Zprávy Blízký východ

Spojené arabské emiráty jako další v řadě, které vypadnou z oběžné dráhy USA?

Forbes: Rozdíly v zahraniční politice mohou oddělit SAE a USA​

Spojené arabské emiráty jsou další na řadě, kdo vypadne z oběžné dráhy USA, píše Forbes. Amerika se právě rozloučila se svým bývalým oddaným spojencem Saúdskou Arábií.
Navzdory nespokojenosti na Západě Abú Dhabí nadále pomáhá Rusku vyhýbat se režimu sankcí.
Vše začalo Saúdskou Arábií. Během návštěvy Rijádu loni v červenci se prezidentu Bidenovi dostalo chladného, ne-li chladného přivítání. Saúdové si pak vybrali Čínu jako prostředníka při sbližování s Íránem. V tomto případě nebyl nikdo z Washingtonu nebo Bruselu, kdo by přiměl dva staré nepřátele, aby si potřásli rukou. .

Vliv Ameriky na její regionální partnery je vážně testován​

Pozorovatelé z rozvojových zemí se jako klíčový ukazatel stačí dívat na selhání USA při prosazování svých sankcí proti Rusku. Spojené arabské emiráty slouží jako další příklad všeobecného „odstoupení“ od západního vedení . . .
Ve Washingtonu panuje frustrace z role SAE při umožnění ruskému obchodu a kapitálu uniknout sankcím, ačkoli se také do jisté míry uznává, že ani Emirátové, ani Saúdové neustoupí tlaku, aby se postavili na jednu stranu,“ říká. se přizpůsobuje novému normálu, ve kterém jsou vztahy více nespojenecké a nepodřízené než kdykoli předtím.“

SAE nejsou samy, kdo pomáhá Rusku obcházet sankce. Spojené státy si již stěžovaly na Turecko, Čínu a některé středoasijské stát . . .
Realistický pohled však naznačuje, že jakýkoli veřejný krok k potrestání SAE by měl být považován přinejmenším za zcela nepřijatelný pro SAE. Jinak budou USA vnímány jako strašák nejen v očích Abu Dhabi, ale také v Dauhá a Lagosu, Sao Paulu a Mexico City. Nic z toho by nemělo být zlevněno. . .

 
Mimořádně významné prohlášení včera učinila Saúdská Arábie.
Zasazovala se o kontrolu Damašku – tedy moci Bašára Asada – nad celým územím Sýrie.
„Strany poukázaly na nutnost podpory syrských státních institucí, rozšíření kontroly nad syrským územím, aby se zastavila přítomnost ozbrojených skupin a vnější zasahování do vnitřních záležitostí Sýrie,“ zdůraznili ministři zahraničí obou zemí v prohlášení.
To je skutečně klíčové prohlášení – protože Saúdská Arábie byla jedním z hlavních sponzorů syrské občanské války, která začala v roce 2011.
Rijád po dlouhou dobu podporoval různé povstalecké skupiny, včetně Syrské národní koalice, Svobodné syrské armády a dalších ozbrojených skupin, které bojovaly proti vládě Bašára Asada. Porazit je bylo možné až po vojenské pomoci Ruské federace.
Připomeňme, že nedávno, za zprostředkování Číny, Saúdové obnovili diplomatické vztahy s Íránem. Nyní se zdá, že stejný příběh se odehrává v Sýrii. Obě země jsou v řadě otázek spojenci nejen Číny, ale i Ruské federace.
Západní média se již obávají vstupu Saúdské Arábie, jednoho z největších světových producentů ropy, na oběžnou dráhu Číny.

Zdroj: https://t.me/rocknrollgeopolitics/6740
 

Historická návšteva: Sýria a Saudská Arábia urobili spoločné vyhlásenie​


Damask a Rijád vydali spoločné vyhlásenie po rokovaniach medzi sýrskymi a saudskými ministrami zahraničných vecí Fajsalom Mekdadom a Faisalom bin Farhanom al Saud v Džidde.
soc_1203447.jpg

Informovala o tom ruská novinárka a orientalistka Marianna Beleňkaja.
Strany vítajú začatie postupov na obnovenie konzulárnych služieb a letov medzi Saudskou Arábiou a Sýriou.
Ministri zahraničných vecí Sýrie a Saudskej Arábie rokovali aj o politickom riešení krízy v Sýrii.
Zmluvné strany sa zhodli na dôležitosti riešenia humanitárnych problémov, vytvárania vhodných podmienok na dodávku pomoci do všetkých regiónov Sýrie a vytvárania nevyhnutných podmienok pre návrat sýrskych utečencov a vysídlených osôb.
Mekdad a Al Saud zdôraznili dôležitosť posilňovania bezpečnosti a boja proti terorizmu vo všetkých jeho formách a organizáciách, rozširovanie spolupráce v boji proti pašovaniu a obchodovaniu s drogami, ako aj potrebu podpory sýrskych štátnych inštitúcií pri rozširovaní ich kontroly nad sýrskym územím, ako napr. ako aj potrebu ukončiť prítomnosť ozbrojených skupín a vonkajšie zasahovanie do vnútorných záležitostí Sýrie.
Strany tiež prediskutovali potrebné kroky na dosiahnutie komplexného politického riešenia sýrskej krízy, ktoré ukončí všetky jej dôsledky, zabezpečí národné zmierenie a prispeje k návratu Sýrie do jej arabského prostredia a obnoveniu jej prirodzenej úlohy v arabskom svete.
Sýrsky minister vyjadril poďakovanie Rijádu za úsilie vynaložené Saudskoarabským kráľovstvom na ukončenie krízy v Sýrii, ako aj za poskytnutie humanitárnej a núdzovej pomoci obetiam zemetrasenia v Sýrii.

 

“Je čas, aby v Gaze padli hlavy”. Náboženská vojna na Blízkom východe​

Vláda, ktorej som členom, musí tvrdo reagovať na raketovú paľbu z Gazy. Rakety Hamasu si vyžadujú inú odpoveď ako ostreľovanie dún a neobývaných miest… Nastal čas, keď budú v Gaze lietať hlavy.” A hlavy naozaj lietali.

