Čo teraz čítate?

Čítam Stalina. A každému to vrelo odporúčam. Na základe dnešných poznatkov, toto čítanie znamená luxus, ktorý by sme si rozhodne mali dopriať. Odhliadnuc od istých dobových špecifík je argumentácia voči Trockému nesmierne precízna, trpezlivá a najmä zdrvujúca.
 
Čítam Stalina. A každému to vrelo odporúčam. Na základe dnešných poznatkov, toto čítanie znamená luxus, ktorý by sme si rozhodne mali dopriať. Odhliadnuc od istých dobových špecifík je argumentácia voči Trockému nesmierne precízna, trpezlivá a najmä zdrvujúca.
Nikde není, ani v elektronické podobě. Nešlo by vytvořit sken. 🖐️
 
Naposledy upravené:
V 1. polovině 20. st. za dob Lenina a částečně i Stalina měla v Rusku probíhat "industrializace" za účasti amerického kapitálu a investic. Kde se dá o těchto událostech dočíst? Máte někdo nějaký tip? Díky.
 
V 1. polovině 20. st. za dob Lenina a částečně i Stalina měla v Rusku probíhat "industrializace" za účasti amerického kapitálu a investic. Kde se dá o těchto událostech dočíst? Máte někdo nějaký tip? Díky.
Něco málo informací na toto téma je v "Sad roste sám" a druhé místo kde bylo zmiňováno množství detailů je v "O tom, jak žít lidsky" a poslední místo kde jsem narazil na zmínky o tomto tématu je Nikolaj Starikov - Stalin. Spomíname spoločne. Všechny jsou načtený na Telegramu, v češtině. Ovšem teď to podstatné, ve všech případech je to ve vztahu ke Stalinovi. O Leninovi nevím.
 
Jen ještě doplním, že první sovětský traktor byla kopie Forda a sám Henry Ford pomáhal jak osobně dokonce i svojí přítomností tak i fainančně s tvorbou tohoto díla. I po poslechu všech načtených článků na toto téma mi není jasné, zdaa to bylo zištně či nezištně, protože fabriky a veškerá výrobní síla a materiál byl sovětského původu a nápady a schémata toho traktoru byly majetek Forda (z pohledu zákona o duševním vlastnictví). Tyto ekonomické detaily nejsou nikde specifikovány, ani na jednom ze třech míst.
 
V 1. polovině 20. st. za dob Lenina a částečně i Stalina měla v Rusku probíhat "industrializace" za účasti amerického kapitálu a investic. Kde se dá o těchto událostech dočíst? Máte někdo nějaký tip? Díky.
Nedávno som na túto tému narazil náhodou na YT kanále Istoria Pi, ak teda nevadí ruština. Téma industrializácie SSSR je pekne daná do kontextu veľkej hospodárskej krízy v SŠA.


Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=EEGAiquhNM8
 
V 1. polovině 20. st. za dob Lenina a částečně i Stalina měla v Rusku probíhat "industrializace" za účasti amerického kapitálu a investic. Kde se dá o těchto událostech dočíst? Máte někdo nějaký tip? Díky.
Možno si myslel NEP. Ten bol zavedený za Lenina a umožnil čiastočne súkromné vlastníctvo a trhovú ekonomiku. Súkromníčiť mohli nielen miestni roľníci, ale prenajímali sa aj veľké podniky a bol umožnený vstup zahraničného kapitálu.
 
Dostojevskij - Bratia Karamazovci
Táto kniha nie je plne v súlade s KSB, najmä preto lebo autor je v režime psychiky zviera alebo biorobot, čo je vidieť v kontexte celej knihy alebo všetkých jeho kníh. Ale je to kniha mimoriadne zaujímavá, hlboká, filozofická, dojímavá, silná a neviem ešte aká. Za poslednú dobu som z beletrie nečítal nič také výrazné (možno Ostrie britvy od Jefremova). Kniha vás pohltí, nedá vám nerozmýšľať nad ňou. Ide o príbeh 3 bratov, každý z nich je iný, rieši sa tam láska, nevera, nenávisť voči otcovi, atď. Kniha obsahuje okrem silného príbehu aj niektoré state, ktoré hovoria o zneužívaní detí elitármi (rozhovor Ivana s Alexejom), spomienky na mladosť a rodinu (starec Zosima), ktoré sú emocionálne najsilnejšie z celej knihy podľa mňa. A ešte je tu stať o "veľkom inkvizítorovi" ako o režime vlády nad ľuďmi, ktorý je výborne vysvetlený v základoch sociológie 6.
 
