,čistý , prirodzený hlas ,ktorý posúva človeka vyššie , aby rástol a obohacoval sa duševne- (môj osobný názor) , ktorý až tak techniku nepotrebuje , alebo sa dokáže zaobísť aj bez nej. To je to čo ja celý čas tvrdím.
Istý čas som počúval ako študentské spevácke súbory chodili spievať v Prahe ku Karlovému mostu .Prašná brána ma takú hlbokú klenbou ,kde je vo vnútra pod ňou dobre prirodzené ozvučenie , ich pekný hlas nepotreboval žiadnu techniku . Páčilo sa mi to a utkvelo mi to nejak v pamäti-ukázal sa tam akýkoľvek menej čistý hlas.
A tiež predmetom našej debaty na začiatku bol predsa uvedeny klip “Boban i Marko Marković Orkestar (Srbsko) a Magdi Rúzsa (Maďarsko) - Ederlezi” a jeho prevedenie a technikou a nie schopnosti p.Dimasha.
Už by som nechcel v debate ďalej pokračovať a rešpektujem ,že každý sme iní , rôzni a má svoj vlastný vkus a možnosť vybrať si čo sa mu páči a čo si mysli ,že je pre neho najlepšie.
 
"Matička zem"

Věnec z lučních květin, květina v ranní rose,
Slavík na píšťalku zpívá, březovou mízu usrkává.
Naslouchejte tichu do sytosti - po cestě do hustého lesa,
Povídejte si s břízou hodně o něm i o lásce.

Matka Země, bílá bříza,
Pro mě – Svatá Rus, pro ostatní – (osina) bolest v zadku.

Na kolik let se mám ještě zeptat kukačky?
Povězte o své dívčí lásce pomocí sedmikrásky.
Studená pramenitá voda, čerstvý med v pláství,
Na otevřeném poli za temné noci na hvězdné obloze se utopím.

Matka Země, bílá bříza,
Pro mě - svatá Rus, pro ostatní -(osina) bolest v zadku.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=qhpoydvy6RA
 
Naposledy upravené:

Californication​

Zdroj: https://www.tiktok.com/@lynnela/video/7280022596710649134?lang=cs-CZ
Špióni duší z Číny zkoušejí ukrást radost ze tvé mysli
Malá děvčata ze Švédska snívají o citátech ze stříbrného plátna
A pokud chceš mít tyto sny je to Kalifornikace

Je to okraj světa a celé západní civilizace
Slunce může vycházet na východě,
alespoň, že zapadá tam, kde vše končí
Jisté je však, že Hollywood prodává Kalifornikaci . . .
 
Naposledy upravené:
A pokud chceš mít tyto sny je to Kalifornikace
Skupinu nemusím, ale text je dobrým zrcadlem. Satan tím textem testuje obyvatele, protože ani když jim sdělí nějaké pravdivé informace jejich oblíbená kapela, tak své chování nezmění (třeba nějaká malinkatá množina ano).
 
Naposledy upravené:
Agní Parthene – predstavenie organizovaná indickou ortodoxnou katedrálou Svätej Márie v Bahrajne

(ide o grécku neliturgickú hymnu z konca XIX. storočia spievanú východnými kresťanmi - v tomto prípade v pôvodnom znení, t.j. v gréčtine)

 
Ella Roberts – The bonnie banks of Loch Lomond
(škótska ľudová pieseň/balada)


Pripájam aj základné vysvetlenie textu a videoklipu, lebo v tomto prípade ani dobrá znalosť angličtiny nepomôže jasne odhaliť, že o čom je vlastne táto balada.

Speváčka interpretuje dialóg medzi dvoma škótskymi väzňami (explicitne nie je naznačené, ale z kontextu sa dá usúdiť, že to väzenie bolo v Anglicku). Jeden z nich je omilostený, ten druhý však dostal trest smrti a práve on hovorí svojmu druhovi, že on (ten druh) pôjde domov do Škótska „hornou cestou“ („O you take the high road“), t.j. z Anglicka hore do Škótska, ale on sám „dolnou cestou“ („I'll take the low road“), t.j. pôjde do hrobu, ale aj tak bude v Škótsku skôr („And I'll be in Scotland afore ye“) – lebo po smrti jeho duša sa okamžite vráti domov k svojej milovanej na krásne brehy Loch Lomondu (loch – keltské slovo znamená jazero alebo záliv). Lenže sa s ňou už aj tak nebude môcť stretnúť na mieste, kde prežili svoje najkrajšie chvíle.

V klipe sa mladý pár akoby stretávali na miestach, ktoré sú im tak blízke, ale kým žena (pravdepodobne snúbenica alebo mladá manželka/vdova) sa vracia na brehy Loch Lomondu fyzicky, tak muž je tam dušou (preto v niektorých sekvenciách aj náhle zmizne), t.j. aj keď sú niekedy veľmi blízko seba, nemôžu sa stretnúť, lebo sa pohybujú takpovediac v iných dimenziách.

No a stará žena je samozrejme identická s mladou: prežila svoj život, ale nikdy nezabudla na svoju lásku a vracia sa späť na miesto, ktoré je jej tak dôležité a kam vždy čakala návrat svojho milovaného. Umiera a vtedy sa dve milujúce duše znova nájdu a spoločne odchádzajú „do nebies“ – naznačené bielou farbou na konci klipu. Táto interpretácia nevyplýva z textu piesne, ani nemôže, ide o baladu. Ale tvorcovia klipu to spravili vkusne, aspoň podľa môjho názoru.

 
Naspäť
Top Bottom