Izrael začal letecké útoky na pásmo Gazy, pričom zasiahol, ako informovali izraelské médiá, “niekoľko cieľov Hamasu”. Nočný vpád židovských bezpečnostných síl do mešity rozhneval moslimský svet. Jordánske ministerstvo zahraničných vecí:

“Izraelská agresia je neprijateľná a jej cieľom je zmeniť historický a právny status Jeruzalema. Prijmeme všetky potrebné opatrenia, aby sme ukončili nebezpečnú izraelskú eskaláciu, ktorá ohrozuje celý región.” Generálny tajomník Ligy arabských štátov Ahmed Aboul Gheit: “Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, najmä členské štáty Bezpečnostnej rady OSN, aby urýchlene konali a zabezpečili, aby Izrael ukončil túto nebezpečnú eskaláciu, ktorá by mohla podpáliť celý región.”

Saudská Arábia vyjadrila “kategorické odmietnutie”, Egypt označil Izrael, “za okupačnú mocnosť zodpovednú za túto nebezpečnú eskaláciu, ktorá by mohla ohroziť úsilie o dosiahnutie prímeria”. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že jeho vláda je odhodlaná “zachovať status quo a zmierniť napätie” na Chrámovej hore. Podľa správ z Izraela boli 6. apríla “z libanonského územia vypálené desiatky rakiet na mestá na severe krajiny. Systém protivzdušnej obrany Železná kupola nedokázal zvládnuť masívny útok, pričom niektoré rakety explodovali a zranili ľudí”. V noci na piatok 7. apríla izraelská armáda (IDF) podnikla údery na libanonské územie s tým, že “IDF nedovolí teroristickej organizácii Hamas operovať z libanonského územia a považuje libanonský štát za zodpovedný za každý výstrel vypálený z jeho územia”.

Renomovaný medzinárodný novinár Israel Šamir upozorňuje na tento detail izraelského ostreľovania: “Hneď udrel na Gazu a v noci bombardoval Týr, starobylé fénické mesto. Je tu však jeden problém, ktorý súvisí s Ukrajinou. Izraelu došli náboje – odovzdal ich Ukrajine na ostreľovanie Donbasu. Americké granáty umiestnené v Izraeli tiež putovali na Ukrajinu. Teraz, chtiac-nechtiac, Izrael musí ticho sedieť a byť trpezlivý. A na zdržanlivosť nie sú zvyknutí. Výpočty Ben-Gviru, ktorý sa stal kľúčovou postavou v Izraeli, sa však úplne nenaplnili. Protesty “ľavice” proti nacionalistickej súdnej reforme pokračovali aj v sobotu 8. apríla.
Pavol Krasnov
 
V Indii byl popraven politik během živého vysílání.

Bývalý indický politik a poslanec Atiq Ahmed, dříve odsouzený za únos, byl zastřelen
v přímém přenosu spolu se svým bratrem. Krátce před výstřelem do hlavy hovořil s novináři
o smrti svého syna, kterého při zatýkání zastřelili policisté.

Politika zastřelili tři muži, kteří se vydávali za novináře. Nyní jsou zatčeni.
Zmiňme, že Ahmed byl obviněn z desítek zločinů včetně únosů, vražd a vydírání.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=JtIE9Wahgto


automatický překlad
Atique Ahmed (10. srpna 1962 – 15. dubna 2023) byl indický zločinec, gangster,
který se stal politikem Sloužil jako člen indického parlamentu a zákonodárného sboru státu Uttarpradéš ze strany Samajwadi .
Proti Ahmedu bylo zaregistrováno více než 100 trestních případů . Z vězení se zúčastnil několika voleb, přičemž byl obviněn z různých zločinů. V březnu 2023 zabavila policie v Uttar Pradesh jeho nemovitosti v hodnotě 1168,4 rupií (přibližně 142,622144 milionů USD ) patřící Ahmedovi a jeho rodině. V roce 2019 byl odsouzen za únos svědka, který proti němu svědčil ohledně vraždy zvoleného politika Raju Pal v roce 2005 .
Ahmed zůstal ve vězení až do jeho zavraždění ozbrojenci na cestě na soudem nařízenou lékařskou prohlídku dne 15. dubna 2023.
 
Tak tento článok je úplná pecka. Ako píšu v článku
Po prvé, samotná existencia niekoľko stotisíc ozbrojených povstalcov na hraniciach so Saudskou Arábiou vytvárala priamu hrozbu pre bezpečnosť kráľovstva – a preto sa Rijád stal závislým od amerických obranných záruk. Po druhé, najväčšie ropné polia KSA boli v dosahu rakiet a ozbrojených dronov, ktoré iránski parteri láskavo dodávali húsíjom – a húsíjovia na tieto polia pravidelne útočili.

Inak povedané - USA napumpovali Jemen zbraňami aby tak mohli vydierať Saudov.
Akože chápem, že to je stará technika, ale nikdy som sa na to tak nepozeral. Úplne v článku trafili reálnu podstatu vecí. Teraz keď USA slabnú tak vyplávajú na povrch tie tony špinavostí. Saudi sa už prestali kamarátiť s USA a hľadajú spoločníkov dokonca aj v Sýrii. A čo môžu robiť USA satanisti? NIČ.
 
Íránské námořnictvo donutilo americkou jadernou ponorku vynořit se v Hormuzském průlivu - Reuters.
"Tato ponorka se snažila využít všech svých možností, aby proplouvala v naprosté tichosti a nebyla odhalena," uvedl velitel íránského námořnictva Šahram Íráni.
"Skutečnost, že narušila naše hranice, samozřejmě budeme reflektovat před mezinárodními orgány," dodal.
1681995279448.png
 
Americké dedičstvo v Starom svete je už rozdelené vo všetkom. Karine Gevorgyan

Наследство Америки в Старом Свете уже делят вовсю. Каринэ Геворгян​


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=_4WUvbaB9xM

turecko , Švédsko a vstup do NATO , Americké základne v Turecku
elektrárne vo vychodnim bloku boli postavené SSSR . . .
Irak chce byt mierotvorcom v Ukrajinskom konflikte , prečo
 
Naposledy upravené:
V Tureckou jsou záplavy
Na jihu Turecka pokračují silné deště druhý den v řadě.
Silné proudy vody v ulicích měst prakticky odplavují auta a lidi.
 