Napoleon Hill - Jak přelstít ďábla


Nejtroufalejší a nejpodnětnější motivační kniha od amerického filozofa úspěchu číslo jedna, kterou napsal v roce 1938, hned po vydání svého bestselleru Myšlením k bohatství. Od vydání knihy Jak přelstít ďábla však bylo upuštěno, protože Hillovou rodinou i poradci byla považována za příliš kontroverzní. Po sedmdesáti letech vychází péčí Nadace Napoleona Hilla a Sharon Lechter, jež původní Hillův rukopis uspořádala, opatřila poznámkami a upozornila na ověřené strategie, které nám umožňují osvobodit se od vlivu ďábla a žít hojný a úspěšný život, jaký si zasloužíme. Zatímco bestseller Myšlením k bohatství nabízí cestu k úspěchu, kniha Jak přelstít ďábla vám pomůže překonat bariéry, které vás brzdí. Tato kniha odhaluje, jak se ďábel, poté co ho legendární guru úspěchu Hill přelstil, vzdává svých tajemství o skrytých způsobech ovládání, které nás mohou zničit. Nabízí citlivý pohled na to, jak svůj osud odevzdáváme negativním myšlenkám, pasivnímu přijímání a fyzické bolesti, a označuje největší překážky, kterým čelíme při dosahování osobních cílů: strach, otálení, hněv a žárlivost. Podle Hillových vlastních slov bylo jeho záměrem pomoci „odemknout dveře námi vytvořených vězení, ve kterých jsou muži a ženy uvězněni“.


Skvělá kniha, kterou by si měl přečíst každý, něco jako povinná školní četba. Vřele doporučuji.


V audioformě ke stažení zde:

Produkt studia Národní hrdosti, čtení na pokračování, načetla Yveta Rychtaříková, které tímto děkujeme.
 
Nascanovana kniha Svedectvi plukovnika od K. Kostala - hlavneho vysetrovatela v procese s R. Slanskym zo zaciatku 50. rokov v CSR:

V odkaze nižšie je naskenovane pokracovanie ku knihe K. Kostala (Svedectvi plukovnika) pod nazvom Pravda o procesu s R. Slanskym. Je to scasti aj autorova odpoved na reakcie, ktore priniesla jeho prva kniha.
Len pripomeniem, ze autor bol jednym z vysetrovatelov R. Slanskeho v procese na zaciatku 50-tych rokov.
 
kniha Alchymista
rozhlasová hra -slovensky

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=PC0ctwF2ZHk

citát autora
Mladý pár sa presťahoval do nového domu.
Druhý deň ráno, keď raňajkovali, mladá žena uvidela svoju susedku, ako vonku vešia bielizeň.
- “To prádlo nie je veľmi čisté, nevie, ako správne prať. Možno potrebuje lepší prací prostriedok.”
Jej manžel sa pozeral a mlčal. Zakaždým, keď jej susedka zavesila bielizeň, aby uschla, mladá žena sa vyjadrila rovnako.
O mesiac neskôr bola žena prekvapená, keď videla na šnúre peknú čistú bielizeň, a povedala svojmu manželovi: “Pozri, konečne sa naučila správne prať. Zaujímalo by ma, kto ju to naučil?”
Manžel odpovedal: “Vstal som dnes skoro ráno a umyl nám okná.”
A tak je to so životom… To, čo vidíme, keď sledujeme ostatných, závisí od jasnosti okna, ktorým sa pozeráme.
Nebuďte teda príliš rýchli v posudzovaní druhých, najmä ak je váš pohľad na život zatemnený hnevom, žiarlivosťou, negativitou alebo nenaplnenými túžbami.
Posudzovanie človeka nedefinuje, kým je. Definuje, kto si ty."
Paulo Coelho
„Neposlouchejte zlomyslné komentáře přátel, kteří sami nikdy nic neriskují a vidí pouze selhání jiných lidí.“
 
kniha Alchymista
rozhlasová hra -slovensky

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=PC0ctwF2ZHk

citát autora
Mladý pár sa presťahoval do nového domu.
Druhý deň ráno, keď raňajkovali, mladá žena uvidela svoju susedku, ako vonku vešia bielizeň.
- “To prádlo nie je veľmi čisté, nevie, ako správne prať. Možno potrebuje lepší prací prostriedok.”
Jej manžel sa pozeral a mlčal. Zakaždým, keď jej susedka zavesila bielizeň, aby uschla, mladá žena sa vyjadrila rovnako.
O mesiac neskôr bola žena prekvapená, keď videla na šnúre peknú čistú bielizeň, a povedala svojmu manželovi: “Pozri, konečne sa naučila správne prať. Zaujímalo by ma, kto ju to naučil?”
Manžel odpovedal: “Vstal som dnes skoro ráno a umyl nám okná.”
A tak je to so životom… To, čo vidíme, keď sledujeme ostatných, závisí od jasnosti okna, ktorým sa pozeráme.
Nebuďte teda príliš rýchli v posudzovaní druhých, najmä ak je váš pohľad na život zatemnený hnevom, žiarlivosťou, negativitou alebo nenaplnenými túžbami.
Posudzovanie človeka nedefinuje, kým je. Definuje, kto si ty."
Paulo Coelho
„Neposlouchejte zlomyslné komentáře přátel, kteří sami nikdy nic neriskují a vidí pouze selhání jiných lidí.“

Som si to dávnejšie napočúval. Alchimista na konci hľadania odíde od svojej ženy z oázy a stále čaká kým sa mu objaví pravda čakaním pred pyramídami. Dokonca ako by ho na konci oklamal aj jeho sprievodca z tej oázy (niekto veľmi starý čo chápal viac).
Proste to vyzerá ako v románe strugackých ktorých hrdina ktorí sa čím viac približoval pravde tak bol silnejší protitlak (nečítal som len to mám z nejakého diela od VP SSSR alebo pjakina).
 
Naspäť
Top Bottom