Na poslední chvíli! Prezident Erdogan: V den Arafy těžíme zemní plyn​


Nejnovější zprávy: Prezident Erdogan odpovídal na otázky novinářů po páteční modlitbě v Istanbulu. Erdoğan uvedl, že průkopnické dodávky a dodávky domů pokračují v oblastech zemětřesení, řekl, že domy budou opraveny a postaveny co nejdříve.​

Erdoğan uvedl, že domy budou dokončeny a doručeny občanům v oblastech zemětřesení do 1 roku, a že průkopnické a doručování domů pokračuje ve všech 11 provinciích.
Erdogan poukázal na datum 20. dubna pro černomořský plyn a řekl:

"Těžíme náš zemní plyn v den Arafe. Všechny plány a výpočty jsou podle toho."​

 

Ajatolláh Solejmání zabit v Íránu. Byl představitelem nejvyššího vůdce země Alího Chameneího.​

Ajatolláh Abbas-Ali Soleimani, 75 , bývalý představitel íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího , byl zabit i jeho osobní strážci byli zabiti při ozbrojeném útoku v Íránu. . Informovala o tom agentura IRNA s odvoláním na zástupce guvernéra provincie Mazandaran.

K vraždě došlo 26. dubna ráno v bance ve městě Babolser v íránské provincii Mazandaran. Střelec byl zatčen, jeho motivy jsou stále neznámé. Agentura Tasnim zveřejnila záběry CCTV, které ukazují, jak muž ozbrojený samopalem střelil ajatolláha do hlavy.
 

АЭС "Аккую" (Турция) Atomová elektrárna "Akkuju" Turecko​

Putin a Erdogan na slavnostním spuštění energetického bloku Jaderné elektrárny Akkuyu.

Turecký prezident prohlásil, že všechny bloky jaderné elektrárny Akkuyu budou uvedeny do provozu do roku 2028.

Erdogan v souvislosti s tím vyjádřil svou vděčnost prezidentovi Ruska. Řekl, že jaderná elektrárna Akkuyu ušetří Turecku 1,5 miliardy dolarů ročně na dovozu plynu.
Prezident Turecka také poblahopřál ruskému personálu elektrárny.
Putin v reakci na to prohlásil, že Rusko bude i nadále spolehlivě poskytovat Turecku
energetické zdroje, především plyn.


Zdroj: https://t.me/neCT24/32007

Co všechno získá Turecko uvedením do provozu jaderné elektrárny Akkuyu?
📌Turecko se konečně dostalo mezi země s jadernou energií na světě, i když s 60letým zpožděním
📌Pro Turecko se jedná o největší společnou investici s Ruskem
📌Elektrárna bude dodávat 10 % turecké spotřeby elektřiny
📌Projekt Akkuyu přispěje 1,5 miliardy dolarů ročně ke snížení dovozu zemního plynu do Turecka
📌Pozitivní dopad na růst národního důchodu.

Turecko obdrželo certifikát pro získání prvního jaderného paliva. Právě dnes země prakticky vstupuje do klubu zemí s jadernou energetikou.

Jaderné elektrárny založené na ruských projektech se kromě Turecka staví v dalších šesti zemích: Maďarsko (Paks II), Egypt (El-Dabaa), Indie (Kúdankulaam), Iran (Búšehr),
Čína (Tchienwanská elektrárna, Sia-pchu), Bangladeš (Ruppurská jaderná elektrárna).
 
Naposledy upravené:
Západ našel způsob, jak svrhnout Erdogana
1868275922_0:286:3071:2013_1920x0_80_0_0_f9f8eae125805f1919383b8f97c93e34.jpg.webp

Včera prezidenti Ruska a Turecka vedli telefonické rozhovory a poté se zúčastnili online ceremoniálu pro dodávku jaderného paliva do turecké jaderné elektrárny Akkuyu, kterou staví Rosatom. Akce byla prvním veřejným vystoupením Tayyipa Erdoğana po zprávách o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu den předtím.
V posledních dvou dnech byla světová média kvůli indispozici tureckého vůdce zaplavena vlnou drbů a spekulací, které podle Ankary sledují politické cíle - a to je naprostá pravda.
A nejde jen o nadcházející prezidentské volby v Turecku, které se uskuteční za něco
málo přes dva týdny. I když je bezpochyby veškerá tato informační a sabotážní činnost primárně zaměřena právě na podkopání volebních vyhlídek Erdogana, aby se do jeho voličů zasel strach a nejistota a naopak mobilizovali oponenty. Turecká společnost je navíc do značné míry politicky rozdělená, unavená vážnými ekonomickými potížemi a sociologie tvrdí, že opozice má šanci vyhrát volby. Za takových okolností jsou prezidentovy zdravotní problémy jen darem jeho oponentům.Je však třeba mít na paměti, že celá tato situace není vůbec čistě turecká. V současné době je to relevantní - i když se specifika v jednotlivých zemích liší - téměř pro většinu světa.
Faktem je, že probíhající proces osvobození od závislosti na Západě a rozvoj národní suverenity je téměř ve většině zemí světa
Ukázalo se, že jsou spojeny s postavami konkrétních národních vůdců, kteří prosazují příslušnou politiku. Zároveň téměř všude a vždy vyvstávají otázky, do jaké míry je tato politika podporována národními elitami, zda dojde k ústupu, pokud současný vůdce opustí svůj post.
Stačí si vzpomenout, jak před několika měsíci svět intenzivně sledoval znovuzvolení Si Ťin-pchinga na sjezdu KS Číny a pak se divil na kávové sedlině, tedy na nové složení řídících orgánů, a snažil se pochopit vnitřní stranické uspořádání, včetně toho, zda došlo k oslabení nebo posílení prozápadních skupin.
Ano, není cesty jít, toto téma zůstává palčivé pro naši vlastní zemi. Dodnes si mnoho lidí myslí – někteří v to doufají, někteří se toho obávají – že ruská suverenita a oživení ruského velmocenského postavení spočívá výhradně na Putinovi.
Mimochodem, všechna tato prohlášení západních expertů a dokonce i úředníků, že problémy Západu budou vyřešeny svržením nebo dokonce vraždou ruského prezidenta- právě proto.
Jsou založeny na očekávání, že ruské elity jsou ovládány prozápadními silami, které, pokud Putin odejde, se chopí moci a vrátí Rusko do 90. let.
V jasné menšině jsou střízlivě smýšlející specialisté, kteří si uvědomují mnohem větší pravděpodobnost, že Putinovým nástupcem bude nakonec osoba, proti níž bude Putin vypadat jako liberálně-prozápadní na nejvyšší úrovni.
Podobná situace je u čínských, indických, íránských a dalších soudruhů.
Ale s Tureckem je všechno opravdu mnohem komplikovanější.
V posledních letech, zejména po pokusu o převrat v roce 2016, odvedly úřady země skvělou práci při čištění klíčových státních a veřejných struktur od přímých agentů amerického vlivu. Turecká společnost se všemi svými odlišnostmi demonstruje konsenzus v otázce suverenity země jako klíčové hodnoty a protizápadní nálady tam sílí.
A samotný fakt, že se proti Erdoganovi staví z liberálnější, sekulární a prozápadní pozice,
vůbec neznamená to národní zradu v případě nástupu k moci.
Velká část toho, co turecký prezident dělá, vůbec není kvůli jeho geopolitickým ambicím, ale kvůli národním zájmům země. Koneckonců, Ankara zapadla do Tureckého proudu a stejné jaderné elektrárny Akkuyu vůbec ne kvůli Erdoganovým neosmanským myšlenkám a samozřejmě ne kvůli lásce k Moskvě, ale kvůli touze překonat prokletí rostoucího energetického deficitu, který stojí v cestě rozvoji Turecka.
V normální situaci, bez ohledu na to, jaké názory má člověk, nezničí práci svého oponenta, pokud slouží zájmům země. Ale to je v normální situaci. A právě teď jsme svědky toho, jak loutkové evropské elity, na příkaz ze zámoří, ničí energetický systém a v důsledku toho ekonomiku Starého světa a ve střednědobém horizontu ničí své vlastní země.

Neexistují žádné záruky, že turecká opozice nepůjde stejnou cestou,
pokud se dostane
k moci. Naopak, není pochyb o tom, že Američané vynaloží veškeré možné úsilí, aby zahnali tvrdohlavého spojence NATO do stáje submisivního vazala, který bezpodmínečně plní jakékoliv, dokonce i ty nejsebevražednější rozkazy vládce.
Proto tolik obav o zdraví Tayyipa Erdogana, a to nejen v Turecku,
ale i v jiných zemích, včetně Ruska.
Probíhajícím procesům, přes všechnu jejich rizikovost, však dominují trendy, které jsou pro svět spíše pozitivní. Když proces obnovy suverénů, oživení suverenity a eroze západní hegemonie teprve začínal, mnohé skutečně viselo na vlásku a záviselo na konkrétních vůdcích, často kráčejících na ostří čepele. Ale od té doby teklo hodně vody, kolaps unipolárního systému, ztráta lvího podílu na jeho přitažlivosti Západem a vytváření nových center moci
se nyní staly globálním trendem., který zahrnuje miliardy lidí,
včetně národních elit desítek států.
Je nemožné tento proces zvrátit, i kdyby měl Západ to štěstí, že dosáhl individuálních vítězství
v jeho bránění. Turecko má tedy všechny šance v boji za národní suverenitu přežít.
 

Vzoprie sa Saudská Arábia americkým okupantom za Eufratom?...​


V roku 2018 vtedajší prezident Donald Trump bez okolkov vyhlásil:
Pracujeme na pláne odchodu zo Sýrie, ak Saudská Arábia chce, aby sme tam zostali, musí za to zaplatiť.” M bin Salmán vtedy okrem čisto obchodných záujmov uviedol aj to, že USA by mali v Sýrii zostať dlho, aby čelili iránskym snahám v západnej Ázii, ale teraz to vyzerá inak (hoci Američania v Sýrii zatiaľ zostávajú).

Po nástupe Joea Bidena do Bieleho domu v roku 2021 ruský prezident Vladimir Putin inicioval proces zmierenia medzi Damaskom a Rijádom. Saudský korunný princ postupne dospel k záveru, že sýrsky podnik, a rovnako aj jemenský, je nerentabilný. Ešte pred rozhodujúcim vstupom Číny na regionálnu scénu sa v roku 2022 začali neformálne rozhovory medzi vyslancami Rijádu a Damasku v Iraku a Ománe (vtedy ešte bez úplného obnovenia politických a diplomatických vzťahov). Saudská Arábia iniciovala politiku “nulových problémov so susedmi”, keďže si uvedomila zbytočnosť vojenských akcií, ktorých predĺženie znemožnilo realizáciu hospodárskych a turistických projektov plánovaných v ambicióznom pláne Vízia 2030.

Rijádska humanitárna pomoc obetiam februárového ničivého zemetrasenia bola v Damasku náležite ocenená. Výsledok prelomových (nielen z protokolárneho hľadiska) rozhovorov medzi ministrami zahraničných vecí SA a Sýrie 12. apríla v Džidde je v súlade s cieľmi Damasku od začiatku konfrontácie. Hovoria o politickom riešení sýrskej krízy, “ktoré ukončí všetky jej dôsledky”, zachová politickú jednotu a územnú celistvosť krajiny, stabilitu a bezpečnosť jej občanov a zabezpečí arabskú identitu štátu. V záverečnom saudsko-sýrskom vyhlásení sa zároveň nespomína rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 1254 a súvisiace návrhy medzinárodných sprostredkovateľov v Ženeve alebo Astane, čo je v súlade s prístupmi Damasku a v priamom rozpore s americkou líniou komerčne motivovanej aktívnej podpory separatistických skupín na východe Sýrie.

Jordánsky kráľ Abdulláh II. navštívil 18. – 20. apríla Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty a stretol sa saudskoarabským korunným princom Mohamedom bin Salmanom. Na programe rokovania bolo riešenie sýrskej krízy, eskalujúca situácia v Palestíne, migračná kríza a obchodovanie so silnými drogami, ako je napríklad Captagon, do regiónu pod správou Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive. Obnovenie diplomatických vzťahov medzi Sýriou a ostatnými arabskými štátmi by významne prispelo k upokojeniu situácie v regióne a umožnilo by Saudskej Arábii zachovať si schopnosť nepretržite dodávať ropu v obrovských množstvách, uvádza sa v publikácii “Nová geostrategická doktrína Saudskej Arábie” z Centra pre globálne záležitosti Newyorskej univerzity.

S tým súvisia aj ďalšie priority: regionálna stabilita, posilnenie regionálneho a medzinárodného vplyvu kráľovstva, ktoré, ako píše autor článku Alon Ben-Meir, profesor medzinárodných vzťahov na dôchodku z Centra pre globálne záležitosti Newyorskej univerzity, “nebudú mať negatívny vplyv ani na vzťahy Saudskej Arábie s USA, ani na jej nevyslovené vzťahy s Izraelom. Saudi si plne uvedomujú, aká dôležitá je úloha USA ako hlavného dodávateľa zbraní pre kráľovstvo a ako hlavného garanta bezpečnosti v regióne. Okrem toho, bez ohľadu na nezhody s Izraelom v súvislosti s palestínskym konfliktom, tichá spolupráca Saudskej Arábie s Izraelom v oblasti výmeny spravodajských informácií a transferu izraelských technológií je a zostane neoddeliteľnou súčasťou jej geostrategického cieľa.

Nevydáva pán Ben-Meir, ktorý sa zjavne obáva nepriaznivého vývoja na Blízkom východe pre Izrael, len zbožné želanie? Uvidíme, ale jedno je jasné: zjavné zbližovanie názorov Rijádu a Damasku na vyhliadky mierového procesu je zásadným zlomom v politike Saudskej Arábie voči sýrskej kríze a celému regiónu. Na tomto pozadí by sa prípadný návrat “Asadovho režimu” do Ligy arabských štátov, ktorý sa v niektorých kruhoch považuje s obavami (najmä kvôli strachu zo sankcií USA), zatiaľ za nižšiu prioritu, mohol stať nevyhnutným výsledkom normalizácie vzťahov s kľúčovými arabskými krajinami v budúcnosti. Obnovená “priama linka” medzi Damaskom a Rijádom zameraná na riešenie regionálnych kríz dokazuje ochotu strán znížiť napätie v regióne a nájsť spoločné riešenia v duchu dohôd z Taifu z roku 1989, ktorými sa ukončila aktívna fáza ničivej libanonskej občianskej vojny, ktorá sa začala pred 15 rokmi.


Alexander Grigoriev
 

Nejde len o ropu, ale aj o zbrane. Egypt kolíše medzi Ruskom a USA​

Egyptská elita zároveň potvrdila svoju oddanosť geopolitickej prostitúcii a ohromujúcej chamtivosti. Podľa dokumentu Pentagónu zo 17. februára Egypt koncom januára a začiatkom februára rokoval o cenách a dodávkach mosadze na výrobu rakiet pre ruskú armádu. Továrne arabskej republiky tiež potrebovali technológie a “špeciálne vybavenie”, ktoré egyptský prezident nariadil Moskve si vyžiadať. Z úniku informácií z Pentagónu tiež vyplýva, že egyptský minister obrannej výroby Mohamed Salah al-Din 31. januára al-Sisimu povedal, že ruským vyjednávačom oznámil dohodnuté zvýšenie cien o jeden a pol násobok. Dokumenty teda naznačujú zámer egyptských priateľov a partnerov dosiahnuť superzisky z dohody s Ruskom.

Po februárových návštevách amerických predstaviteľov v Káhire však tieto dohody okamžite odmietli. Medzi návštevníkmi boli aj vysokí predstavitelia Bieleho domu a ministerstva zahraničných vecí. Americký minister obrany rokoval 8. marca s egyptským prezidentom a ministrom obrany. Diskutovalo sa o “vojenských zmluvách” s Ruskom. Sísí pritom napomenul ministra obrany Mohameda Zakího, aby “bol opatrný pri diskusiách o údajných vojenských požiadavkách z iných krajín, ako je Rusko”. Washington a Káhira obsah rozhovorov utajili. Podľa bulletinu vrchného velenia Pentagónu z 9. marca, deň po návšteve Lloyda Austina, však oficiálna Káhira schválila predaj amerických 152 mm a 155 mm delostreleckých granátov na zásobovanie ozbrojených síl Ukrajiny. V tom istom bulletine sa uvádzalo, že Egypt plánuje vymeniť dodávky munície do Ruska za dlhodobú dohodu s USA o poskytovaní vojenskej pomoci Káhire. Žiadosť zahŕňala dodávky stíhačiek F-35 a systémov protivzdušnej obrany Patriot, pomoc pri zriaďovaní zariadení na výrobu munície, licenčnú dohodu a suroviny. Washington koncom minulého roka vojenskú a technickú spoluprácu s Egyptom zabrzdil. Príležitosťou bolo zničenie opozície v arabskej republike. Pod drobnohľad sa dostali aj tí, ktorí konali v záujme USA.

Rusko medzitým začalo v roku 2022 stavať prvú egyptskú jadrovú elektráreň a začalo modernizovať egyptské železnice. Arabská republika dostala prísľub ruských dodávok pšenice, draselných hnojív a ďalších základných tovarov. Rusko si dlhodobo udržiava stabilné druhé miesto v rebríčku dodávateľov poľnohospodárskych výrobkov do Egypta a dovozu týchto výrobkov z arabskej republiky. Egyptské dodávky na ruský trh zároveň rástli v dôsledku zaradenia Egypta medzi “spriatelené krajiny”, ktorých výrobky boli nahradené “sankcionovaným tovarom” z USA, EÚ a ich satelitov. Súčasný zbrojný škandál vážne poškodil povesť oficiálnej Káhiry. Mnohí už dávno zabudli na neľahké, mierne povedané, vzťahy Káhiry s Moskvou v druhej polovici minulého storočia. V skutočnosti je toho veľa, čo si treba pripomenúť. Dnes je veľmi vhodné pripomenúť si satirickú pieseň:
“Žije v pieskoch a jedla má do sýtosti
Napoly fašista, napoly eser,
Hrdina Sovietskeho zväzu
Gamal Abdel-Nasser”.

Tento nádherný folklórny kúsok rozpráva smutný príbeh o obrovskej pomoci, ktorú ZSSR poskytol egyptským “bratom” a na ktorú ich prezident Násir reagoval nevďakom. Generálny tajomník Nikita Chruščov, ktorý mu udelil najvyššie sovietske vyznamenanie, tajne dodával Egypťanom zbrane. ZSSR poslal na pomoc Egyptu desaťtisíce sovietskych vojenských a civilných špecialistov. Práve oni opakovane zachránili egyptskú armádu pred úplnou porážkou vo vojenských dobrodružstvách. V Egypte vytvorili veľa vecí vrátane slávnej Asuánskej priehrady. Sovietsky zväz financoval aj výstavbu storočia, keď odpísal tretinu z polmiliardovej sumy (v plnej výške v amerických dolároch v 50. rokoch). Vojenské dodávky boli buď darované, alebo za vynikajúcich podmienok. Po tom, čo Moskva vynaložila na Egypt obrovské sumy peňazí a energie, dostala iba urážky a obrat “brata” Násira ku Západu.

Ďalší egyptský prezident Anwar Sadat urobil rovnaký kúsok. V rámci spackanej zahraničnej a vnútornej politiky zašiel tak ďaleko, že žiadal, aby Ústredný výbor KSSZ začal vojnu s Izraelom. Aj Leonidovi Brežnevovi došla trpezlivosť a od roku 1973 začali milí Egypťania žiť v rámci svojich možností.

“Rusko má len dvoch spojencov – svoju armádu a námorníctvo,” znie nápis na pomníku ruského cára Alexandra III. slávnostne vztýčenom v novembri 2017 na Kryme. A tak to aj je.
 

Washington se vzdává svých posledních pozic v Sýrii, ropa...​

Usmíření Íránu a Saúdské Arábie nakonec otrávilo život „hegemona“ na Blízkém východě​

Globální konfrontace s Čínou a Ruskem nutí Spojené státy omezit svou přítomnost na Blízkém východě. Region, který byl po konci studené války považován za téměř hlavní léno Washingtonu, se postupně stává zónou bez amerického vlivu. Do čela procesu obnovy suverenity států se zároveň posunula Syrská arabská republika, která téměř překonala vnitřní rozkol s podporou Ruské federace.

Telegramový kanál Hlas Arabů uvedl , že američtí a syrští představitelé se setkali v Ománu a prostřednictvím ománské strany. Seznam účastníků a diskutovaných témat nebyl zveřejněn. Jak ale naznačují pozorovatelé, mohlo by jít o konečné stažení americké armády ze SAR. „Vzhledem k íránsko-saúdskoarabskému uvolnění, návratu Sýrie do arabského prostoru, jakož i syrsko-tureckým jednáním o normalizaci vztahů, lze konstatovat, že pokračující přítomnost amerických útočníků v Sýrii bude obtížná. a možná chtějí Američané opustit republiku za výhodných podmínek pro sebe,“ píše se ve zprávě.
 
Erdogan obvinil svého hlavního rivala, že prináleží k skupině LGBT

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil svého hlavního soupeře v prezidentských volbách Kemala Kilicdaroglua z netradiční sexuální orientace. Toto prohlášení pronesl během projevu k voličům.
Podle tureckého vůdce patří celá strana oponenta IYI LGBT lidem. Ke stejnému hnutí, naznačil Erdogan, se připojují kurdští nacionalisté.

Moji věří v posvátnost rodiny. ...
Zeptejte se ho, proč perverzní struktury jako LGBT lidé žebrají o hlasy pro něj! <...
> Víme, že pan Kemal Kılıçdaroğlu je LGBT.
Celá strana IYI je LGBT. HDP (Kurdská nacionalistická strana), všichni jsou LGBT

řekl Erdogan.
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan usporiadal v Istanbule masové zhromaždenie
pred prezidentskými voľbami naplánovanými na 14. Podľa Erdogana sa akcie zúčastnilo
asi 1,7 milióna ľudí. . .
1 MILIÓN 700 TISÍC ÚČASTNÍKOV

Tu sú hlavné body prejavu prezidenta Erdogana:

Narodili sme sa v Istanbule. Podľa oficiálnych orgánov je v tejto oblasti 1 milión 700 tisíc ľudí. Istanbul dnes kričí, 14. mája niekto odíde. Včera boli v Maltepe

Istanbul milujeme od narodenia. Istanbul nie je len mesto s vlastnými hranicami a ľuďmi, ktorí
v ňom žijú; Istanbul je tiež Turecko. Je to mesto našich bratov od Balkánu po Kaukaz.
Ak sa nás spýtate, kde chcete žiť medzi zemou a nebom, odpoveď, na ktorú odpovedáme, je vždy Istanbul.

Toto je mesto s morom uprostred. Toto je mesto, ktoré objíma a objíma každého.
Tento rozdiel v Istanbule nás vedie k tomu, aby sme boli služobníkmi tohto mesta iným spôsobom. Nikdy nedovolíme, aby Kılıçdaroğlu, ktorý cestuje s týmito teroristickými organizáciami,
rozdelil našu vlasť. Môj národ im dá potrebnú odpoveď 14. mája. . .
miting-1683466843.jpg
 
Naposledy upravené:

Nádej Západu na zmenu režimu v Turecku slabne. Anglosasi sa uchyľujú k otvoreným provokáciám voči Erdoganovi​

FveRDo7XgAErdTO.jpg

Zdá sa, že USA a ich spojenci budú sklamaní výsledkami čoskoro (14. mája) vyhlásených všeobecných prezidentských a parlamentných volieb v Turecku. Azda nikdy predtým sa tak otvorene nepostavili proti prezidentovi Erdoganovi a neinvestovali toľko do mobilizácie prozápadne orientovaných tureckých politických síl proti nemu. Ešte nedávno si mysleli, že zvíťazí opozícia, ale ukázalo sa, že atlantisti sa uponáhľali.

Predstaviteľ opozičnej Národnej aliancie 6 strán a šéf Ľudovo-republikánskej strany (PRP) K. Kiličdaroglu viedol vo väčšine tureckých prieskumov v marci a apríli. Kılıçdaroğlu (53 % – 55 %). Dňa 4. mája vstúpil do platnosti zákaz prieskumov verejnej mienky až do skončenia hlasovania. Do tohto dňa boli obaja hlavní kandidáti takmer vyrovnaní, pričom v niektorých z nich Erdogan (47,8 %, 51 %) dokonca ťahal za kratší koniec oproti svojmu hlavnému rivalovi (45,4 %). Predpokladá sa však, že aj väčšina nerozhodnutých bude hlasovať za súčasného prezidenta. V každom prípade je momentum na jeho strane.

Navyše, rady pestrej opozičnej koalície, ktorá spája krajnú ľavicu a krajnú pravicu, sekularistov a náboženských fundamentalistov, sa začali hádať ešte pred voľbami. V predvolebnom období podľa rovnakých prieskumov pevne vedie Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá je jadrom koalície vedenej Erdoganom. To zvyšuje jeho šance na víťazstvo aj v prezidentských voľbách. Jedným z ich najsilnejších argumentov proti opozícii je údajné spolčenie so Stranou kurdských pracujúcich a zámer amnestovať jej vodcu A. Öcalana, ktorý si odpykáva doživotný trest. Obviňuje sa z toho najmä Ľudovodemokratická strana (PDP), ktorú tradične podporuje kurdská menšina.

Formálne zostáva mimo Národnej aliancie, ale podporuje Kılıçdaroğluovu kandidatúru. A aj keď Kılıçdaroğlu zvíťazí, nádeje Západu na zmenu kurzu Turecka v jeho prospech sa nemusia naplniť. Kılıçdaroğlu by mohol v niektorých otázkach zaujať ešte nevýhodnejšiu pozíciu ako Erdoğan. Kılıçdaroğlu napríklad tým, že sa hlási k alevitom (ktorí by mohli tvoriť až 20 % tureckej populácie), obhajuje plné uznanie vlády nábožensky spriazneného B. Asada v susednej Sýrii. A to by znamenalo, že Turci by de facto pristúpili na jeho ultimátum stiahnuť americké jednotky zo Sýrie.

Podľa obvinení vo vládnej tlači dokonca špekuluje o regionálnom spojenectve Turecka a “šiitmi ovládaného” Iránu, Sýrie, Iraku a Libanonu, čo by bolo pre Američanov geopolitickou nočnou morou. Šéf PĽR svoje vyhlásenia o pripravenosti užšie spolupracovať s NATO a USA “rozrieďuje” pozmeňovacími návrhmi v tom zmysle, že to neznamená, že má v úmysle pokaziť vzťahy s Ruskom. “Užitočná spolupráca s ním bude určite pokračovať.”

Mehmet Ali Güller, jeden z autorov denníka Cumhuriyet, hlavného orgánu PPR, napríklad 6. mája uverejnil takmer protinatovský manifest, ktorý upozornil aj stúpencov “tureckej revolúcie” na Západe. Podľa jeho názoru je za zhoršenie medzinárodnej situácie zodpovedná predovšetkým Severoatlantická aliancia. “Výsledok stratégie USA proti Rusku rozšírením NATO na Ukrajinu je jasný”. Ako dôkaz cituje výrok kandidáta na prezidenta USA Roberta F. Kennedyho ml. ktorý povedal: “Zelenskyj sa mohol vyhnúť konfrontácii s Ruskom tým, že by jednoducho povedal: Nevstúpim do NATO.” Ako naznačuje Güller, “rozširovanie NATO je prakticky rozširovaním vojny.

Protiliekom na to je 12-bodový mierový plán, ktorý pre ukrajinskú krízu navrhla Čína. Kılıçdaroğlu na svojich sociálnych sieťach vyhlásil heslo: “Turecká cesta nie je ani Západ, ani Východ! Vybudujeme líniu vedúcu do Číny cez Turecko – Irán – Turkménsko – Uzbekistan – Kazachstan!” V Turecku už Azerbajdžanu vyčítali, že ho z tohto plánu vynechal, ale Washington by sa mal zamyslieť nad tým, čo vlastne znamená “obrat na Západ”, ktorý hlása turecká opozícia. V koalícii pod vedením Kılıçdaroğlua sú aj rusofóbne prvky, ktoré by ju mohli posunúť ku konfrontácii s Moskvou, s čím počítali najmä Američania. To však za podmienky, že táto aliancia vyhrá aj parlamentné voľby, hoci šance na to sú mizivé práve preto, že výzvy na “obrat k Západu” sú pre väčšinu obyvateľstva neprijateľné.

Nie je náhoda, že v predvečer volieb sa Erdogan pokúsil stretnúť so sýrskym prezidentom Bašárom alAsadom, čím dal najavo, že parlamentné voľby nebude schopný vyhrať. Asad, čím demonštroval, že aj on je pripravený na úplnú normalizáciu vzťahov s ním, vyrazil svojmu súperovi z rúk vážny tromf. Asad však zaujal rozumný postoj a povedal, že je pripravený na stretnutie, ale až po voľbách. O tom, aká dôležitá je táto téma pre tureckú domácu agendu vzhľadom na záťaž tureckého hospodárstva, ktorú predstavuje podpora až 4 miliónov sýrskych utečencov, a celkové náklady na intervenciu v Sýrii, svedčí aj skutočnosť, že Ankara naliehavo žiadala, aby sa ďalšie štvorstranné stretnutie o sýrskom urovnaní uskutočnilo pred jej voľbami.

Turecký minister zahraničných vecí M. Çavuşoğlu sa na ňom zúčastnil 10. mája v Moskve
, čo bolo tureckej verejnosti prezentované ako dôležitý krok k skorému ukončeniu jej problémovej sýrskej krízy. Çavuşoğlu v rozhovore pre CNN Türk 9. mája uviedol, že jednou z hlavných tém, o ktorých bude rokovať, bude návrat sýrskych utečencov. Povedal tiež, že stretnutie tureckých a sýrskych lídrov by sa mohlo uskutočniť už v roku 2023, pričom dal jasne najavo, že z tureckej strany sa ho zúčastní práve Erdogan. Západné zasahovanie do tureckých volieb prekonalo všetky rekordy.

Mnohí západní lídri vrátane amerického prezidenta Joea Bidena a ministerky zahraničných vecí Blinkena sa opakovane vyjadrili na podporu Erdoganových súperov. Obzvlášť štipľavý bol článok v britskom The Economist zo 4. mája, ktorý ako okružnú smernicu pretlačili takmer všetky popredné západné publikácie. Na obálke časopisu sa objavili heslá “Zachráňte demokraciu!” a “Erdogan musí odísť!”. Mnohí v Turecku boli šokovaní. Pobúrený bol aj turecký prezident, ktorý na Ruskom blokovanom Twitteri napísal, že jeho krajania “nedovolia, aby obálky časopisov, ktoré sú operačným aparátom svetových mocností, zasahovali do vôle národa”.

Muhittin Ataman, riaditeľ SETA, popredného tureckého zahraničnopolitického think tanku, sa domnieva, že bezprecedentne brutálne zasahovanie Západu do tureckých volieb len zvýši protizápadné nálady v krajine a posilní Erdoganovo vedenie. Turci však upozorňujú, že čím viac sa blížia voľby, tým je západná tlač voči režimu mäkšia a jej prehnané očakávania možného víťazstva Kılıçdaroğlua slabnú. Dôvodom týchto metamorfóz je podľa pozorovateľov to, že očakávania Erdoganovej porážky začali slabnúť. Napríklad denník Washington Post uvádza, že “turecká zahraničná politika sa nemusí zmeniť ani v prípade víťazstva Kılıçdaroğlua. Nech už voľby vyhrá ktokoľvek, Turecko bude pravdepodobne pokračovať v nastolenom zahraničnopolitickom kurze, ktorý je diktovaný jeho národnými záujmami.

Cesta k novej dohode s Iránom
Foreign Affairs uverejnil článok o vyhliadkach na rokovania o jadrovej dohode s Iránom. “Jadrový program Teheránu je teraz pokročilejší ako kedykoľvek predtým. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Irán obohatil urán na 84 %, čo je len o jeden percentuálny bod menej ako čistota vhodná na výrobu zbraní, a nahromadil dostatok obohateného štiepneho materiálu na výrobu niekoľkých bômb.

Podľa predstaviteľov Pentagónu by krajina mohla vyrobiť schopnú jadrovú zbraň v priebehu niekoľkých mesiacov. V dôsledku toho je Irán vďaka Trumpovej strategickej chybe de facto jadrovou mocnosťou. Aj keby sa rokovania obnovili, dohodu sa pravdepodobne nepodarí zachrániť. Iránsky program je príliš pokročilý na to, aby sa dal takýmito opatreniami obmedziť, a politická klíma na Západe nie je priaznivá pre konštruktívne rokovania. Rozsiahle protivládne sociálne protesty v Iráne a reakcia Teheránu zabili akýkoľvek záujem Washingtonu a európskych hlavných miest o zrušenie sankcií voči Iránu, ktoré je nevyhnutnou súčasťou dohody. Západnej verejnej mienke sa tiež nepáči iránska podpora SVO na Ukrajine. A aj keby bol Washington ochotný ohrnúť nos a zrušiť sankcie, aby obnovil dohodu, nie je jasné, či majú iránski zástancovia tvrdej línie skutočne záujem uzavrieť dohodu s administratívou, ktorá by mohla odísť z funkcie za menej ako dva roky. V rámci prebiehajúceho rekviem za takmer nevyhnutný zánik dohody sa politici snažia vypracovať plán B. Ich recepty však bývajú rovnaké – sankcie a medzinárodná izolácia, tajné akcie, vojenské cvičenia a hrozby – tie isté, ktoré v posledných dvoch desaťročiach nedokázali obmedziť jadrový pokrok Iránu.


Zdá sa, že Biely dom má záujem o akúsi dohodu “menej za menej”,
v rámci ktorej Spojené štáty zachovajú väčšinu svojich sankcií, ale ponúknu čiastočné zmiernenie výmenou za to, že Teherán zmrazí najnepríjemnejšie aspekty svojho jadrového programu, ako je obohacovanie uránu na vysokej úrovni. V tejto chvíli však Teherán jasne uviedol, že o tento druh dohody nemá záujem. Dohoda medzi USA a Iránom možno nie je uskutočniteľná, ale keďže arabské monarchie v Perzskom zálive nadväzujú užšie vzťahy s Teheránom, to, čo bolo kedysi nemožné – regionálna dohoda, ktorá by súčasne riešila angažovanosť Iránu na Arabskom polostrove a jeho jadrový program – je teraz možné.

Na rozdiel od JCPOA by tento druh dohody získal podporu krajín blízkych Iránu, čo by ju urobilo oveľa udržateľnejšou. Iránu by poskytla zmysluplnejšie a trvalejšie hospodárske úľavy. Mohla by trvalo, a nie dočasne, obmedziť iránsky jadrový program a znížiť podporu Teheránu pre milície v regióne. Na oplátku by sa tieto krajiny zaviazali, že nebudú podporovať skupiny, ktoré destabilizujú Irán. Tento prístup by tiež znamenal súhlas všetkých štátov na pobreží Perzského zálivu s prísnou kontrolou vývoja v oblasti jadrovej energetiky vrátane Iránu. Tieto krajiny by sa napríklad mohli natrvalo vzdať obohacovania uránu nad päť percent, natrvalo sa vzdať prepracovania plutónia a ratifikovať dodatkový protokol k Zmluve o nešírení jadrových zbraní, ktorý inšpektorom OSN umožňuje lepší prístup do všetkých deklarovaných a podozrivých jadrových lokalít. Aby Irán splnil tieto požiadavky, mohol by znížiť svoje existujúce zásoby štiepneho materiálu na úrovni 20 a 60 percent na menej ako päť percent alebo ich vyviezť. Všetci signatári by sa tiež mohli dohodnúť na spoločných inšpekciách a spoločných podnikoch v oblasti jadrového paliva a jadrovej bezpečnosti a ochrany, ako to v roku 1981 urobili Argentína s Brazíliou.

Dmitrij Minin
 
Naspäť
Top Bottom